Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В'юнкі садові рослини – Ліани

Ліани в'юнкі рослини види і сорти

В'юнкі рослини розрізняють на деревні декоративні ліани і трав'янисті багаторічники і однорічники. Яким для росту потрібна опора, в'ються по опорах, за допомогою пагонів, вусиків або листя. Деякі можуть тягнутися вгору навіть без опор, чіпляючись за плоскі стіни додатковим корінням (гортензія, плющ, кампсис) або спеціальними присосками (партеноціссус). У них різна швидкість росту, в залежності від виду і сорту, досягають від 1 до 20 м. довжиною.

В'юнкі рослини дуже гнучка група рослин, пристосовуються до форми покривающих опор. Утворюють захист від сонця, вітру і пилу, очищають повітря від газових вихлопів і мікропилу, збагачують киснем. Їх швидке зростання і декоративність грають особливу роль в озелененні садів і міст. Займають небагато місця і дуже ефективні завдяки:

- величезної зеленої маси (актинідії, дикий виноград, древогубец, хміль, клематиси, кампсис, гліцинії і безліч клематисів),

- прекрасним квіткам (гліцинії, клематиси, жимолость, кампсис),

- ароматним квіткам (більшість жимолостей, деякі клематиси),

- Їстівними плодами (актинідії, лимонник) або декоративним плодам (древогубец, клематиси, ампелопсис),

- барвистим листям, вічнозелені у плюща, жимолостей загостреною і японської, багатобарвні у актинідії пестролистной, ампелопсис, жимолості японської 'Aureoreticulata', різнокольорові весь вегетаційний сезон або забарвлюються восени.

Вимоги до вирощування Ліан

Більшість в'юнкіх рослин не вимогливі до грунту, але не люблять дуже сухих і ущільнених грунтів. Та не переносять мокрих і заливающихся ділянок. Теплолюбні види (актинідії, гліцинії і кампсис) краще теплі, безвітряні і сонячні місця, наприклад у південних стін. Жимолость краще почувається в півтіні, а плющ, кирказон і гортензія черешковая в півтіні або тіні.

Посадка

В'юнкі рослини висаджують:

- на відстані не менше 50 см. від стовбурів дерев або стін,

- на 1 см. глибше, ніж росли до цього (за винятком клематисів крупноцветкових і з групи Viticlla, які саджають на 5-10 см. глибше),

- в яму 50х50х50 см., заповнену родючим грунтом.

Після посадки рясно поливаємо.

Догляд

Основний догляд полягає в поливі в міру необхідності, підгодівлі кожної весни (IV), весняна обрізка (III- IV) загущених пагонів, боротьба з шкідниками.

Обрізка сприяє тому, що ліани краще розгалужуються, при цьому удаляються мертві пагони, загущені або сильно розросшиєся. У деяких ліан обрізка стимулює рясне цвітіння (клематиси, гліцинії) або плодоношення (актинідії). Зазвичай виконується в (II- III).

Актинідії, зростаюча як декоративна рослина, обрізаються тільки в разі надмірного розростання. Сильна обрізка необхідна тільки тим Актинідіям, які хочемо простимулювати до рясного плодоношення. У 1-2 році вибирається сильний лідер пагон, коли він досягне більше 2 м., перед початком вегетації, так як «плаче» обрізається I- II його верхівка. Відростаючі бокові пагони розподіляємо по боках і підв'язуємо. Верхівки бічних пагонів теж необхідно вкоротити на початку VIII - це сприяє утворенню квіткових бруньок, а також цвітіння і плодоношення в наступному році.

Щорічно в садових ліан, в I- II або VI міс., обрізаються зайві, пошкоджені, тонкі і перехресні пагони. Гліцинії залишаємо вільно рости 2-3 роки. Основна, сильна обрізка, виконується влітку (кінець VII- VIII), більшість нових пагонів обрізаються над 4 листом, а залишаються необрізаними тільки пагони, необхідні для росту рослини. Ранньою весною обрізаються дуже тонкі, непотрібні або мертві, а на бічних пагонах залишають тільки 2-3 почки. Якщо не дивлячись на обрізку, гліцинія продовжує буйно розростатися і не цвіте, можна обмежити її зростання, підрізаючи коріння II-III міс., необхідно пройтися по колу лопатою, встромляючи вертикально лопату в землю, на відстані 30-60 см. від основи рослини) .

Використання ліан

В'юнкі садові рослини можуть обвивати:

- стіни будівель, дуги, ворота, решітки та триноги,

- сгорожі (наприклад з сітки), утворюючи за короткий термін (3-12 міс.) завісу, яка замінює живопліт,

- шумозахисні екрани, різні малоестетичні конструкції і будівництва,

- стовбури дерев і великих чагарників,

- поверхню землі, виступаючи в ролі грунтопокривних рослин і обмежуючи ріст бур'янів.

Ефективно виглядають переплітаючись з іншими рослинами.

Декоративні в'юнкі садові рослини "Ліани" види і сорта, фото і опис по зростанню і переваги: