Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Туя (Thuja) сімейство кипарисових

туи види і сорти

Туя (Thuja) або дерево життя, рід представлений однодомними деревами та кущами. Високі види туй розвиваються в колонновидне дерево з правильною формою крони. Туї дуже схожі на кипарисовики і на перший погляд ці два рода не просто відрізнити, один від одного. Відмінною рисою є форма плоских і ребристих хвоїнок-листя, різна будова шишок і типовий для туй, запах, що виходить із великих масляних залозок.

У молодих туй листя голчасті, колючі, сторчать. Вони поступово обпадають, замінюючись лусковидними супротивно-накрестлежащімі листям, які розташовані на гілках в одній площині. Тому молоді рослини можуть мати листя обох типів - і голчасті, і лускаті. У дорослих рослин голчастого листя немає.

У кипарисовика шишки округлої форми і маленькі, що нагадують шишки справжнього кипариса, в туї шишки на кінцях пагонів, більш-менш яйцевидно-довгасті, їх луски шкірясто-дерев'янисті, складаються з трьох-шести пар, що находять один на одного, на вершині по краю трохи відігнуті.

Шишки туї  

Рід Туї складається тільки з 6 видів, які ростуть як і кипарисовик в Північній Америці та Східній Азії, туї не так різноманітні за забарвленням і формою, як кипарисовик. Але туї є дуже цінною групою серед вічнозелених хвойних рослин для озеленення великих міст, великих, середніх і малих садових ділянок в середній смузі. Туї найпоширеніша струнка вічнозелена рослина для вітростійкіх живоплотів, як формованних так і вільно зростаючих. Туя вологолюбна рослина, добре розвиваються на свіжих або вологих, родючих грунтах.

Найпопулярніший вид Thuja occidentalis - Туя західна, налічує понад 120 садових форм, що відрізняються за характером крони або за забарвленням.

Деякі види туй не морозостійкі, тому зупинимося на тих, які без проблем можуть викостовуватись по всій території України.

Найбільш морозостійкі декоративні наступні туи види і сорта:

 

Thuja occidentalis (туя західна) завезена в Європу в 1536 році.

Туя західна, в Америці вона відома під назвою «американське дерево життя» з листя отримують ефірні масла використовуються в медичних і косметичних цілях.

Туя західна однодомне вічнозелене хвойне дерево рідше кущ, ареал поширення в природі холодні і вологі північно-західні райони Америки і Канади. Зростає на холодних, болотистих грунтах в бореальних хвойних лісах. Досить швидко зростаючі дерева, річний приріст 25-35 см., в висоту і близько 10 см. в ширину, дерева в основному 15-20 м. заввишки, рідко зустрічаються екземпляри і до 38 м. висоти, і 3-4 м. до 6 м. шириною. В молодості дерева з правильною, щільною, стрункою, конусоподібною або пірамідальною кроною, з короткими, піднесено-горизонтальними або злегка назовні спрямованими гілками, з віком більш рихла, неправильной в більшості випадків яйцевидной форми. У природних умовах дерева живуть понад 1500 років. Хвоя луската, розташована часто як черепиця, щільно притиснута до втечі, блискуча, насичено-зелена, взимку бронзово-коричнева. Функціонує 3 роки, потім опадає з дрібними гілочками. Шишки дрібні, довгасто-еліптичні, 8-12 мм. довжиною, кожна складається з 3-5 пар тонких лусок, спочатку жовто-зелені, при дозріванні коричневі, дозрівають в першу осінь. Коріння поверхневі з кілька основними глибокими розгалуженими корінням. Тіньовитривала, але віддає перевагу світлим до легкої тіні місцям. Зимостійкість висока, пагони дозрівають повністю.  В цілому маловимоглива до грунту і вологи, непогано переносить сухість грунту і повітря на вапняних грунтах. Добре росте при достатній волозі на кислих грунтах, оптимально на свіжих або сирих, багатих поживними речовинами, піщано-глинистих, лужних грунтах. В цілому вологолюбна рослина, чутлива до тривалої посухи. Вітростійка, прекрасно стрижеться і формується, можливо формувати крону і в висоту і ширину, добре відростає, має високі регенераційні можливості, добре переносить пересадку навіть в дорослому стані, добре розвивається на сирих і болотистих місцях, виносить міський клімат і забруднене повітря. Туя західна благодатний матеріал для озеленення скверів, міських парків, дачних і садових ділянок. Зона зимостійкості 5А

Завдяки високій декоративності і великій кількості штучно виведених садових форм (культиваторів), довговічності, високой морозостійкості і стійкісті до міських умов і забрудненого повітря, туя західна дуже широко поширена в декоративному озелененні по всіх континентах. Розглянемо найбільш декоративні форми:

 

Thuja occidentalis (туя західна) 'Aureospicata'

Невисока деревце з ширококонічною кроною, досягає 4-5 м. в висоту і близько 1 м. в ширину. Швидкоросле, у віці 10 років досягає до 3 м. висоти. Гілки жорсткі, численні, сильно розгалужені, щільно притиснуті одна до однной, розростаються рівномірно. Крона щільна струнка, правильна. Хвоя темно-зелена, на молодих приростах золотиста, створюється ефект сонячних відблисків. Потребує родючих і вологих грунтів. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для створення живоплотів і шпалер. Частота посадки в ряду: 0,8-1 м.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Aurescens'

Досить новий високий яскравий узкоколонновидний польський сорт, але вже став надзвичайно популярний. Швидкість зростання середня, в 10 років досягає близько 2.5 м. висоти. Доросла рослина близько 10 м. заввишки, і 1,5 завширшки. Гілки густі, розростаються рівномірно. Крона струнка, правильна, щільна. Хвоя жовто-зелена, молоді прирости яскраво-золотисто-жовті, створюється ефект випромінювання тепла. Світлолюбна, потребує родючого і вологого грунту. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для змішаних барвистих композицій, формування шпалер і живоплоту. Густота посадки в ряду 0,7 м.

Зона зимостійкості 4


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Brabant'

Найпопулярніший сорт туї західної для створення високих формованих живоплотів. Високе швидкоростуче дерево, росте швидше, ніж дикий вид, до 10 років досягає більш ніж 3.5 м. висоти, і 1 м. ширини. Дорослі дерева 15-20 м. заввишки і 3-4 (6) м. шириною. Дерево з щільною конусоподібної кроною, і прямим стовбуром, нерідко утворюється кілька стовбурів, горизонтально або дугоподібно розташованими, дуже густо-розгалуженими гілками. Хвоя свіжо-зелена, не змінює забарвлення взимку. Коріння, місце розташування, грунт і особливості, дивіться Thuja occidentalis. Рекомендується для формування шпалер і живоплоту. Густота посадки в ряду 0,5-0,7 м.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Columna'

Популярний сорт туї західної для створення вузьких високих живоплотів. Дерево з щільною узкоколоновидною стрункою формою крони, нерідко утворює кілька стовбурів, з піднесено горизонтально, тісно притиснутими короткими гілками. Хвоя блискуча, темно-зелена, зберігає колір взимку. Росте досить швидко, в 10 років досягає до 3 м. висоти. Розміри дорослої рослини 5-8 (10) м. заввишки, і 1,5 м. шириною. Місце розташування, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для вільно зростаючих і стрижених живоплотів. Частота посадки в ряду 0,5-0,7 м.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Danica'

Кулястий щільний, дуже повільноростучий маленький кущ. У віці 20 років 0,5 м. висотою. Доросла рослина 0,6-0,8 висотою і 1 м. шириною. Хвоя блискуча, світло-зеленого кольору, взимку трохи буріє. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для маленьких присадибних ділянок, кам'янистих садів, і для живих бордюрів.

Зона зимостійкості 5А

 

 


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Europe Gold'

Яскраве невисоке, струнке, часто багатоствольне деревце. Повільно зростаюче, річний приріст 10-12 см. у висоту. Доросла рослина досягає 3 м. висоти, і до 1 м. ширини. Крона в молодості колоновидна, з віком пірамідальна. Стара хвоя світло-зелена, однорічна яскраво-золотисто-жовта, зберігає колір взимку. Інші ознаки, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для кольорових композицій, створення живоплотів і шпалер. Крок посадки: 0,6 м.

Зона зимостійкості 5А

 


Thuja occidentalis (туя західна) 'Filiformis'

Незвичайне невелике повільно зростаюче деревце, 1.5-1,8 м. заввишки, діаметр крони дорівнює висоті. Річний приріст рідко перевищує 2-3 см. Гілки довгі, тонкі, звисають, ниткоподібні, слабо розгалужені, розростаються нерівномірно. Крона асиметрична, густа, широкопірамідальна або широко колоновидна, із закругленою верхівкою. Хвоя зелена, на молодих приростах свіжо-зелена, взимку стає буро-коричневою. Тіньовитривала, може рости в умовах значного затінення, декоративність при цьому не втрачає. Інші ознаки, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для невеликих присадибних і японських садів, в оформленні кам'янистих і альпійських гірок.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Frieslandia'

Ширококолоновидне досить високе швидкоростуче дерево. Сорт схожий на Thuja occidentalis 'Brabant' але нижче і ширше. Зростає трохи повільніше ніж 'Brabant' у віці 10 років до 3 м. висоти. Доросла рослина близько 8 м. висоти, 4-5 м. ширини. Гілки густі досить товсті, дуже густо-розгалужені, покриті блискучими світло-зеленими лусками. Кінці молодих приростів жовтуваті. Інші ознаки, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Використовується для живоплотів і шпалер. Крок посадки: 0,8-1 м.

Зона зимостійкості 5А


Thuja occidentalis (туя західна) 'Globosa'

Популярна куляста форма туї. Зростає повільно, додаючи щороку близько 5-10 см., у віці 10 років досягає до 1 м. в ширину і висоту. Доросла рослина 1,5 м. висота і ширина. Гілки короткі, численні, сильно розгалужені, прямі, розростаються рівномірно, покриті сірувато-зеленої хвоєю, на молодих приростах світло-зелена, взимку набуває бронзово-бурий колір. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується висаджувати в складі невеликих композицій.

Зона зимостійкості 5А

 


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Golden Globe'

Яскрава куляста форма туї. Зростає повільно, додаючи щороку близько 5-8 см., у віці 10 років досягає приблизно 0.8 м. висоти і ширини. Доросла рослина близько 1,2 м. висота і ширина. Крона симетрична, густа, округла. Гілки короткі, прямі, численні, розростаються рівномірно, покриті яскравою золотисто-жовтою хвоєю, ближче до зими набуває світло-помаранчевий відтінок. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується висаджувати в невеликих садах і квіткових композиціях.

Зона зимостійкості 5А

 


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Holmstrup'

Узкоколоновидний невисокий сорт. Повільноростущий, з правильною дуже густою кроною, горизонтальними короткими, щільно розташованими, віялоподібними гілками. Річний приріст у висоту 12-15 см., в ширину 4 см. Розміри дорослої рослини 3-4 м. висота і 0,8-1 м. ширина. Хвоя насичено-зелена, взимку забарвлення не змінює. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для вирощування в контейнерах і живоплотах. Крок посадки: 2 шт. на пог. м.

Зона зимостійкості 5А

 


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Holmstrup's Yellow'

Мутація сорта 'Holmstrup'. Рослина широко конусоподібної правильної форми. Повільноростущий, у віці 10 років досягає до 2 м. висоти. Розміри дорослої рослини 3-4 м. висота і близько 1,5-2 м. ширини. Гілки виключно вільно зростаючі. Хвоя яскрава, сірчасто-жовта, взимку забарвлення не змінює. Інші ознаки і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для колористичних садових композицій і живоплотів. Крок посадки: 2 шт. на пог. м.

Зона зимостійкості 5А

 


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Janed Gold' ( 'Golden Smaragd')

Новий польський сорт, що походить від одного з найпопулярніших сортів туї західної 'Smaragd'. Крупний кущ з правильною узкоколоновидной кроною, повільноростущий, досягає в віці 10 років близько 2 м. висоти. Розміри дорослої рослини 4-6 м. висота і близько 1-1,8 ширина. Гілки ніжні, дуже густо розташовані. Хвоя ніжна на дотик, круглий рік жовто-зеленого кольору, на кінчиках яскраво-золотисто-жовта. Інші ознаки, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Сорт в 2008 р. в Варшаві отримав бронзову медаль «Зелень-це життя». Рекомендується для живоплотів. Крок посадки в ряду: 0,5-0,6 м.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Malonyana'

Чеський сорт. Висока, дуже узкоколоновидне струнке дерево. Швидкоросле, досягає в віці 10 років більше 3 м. висоти і 0,5 м. ширини. Доросла рослина досягає 15-18 м. у висоту і всього 2,2-3,0 м. ширини. Пагони короткі, густо розташовані, щільно притиснуті один до одного і до стовбура. Крона вузька, дуже щільна. Хвоя блискуча, томно-зелена, взимку тональність хвої зберігається. Інші ознаки, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для живоплотів. Крок посадки в ряду: 0,6-0,8 м.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Smaragd'

Один з найпопулярніших садових сортів туї колоновидной. Крупний кущ з вузькою, правильною конусоподібною кроною і вертикальними, дуже густо розташованими гілками, що характеризується помірним зростанням, досягає в 10 років 2.5 м. висоти. Розміри дорослої рослини 4-6 м. висота і 1-1,8 м. ширина. Хвоя ніжна, блискуча, круглий рік насиченого зеленого кольору. Інші ознаки, коріння, грунт і особливості як у Thuja occidentalis. Рекомендується для вирощування в контейнерах і для живоплотів. Частота посадки в ряду: через 0,5-0,6 м.

Зона зимостійкості 5А


 Thuja occidentalis (туя західна) 'Sunkist'

Дуже декоративний конусоподібний великий кущ, з дуже густо-розгалуженими, вертикальними, злегка закрученими як у мушлі гілками, з мінливим кольором хвої. В молодості повільно зростаючий, пізніше швидко зростаючий, у віці 10 років досягає до 2 м. висоти. Розміри дорослої рослини 3-5 м. висота і 1-2 м. ширина. Хвоя золотисто-жовта, при розпусканні яскраво-жовта, взимку бронзова. Рекомендується для барвистих композицій, для формування яскравих шпалер і живоплотів. Частота посадки в ряду: через 0,5-0,6 м.

Зона зимостійкості 5А


 

Thuja plicata (туя складчатая, або туя гігантська)

Ареал поширення в природі найбільшой з туй, туя складчастої, або туї гігантськой, узбережжя Тихого океану Північної Америки, росте вздовж узбережжя від південної Аляски до Північної Каліфорнії, на вологих, сирих, навіть болотистих грунтах, в основному слабокислих, по берегах річок, в низинах і тінистих лісах на схилах, в багатих опадами вологих районах з прохолодним літом і відносно м'якою зимою. Місцеві жителі її називають західним червоним кедром або гігантським деревом життя. Вічнозелене велике струнке пірамідальне або конічне дерево, з короткими дуже густо розташованими, строго вертикальними гілками, щільна форма крони зберігається і в віці, стає лише трохи ширше. Нижні гілки звисають до самої землі, підноситься над місцевістю як зелена піраміда. Дерева 60 м. заввишки при діаметрі стовбура 2,5 м., зустрічаються окремі екземпляри 75 м. заввишки і до 6 м. в діаметрі. Хвоя розташована хрестоподібно, з верху блискуча глянцево-зелена, нижня сторона з білими устьічнимі смужками, при розтиранні ароматна. Шишки шкірясті довгасто-яйцеподібні, 12 мм. довжиною, влітку зелені, взимку коричневі. Довговічна, живе до 500-800 років. Швидкозростаюча, річний приріст більше 30 см. у висоту і 10 см. в ширину. Тіньовитривала, стійко до низьких температур, але погано переносить сухість грунту і повітря. Невимоглива до значення pH, добре росте на всіх, культивованих, кислих і лужних, особливо на досить вологих грунтах. На заболочених місцях, по берегах річок і поблизу моря, досягає максимальних розмірів. Вітростійка, виносить міський клімат, добре переносить стрижку. Успішно росте на вологих схилах і низинах, по берегах річок і боліт. Типова форма туї складчастої хороша для створення груп, алей. Зона зимостійкості 6А

Туя складчаста має ряд декоративних різновидів:

 

Thuja plicata (туя велетенська) 'Atrovirens'

Швидко зростаючий, з конусоподібною щільною кроною сорт. У віці 10 років досягає до 4 м. висоти і близько 1 м. ширини. Розміри дорослої рослини 15 м. заввишки і 3-5 м. шириною. Гілки досить товсті, тверді, дуже густі, розташовані горизонтально. Щільна крона зберігається і в віці. Хвоя темно-зелена з сильним блиском. Інші ознаки, грунт і особливості як у Thuja plicata. Рекомендується для одиночних посадок в великих садах і парках, для формованих живоплотів. Крок посадки: 0,8-1 м.

Зона зимостійкості 6А

 


 Thuja plicata (туя велетенська) 'Aurescens'

Швидкоросле колонне дерево, з дугоподібними вертикальними, дуже густо розташованими гілками, кінці пагонів злегка звисають, з віком крона стає ширше, але гілки залишаються зростаючими від землі і дуже густими. Річний приріст у висоту 20-30 см., в ширину 10-15 см. Розміри дорослої рослини 8-12 м. рідше до 15 м. заввишки і 3-4 м. шириною. Хвоя блискуча, зелена з білими смужками, на молодих пагонах зелено-жовта. Тіньовитривала, зростає на всіх свіжих або вологих, багатих поживними речовинами, дренованих грунтах, від кислих до лужних. Морозостійка, вітростійка, виносить міський клімат, прекрасно переносить стрижку, віддає перевагу підвищеній вологості повітря, взимку потрібно подбати про вологість грунту. Рекомендується для формованих живоплотів. Крок посадки: 0,6-0,8 м.

Зона зимостійкості 6А


 Thuja plicata (туя велетенська) 'Excelsa'

Колоновидное дуже швидкоростуче струнке високе дерево, з горизонтально піднятими, в нижній частині стовбура вертикально дугообразно зростаючими гілками. Річний приріст більше 30 см. у висоту і 10 см. в ширину, в віці 10 років близько 4 м. висоти. Доросла рослина досягає 12-15 м. заввишки і 3-5 м. шириною. Хвоя темно-зелена, груба, міцна, значно більша ніж у дикого виду. Морозостійка, тіньовитривала, вітростійка, виносить міські умови, добре переносить стрижку. Зростає на всіх свіжих або вологих, багатих поживними речовинами, дренованих грунтах, від кислих до лужних. Рекомендується для одиночних посадок в великих садах і парках, для дуже високих свободнорастущих і формованих живоплотів. Крок посадки: 0,8-1 м.

Зона зимостійкості 6А


 Thuja plicata (туя велетенська) 'Gelderland'

Високий, дуже щільний швидко зростаючий конусоподібної форми сорт, у віці 10 років близько 4 м. заввишки. Висота дорослої рослини 12-15 м. Пагони жорсткі, густо розташовані, влітку зелені блискучі, взимку з яскраво жовтим відтінком. Потребує досить родючих і вологих грунтів. Тіньостійка, добре переносить стрижку, виносить міські умови. Рекомендується для великих садів і парків, для солитерной посадки, для живоплотів. Крок посадки: 0,6-0,8 м.

Зона зимостійкості 6А

 


Туя прекрасний матеріал для озеленення великих міст, скверів і парків, великих і малих садових ділянок. Туї добре переносять пересадку, особливо навесні. З закритою кореневою системою тую можна пересаджувати практично цілий рік, навіть в дорослому стані. Туя одна з кращих рослин для вічнозелених вільно зростаючих і стрижених живоплотів, прекрасно стрижуться і формуються, при посадці живоплотів не забувайте, що молода рослина стане дорослой, тому витримуйте необхідну відстань між саджанцями. При посадці не заглубляйте кореневу шийку. Садові форми розмножуються тільки вегетативно, здеревілими або зеленими живцями, так як при насінному розмноженні відтворюваність необхідних ознак незначна.

Якщо розділ, види Туї, її декоративні садові форми і сорти, був Вам корисний і цікавий, поділіться будь ласка з друзями. 

Велика Подяка за Лайк!