Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Садові плодові рослини - джерело енергії і здоров'я

Плодові садові рослини це велика і дуже важлива група рослин: кущі, дерева, ліани і лікарські плодові рослини. Постачають нас плодами, які обязані бути у великій кількості в меню людини, для того щоб харчування було повноцінним. Плодові рослини містять велику кількість води, що міститься в плодах (більше 80%), і невисокий вміст жирів (менше 1%), більшість плодів мають дієтичну цінність. Свіжі плоди дарують нам гарне здоров'я, це джерело вітаміну С, а також вітамінів з групи В, вітамінів Р, РР і Е. Включають мінеральні сполуки, такі як кальцій, калій, фосфор, залізо, а також мідь, молібден, марганець, кобальт. До їх складу входять органічні кислоти, дві з яких: яблучна і лимонна, мають великий вплив на смак. Запах плодів залежить від складних ефірів, спиртів і альдегідів. Плоди є важливим джерелом клітковини. Включають жовті, помаранчеві, і оранжево-червоні барвники - каротени, а також червоні і фіолетові - антоціани. Велика кількість таких необхідних нашому організму антиоксидантів, які продовжують здорове життя наших клітин, борються із запальними процесами в клітинах, уповільнюють процес старіння організму, наповнюючи нас енергією і здоров'ям. «Здорові клітини це основа здорового життя».

Вимоги по вирощуванню 

Найбільш поширені садові плодові рослини в садах центральних і північних областей України: яблуні, груші, сливи і вишні. У південних областях з більш теплим кліматом вирощують: черешні, персики, абрикоси та волоські горіхи - чутливі до морозів. Але це не означить, що черешні, персики, абрикоси та волоські горіхи, неможливо вирощувати в садах центральних і північних областях України, в більш холодному кліматі. Якщо ці плодові рослини висаджувати в місцях з відповідним мікрокліматом, вибираючи морозостійкі сорти на сильних підщепах, то вони прекрасно приживаються, і рясно плодоносять.

Найбільш доступні з скорорастущіх морозостійких підщеп для розмноження плодових дерев: сіянці Антонівки - для яблунь, сіянці черешні пташиної - для черешні, сіянці аличі - для слив, сіянці Антипко - для вишні. З медленнорастущих підщеп найбільшою популярністю користуються підщепи М26 і М9 для яблунь, айва S1 для груш, сіянці Угорки Wangenheima для слив і підщепи PHLA і Gisela 5 для черешні. Рекомендується, дерева на скорорастущіх підщепах висаджувати в бідних грунтах. Дерева на медленнорастущих підщепах, незалежно від виду, на плодових грунтах, на яких можуть рости рослини навіть з поверхневою кореневою системою. Швидкозростаючі підщепи рекомендуються для медленнорастущих сортів, а медленнорастущие підщепи для сортів з швидким зростанням.

Посадка

Саджанці плодових рослин можна купити з оголеною кореневою системою, або в контейнері. Посадка саджанців вирощених в контейнерах, весь вегетаційний період. Для більшості плодових рослин з оголеним корінням найбільш підходящим періодом для посадки є осінь, але не в якому разі з листям, якщо ви придбали саджанці з листям, як модно зараз продавати, то перед посадкою все листя видаляємо. Посаджені рослини восени встигають утворити зачатки коренів, за умови, що протягом тривалого часу утримується температура вище +5 ° C. Щоб рослини принялись і добре росли, грунт перед посадкою потрібно ретельно підготовити, звільнити від бур'янів, особливо багаторічних, збагатити на поживні елементи, бути певною кислотності pH за допомогою вапнування або підкислення, зараз в садових магазинах можна купити вже готову землю. Рекомендується для поліпшення фізико-хімічного складу грунту, перекопування з зеленим перепрілим гноєм або додаванням компосту.

Перед посадкою саджанці рослин з голим коренем замочуємо у воді кілька годин або з вечора, на ніч. На дно посадкової ями насипаємо горбик з гумусовой землі, на який розкладаємо укорочені, вологі коріння, засипаючи землею, не забуваєм злегка притоптувать, потім рясно поливаємо. Перед настанням перших морозів навколо кореневої шийки саджанця насипаємо маленький горбок, який навесні обов'язково розкриваємо, але в зимовий час він захистить шийку і вище розташованих корінці від замерзання.

Обрізка і догляд садових плодових рослин в перші кілька років після посадки

Наступного року, перед початком вегетації, необхідно зробити формуючу обрізку. Кущі після посадки обрізаємо дуже коротко, над землею, так як сильна обрізка сприяє відростання сильних пагонів. Деревця без гілочок обрізаємо на 20 см. вище передбачуваного розгалуження, якщо початкові гілки хочемо отримати на висоті 100 см., провідник відрізаємо на висоті 120 см. У дерев з гілками, провідник укорочуємо, а гілки які знаходяться дуже низько - видаляємо повністю. Рекомендовано широкий кут між провідником і гілками, широкий кут розгалуження прискорює вступ дерев у період плодоношення і захищає їх від виламування. Для досягнення широкого кута гілок від провідника, відгинаємо гілки довжиною 15-20 см. і довгі від провідника, і стабілізуємо розтяжками, прив'язаними до інших гілок або вбитими в землю кілочків, або спеціальними шпильками.

Хороше зростання садових рослин в перші роки життя буквально неможливе без хімічного захисту і пильного догляду. У цей час ще немає значних проблем із захворюваннями, єдиною небезпекою молодих саджанців є тля. З'являється на більшості різновидів садових рослин, несучи за собою уповільнення зростання, потворність листя і навіть пагонів. Також небезпечними можуть бути садові шкідники, що гризуть листя. З усім цим слід боротися.

Висаджені дерева необхідно відразу ж підгодувати мінеральними добривами. 1-ша порція азоту вноситься в перший рік в середині травня. 2-га в середині червня. Завдяки цьому, вже до осені утворяться потужні прирости, необхідні для створення крони. Якщо ріст саджанців у перший рік занадто інтенсивний, в наступний рік азотні добрива обмежуємо, залишивши тільки травневе внесення, але вже на початку місяця. Для того щоб спровокувати плодоношення, в 3-ій і 4-ий рік добриво азотом зводимо до мінімуму. Відмінний розвиток дерев і кущів, особливо в легких грунтах, сприяє мульчування перепрілим гноєм або компостом.

Використання

Останнім часом все частіше стирається межа між фруктово-овочевими садами і декоративними. У фруктово-овочевих садах, між овочами, ростуть декоративні рослини, а в декоративних садах висаджують плодові рослини. Це ефект моди за здоровий спосіб життя і підвищений інтерес до екологічно чистих продуктов. Самостійне вирощування плодових рослин для своїх потреб, це гарантія перевіреного джерела походження плодів, а також фізична активність на свіжому повітрі і задоволення від власного врожаю.

Сорти садових плодових рослин, фото і назви, опис характерних рис: