Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Тис (Taxus) або Тис ягідний (Taxus baccata) - сімейство Тисів

Тис або Тис ягідний види і сортиРід Тис (Тис ягідний) налічує 8 видів, види Тиса близькі між собою (частково прийнято вважати підвидами). Більшість видів Тиса росте в північній півкулі. Зростає на заході і сході Північній Америці, Західній, Центральній і Південній Європі, на півночі доходить до західної Норвегії, де знаходиться саме північне природне місцепроживання Тисів, південній Швеції, північній Африці, північному Ірані і в Східній Азії.

 Рослина Тис в основному це маленькі дерева, рідше кущі, з вічнозеленим голчастим листям. Від інших хвойних Тис відрізняється дуже густою кроною. Тис дводомна хвойна рослина. Чоловічі квітки схожі на сережки, округлі жовтуваті головки, що сидять на короткому черешку в пазухах листків, жіночі квітки не помітні. Плоди у Тиса сильно відрізняється від інших хвойних рослин. Вони не утворюють здеревілих шишок. Замість шишок утворюються яскраво-червоні бокаловидні околоплодники (ягоди) діаметром 1,5 см. Плоди м'ясисті солодкуваті на смак і не отруйні.

Тис ягідний цвітіння і ягоди

Кора червона, пластинчаста, листя лінійні з жовтуватими або сірувато-зеленими смужками знизу, характеризуються вигином черешка, від чого їх розташування виглядає дворядним, гребінчастим. Тис росте дуже повільно. Виключно довговічна рослина, в сприятливих умовах живе до 3-4 тис. років.

Всі частини крім плодів у Тиса отруйні, неодноразові випадки масового смертельного отруєння тварин, смертельна доза листової маси тиса становить 50-100 г .

Укорінюваність живців відмінна. Черенковать можна не тільки однорічні пагони (вони занадто малі), але і дворічні з п'ятою. Розмножується Тис і насінням, але плодоношення починається тільки з 25-30 річного віку.

Тис краще багатьох хвойних рослин переносить несприятливі умови. Тис сама тіньовитривала рослина з усіх хвойних порід. Не боїться забрудненого повітря, але йому зовсім не підходить погано дренированний грунт, перенасичений взимку вологою.

Добре переносить стрижку, навіть сильну, що дає можливість створювати різні фігури. Це мистецтво називається топіарне, їм займалися ще в епоху Відродження. З Тисів створюють класичні бордюри, формовані надійні і довгоживучі живоплоти і фігурні композиції. Але не всі Тиси є чагарники і вимагають регулярної стрижки.

Тис для любителів рослин дуже цінний, як ніяка інша хвойна рослина, завдяки своїй можливості виносити кореневий тиск інших, більших дерев.

Ще цікавіший і різноманітний став асортимент Тисів з появою великого вибору плоскорастущіх і колонних, компактно-зростаючих сортів, які можна використовувати в самих різних ситуаціях.

Розглянемо найбільш морозостійкі Тис види і сорти, які без особливих проблем можуть застосовуватися, в декоративному озелененні по всій території України.

Тис ягідний види і сорти, опис, фото по зростанню і переваги:

 

Taxus baccata (тис ягідний, або тис європейський, або тис звичайний)

Тис ягідний дводомне хвойне вічнозелене маленьке дерево або великий кущ. Зростає в природі під захистом світлих букових, липових, кленових, ялицевих і ясеневих лісів в субальпійській і альпійськой зонах, на свіжих, вологих, пухких гумусних, лужних грунтах, у вологому кліматі, з м'якою зимою по всій Європі, доходячи на сході до західної Білорусії , в Північній Африці, Малій Азії, Кавказі, в Північній Персії. У середній Європі його висота досягає до 18 м., на Кавказі до 27 м. висоти, ширина крони може перевищувати висоту. У природних умовах росте досить швидко, в сприятливі роки, річний приріст у висоту близько 25 см., в ширину близько 20 см., в культурі зростає повільніше, у віці 30 років досягає 3-4 м. висоти. Довго живущий, живе до 1000 років. Крона розлога, дуже густа, яйцеподібна або неправильно округла, часто многовершинная, часто зрощеними стовбурами, піднятими, іноді звисаючими гілками. У зростаючих на відкритому місці, гілки ростуть від землі. В цілому форми росту дуже мінливі. Хвоя голчаста, плоска, слабо вигнута, поступово загострена 2-2,5 см. завдовжки, на основних пагонах розташована спірально, на бічних гілочках двустрочна, з верху блискуча чорно-зелена, з низу матова, жовто-зелена, живе 6-8 років. На жіночих особинах утворюються численні насіння, укладені в м'ясистий ягодоподібний яскраво-червоний прісемяннік, довжиною 6-7 мм. і 3,5 мм. шириною, охоплює насіння до самої верхівки, звідси і назва - тис ягідний. Плодоношення починається з 25-30 років, плодоносить щорічно до глибокої старості. Численні декоративні яскраво-червоні тісовиє ягоди, дозрівають ближче до осені, довгий час служать барвистою окрасою рослини. Коріння дуже глибокі, густо-розгалужені, з великою кількістю тонких коренів. Виносить кореневий тиск інших дерев, вітростійкий. Самий тіньовитривалий з усіх європейських рослин, комфортно себе почуває там, де інші види хвойних гинуть. Морозостійкий, але на несприятливих місцях (на сухих сонячних місцях розташування) може постраждати в безсніжні зими, трохи чутливий до пізніх заморозків, добре відновлюється. В цілому невимогливий до грунтів і вологи, добре росте навіть на помірно сухих, бідних, слабокислих грунтах, погано переносить сильно кислі грунти. Віддає перевагу свіжим або вологім, багатим поживними речовинами, вапняному грунту, любить підвищену вологість повітря. Виносить міський клімат. Рекомендується для створення стрижених огорож і фігурних композицій. Зона зимостійкості 6В

Тис ягідний дуже декоративна рослина, має багато садових форм і сортів, але на жаль вони не досить морозостійка, для вирощування в середній смузі України. Для вирощування в садах по всій території України є більш морозостійкі і не менш декоративні види тисів.


 

Taxus cuspidata (тис гострий або тис далекосхідний)

Тис гострий морозостійке маленьке дерево або великий кущ, по зимостійкості на багато перевершує тис ягідний, і повністю підходить для вирощування в садах і парках по всій території України. На відміну від інших видів тиса, листочки тиса гострого закінчуються тонким гострим остроконечием. Ще одна відмінність в будові насіння, оливково-коричневі насіння всього на половину, а то і менше занурені в соковиту яскраво-червону кровельку. Ареал тиса гострого охоплює південну частину Далекого Сходу, Сахалін і Південні Курили, Корею і Японські острови, зростає в горах на острові Хондо на висоті 1000-2000 м., на Шікоку на висоті 1400-2400 м. над рівнем моря. Крупний кущ  до 20 м. заввишки з широкою яйцевидно-овальною кроною, з пірамідальними густо-розгалуженими гілками і безліччю коротких пагонів. Чим північніше росте, тим менше висота, а на північній межі ареалу тиса приймає карликову сланку форму. Довгоживучий, доживає до 1500 років. У культурі медленнорастущий, розміри в середньому 2,5-3,5 м. заввишки і шириною, з віком розростається в ширину, в віці 40 років близько 6-8 м. шириною. Хвоя неправильно дворядна 1,8-2,6 см. завдовжки і 2,5-3,0 мм. шириною, різко загострена, на кінчику з коротким тонким і гострим шипиком, зелена, восени злегка буріє, живе 4-5 років. Дуже тіньовитривалий, виносить кореневий тиск інших дерев, вітростійкий, добре переносить сильну обрізку і міський клімат, газо і димоустойчив. До грунтів і вологи не вимогливий, оптимально росте на свіжих або вологих, багатих поживними речовинами, добре дренованих грунтах, від кислих до лужних. Рекомендується для одиночних і невеликих групових посадок, формованих живоплотів, створення нижнього ярусу насаджень.

Зона зимостійкості 5А


 

Taxus x media (тис середній)

Тис середній не є природним видом, це гібрид двох природних видів, тиса ягідного і тиса загостреного. Він поєднав у собі всі кращі якості обох предків, високу стійкість до низьких температур від тиса гострого, і декоративні форми тиса ягідного. Тис середній морозостійкий, дуже тіньовитривалий, зростає на всіх свіжих або вологих, родючих і дренованих грунтах від кислих до лужних, добре переносить сильну стрижку, стійкий до міського клімату, виносить кореневий тиск. На сьогоднішній день виведено велику кількість сортів (культиваторів), від карликових до великих кущів. Розглянемо найбільш популярні і цікаві з них:

 

Taxus x media (тис середній) 'Farmen'

Кущ з щільною компактною, шірококустістой кроною, з тонкими, жорсткими, густо-розгалуженими гілками. Повільноростущий, річний приріст у висоту 10 см., в ширину 15 см. Розміри дорослої рослини близько 2 м. заввишки і 3,5 м. шириною. Хвоя темно-зеленого кольору, широка, жорстка, загострена, радіально розташована. Інші ознаки і особливості Taxus x media. Застосовується для низьких живоплотів. Щільність посадки в ряду: 2-3 шт. на пог. м.

Зона зимостійкості 5А

 


 Taxus x media (тис середній) 'Hatfieldii'

Сорт чоловічий, низькорослий, потужний, щільний кущ, конічної або ширококонической форми, досягає 1,7-2,2 м. в висоту і до 1,2-1,3 м. діаметр крони. Швидкість зростання середня, досягає в віці 10 років до 1,5 висоти. Пагони жорсткі, розташовані вертикально, покриті темно-зеленими голками. Молоді прирости трав'янисто-зелені, контрастно виділяються на тлі старої хвої. Інші ознаки і особливості Taxus x media. Рекомендується для свободнорастущих і стрижених живоплотів. Крок посадки: в ряду через 0,5-0,6 м.

Зона зимостійкості 5В


 Taxus x media (тис середній) 'Hicksii'

Популярний високорослий кущ колоновидной форми, з довгими жорсткими вертикальними, густо-розгалуженими гілками. Росте досить швидко, річний приріст у висоту 15 см., в ширину 10 см. Доросла рослина досягає 3-5 м. висоти і 3-4 м. ширини. Хвоя блискуча темно-зелена, молоді прирости світліше на тон. Жіноча форма, рясно зав'язує насіння, покриті яскраво-червоною м'ясистою оболонкою. Інші ознаки і особливості Taxus x media. Рекомендується для стрижених живоплотів. Щільність посадки в ряду: 2-3 шт. на пог. м.

Зона зимостійкості 5В


 Taxus x media (тис середній) 'Hillii'

Великий прямостоячий, густий, з строго вертикальними жорсткими гілками кущ. Швидкість зростання середня, річний приріс в висоту 10-15 см., в ширину 10 см. Розміри дорослої рослини близько 3-5 м. висота і 2-3,5 м. ширина. Хвоя з верху блискуча зелена, з низу сіро-зелена. Інші ознаки і особливості Taxus x media. Рекомендується вирощувати в формованих живоплотах. Щільність посадки в ряду: 2-3 шт. на пог. м.

Зона зимостійкості 5А

 


Тис дуже приваблива для озеленення рослина, краще за всіх переносить тінь і кореневий тиск інших дерев. Добре переносить сильну постійну стрижку, що дає можливість створювати різні фігури, стійкий до міського клімату. Але не варто забувати, всі частини тиса крім ягодообразного насіння дуже отруйні, особливо дуже сильно отруйна хвоя, смертельна доза хвої тиса становить 50-100 г. Відомі, неодноразові випадки масового смертельного отруєння коней і худоби, особливо коней. Краще купувати оригінальні сорти (культиватори) «тиса середнього», вони більш морозостійкі і декоративні.

Якщо розділ, види Тиса, і його декоративні садові форми і сорти (культиватори), був Вам корисний і цікавий, поділіться будь ласка з друзями. 

Щиро Дякую за Лайк!