Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Сосна (Pinus) сімейство соснових (Pinaceae)

Сосна найбільший рід у сімействі соснових. Для багатьох народів Північної півкулі сосни - це звичний компонент природи, з яким людина знайома з дитинства. Здатність сосни виділяти при пошкодженні смолу породила безліч міфів і легенд у різних народів. У роді Сосна (Pinus) налічується близько 100 видів. Розміщення хвої, шишок і їх величина є відмінними ознаками видів.

Сосна за винятком не багаточисельних прямостоячих або стелющіхся кущів, стрункі вічнозелені дерева заввишки 50-70 м. і діаметром крони до 4 м.

Довжина зелених або сизуватих гострих листків (хвоїнок) коливається у різних видів від 2 до 45 см. при ширині 1-2 мм. Хвоїнки сосен функціонують від 2 до 11 років, в залежності від виду.

У роді сосни пагони двоякого роду - довгі і короткі, довгі пагони покриті бурим листям - лусочками, в пазухах яких розташовуються сильно укорочені пагони, які мають пучки з 2, 3, 5 (рідше 4 або 8) хвоїнок. Відповідно до кількості хвоїнок в пучку розрізняються двох, трьох і п'яти хвойні сосни. Шишки сосни спочатку прямостоячі, пізніше майже горизонтальні або повислі, розташовуються недалеко від кінців пагонів по одній або групами. До дозрівання шишки насіневі луски щільно прилягають один до одного, у міру дозрівання шишки між ними з'являються щілини і насіння висипається. Насіння сосни дозрівають на другий рік, висіваються приблизно через 2 роки. Вони можуть бути майже безкрилими, або навпаки, з довгим прозорим крилом що охоплює насіння з двох сторін.

шишки сосни

Хвойні рослини сосни мають виняткову декоративність, але відрізняються малою стійкістю по відношенню до промислових і транспортних викидів. Майже всі види роду сосни світлолюбні, невимогливі до грунту і вологи, майже всі сосни відмінно почувають себе на піщаних грунтах, мають потужну розгалужену кореневу систему і мало страждають від вітровалу. У приморських районах соснові посадки з успіхом використовуються для захисту від вітру.

Розмножуються сосни в основному насінням. Живцювання у багатьох видів не вдається зовсім, тому доводиться застосовувати щеплення.

Запилення сосен відбувається перед розпусканням молодої хвої. Оскільки сосни запилюються при вітрі, сосни утворюють величезну кількість пилку.

У двухвойних видів насіння після місячної стратифікації висівають навесні. П'ятихвойним необхідна 4-5 місячна стратифікація, посів краще навесні.

Деякі сосни є цінними горіхоплідними рослинами, що дають багаті маслом насіння - горішки. Це наприклад, сосна сибірська, більш відома як кедр сибірський, або сосна кедрова.

Розглянемо найбільш декоративні морозостійкі сосни, види і сорта, які без особливих проблем можуть застосовуватися в декоративному озелененні по всій території України. 

Сосна види і сорти, фото, опис характерних рис, умови вирощування, застосування в ландшафтному дизайні: Pinus Banksiana (сосна Банкса)

Сосна родом з Північної Америки. Відрізняється рідкою нерегулярною кроною і часто викривленим стовбуром. Виростає до 30 років 6-10 м. висоти. У природі зазвичай дерева до 20 м. висоти, дуже рідко зустрічаються висотою до 30 м. Хвоя вигнута, коротка, 2-4 см. завдовжки, жовтувато-зелена. Шишки дуже численні, невеликі, вигнуті, до 4,5 см. завдовжки, довго залишаються нерозкритими, залишаються на дереві кілька років. Здатна рости на екстремально бідних і посушливих грунтах, витримує слабку засоленість. Дуже морозостійка. Світлолюбна. Може використовуватися для посадки в несприятливих умовах. Зона зимостійкості 2Pinus cembra (сосна кедрова європейська або кедр європейський)

Схожа на сосну кедрову сибірську, але нижче і ширше, висота (10) 15-20 (25) м. і (3) 4-5 (8) шириною, з більш довгою і тонкою хвоєю і меншими розмірами шишок. У природі живе до 1000 років. Росте на кислих гумусних помірно багатих кам'янистих грунтах в холодному континентальному кліматі, на висоті між 1300 і 2750 м., від південних районів Франції до східних районів Альп, в Високих Татрах і Карпатах. Дерево в молодості дуже повільно зростаюче, річний приріст близько 15 (25) см. в висоту, в ширину 10 см. В 30 років в середньому досягає близько 3-4 м. висоти. В молодості дерево з узькопірамідальной густою і щільною симетричною кроною, з віком більш розріджена і дуже мальовнича. Гілки жорсткі, підняті. Хвоя зелено-блакитного кольору, жорстка, зібрана в густі пучки по п'ять хвоїнок, 5-8 (12) см. завдовжки, з внутрішньої сторони з синьо-білими смугами. Шишки з'являються тільки після 60-80 років, яйцевидні, 6-8 см. завдовжки, 5 см. шириною, молоді фіолетові, дозрілі коричневі, з великим їстівним насінням (кедрові горіхи). Світлолюбна, тільки в молодості виносить тінь, вимагає вільного простору, віддає перевагу прохолодним місцям з високою вологістю повітря. Коріння глибокі і широко розпростерті, стійка до сильних вітрів. Зростає на всіх помірно сухих або свіжих дренованих грунтах, також добре розвивається і на бідних сухих субстратах від кислих до лужних, до значення pH не вимоглива. Дуже морозостійка, 70 безморозних днів в році їй достатньо для гарного розвитку. Стійка до міського клімату, хвороб і шкідників. Рекомендується для кам'янистих садів і одиночних посадок. Зона зимостійкості 4 

 

 

 

 

 


Pinus cembra (сосна кедрова європейська) 'Compacta Glauca'

Невелике компактне дерево з правильною пірамідальною щільною формою крони, в верх спрямованими густим гіллям. Виростає до 3 м. висоти. Хвоя зелено-блакитна, по п'ять в пучку, довга, м'яка. Світлолюбна. До грунтів не вимоглива, добре переносить міські умови. Сорт дуже декоративний, підходить для всіх типів садів. Зона зимостійкості 4

 


Pinus cembra (сосна кедрова європейська) 'Glauca'

Дерево з густою колоновидною пізніше конусоподібною кроною. Повільно зростаюче, 30 річні рослини досягають 3-4 м. висоти. Хвоя приваблива блакитно-зелена, м'яка, по п'ять в пучку. Вимоги до вологості і грунтам середні. Світлолюбна. Дуже морозостійка. Добре переносить міські умови. Сорт дуже декоративний, підходить для всіх типів садів. Зона зимостійкості 4

 Pinus heldreichii - Pinus leucodermis (сосна Гельдрейха, або боснійська, або білокора)

Повільно зростаючий вид з вузько-конусоподібною кроною, йде до вершини прямим стовбуром, в молодих рослин гілки спочатку ростуть переважно в верх, з віком після 30 років дугоподібно підняті, гілки ростуть до землі, нижні гілки злегка звисають. Дерева в природі досягають до 20-35 м. заввишки і 4,5 до 8,5 м. шириною. У культурі 8-10 (15) м. заввишки, у віці 40 років близько 9-10 м. заввишки, річний приріст у висоту 20-25 см., в ширину 10 см. Ареал поширення в природі на дуже сухих лужних грунтах, рідше на доломітових, в гірських районах Південно-східної Європи на висоті 800-2000 м. Хвоя жорстка, довга, 6-8 см. завдовжки, парна (зібрана по 2 хвоїнки), дуже густо розташована, світло-зелена. Шишки довгасто-яйцеподібні на короткому черешку, 5-7,5 см. завдовжки, молоді недозрівші чорні, потім світлішають і стають світло-коричневими. Дуже невимоглива, добре росте навіть на самих сухих бідних грунтах, від слабокислих до сильно лужних, не виносить заболочування. Світлолюбна, морозостійка, посухостійка і жаровитривала, сама невимоглива з усіх сосен, переносить посуху тривалістю понад місяць, виносить міський клімат, стійка до забруднення середовища, вітростійка. Використовується в містах та на промислових підприємствах, в парках і великих садах. Може використовуватися для посадки в найнесприятливіших умовах. Зона зимостійкості 6А 


Pinus heldreichii (сосна Гельдрейха) 'Compact Gem'

Прекрасний карликовий широкопірамідальний повільно зростаючий кущ, з часто розташованими гілками і щільною кроною. У молодості дуже повільно зростаючий, річний приріст 10-15 см., з віком досягає до 3,5 м. висоти. У 10 років досягає до 2 м. висоти і 1,8 м. ширини. Хвоя густо покриває гілки, довга, жорстка, блискуча, темно-зелена, молоді прирости яскраво-зелені. Морозостійка, виносить міський клімат, посуху і спеку. Решта, особливості, грунт як у Pinus heldreichii. Ефективна в одиночних посадках на відкритих місцях. Зона зимостійкості 6А


 Pinus heldreichii (сосна Гельдрейха) 'Horak'

Дуже красива повільно зростаюча сосна з компактною конусоподібною формою крони. Від видової форми відрізняється виразною густою і більш округлою формою крони. Досягає в 10 років до 2,5 м. висоти. Хвоя темно-зелена. Стійка до несприятливих умов. Решта, особливості, грунт як у Pinus heldreichii. Використовується для всіх типів садів і парків. Зона зимостійкості 6А

 


Pinus heldreichii (сосна Гельдрейха) 'Satellit'

Цікава повільно зростаюча форма з колоновидною кроною. У віці 10 років досягає 2,5 м. висоти. Хвоя довга, жорстка, скручена, зелена. Кінці пагонів спрямовані в верх. Решта, особливості, грунт як у Pinus heldreichii. Рекомендується для малих садів. Зона зимостійкості 6А

 

 

 


Pinus heldreichii (сосна Гельдрейха) 'Smidtii'

Прекрасний мініатюрний сорт сосни з округлою або уплощенно-кулястою кроною, виключно повільноростучий. Доросла рослина ледве сягає 0,5-0,6 м. в висоту. У віці 10 років досягає близько 0,3 м. в діаметрі, і такой же або трохи більше висоти. Гілки короткі сильно розгалужені, щільно розташовані, розростаються рівномірно. Хвоя довга щільна світло-зеленого кольору, жорстка. Молоді прирости незначно світліші. Решта, особливості, грунт, як у Pinus heldreichii. Рекомендується для кам'янистих садів, вересових садів і для вирощування в контейнерах. Зона зимостійкості 6АPinus koraiensis (сосна корейська, або корейський кедр, або сосна кедрова корейська, або маньчжурський кедр)

Сосна кедрова корейська цінне горіхоплодове дерево. У природі росте в змішаних хвойно-листяних лісах в східній Азії, в Приморському та Хабаровському краях, на південному сході Амурської області, на північному сході Китаю, в Японії в горах острова Хонсю і Північно-Східної Кореї, селитися в долинах і по берегах, піднімаючись на висоту максимум 750 м. над рівнем моря. Високе потужне дерево до 40-50 м. заввишки, крона густа, часто багатоверхова, в молодих дерев конусоподібна, до старості довгасто-циліндрична. Дерева живуть в середньому 350-400 років, але нерідко зустрічаються екземпляри 500 літні і старше. Хвоя м'яка дуже довга, до 20 см. завдовжки, зібрана в пучки по 5 хвоїнок, тримається на дереві 2-4 роки, сизувато-зелена. Шишки дуже великі, до 17 см. в довжину і в ширину до 8 см. і більше, подовжено яйцевидної форми з декоративно відігнутими кінчиками насіневих лусок з великим їстівним насінням (кедрові горіхи). Шишки дозрівають на наступний рік, при дозріванні не розкриваються, опадають разом з насінням восени або на початку зими. У природних умовах починає плодоносити з 60-120 років, в культурі при гарному освітлені з 20-30 років. Спочатку в молодому віці росте повільно, з роками темпи зростання збільшуються, в 30 років досягає до 5-8 м. заввишки. Рослина стійка до низьких температур і іржі, виносить міський клімат, стійка до забрудненого середовища. Світлолюбна, потребує родючих свіжих дренованих грунтів. Сосна корейська популярна в декоративному озелененні в регіонах з холодним кліматом, використовується для озеленення парків, міського озеленення, для великих ділянок. Зона зимостійкості 5А Pinus mugo - Pinus montana (сосна гірська або сосна стланікова)

Цей вид заслуговує на особливу увагу. Ареал поширення в природі в горах Центральної і Південної Європи в субальпійських і альпійських поясах, піднімаючись аж до альпійського пояса до висоти 2500 м. над рівнем моря. Зростає на лужних або сильно кислих, гумусних, піщаних, скелястих або торф'яних грунтах, утворюючи великі чисті насадження або сусідить з іншими гірськими чагарниками. Гірські умови наклали свій відбиток на цю рослину, дуже часто мають форму куща, іноді стелиться. Сланкі форми мають абсолютно особливий тип радіального росту, камбій у них працює починаючи з верхівки і діяльність його загасає до основи розпростертого на землі стовбура. Таким чином виникає дивний феномен - на верхівці налічується більше кілець ніж в основі. Сланкі форми гірської сосни мають здатність давати коріння на всьому протязі стовбура, так що основа стовбура може згнити а дерево (якщо його можна так назвати) продовжує жити. Всі ці особливості дозволяють гірськой сосні досягати вельма поважного віку. Висота різних різновидів коливається від 2 м. до 20 м. висоти. Хвоя темно-зелена, густа, серповидно вигнута, в пучках по 2 хвоїнки, довжиною 3-4 см. Шишок багато, зібрані по 2-3 штуки, довжиною 2-7 см. і 1,5-2 см. діаметром, дозрівають навесні третього року. Коренева система широко распростерта. Вітростійка, зимостійка, посухостійка, світлолюбна, виносить затінення. До грунтів і вологи невимоглива, добре росте на всіх помірно сухих і на сильно вологих, навіть бідних поживними речовинами грунтах, від кислих до лужних. Виносить міський клімат, промислові викиди, добре переносить стрижку. Спектр застосування гірської сосни величезний, вона годиться для створення низькорослих декоративних груп, захисних смуг на крутих кам'янистих і піщаних схилах, широко розпростерта коренева система прекрасно утримує сипучій грунт, в живих огорожах (вільно зростаючих і стрижених), в альпійських горках і альпінаріях. Зона зимостійкості 4

Має велику кількість декоративних форм:


Pinus mugo. subsp (сосна гірська, підвид)

Велика кущова форма гірської сосни. Повільно зростаюча, річний приріст у висоту близько 15 см., в ширину 12 см., досягає до 30 років близько 2 м. висоти, при подібному діаметрі, дуже мінлива, зустрічаються екземпляри як нижчі кулясті так і з широко-конусоподібною кроною у вигляді невисокого дерева. Доросла рослина досягає 4,5-6 м. висоти і 4-5 м. ширини. Гілки дугоподібно підводяться. Хвоя темно-зелена, жорстка, часто злегка скручена, хвоїнки в пучках по дві. Дуже морозостійка, вітростійка, світлолюбна, виносить затінення. До грунтів і вологи невимоглива, посухостійка, добре розвивається на всіх помірно сухих і на сильно вологих кислих верхових болотистих місцях, на прибережних дюнах, навіть на бідних живильними речовинами грунтах, від кислих до лужних. Добре виносить міський клімат, промислові викиди, добре переносить стрижку. Рекомендується для альпійських гірок та альпінаріїв, для зміцнення схилів і живоплотів. Зона зимостійкості 4


Pinus mugo (сосна гірська) 'Benjamin'

Компактний карликовий кущ з правильною кулястою формою. Повільноростучий, в 10 років досягає близько 0,3 м. висоти і 0,4 м. ширини, доросла рослина не більше 0,5-0,6 м. в висоту, ширина близько метра. Хвоя зелена, променисто розташована. Морозостійкість дуже висока, світлолюбна, невимоглива до грунтів. Добре виглядає прищеплена на невисокий штамб. Для посадки на альпійських горках, вересових садах, контейнерах. Зона зимостійкості 4 


Pinus mugo (сосна гірська) 'Carstens Wintergold'

Сосна з компактною плоскоокруглой пізніше широкий подушкообразний карликовий або середнього розміру кущ. Гілки густо розташовані з вертикальними пагонами. Повільноростучий, річний приріст у висоту 7 см., в ширину 15 см., доросла рослина досягає близько 2-3 м. заввишки і 4-7 м. шириною. Хвоя зібрана по 2 в пучку, 3-5 см. завдовжки, при розпусканні світло-жовта або жовтувато-зелена, влітку світло-зелена, до кінця вересня набуває яскравий золотисто-жовтий або бронзово-жовтий колір. Інші ознаки як P. mugo. Використовується для посадки в великих садах, альпінаріях і квітниках. Зона зимостійкості 4


Pinus mugo (сосна гірська) 'Gnom'

Карликовий кулястий дуже густий кущ. З віком крона стає більш широкопірамідальной. В молодості повільно зростаючий, пізніше середньо зростаючий, річний приріст у висоту 15 см., в ширину 10 см. Доросла рослина 2-3 м. заввишки. Хвоя зібрана по 2 в пучку, довжиною до 5,5 см. темно-зелена, блискуча. Інші ознаки як P. mugo. Рекомендується для кам'янистих і вересових садів, контейнерів. Зона зимостійкості 4

 


Pinus mugo (сосна гірська) 'Humpy'

Низький округлий кущ з густо розташованими гілками. Повільноростущий, з віком розростається більше в ширину, річний приріст у висоту 3-4 см., в 10 років близько 0,3 м. висоти і 0,5 м. в діаметрі. Розміри дорослої рослини 0,4-0,8 м. висота і 1 м. ширина. Хвоїнки по 2 в пучках, дуже короткі, темно-зелені. Інші дані і особливості як у P. mugo. Для альпінаріїв і горок. Зона зимостійкості 4

 


Pinus mugo (сосна гірська) 'Mops'

Карликова округла пізніше нерегулярна широко-подушковидна форма, з короткими часто розташованими гілками, в молодості повільноростущая. Річний приріст у висоту і ширину 10 см. Розміри дорослої рослини 1,5-2 м. заввишки і шириною. Хвоя коротка, темно-зелено-блакитна, по дві хвоїнки в пучку. Коріння, місце розташування, грунт і особливості як у P. mugo. Рекомендується для кам'янистих садів, для вирощування в контейнерах. Зона зимостійкості 4 


Pinus mugo (сосна гірська) 'Mini Mops'

Карликовий кущ з дуже щільною кулястою кроною. Гілки короткі густо розташовані, спрямовані назовні. Хвоя коротка 2 см. завдовжки, дуже густо розташована, темно-зелена. Дуже повільноростущий, річний приріст у висоту 2 см. в ширину 3 см., 10 річні екземпляри до 0,3 м. висотою і шириною. Доросла рослина 0,4-0,6 м. заввишки і 1 м. шириною. Світлолюбна. Інші дані і особливості як у P. mugo. Добре виглядає в штамбовой формі в контейнерах, в альпінаріях. Зона зимостійкості 4


Pinus mugo (сосна гірська) 'Ophir'

Карликова популярна форма з округлою густою кроною. Зростає повільно, річний приріст близько 4-5 см., у віці 10 років досягає до 0.5 м. висоти і 1 м. в діаметрі. Гілки короткі, товсті, численні, помірно розгалужені, переважно на кінцях. Хвоя змінює забарвлення, влітку зелена, взимку жовто-оранжева, зібрана по 2 в пучку. Інші дані і особливості як у P. mugo. Рекомендується для невеликих садів, кам'янистих садів і контейнерів. Зона зимостійкості 4 


Pinus mugo var. pumilio (сосна гірська)

Низький щільний широко ростучий кущ. Зростає повільно, річний приріст не перевищує 4-5 см., в 30 років досягає 1 м. висоти при діаметрі більш ніж 2 м. Розміри дорослої рослини близько 1 м. висота і діаметр крони 2,8-3,0 м. Гілки численні розпростерті низько над землею, сланкі, помірно розгалужені, розростаються виражено нерівномірно. Крона формується асиметрична, щільна, подушковидна. Хвоя вигнута і злегка скручена, темно-зелена, коротка, колюча. Інші дані і особливості як у P. mugo. Рекомендується для кам'янистих садів, цінна форма для зміцнення укосів, прекрасно росте по дюнах. Зона зимостійкості 4


Pinus mugo (сосна гірська) 'Varella'

Кущ з дуже густою правильною кулястою кроною. Швидкість зростання середня, річний приріст до 6-7 см., в 10 років досягає до 0,7 м. висоти. Хвоя зелена, на весняних приростах довга до 10 см. завдовжки, на літніх приростах коротка, що надає рослині дуже незвичайний вид. Інші дані і особливості як у P. mugo. Використовується на альпійських горках, в вересових садах, японських садах, вирощування в контейнерах. Зона зимостійкості 4

 


Pinus mugo (сосна гірська) 'Winter Gold'

Карликова кущова повільно зростаюча форма сосни, досягає після 10 років близько 0.5 м. висоти при діаметрі 1 м. Хвоя довга до 5-6 см. завдовжки, сезонно змінює забарвлення, влітку світло-зеленого кольору, взимку золотисто-жовта, в пучку по дві хвоїнки. Інші дані і особливості як у P. mugo. Рекомендується для кам'янистих і вересових садів. Зона зимостійкості 4

 

 


Pinus mugo (сосна гірська) 'Zundert'

Кущ нерегулярної кулястої або яйцевидної форми. Швидкість зростання середня, в 10 річному віці досягає до 1 м. висоти і ширини. Хвоя довга, сезонно змінює колір. Влітку світло-зелена, після осінніх заморозків світло-жовтого кольору. Інші дані і особливості як у P. mugo. Використовується у всіх групах посадок. Зона зимостійкості 4

 

 Pinus nigra (сосна чорна або сосна австріійска)

Одна з найбільш поширених сосна в озелененні міст і промислових районів. Ареал поширення в природі гірські райони Середньої і Південної Європи, зростає від Австрії, Центральної Італії до Греції та Югославії на середніх або основних помірно багатих поживними речовинами, добре дренованих супесях або глинистих грунтах, на вапняних каменях. Переважно по південних схилах, формують великі чисті насадження, піднімаючись до висоти 1500 м. над рівнем моря. Великі дерева висотою від 20 до 55 м. висоти і 8-10 (15) м. шириною, в молодості ширококолоновидна з віком з мальовничою широкорозлогою часто парасолькоподібной кроною. Дерева живуть в середньому 350-400 років. Хвоя в пучках по 2 хвоїнки, 8-16 см. завдовжки, жорстка, колюча, темно-зеленого кольору. Кора глибоко і грубо тріщинувата, сіро-чорна, з віком дуже декоративна. Коренева система сильна, глибока (дуже вітростійка). Шишки 5-9 см. завдовжки, майже симетричні, світло-коричневі, опадають порожні навесні. Морозостійка. Світлолюбна. Швидкозростаюча, річний приріст у висоту 40 см., в ширину 20 см., в 30 років близько 9-10 м. заввишки. Невимоглива, росте на всіх сухих і вологих грунтах, добре дренованих, а також на бідних субстратах, кислих або сильно лужних, добре росте навіть на сухих гарячих без гумусу вапнякових каменях, відносно погано переносить засолення. Добре виносить спеку і літню посуху, загазованість повітря і промислові викиди. Зона зимостійкості 5В

Має велику кількість декоративних форм, розглянемо найбільш цікаві:


Pinus nigra (сосна чорна) 'Globosa'

Шаровидне з регулярною кроною середньої висоти дерево. Зростає порівняно повільно, річний приріст близько 10-15 см. у висоту і ширину, в 10 років досягає до 1,5 м. в висоту, діаметр крони дорівнює або трохи менше висоти. Доросла рослина досягає 2,5 м. висоти і 2-2,5 ширини. Гілки міцні, довгі, сильно розгалужені, закінчуються великими світлими бруньками. Крона симетрична дуже густа, куляста або овальна з нечітко визначеною верхівкою. Хвоя довга, жорстка, темно-зелена з легким синюватим відтінком. Світлолюбна, затінення призводить до розрідження крони. Інші ознаки і особливості як у Pinus nigra. Дуже цікава форма для вирощування у великих контейнерах, хороша для невеликих садів, альпінаріїв, вересових садів. Зона зимостійкості 5В


Pinus nigra (сосна чорна 'Зелена Ракета') 'Green Rocket'

Дерево з вузькоколоновидной вертикальной кроною. Швидкість зростання середня, в 10 років досягає 2,5 м. висоти і 0,8-1 м. ширини. Доросла рослина близько 6 м. заввишки і 1,5-2 м. шириною. Гілки товсті жорсткі, спрямовані вгору, загущені, закінчуються великой світлой брунькой. Хвоя довга, жорстка, темно-зелена, блискуча. Інші ознаки і особливості як у Pinus nigra. Рекомендується для міського озеленення. Використовується поодиноко і групами для створення вузьких живоплотів. Зона зимостійкості 5B 


Pinus nigra (сосна чорна 'Зелена Вежа') 'Green Tower'

Дуже декоративна, вузькоколоновидна форма. Швидкість зростання середня, 10-ти річні екземпляри досягають до 2,5 м. висоти і 0,8-1 м. ширини. Стовбур рівний, гілки жорсткі, товсті, вертикально підняті, загущені, закінчуються великою, світлою брунькою. Хвоя довга, світло-зелена, блискуча, густа. Використовується для міського озеленення, в солітерних посадках, в групах, для вузьких живоплотів. Зона зимостійкості 5В

 


Pinus nigra (сосна чорна) 'Nana'

Карликова повільно зростаюча кущова компактна куляста або широкопірамідальна сосна. Річний приріст не перевищує 4-5 см. 30 річні екземпляри досягають 3 м. висоти, діаметр крони дорівнює або трохи менше висоти. Гілки слабо розгалужені але численні, розростаються виражено нерівномірно. Крона асиметрична, густа, щільна. Хвоя жорстка товста, дуже густа, дуже темно-зелена, блискуча. Дуже світлолюбна форма, абсолютно не переносить тінь, навіть в невеликій тіні крона стає рихлою, починає хворіти, в плоть до гибелі рослини. Інші ознаки і особливості як у Pinus nigra. Сорт дуже декоративний і стійкий до міських умов. Висаджується на сонячних місцях в невеликих садах, альпінаріях, в вересових садах і квітниках. Зона зимостійкості 5В


Pinus nigra (сосна чорна) 'Oregon Green'

Цікава дуже декоративна сосна. Досить високе дерево з дуже регулярним розміщенням гілок, компактною вертикальною пірамідальною кроною. Повільно зростаюча, досягає в віці 30 років близько 6-8 м. висоти. Хвоя тверда, темно-зелена, коротка, притиснута до гілок, зібрана по 2 в пучку. Рослина морозостійка, не вимоглива до умов вирощування, стійка до забруднення навколишнього середовища. Рекомендується для посадки на видових місцях у великих садах і парках. У 2010 році у Варшаві сорт отримав срібну медаль "Зелень - Це Життя". Зона зимостійкості 5В


Pinus nigra (сосна чорна) 'Pyramidalis'

Декоративне дерево, строго прямозростаюче з узкопирамидальной кроною, іноді конусоподібна. Гілки короткі, жорсткі, вертикальні, помірно розгалужені, численні, розростаються рівномірно. Крона формується симетрично, дуже щільна. Хвоя густа, блискуча, темно-зелена з легким синюватим відтінком, зібрана по 2 в пучку, частіше коротша ніж у інших представників виду. Молоді прирости яскраво-зелені, контрастно виділяються на тлі старої хвої. Повільно зростаюча, річний приріст до 15 см. у висоту, віком 30 років досягає близько 6 м. висоти, діаметр крони близько 2,5-3,5 м. доросла рослина досягає більше 10 м. висоти. Світлолюбна, в затінених місцях розвивається слабо. Інші ознаки і особливості як у Pinus nigra. Рекомендується для міського озеленення, посадки на видових сонячних місцях у великих садах і парках, поодиноко і в групах. Зона зимостійкості 5В Pinus parviflora (сосна дрібноквіткова або сосна біла японська)

Ареал дикого виду в основному гірські ліси Японії, зустрічається і в Північній Кореї. Дерева широкі невисокі в основному 10-12 м. в висоту, зустрічаються екземпляри і до 20-25 м. заввишки, часто багатостовбурові. У природі росте швидко, щорічний приріст становить 20-25 (45) см. В культурі зростає на багато повільніше. Молоді дерева щільно пірамідальної форми, з віком гілки починають все більше розростатися в сторони і крона стає широкопірамідальной, з часом парасольковидной або майже плоскою. Хвоя дуже декоративна, зібрана по 5 в пучках, відносно коротка 3-6 см. завдовжки, дуже тонка, м'яка, сильно загнута і скупчена на кінцях пагонів, утворює на кінцях пагонів своєрідні пензлики. На молодих приростах хвоя чисто-блакитного або блакитно-білого кольору, на торішніх сіро-зелена. Шишки можуть бути як поодинокими так і зібраними в пучки, яйцевидної форми, до 10 см. завдовжки, зберігаються на дереві 6-7 років. До грунтів не вибаглива, росте на всіх помірно сухих і вологих грунтах. Світлолюбна, переносить затінення, в місцях з повним сонцем не страждає від сонячних опіків. Посадки в тінистих місцях на декоративність рослини не позначається. Сосна дуже декоративна але не дуже морозостійка природний вид до -28 °C.

Сосна дрібноквіткова і її декоративні форми прекрасно ростуть в контейнерах, в Японії популярне дерево для бонсай. Має велику кількість садових форм, в основному японського походження, відрізняються від природного виду більш скромними розмірами і більшою морозостійкістю. Розглянемо найбільш цікаві:


Pinus parviflora (сосна дрібноквіткова) 'Glauca'

Декоративне дерево, в молодості колоновидне, з віком з широкою мальовничою рихлою кроною, асиметричними плоско-распростертими ярусами гілок, в нижній частині крони гілки злегка звисають. Повільно зростаюча, річний приріст у висоту 15 см., в ширину 10 см. У молодості однакова в ширину і висоту. Розміри дорослої рослини 6-10 (12) м. висота і 5-7 (9) м. ширина. Хвоя довжиною 5-7 см. досить жорстка, тонка, сильно вигнута і закручена, зелено-блакитна з сріблястим відтінком, зібрана по 5 в пучку. Шишки після 10 років численні, яйцеподібні або циліндричні, 5-10 см. завдовжки, молоді блакитно-зелені, зрілі коричневі, дуже довго залишаються на дереві до 6-7 років. Світлолюбна, виносить півтінь, краще розвивається на відкритих місцях. Вимоги до грунту і вологи невисокі, зростає на всіх помірно сухих або свіжих (вологих) добре дренованих помірно родючих грунтах. Не бажано сильно лужні грунти і сухе місце розташування. Рекомендується для кам'янистих, японських і вересових садів. Зона зимостійкості 6А

 


Pinus parviflora (сосна дрібноквіткова) 'Negishi'

Гарний сорт сосни. Ширококонусоподібной, пірамідальной або широкопірамідальной з нерегулярною формою вертикальне невелике дерево. В молодості густе і компактне, з віком крона стає більш рихлою, з розгалуженням до землі. Кінцева висота поки невідома, передбачувана 4-6 м. заввишки і 3,5-4 м. шириною. Річний приріст у висоту 20 см. Хвоя 5-5,5 см. завдовжки, скручена зелено-сіро-блакитна, дуже декоративна, зібрана по 5 в пучках. Рано утворює шишки які довго залишаються на рослині. Інші ознаки і особливості як у Pinus parviflora 'Glauca'. Рекомендується для японських садів і одиночних посадок на видних місцях. Зона зимостійкості 6А


Pinus parviflora (сосна дрібноквіткова) 'Schoon's Bonsai'

Повільнозростаючий сорт з кущистою нерегулярною кроною і дуже густим гіллям. Виростає після 10 років до 1,2 м. висоти і 1,5 м. ширини, максимальна висота поки не відома, але очікується, що вона складе близько 2 метрів. Хвоя сіро-блакитна, яскрава, злегка скручена, густо покриває пагони. Декоративні кульки залишаються на деревах дуже довго. Інші ознаки і особливості як у Pinus parviflora 'Glauca'. Сорт морозостійкий, до грунтів і вологості невимогливий. Оригінальна форма для японських садів. Зона зимостійкості 6А 


 Pinus parviflora (сосна дрібноквіткова) 'Tempelhof'

Маленьке мальовниче дерево з рихлою кроною, горизонтальними асиметричними гілками. Швидкість зростання середня, річний приріст 15-25 см. у висоту і 10 см. в ширину. У віці 25 років 3,5 м. висотою і шириною. Доросла рослина 6-10 (12) м. заввишки і 5-7 (9) м. шириною. Хвоя зібрана по 5 в пучках, трохи закручена 4,5-6,5 см. завдовжки, блакитно-зелена, утворює пензлики на кінцях пагонів. Дуже декоративні численні шишки. Добре переносить обрізку. Інші ознаки і особливості як у Pinus parviflora 'Glauca'. Оригінальна форма для всіх типів садів. Зона зимостійкості 6АPinus peuce (сосна румелійська або балканська, або македонська)

Зростає в природі в Югославії, Албанії та Греції на первинних породах, а також на вапнякових, в гірських районах на висоті 1500-2200 м. над рівнем моря. Дерево зі стрункою конусоподібною регулярною формою крони, з розгалуженням від землі, гілки густі розташовані в мутовках, горизонтальні або підняті. Швидкоросла, річний приріст у висоту 25-30 см., в ширину 15 см. Розміри дорослих дерев 10-15 (20) м. висота і 4,5-7 м. ширина. Хвоя зібрана по 5 в пучку, довга 7-10 см. довжини, пряма і досить жорстка, зелена або сіро-зелена, з світлими устьічними смугами по обидва боки. Шишки звисаючі, циліндричні, довгі, 8-15 см. завдовжки і 2-3 см. шириною, світло-коричневі, смолисті, дозрівають на третій рік. Коренева система глибока. Світлолюбна. Невибаглива, виносить всі культивовані не надто сухі грунти, добре росте на свіжих помірно родючих, гумусних, дренованих, кислих або слаболужних грунтах. Морозостійкість висока, стійка до борошнистого червеца. Виносить міське середовище. Використовується в великих садах і парках. Зона зимостійкості 5А

 

  Pinus ponderosa (сосна жовта, або орегоонська, або важка)

Величні дерева, ареал поширення в природі західні території Північної Америки, від півдня Британської Колумбії до Центральної Мексики, на схід до Дакоти, Небраски і Техасу. Ростуть на добре дренованих гравійних або піщаних глинистих грунтах. Дерева з широкою ажурною конусоподібною кроною, прямим стовбуром, основні гілки в молодості косо підняті з віком звисають особливо в нижній частині. Середня висота дорослих дерев 30-50 м., максимальна 72 м. У культурі 15-25 м. висота і 6-8 м. ширина, швидкоростуча, річний приріст у висоту 25 см., в ширину 15 см. Хвоя зібрана по 3 в пучках на кінцях гілок, дуже довга і міцна до 25 см. завдовжки і 1,5 мм. шириною, зелена з золотистим відтінком. Шишки поодинокі або в пучках по 3-5 шт. симетричні, яйцевидні або більш довгасті, 8-15 см. завдовжки і 3,5-5 см. в діаметрі, світло-коричневі і блискучі. Коренева система глибока. Світлолюбна. Досить морозостійка. В цілому дуже невимоглива, росте навіть на бідних сухих місцях, виносить всі лужні грунти. Добре росте на основних свіжих, вологих, добре дренованих піщаних і глинистих грунтах. Не хворіє, виносить міське середовище і посуху, добре переносить забруднення повітря. Рекомендується для парків і великих садів. Зона зимостійкості 6А

 Pinus pumila (сосна низька, або сосна кедрова сланка, або кедр сланкий)

Сосна кедрова сланка рослина широкої екологічної амплітуди. Ареал поширення по всій Східній Сибірі і Далекому сході, в Північно-Східному Китаї. Росте на кислих і слабо лужних бідних і важких суглинних, піщано-глинистих грунтах, на щебенчато-скелястих з незначним родючим шаром. Зростає не тільки по схилах гір а й по низинах, по моховим річковим долинам, валах морського узбережжя, на торф'яно-підзолистих грунтах, піщано-кам'янистих розсипах. Невеликі деревця з широко розлогими гілками переплітаються кронами повзуть і стеляться по землі, мають здатність утворювати додаткове коріння, стебла досягають 10-12 м. довжини, утворюючи важко прохідні зарості. Лапаті гілки покриті пучками хвої, лише верхівками тягнуться в верх. Форма крони як кущ або кущовидне дерево. У прихованих від вітру долинах деревця досягають 4-5 зрідка до 7 м. висоти. За свій оригінальний вигляд кедровий стланик отримв багато назв: лежачий ліс, північний кедрач, північні джунглі. Кедровий стланик росте повільно, доживає до 250 років. Хвоя зібрана по 5 в пучку, вигнута, тонка, довга до 10 см. сизо-зелена, функціонує 2-3 роки. Шишки невеликі, яйцевидні або округлі 4-7 мм. довжиною і близько 3 см. шириной, зібрані на кінцях гілок в більшості з'єднані по кілька штук, червоно-фіолетові буріючі в міру дозрівання. Дозрівають на другий рік, опадають разом з насінням. Насіння овальне досить крупне, довжиною до 0,9 см. темно-коричневого кольору, їстівне (кедрові горішки). Шишки з'являються з 20-30 років, врожайні роки раз в 2-4 роки. Дуже зимостійка, світлолюбна, переносить невелике затінення, виносить міський клімат. Зона зимостійкості 2


Pinus pumila (сосна кедрова сланка) 'Glauca'

Повільно зростаючий кущ з широкими сланкими скелетними і дугоподібно піднятими бічними гілками, з віком густо-кущова, утворює асиметрично-округлу форму. Річний приріст 3 см. у висоту і 7 см. в ширину. Розміри дорослої рослини 1-1,5 м. заввишки і близько 3 м. ширина. Дуже старі екземпляри досягають висоти до 3 м. Хвоя дуже декоративна, дуже густо розташована, зібрана по 5 в пучку, 4-7 до 10 см. завдовжки, зелено-блакитна. Шишки як у Pinus pumila. Дуже морозостійка. Світлолюбна, відносно тіньовитривала, любить вологе місце розташування. До грунтів не вимоглива, росте на всіх помірно сухих або свіжих помірно багатих поживними речовинами рихлих добре дренованих грунтах (чутлива до надмірної вологості грунту), на кислих або слабо лужних. Виносить міськийї клімат. Для альпійських гірок і вересових садків. Зона зимостійкості 2

 


Pinus pumila (сосна кедрова сланка) 'Nana'

Повільноростущий компактний кущ, з віком з асиметричною але щільною округлою кроною. Річний приріст у висоту 3 см., в ширину 3 см. Доросла рослина 1-1,5 висотою і шириною. Хвоя густа зібрана в пучки по 5 шт. блакитно-зелена, 5 см. завдовжки. Шишки, місце розташування, грунт і особливості як у інших представників виду Pinus pumila. Для альпійських гірок і вересових садків. Зона зимостійкості 2

 Pinus sibirica (сосна сибірська, або сосна кедрова сибірська, або кедр сибірський)

Сосна кедрова сибірська морфологічно дуже близька до сосни європейської, і ймовірно є її різновидом. Сосна сибірська відноситься до великого роду сімейство соснових, і не чого спільного з кедром не має. Ареал поширення в природі віддалений від сосни європейської, простягається від витоку річки Вичегди на північний схід європейської частини Росії до витоку Алдана в Східному Сибіру. Довгоживучі дерева, тривалість життя 500 років, досягають у висоту до 35-45 м. У культурі розміри набагато скромніші і росте дуже повільно, в 30 років досягає близько 4 м. висоти. Хвоя довга до 14 см. завдовжки і до 2 мм. шириною, зібрана по 5 в пучках, темно-зелена з сизим нальотом. Шишки досить великі до 13 см. завдовжки і 5-8 см. шириною, довгасті або яйцевидної форми, спочатку фіолетові дозрілі коричневі. Дозрівають на наступний рік, опадають в вересні не розкриваючись. Насіння їстівні, смачні (кедрові горішки), великі 10-14 мм. довжини і 6-10 мм. ширини. Шишки з'являються через 60 років й пізніше. Рясне плодоношення повторюється раз в 3-10 років. Грунти воліє родючі або середньо родючі суглинні. Рекомендується для великих парків і садів. Зона зимостійкості 1

 

 

 Pinus strobus (сосна Веймутова або беелая востоочная)

Високе швидко зростуче дерево, ареал поширення в природі в холодному вологому кліматі східній Північній Америці. Зростає на основних піщано-глинистих добре дренованих грунтах. Дерева з вузько-конусоподібною кроною і прямим стовбуром, в молодості узкопірамідальна з правильними горизонтальними ярусами гілок, з віком набуває дуже рихлу широкогілясту мальовничу форму. Тривалість життя дерев 500 років. На батьківщині ця сосна найбільша, досягає до 60-70 м. в висоту. У культурі набагато нижче, в середньому 25-30 м. висота і 8-10 (15) м. ширина. Росте дуже швидко, річний приріст 35-50 см. у висоту, в 30 років досягає більш 15 м. висоти. Хвоя дуже тонка, м'яка, в пучках по 5 штук, довжиною до 10 см., блакитно-зеленого кольору. Дуже своєрідні звисаючі вузькоціліндрічні дуже довгі шишки до 20 см. завдовжки і 4 см. діаметром. У перші 10-15 років утворює стрижневий корінь, наступні 30-40 років в основному домінують сильні плоско розпростерті дископодібні бічні корені. Дуже морозостійка, світлолюбна, тіньовитривала, дуже вітростійка, добре переносить стрижку. Невимоглива до місця розташування, добре росте на бідних грунтах, оптимальні для швидкого розвитку основні багаті поживними речовинами і піщано-глинисті грунти з хорошим водопостачанням, від кислих до нейтральних, не виносить застою води і жаркі місця. Під вагою снігу іноді ламаються кінці гілок, схильна до захворювання склеродієвим раком, дуже чутлива до диму і газу. Рекомендується для великих парків і садів. Зона зимостійкості 4

Сосна веймутова має безліч садових форм. Розглянемо найбільш цікаві: 

 

 

 

 

 


Pinus strobus (сосна Веймутова) 'Pendula'

Дуже швидкоростуче дерево з сильно плакучими гілками. Потребує формування крони підв'язкою до опори. Всі рослини дуже різні в залежності від початкового формування. Річний приріст 30-50 см. Хвоя довга, м'яка, сіро-блакитна. Світлолюбна. Шишки, місце розташування, грунт і особливості як у Pinus strobus. Використовується в садах і парках як солітер. Зона зимостійкості 4

 


Pinus strobus (сосна Веймутова) 'Radita'

Карликовий повільноростучий кущ з неправильно-округлою або широко-конусоподібною густою щільною кроною. Річний приріст у висоту 15 см, в ширину 8-10 см. У віці 25 років 3,5 м. висотою і 3 м. шириною. Хвоя дуже густо розташована на гілках, м'яка, зелено-блакитна, до 10 см. завдовжки. Світлолюбна. Шишки, місце розташування, грунт і особливості як у Pinus strobus. Рекомендується для невеликих садів, контрастних композицій і контейнерів. Зона зимостійкості 4Pinus sylvestris (сосна звичайна)

Сосна звичайна утворює ліси в самих різних областях Північної півкулі, і є найважливішим компонентом ландшафту, першорядним сировинним матеріалом що дає деревину всіх видів використання, а також різноманітні хімічні продукти: смоли, скипидар, каніфоль та ін. Разом з тим вона має виняткову декоративність, невибагливість і морозостійкість. Красива крона, очищений від гілок стовбур з червонувато-оранжевою корою, ця сосна радує око в будь-якому рослинному співтоваристві. Сосна звичайна це високі стрункі дерева, в молодості рихло-конусоподібні, з віком часто з однобокою або широко-парасольковидной кроною і прямим стовбуром висотою 25-40 м., найвищі дерева ростуть на південному узбережжі Балтійського моря до 45-50 м. Сосна звичайна швидкозростаюча, річний приріст у висоту близько 30-40 см., в ширину 15 (40) см. Дерева живуть до 500 років. Хвоя розташована в пучках по 2, зазвичай трохи закручена, 4-7 см. завдовжки, сіро-зелена. Шишки невеликі яйцевидно-конічні, 2,5-7 см. завдовжки, 2-3 см. шириною, сіро-коричневі, часто поодинокі, іноді по 2-3 шт. в пучку, на загнутих в низ ніжках, дозрівають на другий рік. Коренева система стрижнева глибока, на глинистих з близькими грунтовими водами болотистих чи кам'янистих грунтах поверхнева. Дуже світлолюбива. Дуже невимоглива до грунту і вологи, добре росте на найбідніших піщаних грунтах і освоює самі кислі грунти верхових болот. Зростає на всіх сухих або сирих кислих або лужних субстратах. Оптимально зростає на основних більш пухких легких свіжих кислих грунтах. Погано розвивається на безгумусних відкритих білих пісках. Морозостійка, зона зимостійкості 2, не страждає від пізніх і ранніх заморозків, спеки та посухи, вітростійка, виносить міський клімат, але чутлива до забруднення повітря і сильного засолення. У міру зростання забрудненості повітря в містах повільно гине.

Сосна звичайна має самий великий ареал поширення з усіх європейських деревних рослин. Поширена від Європи до Східної Азії, в Євразії від Шотландії до берегів Тихого океану, від Північної Норвегії до Португалії. Зростає і в Італії, на Балканах, в Малій Азії. Зустрічається від низин до Альп на висоті 1600 м. Маючи такий великий ареал, звичайно, утворює безліч природних форм в результаті пристосування до різних умов зростання:


Pinus sylvestris (сосна звичайна) 'Aurea'

Золотиста приземкувата відносно невисока форма дерева. Повільно зростаюча, в 10 років досягає до 2.5 м. висоти. Дорослі дерева досягають близько 7-9 м. висоти, діаметр крони 3,0-3,5 м. Крона асиметрична, ширококонічна або пірамідальна, щільна. Хвоя довга товста, злегка перекручена і серповидно вигнута, змінює забарвлення. У теплу пору року хвоя яскраво-зелена з жовтими кінчиками, ближче до зими після перших заморозків хвоя повністю забарвлюється золотисто-жовтий колір. Молоді не дозрілі шишки також жовтого кольору. Світлолюбна, в притінених місцях золотистий тон в забарвленні менш насищенний. До грунтів і вологі не вибаглива, краще розвивається на помірно поживних і зволожених добре дренованих грунтах. Інші ознаки і особливості як у Pinus sylvestris. Рекомендується для великих садів і парків, як солітер, цікаво виглядає в невеликій групі з 2-3 примірників. Зона зимостійкості 4


Pinus sylvestris (сосна звичайна) 'Fastigiata'

Дерево з вузько-колоновидною кроною і прямим стовбуром. Повільно зростаюча, річний приріст у висоту близько 20 см., в ширину 5 см., в 30 років досягає 6-7 м. висоти. Доросла рослина 8-10 м. рідко до 15 м. висоти і 1,2 м. шириною. Гілки жорсткі вертикально зростаючі, щільно прилягають одна до одной і до стовбура дерева. Хвоя жорстка трохи товща ніж у інших сосен, в пучках по 2, сіро-блакитно-зелена. Шишки дрібні, яйцевидні, у великій кількості. Світлолюбна, вільний стан! Інші ознаки, грунт і особливості як у Pinus sylvestris. Рекомендується для невеликих присадибних садів. Зона зимостійкості 3


Pinus sylvestris (сосна звичайна) 'Glauca'

Досить велике росле дерево, в молодості широко-конусоподібної пізніше з неправильними широко-розлогими помірно-розгалуженими ярусами гілок. Швидкість зростання середня, річний приріст у висоту 25 см., в ширину 15 см. Розміри дорослої рослини 10-15 м. висота і 5-8 м. ширина. Хвоя жорстка густо розташована, в пучках по 2, довжиною 5 см., злегка закручена, сріблясто-блакитна. Інші ознаки, шишки, грунт і особливості як у Pinus sylvestris. Рекомендується для великих садів і парків. Зона зимостійкості 2 


Pinus sylvestris (сосна звичайна) 'Globosa Viridis'

Незвичайна дуже декоративна компактна карликова форма. Росте повільно, у віці 10 років досягає 1 м. висоти і ширини, доросла рослина близько 1,5 м. висоти. В молодості крона куляста, пізніше стає яйцевидної, овальної або пірамідальною. Гілки короткі, товсті, жорсткі, сильно розгалужені, нижні лежать на землі, ствол не оголюється навіть у старих екземплярів. Крона дуже густа, щільна. Хвоя дуже густа, довга, зеленого кольору. Світлолюбна, в тінистих місцях пагони надмірно витягуються, крона стає рихловатою. Інші ознаки, шишки, грунт і особливості як у Pinus sylvestris. Рекомендується для невеликих садів, композицій, кам'янистих і вересових садів. Зона зимостійкості 4 


Pinus sylvestris (сосна звичайна) 'Hillside Creeper'

Сланкий сорт. Повільноростущий, щорічний приріст становить 15-20 см. в ширину, в 10 років досягає 0,3 м. висоти і 1,5-2 м. ширини, доросла рослина близько 3 м. ширина. Гілки дуже довгі, тонкі сильно розгалужені, розростаються виражено нерівномірно. Крона формується асиметрична, густа, щільна, широко розпростерта. Хвоя довга, густа, влітку блакитно-зелена, взимку забарвлюється в світлий жовтувато-зелений колір. Рясно зав'язує шишки, прикрашають рослину. Інші ознаки, грунт і особливості як у Pinus sylvestris. Невибагливий міняючий колір з довгою щільною хвоєю килим прикрасить будь-який сад. Для альпійських гірок, як альтернатива сланкому ялівцю. Зона зимостійкості 4


Pinus sylvestris (сосна звичайна) 'Watereri'

Популярний в садовому озелененні щільний округлий повільноростучий великий кущ. В молодості широко-конусоподібний густий з щільною кроною, старі рослини з більш рихлой парасолькоподібной дуже мальовничой кроной. Річний приріст у висоту і в ширину 12 см., досягає в віці 30 років близько 3 м. в діаметрі. Доросла рослина 4-5 (6) м. заввишки і 5-6 м. шириною. Хвоя густа сіро-блакитна або блакитно-сталева. Світлолюбна. Дуже чутлива до забруднення повітря. Інші ознаки, грунт і особливості як у Pinus sylvestris. Рекомендується для японських, кам'янистих або вересових садів. Зона зимостійкості 4


Сосна прекрасна невибаглива рослина для декоративного озеленення, великий вибір оригінальних декоративних форм і культиваторів дає можливість застосувати її в озелененні ділянки будь-якої площі. Більшість видів сосен годиться для озеленення великих територій, парків, установ, низькорослі форми і сорти прекрасні і на маленькой і на великій ділянці. Сосна прекрасно виглядає і в невеликих групах, на кам'янистих гірках, і в одиночних посадках на газонах, хороша в поєднанні з сланкими формами ялівцю. Сосна - вітростійка грунтозакріплююча рослина. Пересаджувати сосни краще з замороженим комом землі. Садити рекомендується на рівні кореневої шийки, любить підстилку з хвої, можна додавати комплексне добриво.

Якщо розділ, види сосен і її декоративні садові форми, умови вирощування та використання в ландшафтному дизайні, був Вам цікавий і корисний, поділіться будь ласка з друзями в соціальних мережах: 

Велика Подяка за Поширення!