Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

СВІТЛОЛЮБНІ ПОСУХО-ЖАРОСТІЙКІ РОСЛИНИ, ДЛЯ СОНЯЧНИХ ВІДКРИТИХ МІСЦЬ

Сонячне світло для рослин, як вода і грунт, основний фактор для життя і зростання. На сприятливих грунтах і при достатній вологі, відкрите сонце переносить велика група рослин. Більшість рясно квітучих видів також віддають перевагу сонячним місцям. Але сонячні відкриті місця часто поєднуються з сухим і дренованим бідним грунтом. Деякі види рослин можуть рости на відкритому сонці, але їх листя підгорає, рослини хворіють, пошкоджуються шкідниками (особливо кліщами).

У цю групу внесені світлолюбні стійкі до тривалих літніх посух жаростійкі невибагливі рослини, часто вони мають кольорові або сріблясто опушені листя.


Світлолюбні посухо-жаростійкі хвойні дерева і кущі


Abies concolor (ялиця одноколірна) і сорти

Високе швидкозростаюче чудове дерево з регулярною конічною кроною. Гілки розташовані мутовчато і горизонтально, нижні гілки опущені до землі. У віці 30 років досягає близько 10-12 м. висоти, розміри дорослого дерева 20-25 (40) м. заввишки. На батьківщині в каліфорнії є екземпляри до 60 м. заввишки, 7-9 (10) м. шириною, обхват стовбура до 3 м. Річний приріст у висоту, в перші 10 років близько 35-55 см. і 15 см. в ширину, потім повільніше, живе до 500 років. Хвоя незвично довга до 8 см. завдовжки і 2,5 мм. шириною, з обох сторін сіро блакитно-зелена, розташована асиметрично, гребенчато, іноді серповидно вигнута, м'яка з запахом лимона, зберігається на дереві до 8-10 років. Шишки спочатку від зелених до пурпурних, дозрілі світло-коричневі. Коренева система поверхнева або глибока, в залежності від грунту. Світлолюбна, тіньовитривала. Оптимально розвивається на глибоких, свіжих, родючих, кислих або слабо лужних, добре дренованих піщано-глинистих грунтах, добре росте навіть на глибоких сухих піщаних грунтах. Уникає глинистих і глейових грунтів, як ніяка інша ялиця чутлива до перезволоження грунту. Переносить спеку, посуху і недостатню вологість повітря, сама посухостійка і морозостійка ялиця. Відмінна риса – витривалість до міського забруднення повітря. Вид невимогливий до грунту і навколишнього середовища, підходить для великих садів, міських посадок, парків, в одиночних і групових рихлих посадках. Зона зимостійкості 4.


×Cupressocyparis Leylandii (купрессоціпаріс Лейланда) і сорти

Міжродовой гібрид Сupressus macrocarpa (кипарис великоплідний) × Сhamaeсураris nootkatensis (кипарис нутканський), виведений в Англії в 1911 р. Дуже швидкозростаюче вічнозелене вузько-конусоподібне або широко-колоне дерево, з симетричного густою кроною, і звисаючими до землі пагонами. Річний приріст у висоту 40 см., в ширину 20 см., в молодості річний приріст у висоту може досягати 1 м. Висота дорослого дерева 15-20 (30) м. Під назвою × Cupressocyparis Leylandii можуть бути кілька різних клонів, з різними формами і характеристиками. Хвоя луската, зелена - темно-зелена, з легким сірим відтінком. Пагони схожі на гілки кипарисовика нутканського, але не пониклі. Маловимогливий до грунту і вологі, добре росте на багатих поживними речовинами, свіжих, кислих або лужних грунтах. тіньовитривалий, вітростійкий, стійкий до хвороб, переносить літню посуху, відмінно переносить сильну стрижку, відносно стійкий до шкідливих викидів. Рекомендується для формованих високих живоплотів, краще в теплих регіонах. Частота посадки в ряду: 0,6-0,8 м. Зона зимостійкості 7А


Juniperus (ялівець) види і сорти

Великий рід Juniperus (Ялівець) налічує близько 70 видів, які поширені в північній півкулі від Арктики до тропічних гір. Рід ялівець представлений невеликими вічнозеленими рослинами - це невеликі або середньо-великі часто багато штамбові дерева (висотою 10-12, рідше до 30 м.), багато кущових високих, низьких і карликових плоскозростаючих грунтопокривних кущів.

Ялівці світлолюбні посухостійкі морозостійкі та невибагливі до грунтових умов рослини. Їх потужне коріння проникаючи глибоко в грунт і тягнучись під землею в усі боки на десятки метрів, здатні добувати воду і поживні речовини з найбідніших грунтів. Тому ялівець росте на засолених пісках морських узбереж (ялівець прибережний), і в гірських пустелях (ялівець китайський), на мшистих болотах серед хвойних лісів Півночі (ялівець звичайний) і на вапняних грунтах в горах. Одні види ялівців заселяють гірські схили від їх підніжжя до самих вершин піднімаючись на висоту 4000 м., iнші легко переносять суворі умови полярних снігів в арктичній зоні. Багато ялівців є характерними мешканцями кам'янистих схилів і скель. Середньоазіатські ялівці що ростуть в горах комфортно почувають себе при температурах від +40 до -30°C.

Ялівець - рослина унікальна ще й тим, що виділяє фітонцидів в 6 разів більше ніж інші хвойні, і в 15 разів більше ніж листяні породи. Ялівці володіють унікальнійшою властивістю, очищають і оздоровлюють повітря. У ялівцевих лісах дуже легко і вільно дихається. Ялівець цілеспрямовано оздоровчо діє на організм.

Juniperus scopulorum (ялівець скельний) 'Blue Heaven'

Красива конусоподібна форма із середньою швидкістю росту, у віці 10 років досягає близько 2-2,5 м. висоти. Розмір дорослої рослини до 5 м. в висоту, в ширину до 1,5 м. Крона струнка, правильна, симетрична, приземиста, колоновидна. Гілки прямі товсті сильно розгалужені, підняті, кінці пагонів і верхівка злегка пониклі. Хвоя луската красивого чисто-блакитного забарвлення, така ж і взимку. Один з найбільш блакитних сортів ялівцю. Морозостійкість висока, невимогливий, росте на всіх сухих або свіжих субстратах, на не дуже багатих поживними речовинами. Віддає перевагу сонячним місцям, виносить легку півтінь. Добре переносить міські умови. Рекомендується для колористичних композицій і солітерних посадок, в яскравих живих огорожах. Зона зимостійкості 5А


Larix decidua (модрина європейська) і сорти

Листопадне високе струнке хвойне дерево, вид широко поширений в природі і активно використовується в декоративному озелененні в Європі, який так і називається - модрина європейська.

Високе дерево з правильною, в основному вузько-конічною кроною і прямим стовбуром, гілки горизонтальні або підняті, тонкі, швидкоростущіе, бічні пагони пониклі. Дерево сильноросле, річний приріст у висоту 40-50 см. в ширину 25-30 см., у віці 30 років досягає 15 м. висоти. Розміри дорослої рослини від 25 до 45 м. заввишки, і від 8 до 20 м. шириною. Хвоя голчаста, зібрана впучкі 3-40 шт., довжиною 10-30 см., ніжна, влітку світло-зелена, пізно осіння яскраво-жовта або золотсто-жовта. Жіночі квітки яйцеподібні, 1-1,5 см. довжиной, вертикальні, рожево-пурпурні, чоловічі циліндричні або яйцеподібні, 0,5-1 см. довжиной, бузково-жовті, дуже декоративні, цвіте в квітні. Шишки коричневі яйцевидні, 2,5-4 см. довжиной з 40-50 лускатим насінням, края не загнуті назовні, на відміну як Larix kaempferi (модрина японська). Коренева система глибока, стрижнева, на глинистих і сирих грунтах поверхнева. Дуже морозостійка. Світлолюбива. Віддає перевагу багатим поживними речовинами свіжим або вологім грунтам, невимоглива до кислотності грунту, для оптимального розвитку крони, потребує великого простору, любить місця з рухом повітря, переносить низьку вологість повітря. Добре переносить періоди посухи завдяки глибокій кореневій системі, яка робить її ще й дуже вітростійкой. У природі росте на багатих поживними речовинами, свіжих, дренованих і добре аерованих грунтах, як на вапняних, так і на первинних породах в високогірних і субалтійскіх поясах хвойних лісів, де піднімається до 24000 м. над рівнем моря, зазвичай разом з Pinus cembra (сосна кедрова європейска). В корі багато дубильних речовин, деревина важка і міцна, еластична. Це сама міцна і довговічна деревина хвойних порід Центральної Європи, надзвичайно стійка до вологи, використовується для підводного будівництва, така ж цінна, як і дубова. 

Широко використовується для озеленення міст і промислових територій. Висаджується у вигляді живоплоту, молоді рослини добре переносять стрижку і формування. Крок посадки: 0,5-1 м. Зона зимостійкості 3

 

 

 


Picea asperata (ялина шорстка)

Маловідома родом із західного Китаю ялина, з правильною щільною конусоподібною і міцними злегка піднімаючимися бічними гілками. Молоді дерева ростуть повільно, з віком швидкість росту збільшується, у віці 40 років 8-12 м. висоти. Стовбур покритий корою, що відшаровується. Хвоя блакитно-зелена з переходами від блакитного до майже сріблястого, іноді сизувато-зелена, розташована щільно, гребенчато. Морозостійка. Світлолюбна, тіньовитривала. Стійка до посухи і невимоглива до грунтів, витримує деяке надмірне зволоження грунту. По декоративності не поступається ялини колючої, добре розвивається в умовах міста. Живе 350-400 років. Рекомендується для посадки в парках і великих садах. Зона зимостійкості 5В


Picea glauca - Picea alba (ялина канадська або біла)

Батьківщина - східна частина Північної Америки. В молодості досить швидкозростаюче дерево з конусоподібною правильною кроною, у віці 30 років досягає 10-15 м. висоти. Доросла рослина 15-20 м., рідко до 40 м. заввишки. Дерево живе 400-500 років. Спочатку гілки розташовані регулярно, міцні, злегка підняті. Гілки старих екземплярів злегка пониклі, крона більш не регулярна. Хвоя коротка 1-1,8 см. довжина, блакитно-зелена або сіра, злегка викривлена, колюча. Характерно рясне плодоношення з 10 річного віку. Шишки декоративні, 3-5 см. довжина, спочатку яскраво-зелені, дозрілі світло-коричневі. Ялина посухостійка, дуже морозостійка, до грунту і вологи не вимоглива, росте на всіх піщано-гумусних, глинистих, свіжих, вологих грунтах, від кислих до лужних. Світлолюбна, виносить півтінь. Добре переносить обрізку. Рекомендується для парків, групових і одиночних посадок, алей, вічнозелених формованих живоплотів. Крок посадки: 0,8-1 м. Дерево добре протистоїть вітрам, висаджується в вітро і снігозахисних смугах. Зона зимостійкості 4


Picea pungens (ялина колюча) і всі сорти

Ареал поширення в природі скелясті гори Північної Америки на висоті 2000-3300 м., на вологих, частково навіть сирих кам'янистих і суглинних грунтах. Дерево з широко-конусоподібной симетричной низько опущеною кроною, з дуже сильними горизонтальними мутовчато розташованими гілками. Дерева заввишки 30-40 м, рідко до 50 м. і шириною 6-8 м. У культурі розміри скромніші і зазвичай не перевищують 15-20 м. У природних умовах довгоживуча, існують старожили з максимальним відомим віком до 600 років. У культурі живе 80 до 100 років.

Ялина колюча найбільш часто зустрічається в декоративному озелененні, як найстійкіша до міських умов декоративна ялина. Морозостійка, не страждає від пізніх заморозків, посухостійка, виносить посуху краще ніж інші види ялин, і певний рівень забруднення повітря. Коренева система потужна, ялина вітростійка. Швидко зростаюча, річний приріст у висоту 30 см., в ширину 15 см. Хвоя довга 2-3 см. завдовжки, дуже колюча, забарвлення варіюється від сріблясто-світло-блакитного, голубувато-зелена, рідко повністю зелена. Шишки подовжено-циліндричні 6-10 см. завдовжки, світло-коричневі. Світлолюбна. У молодому віці добре переносить стрижку. Не вимоглива, росте на всіх помірно сухих, свіжих грунтах, від кислих до лужних. Рекомендується для міського озеленення, поодиноко і групами, в великих садах і парках, для високих формованих живоплотів. Крок посадки: 0,5-0,8-1 м. Зона зимостійкості 4


Pinus (сосна) види і сорти

Сосна найбільший рід у сімействі соснових. Для багатьох народів Північної півкулі сосни - це звичний компонент природи, з яким людина знайома з дитинства. Здатність сосни виділяти при пошкодженні смолу породила безліч міфів і легенд у різних народів. У роді Сосна (Pinus) налічується близько 100 видів. Сосна за винятком не багаточисельних прямостоячих або стелющіхся кущів, стрункі вічнозелені дерева заввишки 50-70 м. і діаметром крони до 4 м. Розміщення хвої, шишок і їх величина є відмінними ознаками видів. Довжина зелених або сизуватих гострих листків (хвоїнок) коливається у різних видів від 2 до 45 см. при ширині 1-2 мм. Хвоїнки сосен функціонують від 2 до 11 років, в залежності від виду.

Майже всі види роду сосни світлолюбні, невимогливі до грунту і вологи, майже всі сосни відмінно почувають себе на піщаних грунтах, мають потужну розгалужену кореневу систему і мало страждають від вітровалу. У приморських районах соснові посадки з успіхом використовуються для захисту від вітру.

Pinus Banksiana (сосна Банкса)

Сосна родом з Північної Америки. Відрізняється рідкою нерегулярною кроною і часто викривленим стовбуром. Виростає до 30 років 6-10 м. висоти. У природі зазвичай дерева до 20 м. висоти, дуже рідко зустрічаються висотою до 30 м. Хвоя вигнута, коротка, 2-4 см. завдовжки, жовтувато-зелена. Шишки дуже численні, невеликі, вигнуті, до 4,5 см. завдовжки, довго залишаються нерозкритими, залишаються на дереві кілька років. Здатна рости на екстремально бідних і посушливих грунтах, витримує слабку засоленість. Дуже морозостійка. Світлолюбна. Може використовуватися для посадки в несприятливих умовах. Зона зимостійкості 2Світлолюбні посухо-жаростійкі листяні дерева


Acer campestre (клен польовий) і сорти

Невелике листопадне дерево з яйцевидною з віком більш округлою густою кроною, або багатостовбуровий густо розгалужений кущ, нижні гілки часто звисають до землі. Ареал поширення в природі Європа (окрім Ірландії, Шотландії, Скандинавії та Центральних Альп), зростає по дубово-грабових змішаних лісах, в горах піднімається до висоти 1000 м. Швидко зростаючий, річний приріст у висоту 40-45 см., в ширину 25- 35 см., розміри дорослої рослини 5-15 м. рідше до 20-25 м. висота і 5-10 (15) м. ширина. Листки супротивні, 5-8 см. завдовжки і 5-10 см. шириною, 3-5 лопастні, темно-зелені, осіннє забарвлення яскраво-жовте до помаранчевого іноді з червоними тонами. Квіти і плоди-крилатки непоказні. Коренева система стрижнева, на родючих грунтах поверхнева, густо розгалужена з численним додатковим корінням. Місце розташування воліє сонце до півтіні. Невибагливий, зростає на сухих і вологих грунтах, надає перевагу вапняним субстратам, погано переносить застій води. Морозостійкість висока, добре переносить спеку, вітер, міський клімат, обрізку. Застосовується: штамбові форми в вуличних посадках і використовується в стрижених живоплотах висотою 2-4 м. Крок посадки: 2-3 шт. м/п. Зона зимостійкості 5А


Acer negundo (клен ясенелистий або американський) і сорти

Листопадне дерево або великий кущ, часто багатостовбурний з широкою рихлою кроною, з віком розлогий, гілки живописно пониклі. Родом з Північної Америки, росте по берегах озер, в заплавних лісах (тимчасово затоплюваних річкових долинах). В Європу завезений в XVII столітті, швидко поширюється крилатками і зараз можна зустріти його самосів по всій території Європи. Клен ясенелистний інвазивний вид, навіть вважають його небезпечним агресивним деревним бур'яном, невибагливий і здатний швидше інших видів рослин утворювати багатоярусні зарості ускладнюючи відновлення місцевих видів. Дерева заввишки до 15 (20) м. і 10-12 (14) шириною. Швидко зростаючий, річний приріст у висоту 45 см., в ширину 30-40 см. (значно сильніший приріст у молодих рослин). Молоді пагони зелені блискучі часто з голубим нальотом. Листки супротивні, перисто-складні, листочків найчастіше 5 до 7 або 3, світло-зелені, осіннє забарвлення яскраво-жовте іноді яскраво помаранчеве. Квітки блідо-жовті з'являються перед розпусканням листя в березні-квітні в поникающих кистях, чоловічі суцвіття дуже декоративні. Плоди грона крилаток жовто-білого кольору. Коренева система стрижнева, головний корінь глибокий з великою кількістю тонких коренів у верхньому горизонті. Місцям розташування віддає перевагу сонячним до півтіні. Дуже невибагливий до грунтів і вологи, зростає на всіх видах грунтах, як сухих так і на перезволожених з високим рівнем грунтових вод, переносить вапняні грунти. Нечутливий до забруднення повітря, стійкий до умов міського середовища, добре переносить пересадку, без проблем затоплення, з віком небезпека вітролома. Використовується в міському озелененні та на підприємствах, на підтоплюваних ділянках, як грунтозакріпляюча рослина по берегах річок і озер і болотистих ділянках. Зона зимостійкості 5А


Acer platanoides (клен гостролистий, або платановидний, або звичайний) і сорти

Листопадне велике дерево з правильною широко-округлою кроною, ареал поширення Європа, на схід до Уралу, на південь до Кавказу, Малої Азії і Північної Персії, зростає в листяних і змішаних лісах на вологих багатих гумусових грунтах. Швидкорослі дерева 20-30 м. заввишки і 15-22 м. шириною, щорічний приріст у висоту 45-60 см., в ширину 30-40, в молодості ще швидше зростає. Листки супротивні великі до 20 см. шириною, 5-7 лопатеві, дугоподібно зазубрені, містять молочний сік, блискучі, темно-зелені, осіннє забарвлення інтенсивно золотисто жовте часто з червоними мітками. Цвіте в квітні-травні до розпускання листя запашними жовто-зеленими квітками медоносами, квітучі дерева дуже декоративні. Плоди тупоугловаті до майже горизонтальних крилаток. Коренева система стрижнева неглибока, основна маса коренів у верхньому горизонті, утворює дуже інтенсивно дрібні коріння. Віддає перевагу сонцю до півтіні. До грунтів і вологи не вимогливий, зростає на всіх видах грунтах, від слабо кислих до лужних, але не переносить болотисті торф'яні місця зростання. Дуже добре переносить пересадку, спеку, посуху, вітер, тінь і міський клімат. Клен гостролистий представляє велике значення для бджіл як рання медоносна і пильценосна рослина. Рекомендується для озеленення промислових районів, підходить для одиночних і алейних посадок. Часто застосовується в якості насаджень вздовж доріг. Зона зимостійкості 4


Acer tataricum subsp. ginnala (клен татарський, надрічковий, Гиннала)

Невелике широко розлоге дерево, часто зустрічається кущовой форми, до 5 м. висоти і 4 м. ширини, рідше зустрічаються екземпляри і до 12-15 м. висоти. Ареал поширення в природі, простягається від Центральної Європи, Балкан та Греції через Східну Європу до Західної Азії. Зростає в широколистяних лісах в підліску, на схилах ярів, в горах піднімається до висоти 700-3000 м. над рівнем моря. В Україні зростає у всіх областях, як посухостійка рослина найчастіше зустрічається в степовій зоні. Швидко зростаючий, щорічний приріст 70 см. у висоту і 50 см. в ширину, пускає поросль. Молоді пагони тонкі червонуваті, старі гілки покриті сірою іноді майже чорною корою. Листя невеликі трьохпальчаті, зверху темно-зелені, знизу світліше, восени яскраво жовто-червоні. Цвіте після розпускання листя, квітки дрібні білі, запашні зібрані в грона, хороші медоноси, цвіте в травні-червні пізніше інших видів кленів. Плоди декоративні крилатки розташовані попарно під кутом один до одного, спочатку жовтувато-зелені при дозріванні поступово набувають починаючи з країв до центру яскраво рожевий - малиновий або червоний колір. Невибагливий, стійкий до посухи, досить витривалий до засолення грунтів, добре переносить стрижку і форміровку, стійкий до умов міста і забруднення повітря газами і димом. Світлолюбивий але витримує деяке затінення. Крім медоносних властивостей добре відомий як декоративна рослина, в культурі відомий з 1759 року. Клен татарський в декоративному садівництві використовується в міському озелененні, парків, лісопарків, в формованих живоплотах. Зона зимостійкості 3


Betula pendula (береза ​​бородавчаста, або береза ​​повисла, або береза ​​плакуча) і сорти

Листопадне швидкозростаюче велике дерево, річний приріст 45 см. у висоту і 25 см. в ширину, живе до 90-120 років, у віці 50 років досягає остаточної висоти, дерево досягає 18-25 (30) м. висоти і 7-9 ( 12) м. ширини. Дерево зі струнким в основному прямим стовбуром, і рихлой високосводчатой ​​кроною, основні гілки широко розлогі, бічні плакучі. Ареал поширення в природі, поширена майже по всій Європі, Мала Азія, Кавказ, Північна Персія, зростає в світлих листяних і хвойних змішаних лісах, на болотах і вересових пустотах, на вологих і сухих помірно поживних в основному кислих грунтах. Молоді пагони сірі або чорно-коричневі густо вкриті бородавчастими смоляними залозами, біла кора відшаровується, біля основи стовбура кора чорна з глибокими бороздами і тріщинами. Листя трикутні або ромбоподібні 3-7 см. завдовжки, з зубчиками, світло-зелені, рано розпускаються, восени золотисто-жовті. Цвіте в березні-квітні, зелено-жовті сережки довжиною до 5 см. Коренева система стрижнева але неглибока, з добре розвиненими поверхневим бічним корінням і великою кількістю тонких коренів у верхніх шарах грунту. Дуже світлолюбна, переносить всі види грунтів в тому числі і дуже сухі бідні піщані грунти. Морозостійка, переносить посушливі періоди, зміцнює грунт, переносить забруднення повітря, рано розпускається, необхідно проводити обрізку тільки в період спокою. Застосовується для озеленення промислових територій. Береза ​​бородавчаста одна з найбільш декоративних берез з плакучою кроною і гладкою білою відшаровующєйся корою, відрізняється надзвичайною різноманітністю декоративних форм росту і культиваторів. Зона зимостійкості 2


Carpinus betulus (граб звичайний, або європейський, або кавказький) і сорти

Листопадне дерево середніх розмірів з конічною з віком більш кулястоюдуже густою кроною, стовбур часто кривий. У природі ареал виду Європа, Балканський півострів, Кавказ, Закавказзя, Північна Персія, Іранське нагір'я, в змішаних дубово-грабових лісах, іноді утворює і чисті насадження, зростає на помірно багатих глибоких грунтах, від помірно сухих до вологих, від кислих до лужних, від піщаних до глинистих. Дерева із середньою швидкістю росту, річний приріст у висоту 35 см., в ширину 25-30 см., дерева досягають 8-15 в рідкіх випадках 20-25 м. висоти і 7-12 (18) м. ширини, живе 150 років. Гілки довгі сіро-чорні, кора срібляста або темно-сіра довго залишається гладкою, з віком глибоко розтріскується. Листя темно-зелені, овальні або довгасто-овальні 5-10 см. завдовжки і 3-6 см. шириною, загострені, восени світло-жовті часто залишаються до весни. Рослина однодомна, чоловічі сережки жовті, завдовжки 4-7 см., з'являються до або вчасно з розпусканням листя, жіночі сережки зелені довжиною 3 см., непомітні, запилюються вітром. Плоди світло зелені супліддя, маленькі горішки в 3-х лопатевих околоцветних лусочках. Коренева система стрижнева глибиною до 1,4 м., розгалужується променями з великою кількістю тонких коренів у верхніх шарах грунту, помірно вимогливий, пристосовується до різних грунтових умов. Виносить більшість грунтів, від помірно сухих до вологих, глибоких кислих і лужних, добре росте на не надто бідних піщаних і глинистих грунтах, переносить високе стояння грунтових вод і коротке затоплення, але не виносить заболочування. Тіньовитривалий, морозостійкий, вітростійкий, теплолюбний, переносить добре періоди літньої посухи і спеку, відмінно переносить обрізку, листя покращує структуру грунту. Граб звичайний широко застосовується в декоративному озелененні, в затінених місцях, в природних насадженнях, в шпалерах і прямо стрижених живоплотах. Крок посадки: 3-4 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота формованої огорожі 1,5-4 м. Граб звичайний дуже популярна рослина в озелененні, має багато декоративних форм росту і культиваторів. Зона зимостійкості 5В


Castanea sativa (каштан посівний, каштан їстівний) і сорти

Ареал - Південна Європа, Північна Америка, Мала Азія, в районах з жарким літом і м'якою зимою. Зростає в різнотравних дубових лісах на помірно сухих до вологих, слабо вапняних, середньої глибини, піщано-кам'янистих і глинистих грунтах. Листопадне швидкозростаюче велике довгоживуче дерево, з коротким часто крученим стволом, і широко розлогою округлою густою кроною. Річний приріст у висоту 35-45 см., в ширину 30 см., досягає 15-30 (35) м. висоти і 12-20 (25) м. ширини, діаметр стовбура до 2 м. Тривалість життя до 500 років. Кора темно-коричнева, з віком довгасто-тріщинувата, молоді пагони коричнево-червоні або оливково-зелені. Листя темно-зелені довгасті 12-20 см, гостро-зубчасті, знизу спочатку повстяні, потім голі, осіннє забарвлення жовте. Цвіте в червні-липні, рослина однодомна, чоловічі суцвіття зеленувато-білі, вертикально зростаючі колоски до 20 см. завдовжки, сильно пахнуть, жіночі квітки поодинокі, непомітні, маленькі, зеленуваті. Плоди їстівні коричневі горіхи 2-3 см. діаметром по 3 рідше по 1 в замкнутій колючій оболонці, по дозріванні розтріскується на 4 частини, дозрівають в жовтні, горіхи дуже поживні, містять багато крохмалю і цукру. Коренева система глибока, широко розпростерта. До грунтів невимогливий, вважає за краще не занадто сухі, родючі, кислі грунти, уникає сирих місць. Місцерозташування сонячне до легкої тіні. Кілька чутливий до ранніх і пізніх заморозків, низьким зимовим температур, висока здатність відновлення. Вітростійкий, теплолюбний, добре переносить спеку, літні посушливі періоди, потребує тепле і сонячне місце. Каштан посівний одне з найкрасивіших листопадних дерев з великим орнаментальним листям, під час цвітіння і плодоношення дуже декоративний, дуже ефектний в одиночних і групових посадках, алеях. Має численні садові форми, що розрізняються конфігурацією і забарвленням листя, розмірами плодів. Зона зимостійкості 6А


Corylus colurna (ліщина деревоподібна, або горіх ведмежий, або ведмежий горішник)

На відміну від всіх видів ліщини кущовой, цей вид величне листопадне дерево середніх розмірів 15-18 м. заввишки і 8-12 (16) м. шириною, рідко зустрічаються екземпляри і до 30 м. висоти. Ареал поширення в природі від Істрії, Боснії, південно-східної Європи через гірські ліси Малої Азії, Кавказ до Гімалаїв, зростає як окреме дерево і в змішаних широколистяних лісах, піднімається до висоти 1700 м. Дерево із симетричною широко-конічною кроною і прямим що йде до самої вершини стволом, з віком набуває більш кулясту форму. Зростає повільно, річний приріст 20-35 см. у висоту і 15 см. в ширину, живе до 200 років. Молоді пагони сірі до світло-жовтувато-сірих, стара кора світло-сіра до коричневої довгасто-тріщинувата. Листя широкояйцеподібні 8-12 см. завдовжки, зверху темно-зелені блискучі, знизу трохи світліші матові, восени золотисто-жовті. Цвітіння різностатеве, чоловічі тичинкові сережки зеленувато-жовті завдовжки 12 см. з'єднані по кілька штук, жіночі квітки схожі на бруньки, дуже рано зацвітає, іноді навіть в лютому, зазвичай в березні-квітні, запилюється вітром. Плоди майже кулясті їстівні горішки, трохи крупніші ніж у ліщини звичайної до 2 см. завдовжки, з дуже товстой твердой шкаралупою і маленьким смачним ядром, загорнуті в глибоко розсічену залозисту оболонку, зібрані по 3-8 шт. Плодоношення починається з 5-8 років, плодоношення нерегулярне раз в 2-3 року. Коренева система стрижнева, з головним глибоким коренем і тонким поверхневим корінням. Виносить півтінь, любить глибокі глинисті вапняні грунти, але з іншого боку невимогливий, що стосується наприклад pH, добре росте на сухих і слабокислих грунтах. Вітростійка, теплолюбна, стійка до посухи та спеки, до міських умов, до забруднення повітря, досить здорове дерево і не уражається шкідниками. Рекомендується для міської посадки, уздовж вулиць. Зона зимостійкості 5В


Crataegus × lavalleei (глід Лавальє) 'Carrierei'

Популярний гібрид глоду з шкірястим довго зберігающимся листям на рослині, виведений в 1870 р. Франція. Листопадне невелике дерево або великий кущ 7 м. висоти, іноді і вище, з кулястою а пізніше розлогою ажурною кроною, дуже старі екземпляри можуть бути майже в два рази ширше. Швидкість зростання середня, річний приріст 20-35 см. у висоту і 20-30 см. в ширину. Кора сіро-зелена або оливково-зелена пізніше сіро-коричнева, з злегка вигнутими колючками до 5 см. завдовжки. Листя еліптично-довгасті 5-15 см. завдовжки, шкірясті, блискучі, темно-зелені, зберігаються на дереві до грудня, осіннє забарвлення жовто-коричневе або помаранчеве. Цвіте в травні, біло-рожеві зібрані в парасолькові суцвіття медоноси. Плоди оранжево-червоні з цятками, 1,3-1,8 см. діаметром, дозрівають у великій кількості і тримаються на дереві в м'які зими до січня, дуже декоративні. Корні товсті дуже міцні і глибокі, широко розпростерті, сильно розгалужені, з незначною кількістю тонких коренів. Місцезнаходження сонячне до легкої тіні. Віддає перевагу середньотяжкім або легкім грунтам, від сухих до свіжих, нейтральних до лужних. Морозостійкий, стійкий до міських умов, переносить спеку і посуху, вітростійкий. Рекомендується для озеленення вулиць, посадки в парках і великих садах. Зона зимостійкості 5В


Crataegus crus-galli (глід півнева шпора)

Ареал поширення в природі Східна Північна Америка і західна Пенсільванія, зростає по лугах і лісових узліссях, на вологих родючих добре дренованих грунтах, на схилах невисоких гір. Листопадний великий кущ (чагарник) або невелике дерево 5-7 (9) м. заввишки, з широкоокруглою кроною і коротким стволом, гілки горизонтальні широко розкидисті і щільно переплетені між собою, у старих екземплярів дуже мальовнича трохи сплющена парасольковидна форма крони і звисаючі гілки. Повільно зростаючій, річний приріст 25 см. у висоту і ширину, в природі часто розростається більше в ширину. Пагони сіро-коричневі з довгими до 8 см. трохи вигнутими вузькими колючками. Листя назад вузько-яйцевидні трохи шкірясті 7,5 см. завдовжки і 3,5 см. шириною, темно-зелені блискучі, восени жовті - помаранчеві або бронзово-червоні. Цвіте в травні/червні, великі білі квіти медоноси 1,5 см. діаметром зібрані в парасольчаті суцвіття до 10 см. завдовжки. Плоди темно-червоні округлі 1,5 см. діаметром яблучка дуже численні, зберігаються на дереві дуже довго, в м'які зими до весни, один з найбільш декоративних. Коренева система поверхнева, але скелетні корені глибокі грубо розгалужені, тонких коренів мало. Світлолюбний, виносить півтінь. Виносить всі грунти, росте як на сухих так і на вологих місцях, віддає перевагу свіжим родючім але добре дренованим грунтам, не вимогливий до значення pH. Стійкий до морозів і міських умов, до диму, вітру, до засолення дуже витривалий, випробуваний на морському узбережжі! З давніх-давен широко застосовується в декоративному озелененні, як в Північній Америки так і в Європі. Зона зимостійкості 5А


Crataegus monogyna (глід однопестічний)

У природі ареал виду від Європи до Західної Азії, зростає поодиноко і невеликими групами в уздовж доріг, по лісових галявинах, на скелястих кручах, в змішаних листяних і хвойних лісах, в чагарниках як жива огорожа, на сухих і свіжих переважно вапняних піщано-каменистих або часто глинистих і суглинних грунтах. Листопадний великий кущ або невелике дерево 2-6 (10) м. заввишки, зустрічаються екземпляри 17-18 м. заввишки, з округлою кроною. Старі екземпляри розростаються в ширину утворюють ажурну крону з живописно розлогими гілками. Зростає швидше ніж Crataegus laevigata (Глід звичайний), річний приріст у висоту 20-30 см., в ширину 15-20 (30) см. Молоді пагони оливково-зелені або сіро-зелені гладкі, колючки нечисленні 2-2,5 см. довжиною, кора в підставі старих стовбурів відшаровується. Листя з верху темно оливково-зелені лискучі, знизу блакитно-світло-зелені, на старих гілках нижнє листя оберненояйцевидні до довгасто-яйцевидних, на вершині 3-5 надрізані або крупно зубчасті. Цвіте в травні-червні, на 14 днів пізніше ніж Crataegus laevigata (Глід звичайний), квіти білі у великій кількості, розташовані на кінцях щитковидні суцвіття, дуже хороші медоноси. Плоди темно-червоні м'ясисті з однією кісточкою 8-9 мм. в діаметрі, без смаку, йдуть на приготування компотів, при -8 °C плоди ще в доброму стані. Коріння глибокі міцні широко розпростерті. Виносить півтінь, всі не дуже бідні і легкі грунти, від сухих до свіжих, слабокислих до лужних, воліє вапняні глибокі субстрати. Морозостійкий, вітростойкій, добре переносить міські умови, стійкий до забруднення повітря, добре переносить спеку і сухість, особливо високу сухість повітря, чутливий до засолення грунту. Легко переносить механічні пошкодження, неймовірна регенеративна здатність, навіть сто річні рослини обрізані низько над землею знову добре відновлюються. Використовується як медоносна, плодова, лікарська і декоративна рослина. Рекомендується для посадки в парках і садах, для озеленення вулиць, ідеальна рослини для формованих колючих листяних живоплотів 1-2 м. заввишки. Крок посадки: 4-5 шт. на м/п. Зона зимостійкості 5А


Crataegus monogyna (глід однопестічний) 'Stricta'

Листопадне невелике дерево або великий кущ близько 6 (9) м. заввишки і 3 м. шириною, спочатку із симетричною щільною колонновидной кроною, пізніше з більш рихлой округлой формою крони. Листя дрібні, темно-зелені блискучі, округло-яйцеподібні, 1-3 лопаті які розрізані часто до середини прожилок, на довгих пагонах розрізані глибше ніж на коротких, восени жовті, іноді темно-червоні. Грунт, коріння, місце розташування, цвітіння, плодоношення і інші особливості як у виду Crataegus monogyna. Сильний вертикальний акцент для парків і міського озеленення. Хороший сорт для обсадження вузьких вулиць і парків. Зона зимостійкості 5А


Elaeagnus angustifolia (лох вузьколистий або лох східний)

(Від грецького слова elaios = оливкове дерево, agnos = верба)

Дико зростає от Середземномор'я до Монголії, зустрічається на берегах річок, озер і морів, в пустелях і напівпустелях, в степу на дюнах, на глибоких і добре дренованих кам'янистих, гравійних і піщаних грунтах. Листопадне невелике широке дерево або великий кущ 5-7 м. заввишки, іноді вище, з віком стільки ж в ширину або ширше, з широко розлогими гілками які з віком мальовничо звисають, має дуже своєрідну нерегулярну форму. Швидкість зростання середня, річний приріст у висоту 30-35 см., в ширину 20-25 см. Молоді пагони з сріблястими лусочками, пізніше сіро-коричневі з поздовжніми тріщинами, з колючками 1-3 см. завдовжки. Листя довгасто-ланцентні 4-8 см. завдовжки і 2,5 см. шириною, при розпусканні білі, пізніше зверху зелено-сірі, з нижнього боку сріблясто-опушені, м'які, сріблясті лусочки покривають обидві сторони листа. Цвіте в травні-червні, цвітіння дуже рясне, квітки по 1-3 розташовані в пазухах листків на молодих коротких пагонах, квітка 1 см. діаметром, вузькі дзвіночки, внутрі жовті, зовні сріблясті, з приємним ароматом, медоносні. Цвісти і плодоносити починає з 3-5-ти річного віку. Плоди жовті з сріблястими лусочками, овальні або яйцевидно-кулясті кістянки, маслина подібні, близько 1 см. завдовжки, околоплодники їстівні солодкі на смак, дозрівають в серпні-жовтні. Коренева система товста помірно глибока, тонких коренів мало, на занадто родючих грунтах нестабільна. Светолюбивий, виносить всі види грунту, вологі і дуже сухі місця, вважає за краще добре дреновані і вапняні субстрати. Морозостійкий, вітростійкий, добре переносить стрижку і пересадку, посухостійкий, переносить сильне засолення, спеку, не страждає від жарких суховіїв, добре підходить для міст з сухим і спекотним кліматом, димо-газоустойчив, переносить пісковання, хороший медонос. Дуже декоративна плодова невибаглива рослина, рекомендується для всіх садів і парків, як грунтозміцьнююча рослини, для важких міських умов і рекультивації промислових районів. Зона зимостійкості 4


Gleditsia triacanthos (гледичія трьохколючкова, або гледичия звичайна) і сорти

Листопадне велике невибагливе колюче дерево, з нерегулярною відкритою і рихлою кроною, основні гілки тільки в молодості піднімаються верх під гострим кутом, з віком горизонтально розлогі, утворюють мальовничу парасолькоподібну крону. Ареал поширення в природі Північна Америка, зростає в змішаних лісах уздовж річок на свіже-вологих родючих грунтах, іноді на сухих, бідних, піщано-кам'янистих, суглинних пагорбах. Ростуть дерева в молодості дуже швидко, річний приріст більше 70-80 см. заввишки, з часом швидкість росту сповільнюється, річний приріст близько 30 см. у висоту і 20 см. в ширину. Досягають 10-25 (30) м. висоти і 8-15 (20) м. ширини, старі екземпляри з парасолькоподібной формой можуть бути набагато ширше. Пагони злегка зигзагоподібно вигнуті, червоно-коричневі, пізніше оливково-коричневі і сірі, на гілках колючки прості і розгалужені до 8 см. завдовжки, на стовбурі до 20 см., кора на старих стовбурах сіро-коричнева, часто чорна, з довгими вузькими відшаровующімися лусочками, малюнок кори дуже декоративний. Листя парноперисте або двічі перистоскладні, з 20-30 довгасто-ланцетними листочками до 3 см. завдовжки, у двічі перистих 8-14 складних листочків, темно-зелені, осіннє забарвлення дуже раннє золотисто-жовте. Цвіте червень-липень, квітки непоказні світло-зеленого кольору, одностатеві, зібрані по 5-7 в довжині запашні медоносні суцвіття, виділяють рясно нектар. Плоди повислі, плоскі, вигнуті, спірально викручені, червонувато-коричневі, блискучі, до 40 (50) см. довжиною і 3 см. шириною шкірясті багатосім'яні стручки, залишаються на дереві до зими, дуже декоративні. Коріння дуже глибокі широко поширені, м'ясисті, мало розгалужені. Сонцелюбива, до грунтів і вологи невимоглива, росте на всіх культивованих грунтах, не боїться навіть найбідніших піщаних місць, вважає за краще рівномірно зволожені родючі грунти, від слабо кислих до лужних або сильно лужних. Добре переносить пересадку, добре переносить стрижку (підходить для колючих непрохідних живоплотів), морозостійка, стійка до міських умов, забруднення повітря, радіації, за американськими даними стійка до засолення, посухостійка, під час тривалої літньої посухи і на занадто сухих грунтах скидає листя, листя після поливу швидко відростають, дерево широкого спектру застосування, в тому числі і в зоні повеней (в США дерево узбережжя). В Америці одне з найбільш висаджуємих. Гледичія трьохколючкова має ряд цікавих форм, має сорт без колючок. Рекомендується для міського озеленення. Зона зимостійкості 6А


Morus alba (шовковиця біла) і сорти

Ареал поширення в природі Китай, Маньчжурія і Корея, зростає на помірно багатих особливо вапняних грунтах. Листопадне дерево середніх розмірів, 8-10 (15) м. заввишки і 4-6 (8)м. шириною, з рихлою округлою кроною, іноді великий кущ. Пагони сірі або сіро-жовті, кора тріщинувата, сіра. Листя широкояйцеподібні, різно-лопатеві, 8-20 см. завдовжки, по краю пальчасто-зубчасті, світло-зелені, блискучі. Листя служать кормом для гусениць шовкопряда. Цвіте з травня по червень, квітки циліндричні звисаючі колоски, невеликі, малопомітні. Плоди відрізняються за кольором, білі, біло-рожеві кістянки до 4 см. завдовжки, дуже нагадують довгасту ожину, їстівні, солодкуваті, трохи прісні, дозрівають в червні-липні. Плодоношення з 5-7 років. Коренева система глибока і широка. Віддає перевагу місцям розташування сонячним, теплим, захищеним, не дуже вологм і родючим (тоді пагони краще визрівають), любить вапно, невимоглива, добре росте на бідних грунтах, не переносить місць із застоєм води. Молода рослина кілька чутливо до морозу, теплолюбна, добре переносить сухість. За народними прикметами, якщо на гілках шовковиці з'являються маленькі паростки значить в цьому році більше не буде морозів. Зона зимостійкості 6А


Paulownia tomentosa = Paulownia imperialis (павловнія повстяна або імператорське дерево)

Привабливе красиво квітуче в молодості дуже швидко зростаюче з дуже великим декоративним листям листопадне дерево з Китаю. Крона широка вільна розлога до 10-15 м. заввишки і шириною. У перші 10 років зростає дуже швидко, річний приріст 0,5-1-2-3 м., в сприятливих умовах в перші роки життя річний приріст може бути і до 4 м. а діаметр стовбура збільшує до 4 см. в рік, з віком приріст тільки 0,2-0,3 м. Листя світло-зелені або зелені, опушені, знизу бархатисто-сірі, серцеподібні дуже великі 30-40 до 50 см. завдовжки, частіше 17-30 см. завдовжки, опадають пізно без осіннього забарвлення. Цвіте перед розпусканням листя квітень-травень. Квітки трубчасті ніжно-біло-фіолетові з жовтим ребристим зевом, з ванільно-мегдальним ароматом, зібрані в численні вертикальні великі 20-30 см. завдовжки конусоподібні суцвіття. Хороший нектаронос, мед вважається цінним. Коріння м'ясисті ранимі, основні коріння потужні глибокі. До грунтів невимоглива, добре росте на всіх не дуже бідних грунтах, віддає перевагу сухим-свіжим дренованим від слабо кислих до сильно лужних. На занадто родючих глибоких вологих грунтах погано визріває деревина. Теплолюбна і світлолюбна, в молодому віці виносить затінення. Павловнія повстяна південна рослина, молода рослина чутлива до низьких температур, старші екземпляри морозостійкі, з успіхом вирощуються в Київській та Московській областях. Вимагає захищеного місця розташування. Стійка до міських умов, димо-газо стійка, виносить періоди літньої посухи. Цінне швидкозростаюче садово-паркове дерево, вирощується як декоративна рослина і для деревини, зростає швидше за інших дерев і дає швидке повернення вкладених коштів. Деревина на 7 рік вже готова для використання, деревина щільна і в тей час легка, після спилювання дерево швидко відновлюється з кореня. Зона зимостійкості 7В


Populus nigra (тополя чорна, або осокір)

Ареал дикого виду Центральна, Південна і Східна Європа, зустрічається рідко в Азії, Персії, Північній Африці. Росте в низинах уздовж річок, на сирих, заливних лугах, періодично затоплюваних грунтах, на глибоких родючих глинистих і піщаних, кам'янистих грунтах. Листопадне велике дерево 20-25 (30) м. заввишки і 15-20 (30) м. шириною, з широкою рихлою кроною, і прямим але не до самої верхівки йде стволом, гілки розташовані нерегулярно і широко розлогі. Швидко зростаючий, річний приріст 70 (80) см. у висоту і 50 (60) в ширину, тривалість життя 200-300 (іноді до 400) років. Молоді гілки жовто-коричневі блискучі, сучкуваті, бруньки на кінцях пагонів до 12 мм. довжиною, бічні бруньки 6 мм., кінці загнуті назовні, червоно-коричневі, навесні клейкі, кора темно-сіра майже чорна, товста, тріщинувата. Листя дуже різні, від яйцевидних до ромбовидних, трикутних і довгасто-загострених, 5-10 см. завдовжки і 4-8 см. шириною, зелені, осіннє забарвлення жовте. Цвіте в березні-квітні, квітки дводомні звисаючі сережки, чоловічі червоно-пурпурні 5-8 см. завдовжки, жіночі сережки жовто-зелені 10 см. завдовжки. Плоди конусоподібні подовжені коробочки зібрані гронами, дозрівають в травні-червні, розкриваються і звільняють безліч дрібних білих пухнастих насінь. Коренева система поверхнева, на сухих місцях глибоко і широко розпростерта, утворює нащадкі, єдиний з тополь виносить засипання щебенем, переносить тимчасові повені. Віддає перевагу сонячним до легкої тіні місцям. До грунтів невимогливий, росте на сухих місцях (дюнах), утворює форму з прямим стовбуром на вологих глибоких родючих грунтах з кислою реакцією, любить вапнування, уникає болотисті кислі грунти. Вітростійкий, морозостійкий, теплолюбний, утворює багато тіні. Зона зимостійкості 4


Populus nigra (тополя чорна) 'Italica'

Листопадне високе швидкоростуче дерево 20-30 м. заввишки і близько 3-5 м. шириною, з вузькою колонновидной формою крони, і декількома основними гілками що йдуть до самої вершини, часто має лише один центральний стовбур. Бічні гілки густо розгалужені ростуть строго вертикально. Листя блискучі світло-зелені, ромбовидні, 6-8 см. завдовжки, восени жовті, залишаються довгий час зеленими. 'Italica' чоловічий клон тополі чорної, чоловічі сережки з'являються в березні квітні. Світлолюбива, невимоглива, віддає перевагу родючим вологім грунтам, лужним, любить вапнування, на занадто сухих місцях хворіє, утворюються сухо-вершини. Вітростійка, морозостійка, теплолюбна, трохи схильна до хвороб, грибним інфекціям, відмирання гілок, з віком стає ламкою. Решта особливості як у виду. Високе струнке швидкоростуче дерево, не зав'язує плодів, часто використовується для шпалер і в вітрозахисних посадках, прекрасна рослина для посадки на розділових смугах. Зона зимостійкості 4


Populus simonii (тополя Симона, або тополя китайська) 'Fastigiata'

Ареал Північний Китай, дуже часто зустрічається в Пекіні. Листопадне швидко зростаюче з вузькоконічною кроною середнє дерево, прямим стовбуром до самої вершини, гілки відносно тонкі, бічні гілки плакучі. Річний приріст близько 50 см., з часом зростає трохи повільніше. Досягає 12-15 м. висоти і 5-8 (10) м. ширини, живе мало, рідко до 50 років. Листя розпускаються дуже рано, зверху зелені, з низу світліші, іноді білуваті, осіннє забарвлення жовтувате. Чоловіча рослина, не утворює опушене насіння. Коріння поверхневі. До грунтів невибагливий, росте на сухих грунтах, віддає перевагу свіжим - вологім не заболоченим грунтам, від слабо кислих до лужних, вапняні. Світлоюбивий, при затіненні росте криво. Стійкий до міських умов, дуже добре переносить спеку. Використовується для вуличних і алейних посадок. Зона зимостійкості 4  


Populus tremula (тополя тремтяча, або осика тремтяча, або осика звичайна)

Тополь тремтячий поширений в районах з помірним і холодним кліматом, широко поширений в центральній Європі, зростає в Північній Африці, Малій Азії, в Сибірі. Зустрічається в світлих змішаних лісах, на лісових галявинах, вітрозахисних смугах на полях, пустельних місцевостях, скелястих схилах і кам'яно-насипних відвалах, на помірно родючих, вапняних, слабокислих, рихлих або змішано піщано-глинистих грунтах. Листопадне середнє або велике дерево, від (8) 10 до 20 (30) м. висотою і (5) 7-10 (12) м. шириною, з рихлой асиметричной дуже мальовничой кроной, з вузьким прямим стовбуром. На піщаних бідних грунтах або в горах багатостовбуровий або у вигляді куща, часто утворює густі зарості. Швидко зростаючий, в молодості річний приріст близько 80 см. в висоту, після 15 років 30-40 см., живе до 100 років. Молоді гілки блискучі жовто-коричневі, пізніше сірі, кора довго залишається гладкою, жовта або зелено-сіра, з віком тріщинувата, чорна. Листя яйцевидно-округлі або майже круглі з гострою або тупою верхівкою, края зубчасті, 3-8 см. завдовжки і шириною, хвилясті, на довгих зверху сплюснених черешках, тому листя легко коливаються при русі повітря, зверху матово-зелені, знизу блакитні, восени жовті і оранжево-червоні. Цвіте в березні-квітні до розпускання листя, квітки одностатеві звисаючі сережки, чоловічі сережки 7-12 см. завдовжки пурпурні, жіночі на короткому черешку червоні з пурпуровими рильцями. Плоди округло-довгасті коробочки зібрані гронами, звисають, дозрівають в червні і розкриваються звільняють безліч дрібних біло-опушених насінь. До грунтів невибагливий, добре росте на сухих піщаних і болотистих грунтах, воліє помірно родючі грунти, від кислих до лужних. Коренева система залежить від структури грунту, на піщаних грунтах дуже широко простягаються, інтенсивно обплітає грунт, утворюючи багато кореневих нащадків, на родючих грунтах менш агресивна. Світлолюбивий, виносить півтінь. Морозостійкий, стійкий до міського клімату, листя покращує грунт, висушує болотисті грунти. Зона зимостійкості 2


Populus tremula (тополя тремтяча) 'Erecta'

Листопадне швидкоростуче дерево середнього розміру, 10-15 м. заввишки і 3-5 м. шириною, з дуже вузькою колоновидною кроною, гілки ростуть строго вертикально уздовж стовбура. Річний приріст близько 50 см. заввишки. Листя типові для виду, тремтять і шелестять навіть при найменшому подиху вітру. Чоловічий клон. Усе інше, коренева система, переваги та особливості як у виду. Невибагливий, морозостійкий, вітростійкий сорт, цінне компактне вузькокронне дерево для посадок на тісних вузьких місцях, на вузьких розділових смугах, використовується для створення куліс і вітрозахисних смуг, використовується в ландшафтних композиціях, вертикальні акценти на площах і біля будівель. Зона зимостійкості 2


Pyrus salicifolia (груша верболиста) 'Pendula'

Листопадне посухостійке невелике мальовниче дерево світло-сірого кольору, 8-10 м. заввишки, зі звисаючими гілками. Гілки дуже густо розгалужені з сіро-білим опушенням, пізньої осені стають гладкими. Листя вузьколанцетні або вузькоеліптичні, до 9 см. завдовжки при ширині 1-1,2 см, покриті сріблястими волосками, нагадують листя верби, дуже довго тримаються на дереві. Цвіте в квітні, квітки білі невеликі грона з 6-8 квіток, розпускаються разом з листям. Плоди дрібні, зелені і тверді круглої або грушоподібної форм 2-3 см. завдовжки, плодоношення вересень-жовтень. Під час плодоношення дерево виглядає дуже цікаво - груши на плакучій вербі. Коренева система глибока. Світлолюбна, морозостійка, виносить спеку і посуху, дуже невимоглива, добре росте на всіх дренованих грунтах, виносить сухі, але краще трохи свіжі не дуже бідні субстрати, від нейтральних до сильно лужних. Стійка до міських умов, підходить для посушливих районів з несприятливими грунтовими умовами, для закріплення пісків. Зона зимостійкості 5В


Quercus coccinea (дуб шарлаховий)

Ареал Східна Північна Америка. Листопадне середнього розміру дерево 15-18 (25) м. заввишки і 9-12 (18) м. шириною, спочатку пірамідальної пізніше з більш округлою кроною і рихлими часто горизонтальними гілками. Повільно зростаючій, річний приріст 25-40 см. Листя блискучі зелені, з низу з коричнево-червоними до червоних пазушними волосками, края грубо-зубчасті, 8-15 (18) см. завдовжки, осіннє забарвлення яскраве, багряне. Плоди поодинокі жолуді на третину або половину охоплені чашечкою, на короткому черешку. Коріння поверхневі, часто густо розгалужені під верхнім грунтовим шаром. Світлолюбивий, не погано росте на більш сухих піщаних, кислих до слаболужних грунтах, віддає перевагу свіжим до вологих грунтам. Морозостійкий, виносить посуху і спеку, стійкий до міського клімату і промислових викидів. Зона зимостійкості 5В


Quercus robur (дуб черешчатий, або дуб звичайний, або дуб літній, або дуб англійський)

Ареал Європа, північ Малої Азії, зростає по рівнинах, долинах і заливних лугах, в змішаних лісах, на глибоких, вологих, родючих, вапняних, помірно кислих глинистих і суглинних грунтах. Листопадне монументальне дерево з широкою округлою високо-сводчатой рихлой і світлой кроною, 25-35 (40) м. заввишки і 15-20 (25) м. шириною, на відкритих місцях з коротким стволом, сильними товстими нерегулярними широко розлогими гілками, з віком вузлуватими живописно закрученими. Дерево з середньою швидкістю росту, річний приріст 35 см. у висоту і 25 см. в ширину, живе до 500-1000 років. Кора темно-сіра, майже чорна, з глибокими тріщинами. Листя шкірясті, з верху зелені, з низу світло-зелені, оберненояйцевидні, 10-15 см. завдовжки, хвилясті з кожного боку 3-6 округлі лопаті, восени жовті або жовто-коричневі, довго тримаються на дереві, до весни. Плоди жолуді 2-3 см. завдовжки на черешку 5-12 см. завдовжки, часто по кілька штук на черешку. Коренева система в молодості глибока, з віком розвивається потужна бічна розгалужена, проростає поверхнево і в глибину. Світлолюбивий, виносить півтінь, в молодості тіньовитривалий, до грунтів і вологи невимогливий, добре росте на сухих нормальних грунтах, кислих до лужних. Оптимальні грунти багаті мінералами глибокі свіжі до вологих, важкі суглинки, гумусні грунти заболочених лісів. Морозостійкий, теплолюбний, виносить періоди літньої спеки без наслідків, виносить великі коливання температур і вологі, димо-газостійкий, виносить затоплення і застій води до 3 місяців. В останні роки сильно пошкоджується дубовим заболонником і дубовой листовійкою, хворіє борошнистою росою. Надзвичайно стійкий до штормових вітрів, після обрізки верхівки розвивається поросль з сплячих бруньок, листя підвищує кислотність грунту. Рекомендується для посадки в парках, житлових районах і уздовж доріг. Зона зимостійкості 4


Quercus rubra (дуб червоний)

Ареал Східна Північна Америка, часто росте чистими насадженнями в змішаних лісах гористої місцевості, підіймаючись на висоту до 1500 м., зростає на дуже різних грунтах. Листопадне швидкозростаюче розлоге дерево з прямим стовбуром і широко розлогими гілками, досягає 20-25 м. заввишки, іноді і вище, і 12-18 (22) м. шириною. Річний приріст у молодості 40-60 см., пізніше близько 30 см. Молоді пагони оливково-зелені або червонувато оливково-зелені, блискучі, гладкі, стара кора темно-сіра або майже чорна, довго залишається гладкою, з віком відшаровується. Листя довгасті оберненояйцевидні, 10-23 см. завдовжки і 7,5-15 см. шириною, з обох сторін з 3-5 неправильними острозубчатими лопатями, гладкі, з верху темно-зелені, з низу світло-зелені, восени оранжево-червоні до багряно червоних, взимку коричневі, часто зимують на дереві. Жолуді 2,5 см. завдовжки, тільки на третину сидять в опуклій чашечці на короткому черешку. Коренева система широко розпростерта поверхнево і в глиб. Світлолюбивий, дуже невибагливий до грунтів і вологи. Добре росте на сухих піщаних грунтах, віддає перевагу піщано-глинистим і добре дренованим свіжім і вологім субстратам. Добре переносить періоди літньої спеки, стійкий до міського клімату і забруднення повітря, не чутливий до хронічного впливу кислотних викидів. Рекомендується для озеленення міст і промислових районів. Зона зимостійкості 5А


Quercus rubra (дуб червоний) 'Aurea'

Листопадне дерево 15 м. висоти і 12-20 м. ширини. Листя навесні і на початку літа яскраво-жовті, влітку зелені, восени набувають помаранчеве забарвлення. Усе інше, місце розташування, грунт і особливості як у виду Quercus rubra. Рекомендується для парків і кольорових композицій. Зона зимостійкості 5А

 

 


Rhus typhina (сумах оцетовий, або сумах пухнастий, або сумах оленерогій)

Рослина сімейства Сумахових, вид роду Сумах, ареал поширення в природі Східна Північна Америка, зростає на добре дренованих багатих грунтах, також на схилах, вздовж доріг, на полях, на дуже сухих і стерильних грунтах. Листопадне невелике дерево, частіше високий широко-вертикальний многоштамбовий кущ, досягає 4-6 (10) м. висоти і ширини. Швидкість зростання середня, річний приріст 30-40 см. у висоту, з віком значно менше, утворює кореневі нащадки. Молоді пагони вилкоподібні, товсті, коричнево-опушені (схожі на оленячі роги), стара кора темно-коричнева, тонка, з молочним соком. Листя непарно перістоскладні, незвично великі 50-60 см. завдовжки, з 11-31 листочками 6-11 см. завдовжки, зелені, блискучі, з нижнього боку з блакитним відтінком, восени помаранчево-вогненно-червоні. Цвіте в червні-липні, квітки зеленуваті, полігамні або одностатеві, як правило дводомні, розташовані на кінцях гілок 15-20 см. завдовжки. Плоди багряно-червоні супліддя, взимку зберігаються на дереві, не отруйні, солодкуваті. Коренева система м'ясиста, плоска, утворює багато кореневих нащадків на великій відстані. Світлолюбивий, з дуже широкою грунтовою амплітудою, виносить майже всі грунти, росте як на сухих піщаних бідних грунтах, так і на вологих родючих субстратах, від кислих до лужних. Морозостійкий, стійкий до посухи, добре переносить тепле сухе повітря, стійкий до міських умов і промислових викидів. Невибаглива рослина з екзотичним зовнішнім видом, рекомендується для всіх видів садів. Зона зимостійкості 5В


Rhus typhina (сумах оцетовий) 'Dissecta'

Листопадне мальовниче низьке дерево з розлогою кроною і нахиленим стволом, 2,5-4 м. заввишки і в два рази ширше, з широко розлогими звисаючими гілками, часто у вигляді шлейфу лежать на землі. Зростає повільніше ніж вид Rhus typhina. Листя непарно перістоскладні, довгі 50-60 см., листочки тонкі і глибоко розрізані, як у папороті, зелені, восени набувають жовто-помаранчевого забарвлення до червоного. Жіночий сорт утворює плоди. Інші ознаки і переваги як у виду Rhus typhina. Підходить для всіх видів садів, і для вирощування в великіх контейнерах. Зона зимостійкості 5В


Robina × margaretta (робінія) 'Casque Rouge' або 'Pinke Cascade'

Листопадне спочатку дуже повільно зростаюче невелике дерево або великий кущ, 6 (10) м. заввишки і 5-8 м. шириною, з асиметричною сквозістой кроною, в молодості широко-воронковидне. Гілки коричневі, колючки дрібні 0,5 см. завдовжки. Листя непарноперисті, пелюсточки зібрані по 11-19 шт., довгасто-ланцетні 3,5-5 см. завдовжки і 2-2,5 см. шириною, при розпусканні коричневі, пізніше тьмяно зелені, восени жовті. Цвіте в кінці травня, початок червня, квіти пурпурно-червоні зібрані в звисаючі суцвіття 15 см. завдовжки, з ніжним ароматом. Коренева система глибока. Світлолюбна, віддає перевагу теплим місцям, виносить всі дреновані садові грунти, від слабокислих до сильно лужних, переносить посуху і міські умови. Рекомендується для міського озеленення і всіх типів садів. Зона зимостійкості 6А


Robina hispida (робінія щетинистоволосая) 'Macrophilla'

Ареал Східна Північна Америка. Листопадне маленьке дерево, частіше невисокий кущ 1,5-2 (3) м. заввишки і шириною, з рідкою кроною, гілки мало розгалужені, утворює кореневі нащадки. Молоді пагони оливково-коричневі, пізніше коричнево-червоні, густо вкриті легко обламивающімися червоними ворсинками. Листя складні, непарноперисті, 15-20 см. завдовжки, листочки округлі 5 см. завдовжки, матово-зелені, з нижнього боку сіро-зелені. Цвіте з кінця травня до початку липня, квітки дуже декоративні, великі, зібрані в звисаючі суцвіття до 15 см. завдовжки, темно-рожеві. Плоди щетиністі стручки з насінням. Коренева система глибока, дає багато і швидко кореневі нащадки. Світлолюбна, добре росте на всіх видах грунтах, в тому числі на бідних і сухих. Морозостійка, теплолюбна, добре переносить спеку, стійка до міських умов і забруднення повітря. Зона зимостійкості 6А


Robina pseudoacacia (робінія псевдоакація, або псевдоакація, або робінія звичайна, або біла акація) і сорти

Ареал дикого виду Східна Північна Америка, зростає в змішаних листяних лісах, на пустощах, занедбаних полях, на помірно родючих, вологих і сухих, рихлих піщаних, глинистих і кам'янистих грунтах. Листопадне велике дерево 20-25 м. заввишки і 12-18 (20) м. шириною, з округлою рихлою кроною, часто з кривим стовбуром, з віком набуває мальовничу парасолькоподібну форму крони. У молодості дуже швидкоростуча, річний приріст 1-1,2 м. в висоту, після 10 років 25-50 см., після 40 років близько 20 см. Молоді пагони червоно-коричневі, ребристі, сильно колючі, колючки до 3 см. завдовжки, стара кора темно-коричнева до темно-сірої, глибоко тріщинувата. Листя складні, непарноперисті 20-30 см. завдовжки, складаються з 9-19 еліпсоїдних листочків 3-4 см. завдовжки, темно-зелені з сизувато-блакитним нальотом, з нижнього боку світло-зелені, розпускаються пізно, восени жовті. Цвіте в кінці травня початку червня, квітки двостатеві, зібрані в білі звисаючі кисті 10-25 см. завдовжки на молодих пагонах, з солодким запахом, медоноси, мед відноситься до кращих сортів з тонким ароматом і довго не кристалізується. Квіти їстівні в сирому вигляді, з них роблять наливки і настойки. Плоди коричневі плоскі стручки з 4-10 насінням, часто зимують на дереві. Коренева система в молодості стрижнева, через 15-20 років потовщується, потім починає формувати бічні корені, що залягають дуже близько від поверхні і далеко простягаються. На піщаних грунтах глибина коренів досягає 2-6 м., на коренях утворюються вузлики що містять бактерії, зв'язують азот, утворює кореневі нащадки, відноситься до інвазівних видів, включена в сотню рослин найбільш небезпечних чужорідних видів у флорі Європи. Світлолюбна, невимоглива, добре росте на бідних сухих піщаних і гравійних грунтах, від слабо кислих до лужних, уникає вапняні. Віддає перевагу родючим, свіжим, помірно сухім, рихлим глинистим грунтам. Погано росте на важких сирих і бідних киснем субстратах. Коріння потребують підвищений вміст повітря в грунті, тому віддає перевагу рихлим грунтам. Морозостійка, в молодості іноді страждає від пізніх заморозків, теплолюбна, стійка до спеки і посухи, добре переносить міський клімат, промислові викиди, переносить засолення, листя і коріння збагачують грунт азотом, при пораненні коренів коренева система швидко відновлюються. Листя і кора отруйна для коней, для корів і кіз є хорошим кормом. Для людини, кора, листя, боби, насіння, отруйні. Отруйні виділення коренів і листя витісняють інші рослини. Завдяки високій декоративності і невибагливості і хорошого медоноса, широко використовується в садах і парках, в обсадка доріг для вітрозахисних смуг, і закріплення укосів залізничного полотна, для зміцнення пісків схилів ярів. Добре переносить стрижку, підходить для живоплотів. Зона зимостійкості 6А


Salix alba 'Tristis' актуально Salix × sepulcralis 'Chrysocoma' (верба біла або верба золотистоволосая)

Один з найпопулярніших в озелененні сорт верби, був отриманий шляхом схрещування морозостійкої верби Salix alba (верба біла) і плакучої верби Salix babylonica (верба вавилонська, або плакуча), вперше став доступний в 1888 р. під назвою Salix vitellina pendula nova, в 1908 році отримала назву Salix alba 'Tristis' і також відома під назвою Salix х sepulcralis 'Crysocoma'. Листопадне дерево середніх розмірів, 20 (22) м. висоти і такої ж ширини, з мальовничою плакучою кроною. Скелетні гілки вертикальні широко розкидисті з золотисто-жовтими гнучкими довгими густими прутєвидними гілками звисаючими до землі, красиво виглядає навіть в безлистому стані. Швидкозростаюча, в молодості до 20-25 років річний приріст близько 60 см. Листя ланцетні, 8-12 см. завдовжки, тьмяно зелені, при розпусканні яскраво-жовто-зелені, восени жовто-зеленого кольору. Цвіте в квітні вузькі жовті сережки, медоноси, з'являються разом з листям. Коренева система поверхнева дуже широко розпростерта, що обмежує її використання в невеликих садах. Віддає перевагу сонячним до легкої тіні місцям. Морозостійка, до грунту і вологи невимоглива, виносить навіть дуже сухі місця розташування. Дуже декоративне дерево круглий рік, займає велику площу, добре виглядає біля водоймищ і на великих газонах. Зона зимостійкості 5А

 

 

 

 


Sorbus aria (горобина арія, або горобина круглолиста, або горобина борошниста)

Ареал Центральна і Південна Європа, а також Північна Африка і Мала Азія, росте по світлим змішаним лісам, на лісових галявинах, в гірничо-лісовому поясі по кам'янистих і сухих скелястих південних схилах, на сухих, свіжих, переважно вапняних або слабо лужних піщаних суглинках, або кам'янистих грунтах. Листопадне невелике дерево, 6-12 (18) м. заввишки і 4-7 (12) м. шириною, із симетричною щільною широко-конусоподібною або округлою формою крони і коротким стволом, крона з віком стає ширше і більш рихлою. Повільно зростаюче, річний приріст у висоту 35 см., в ширину 25 см., живе до 200 років. Молоді пагони спочатку біло-сіро опушені, пізніше оливково-зелені або оливково-коричневі, з сонячної сторони червонуваті, стара кора сіра, тріщинувата. Листя при розпусканні біло-опушені, пізніше темно-зелені широкоеліптичні або широкояйцевидні, 8-12 см. завдовжки, слабо блискучі, з нижнього боку біло-опушені, грубі, восени жовтуваті, довго зберігаються на дереві, часто опадають зеленими. Цвіте в травні-червні білі парасолькоподібні суцвіття 5 см. діаметром. Плоди округлі оранжево-червоні, борошнисті, їстівні, в їжу практично не використовуються через сухий борошнистий смак. Коренева система стрижнева, глибока. Світлолюбива, виносить півтінь. До грунтів не вимоглива, зростає на всіх сухих або помірно свіжих дренованих грунтах, любить вапнування і досить родючі грунти. Вітростійка, морозостійка, дуже теплолюбна, добре переносить спеку і посуху, стійка до міських умов, добре переносить обрізку. У декоративному озелененні частіше використовується сорт Sorbus aria 'Magnifica' (горобина арія 'Магніфіка'), відрізняється від виду трохи більшим листям 10-14 см. завдовжки, всі інші дані і характеристики як у виду. Зона зимостійкості 5АСвітлолюбні посухо-жаростійкі листяні кущі


Aronia melanocarpa (аронія чорноплідна)

Аронию чорноплідну часто називають "чорноплідна горобина".

Ареал східна частина Північної Америки, в Антарио, Мечіган і Флорида. Листопадний невеликий кущ 1-1,5 (2,5) м. заввишки, з віком такої ж ширини, з численними вертикальними пагонами, з віком розлогою формою, пагони вигнуті звисають в низ, утворює численну кореневу поросль. Щеплення на горобині дає штамбову форму, виходить невелике дерево. Листя розташоване чергово, еліптичні до оберненояйцевидних, 2-5,5 см. завдовжки, листовий черешок 0,5-0,8 см. завдовжки, края рівномірно і дуже тонко зазубрені, зверху глянцеві зелені, з низу світло зелені, при розпусканні зелені, слабо опушені, восени дуже красиві, від світло-червоного до вино і темно червоного забарвлення. Квітки білі близько 1 см. діаметром зібрані в парасолькоподібні суцвіття по 10-20 штук, цвіте в травні, добре відвідуються бджолами, утворюють пилок і виділяють нектар. Плоди спочатку червоні потім чорні блискучі, округлі близько 1 см. діаметром, їстівні, дозрівають на початку жовтня. Коріння поверхневі з великою кількістю тонких коренів. Сонцелюбива, переносить легку тінь. До грунтів дуже невимоглива, легко пристосовується, росте як на глибоких вологих так і на сухих піщаних бідних грунтах. Морозостійка, зона морозостійкості 4, не хворіє, добре виносить засолення, вітростійка.

Аронию чорноплідну вирощують як декоративну і плодово-лікарську рослину. Найбільшою перевагою аронії чорноплідной є корисні ягоди, вони багаті вітаміном С і антиоксидантами, містять антоціани, поліфеноли і катехіни, які допомагають при лікуванні тиску, хвороб серцево-судинної системи та раку. Плоди терпкі не дуже соковиті, використовуються в обробці, рідше в сирому вигляді. Має плодові сорти в ягодах менше танінів, м'якші і солодші. У декоративному садівництві використовуються для живоплотів, в одиночних і групових посадках. Декоративна протягом всього періоду вегетації, на навесні кущ рясно покривається білими суцвіттями, влітку завдяки темно-зеленим блискучим листям, і казково виглядає восени - яскравим полум'ям палають криваво-червоні листя серед яких виділяються чорні блискучі плоди.

Berberis × ottawiensis (барбарис оттавський) 'Silver Miles'

Культиватор, листопадний високий колючий кущ до 3 м. заввишки і шириною, з сильними вертикальними скелетними гілками, з віком дугоподібно відхиленими. Гілки червоно-коричневі з трьох роздільними шипами до 2 см. завдовжки. Листя строкаті, пурпурові з срібно-сірими плямами і нерегулярно білою облямівкою. Квітки жовто-червоні зібрані в суцвіття на довгих черешках. Плоди овальні світло-червоні. Коренева система поверхнева, добре розгалужена, з великою кількістю тонких коренів. До грунтів невимогливий, добре росте на сухих кислих і лужних грунтах. Місцезнаходження воліє сонячне до півтіні. Морозостійкий, стійкий до міських умов, димо-та-газо стійкий. Рекомендується для всіх видів парків і садів, ідеальний як низький та середній живопліт. Формований живопліт, крок посадки: 5-6 шт. м/п., в 2-3 ряди, оптимальна висота 0,5-1,5 м. Зона зимостійкості 4


Berberis × ottawiensis (барбарис оттавський) 'Superba'

Культиватор, листопадний колючий високий кущ до 4 м. заввишки і шириною, з сильними вертикальними скелетними гілками, з віком дугоподібно відхиленими. Гілки червоно-коричневі з трьох роздільними шипами до 2 см. завдовжки. Листя ефективні протягом усього сезону, темно-червоні з блакитним відливом, часто з жовтими краями, восени від помаранчевих до світло червоних. Квітки жовто-червоні зібрані в суцвіття на довгих черешках. Плоди довгасті світло-червоні, зберігаються на гілках протягом всієї зими. Коренева система поверхнева добре розгалужена з великою кількістю тонких коренів. До грунтів невимогливий, добре росте на сухих кислих і лужних грунтах. Місцезнаходження воліє сонячне до півтіні. Морозостійкий, стійкий до міського клімату, димо-та-газо стійкий. Рекомендується для всіх видів парків і садів, ідеальний як низький і високий живопліт. Формований живопліт, крок посадки: 5-6 шт. м/п., в 2-3 ряди, оптимальна висота 0,5-2 м. Зона зимостійкості 4


Berberis vulgaris (барбарис звичайний)

Ареал виду центральна, південна і південно-східна Європа, Передня Азія, Закавказзя, росте по узліссях, у світлих листяних і хвойних лісах, на сухих і теплих схилах, щебенчатих грунтах ​​(в горах піднімається до 2000 м.), на краю сухих заростей, на берегових галявинах (що не затоплюються), на родючих, гумусних, глибоких, часто вапняних суглинках, глинистих і мергелевих грунтах. Листопадний колючий кущ з щільною розгалуженою кроною до 3 м. висоти і ширини, пагони спочатку вертикально зростаючі, пізніше дугоподібні широко відхилені, з віком утворює завдяки кореневим нащадкам непрохідні хащі. Молоді пагони ребристі жовтуваті або жовтувато-пурпурні, пізніше сіро-коричневі, з трьох роздільними рідше п'яти роздільними колючками 1-2 см. завдовжки. Досить швидко зростаючий, річний приріст 30-40 см. Листя оберненояйцевидні і еліптичні, 1,5-4 см. завдовжки, при розпусканні червонуваті, потім зелені, восени оранжево червоні. Листя має кислуватий присмак, молоде листя використовують замість щавлю. Цвіте в травні-червні у великій кількості протягом майже трьох тижнів, квіти двостатеві жовті зібрані в кисті по 15-25 квіток в довгих поникающих суцвіттях до 6 см. завдовжки, з приємним медовим ароматом, медоноси. Барбарисовий мед золотисто-жовтого кольору з приємним ніжним ароматом. Плоди овальні ягоди до 12 мм. довжиною, зрілі світло або чорно-червоні, дозрівають у вересні, їстівні, мають кисло-солодкий смак, містять яблучну кислоту і вітамін С. Свіжі ягоди використовуються для виготовлення соків і фруктових вин, сушені мелені використовують як приправа для м'ясних страв і супів. Для переробки ягід барбарису в промислових масштабах в основному використовують безнасінний сорт Berberis vulgaris asperma. Коренева система поверхнева добре розгалужена з великою кількістю тонких коренів, і має один глибокий основний корінь, утворює кореневі нащадки. Кора коренів отруйна! Місця розташування сонячні до півтіні. До грунтів не вимогливий але віддає перевагу сухим або свіжім багатим вапном субстратам. Проміжний господар іржі зернових, раніше посадки барбарису звичайного поблизу полів зернових культур були заборонені. Морозостійкий, теплолюбний, добре переносить періоди літньої посухи, добре стрижеться і формується. Оптимальна висота формованого живоплоту 0,3-1 м., крок посадки: 6-7 шт. м/п., в 2-3 ряди. Зона зимостійкості 4


Caragana arborescens (карагана деревоподібна, карагана сибірська, або жовта акація) і сорти

Рід включає близько 70 видів. Ареал Сибір, Маньчжурія, Алтай, Саяни, Казахстан, Грузія і Монголія, зростає в лісовій зоні, в розріджених листяних і соснових лісах, зустрічається в підлісках, на узліссях і кам'янистих схилах. Листопадний великий вертикально зростаючий кущ, іноді невелике дерево, досягає 4-5 (6) м. висоти і 3-4 (5) м. ширини, з товстими мало розгалуженими гілками, живе до 60 років. У перші 3 роки швидкозростаюча, в 10 річному віці 3 м. висота і 2 м. ширина. Молоді пагони зелені опушені, пізніше гладкі жовто-зелені з відшаровующимися волокнами. Листя складні парноперисті 15 см. завдовжки, листочки еліптичні складаються 9-11 шт. на черешку, світло-зелені, після листопаду частина черешків залишається на рослині тверднуть і перетворюються в колючку до 1 см. завдовжки. Цвіте в травні, початку літа, квітки двостатеві, жовті, метельковидні, поодинокі або зібрані в пучки по 2-5 штук. Є цінним ранньолітнім медоносом і пильценосной рослиной. Плоди лінійно-циліндричні боби до 7 см. завдовжки, дозрівають в липні-серпні. Незрілі боби використовуються в їжу, в свіжому вигляді використовують як зелень для супів, готують салати, в квашеному і маринованому вигляді подаються як гарнір. Плодоношення з 2 років. Коренева система м'ясиста поверхнева, накопичувач азоту, збагачує грунт азотом. До грунтів маловимоглива, зростає на сухих до свіжих від кислих до лужних грунтах. Місцям віддає перевагу сонячним до півтіні. Вітростійка, добре переносить тривалі періоди літньої посухи і сільостійка, стійка до міських умов і забруднення повітря, добре переносить стрижку. У ландшафтному озелененні карагана деревоподібна застосовується для створення щільних живоплотів і захисних смуг, для меліорації як поліпшуюч грунтів і закріплювач пісків і схилів. Крок посадки для формованого живоплоту: 3-4 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота 1-2 м. Зона зимостійкості 3


Cornus alba (дерен білий, також свідіна біла або свіда біла) і сорти

Ареал Європейська частина колишнього СССР, Сибір до Маньчжурії, Північна Корея, Північна Монголія і Китай. Листопадний швидко зростаючий кущ середніх до великих розмірів, 3-4 (5) м. заввишки, в молодості широко-вертикальний, з віком розростається в ширину з дугоподібно пониклими до землі вкорінюючимися гілками, на вологих місцях, особливо поблизу водойм, утворює великі зарості. Молоді пагони криваво-червоні, старі червоно-коричневого або оливково-коричневого кольору, малюнок кори взимку дуже декоративний. Листя еліптичні до яйцевидних 4-8 см. завдовжки, зелені, з нижньої сторони з блакитним відливом, восени жовті або оранжево-червоні. Цвіте в травні, цвіте дуже рясно, жовто-білі великі численні щільні щитковидні суцвіття 3-5 см. Плоди білі або світло-блакитні круглі ягодоподібні кістянки завбільшки з горошину. Коренева система поверхнева, сильно розгалужена, з великою кількістю тонких коренів. Місцям віддає перевагу сонячним до пів тіні. До грунтів невимогливий, виносить сухі місця, але воліє вологі грунти, переносить вапно. Морозостійкий, дуже висока регенеративна здатність, за допомогою радикальної обрізки можна знову отримати красиві криваво-червоні пагони, але може стати обтяжливим на вологих грунтах через сильне розростання. Добре переносить палючу спеку і перепади температури, прекрасно пристосовується до умов міського середовища, часто дичавіє, розноситься птахами і легко розмножується насінням. Дерен білий один з найбільш поширених в культурі вид, широко культивується в садах і парках, в міському озелененні, частіше в вільно зростаючих і стрижених живоплотах. Густота посадки живоплоту: 4-5 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота формованої огорожі 1-1,5 м. Має ряд садових форм з різним забарвленням листя. Зона зимостійкості 3


Cornus mas (кизил звичайний, або дерен чоловічий) і сорти

Ареал від Європи до Малої Азії, росте в світлих гірських лісах піднімаючись до висоти 1500 м., на сонячних узліссях і в заростях інших чагарників, на сухих або свіжих рихлих родючих гумусних добре дренованих суглинках і кам'янистих грунтах. Листопадний великий кущ, з роками виростає в деревце 4-7 м. заввишки, іноді і вище, з віком стільки ж в ширину, з широкою округлою кроною і звисаючими вниз пагонами. Повільноростучий, річний приріст 20-30 см. у висоту і 25 см. в ширину. Молоді пагони сіро-зелені, з сонячної сторони коричнево червоні, кора коричнева луската, відшаровується. Листя яйцеподібні або еліптичні, 4-10 см. завдовжки, края часто хвилясті, зелені, блискучі, з нижнього боку світліші, з обох сторін опушені, восени жовті, червоно-оранжеві, не яскраві. Листя кизилу заварюють замість чаю. Цвіте в березні квітні, рясно і довго, до появи листя, дуже декоративно, квітки жовті зібрані в маленькі парасольковидні пучки. Плоди блискучі червоні овально-яйцеподібні соковиті кістянки до 2 см. завдовжки, їстівні, кисло-солодкі на смак, містять 14% цукру, терпкі, плодоношення в вересні. Плоди вживаються в сирому і сушеному вигляді, підходять для компотів, соків, варення, плодового вина, стародавні греки і римляни солили кизил як маслини. Сіянці вступають у плодоношення на 6-8 рік, при вегетативному розмноження перші плоди на 2-3 рік. Коренева система стрижнева добре розгалужена. Місцям віддає перевагу сонячним до півтіні, в сильно затінених місцях урожай дає слабкий або не плодоносять зовсім. До грунтів невимогливий, росте на всіх грунтах, від слабокислих до сильно лужних. Вітростійкий, стійкий до міських умов, стійкий до посухи, любить тепло, стійкий до спеки і літнім тривалим засухам, добре переносить обрізку, в молодості росте дуже повільно, з віком помітно швидше, в групах з іншими рослинами саджати не рекомендується (не любить конкуренцію). Має ряд плодових сортів з різним забарвленням плодів: темно-червоні, вишневі, рожеві, жовті. Кизил вирощують як плодову і декоративну рослину, дуже декоративний завдяки ранньому довгому і рясному цвітінню, густим інтенсивно-зеленим листям і рясним красивим плодам, може вирощуватися як солітер, добре переносять стрижку, використовується на сонячних і напівтінистих місцях для створення формованного живоплоту. Крок посадки: 4-5 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота формованої огорожі 1-2 м. Зона зимостійкості 5А


Cornus sanguinea (дерен криваво-червоний або свідіна червона)

В природних умовах зустрічається по всій території Європи, зростає в світлих змішаних листяних і заплавних лісах, на лісових галявинах, на помірно кислих і вапняних гумусних суглинках або глинистих грунтах. Листопадний кущ 4-6 м. заввишки, іноді вище, з віком стільки ж в ширину, в молодості скелетні гілки вертикально зростаючі, сильно розгалужені, з віком широко розлогі, з тонкими звисаючими пагонами. Молоді пагони темно-криваво-червоні, особливо взимку, стара деревина сіро-коричнева. Листя темно-зелені, широкоеліптичні 5-12 см. завдовжки, з обох сторін рідко опушені, осіннє забарвлення яскраво винно-червоне або жовто-помаранчеве. Цвіте після розпускання листя в травні-червні, сильно пахнуть білі великі щитковидні суцвіття, 4-8 см. діаметром. Плоди круглі чорно-фіолетові соковиті кістянки на червоних черешках, гіркуваті на смак, для птахів не отруйні, для людини слабо отруйні, можуть викликати розлад шлунка! Коріння поверхневі, розгалужені з великою кількістю тонких коренів, утворює кореневі нащадки. Віддає перевагу сонцю до півтіні, виносить тінь. До грунтів невимогливий, добре росте на сухих і на вологих грунтах, воліє вапнування. Рослина з широким діапазоном застосування, вітростійка, переносить тінь, спеку, зміцнює грунт, стійка до міських умов і забрудненного середовища. Підходить для прямо стрижених живоплотів, крок посадки: 4-5 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота 1-2 м. Зона зимостійкості 4


Corylus avellana (ліщина звичайна, або лісовий горіх) і сорти

Ареал виду в природі охоплює всю Європу, Західну Азію, зростає в світлих змішаних хвойних і листяних лісах, на лісових галявинах, у вигляді підліска, в заплавних лісах, як жива огорожа на обривах, по краях полів, на схилах пагорбів і в степових балках, іноді утворює чисті зарості. Найчастіше росте на глибоких родючих грунтах, з вмістом глини і перегною, від слабокислих до лужних, уникає болотисті місця, бідні і сильно кислі грунти. Листопадний великий вертикально зростаючий широкий кущ 5-7 м. заввишки, з численними рівними стовбурами, з віком приймає парасолькоподібну форму. На початку розвитку росте повільно, пізніше швидше, живе 60-80 до 100 років. Молоді пагони буро-сірі з численними чечевичками, старі пагони гладкі коричнево-сірі поперечносмугасті. Листя чергові, округло-оберненояйцеподібні, округлі до широкояйцевидних, 6-10 см. завдовжки, зазубрені, темно-зелені, восени жовті до жовто-помаранчевих. Цвіте за довго до розпускання листя в березні-квітні, в м'які зими в січні-лютому, чоловічі квітки звисаючі зелено-жовті сережки в пучках по 2-4 шт. до 8 см. завдовжки, жіночі квітки з яскраво червоними рильцями визирають з бруньок. Запилюється вітром. Плоди по 1-5 шт. майже кулясті або кілька подовжені односімянні горіхи з щільною шкаралупою, 18 мм. довжиною, 13-15 мм. діаметром, обгорнуті трубчастою зеленою плюскою. Дозрівають з вересня-жовтня, плодоношення починається з 6-10 років, врожайні роки чергуються з маловрожайними, бувають роки що взагалі не плодоносить. Через різницю в термінах цвітіння чоловічих і жіночих квіток самозапилення відбувається не завжди, для хорошого врожаю горіхів потрібно мати кущі різних сортів з різними термінами цвітіння. Горіхи використовують в їжу сирими, сушеними і підсмаженими, вживають в кондитерській і харчовій промисловості, роблять одне з кращих рослинних масел. Коренева система поверхнева, широко розпростерта з великою кількістю тонких коренів і декількома вертикальними коріннями. Іноді утворює кореневу поросль. Тіньовитривалий, дуже добре відновлюється навіть після радикальної обрізки, зростає на будь-яких видах грунтів, від сухих до вологих, від слабо кислих до лужних, віддає перевагу родючим. Широко використовується в полезахисних лісових смугах, для закріплення схилів, ярів і укосів, листя багате солями кальцію, покращує родючість грунту. Має ряд плодових і декоративних сортів. Зона зимостійкості 5А


Cotinus coggygria (скумпія шкіряна або звичайна) і сорти

Інші назви: паркове дерево, скумпія шкіряста, скумпія коггігрія, сумах фарбувальний, сумах дубильний, венеціанський сумах, желтіннік, рай-дерево, алізаринове дерево, фарбувальне дерево, фізетовоє дерево, дубильне дерево, димлячий кущ. В Україні його назвали диво-дерево або іскристе дерево.

Ареал південь Західної Європи, Кавказ, Азія, росте по скелястих сухих схилах, в світлих чагарниках, зазвичай на вапняних помірно багатих грунтах. Листопадний вертикально-зростаючий крупний кущ або невелике дерево, з округлою широко розкидистою кроною, у старих рослин бічні гілки лежать на землі. Досягає 3-5 м. висоти, з віком стільки ж шириною, живе до 100 років. Молоді пагони світло-коричневі або червоні з безліч маленьких наростів, стара кора тонка, коричнево-бура, дрібно тріщинувата. Листя чергово розташовані, форма листя дуже різна, оберненояйцевидні, округлі або еліптичні, 3-10 см. завдовжки, дуже тонкі, розпускаються дуже пізно (в квітні), зверху пластинки голі, знизу пухнасті, світло-зелені, восени забарвлюються в яскраві відтінки жовтого і помаранчевого до червоного кольору. Цвіте в червні-липні, квіти дрібні, часто недорозвинені, жовтувато-зелені, зібрані в довгі складні розлогі суцвіття волоті 15-20 см. завдовжки. Квітконіжки незапліднених квіток після цвітіння витягуються і покриваються довгими шовковими злегка рожевими волосками, завдяки чому волоті стають пухнастими і дуже декоративними. Плоди дрібні сухі кістянки до 5 мм. зеленуватого кольору, дозрілі набувають коричневий відтінок і покриваються сіткою поздовжніх жилок, дозрівають в серпні. Основні коріння товсті плоско і глибоко розташовані. Світлолюбна, посухостійка, воліє помірно родючі сухі або свіжі добре дреновані сильно лужні грунти, і теплі місця. Добре переносить посуху і спеку, стійка до міських умов, пагони іноді уражаються грибними хворобами. Гарний кущ, рекомендований для великих садів і парків. Зона зимостійкості 6А


Cotoneaster divaricatus (кизильник розчепірений)

Ареал центральний і західний Китай, Хупех, Сетчуан. Листопадний густий сильно розгалужений широко розлогий кущ, 2-3 м. заввишки, з віком нерідко до 5 м. в ширину, основні пагони на старих екземплярах утворюють спочатку широко округлу крону, пізніше дугообразно відхилену парасолькоподібну форму, бічні гілки приймають віялообразну форму. Листя еліптичні 1-2,5 см. завдовжки, темно-зелені, блискучі, з нижнього боку світло-зелені злегка опушені, восени темно-помаранчеві або коричнево-помаранчеві, дуже декоративні. Цвіте в червні, квітки білі до червонуватих зібрані по 2-4 шт. Плоди темно-червоні, блискучі, овально-циліндричні, 0,9-1,1 см. завдовжки і 0,6-0,7 см. шириною, численні, довго залишаються на кущі. Коренева система поверхнева, основні коріння з великою кількістю тонких коренів. Світлолюбивий, виносить півтінь (тінь). До грунтів невибагливий, виносить всі види грунтів, від слабокислих до лужних. Морозостійкий, виносить спеку і посуху, стійкий до міських умов. Підходить для живоплотів, одиночной і груповой посадки. Зона зимостійкості 5В


Cotoneaster horizontalis (кизильник горизонтальний)

Ареал західний Китай. Листопадний невеликий розлогий кущ, досягає 1 м. висоти, іноді вище, на опорах і стінах будинків до 2 м. і майже в два рази ширше, на початку плоско розлогий, майже з горизонтальними гілками, пізніше основні пагони дугоподібно відгинаються і дуже декоративно розгалужуються, нагадують риб'ячий скелет. Листя майже округлі з витягнутим кінчиком, 1,2 см. завдовжки, блискучі, темно-зелені, шкірясті, з нижнього боку світло-зелені, восени забарвлюються в помаранчевий або яскраво-червоний колір. Цвіте на пагонах минулого року в червні, квітки біло-рожеві, цвітіння триває 20-25 днів. Плоди червоні, округлі, розміром з горошину, зав'язуються у великій кількості, довго залишаються на кущі. Коріння поверхневі, але деякі скелетні корені знаходяться в глибоких шарах грунту. Світлолюбний, виносить півтінь. Росте на всіх видах грунтів, від слабокислих до лужних. Морозостійкий, вітростійкий, стійкий до міських умов, добре переносить спеку і посуху. Рекомендується для рокаріїв, на підпірні стінки, прекрасно виглядає як грунтопокривна рослина, особливо на схилах. Зона зимостійкості 6А


Cytisus (рокитник) всі види і сорти 

Cytisus від грецького kytisos = конюшина кущова. Ареал роду Cytisus охоплює Європу, Середземномор'я, за різними даними рід налічує від 30 до понад 70 видів. Це листопадні або вічнозелені кущі, рідко невеликі дерева. У більшості диких видів Cytisus переважають жовті до білуватого забарвлення квіти, дуже рідко зустрічаються пурпурові або рожеві тони. Насіння знаходяться в плоскому сухому стручку, який вибухово розкидає насіння при раптовому розкритті і скручуванні половинок стручка. Всі види рокитника світлолюбні, люблять сонячні теплі місця, і легкі добре дреновані сухі піщані і супіщані грунти, які ні в якому разі не повинні бути занадто родючими. У природі рокитник рослина-першопроходець, поліпшувач грунту, збагачує атмосферним азотом бідні азотом грунти. Рокитник дуже люблять зайці і кролики, але для людини всі частини рокитника отруйні.

Cytisus decumbens (рокитник сланкий)

Ареал південь Європи, від південної Франції до Балкан. Листопадний кущ з лежачими на землі вкорінющімися пагонами, ледь досягає 0,2 м. висоти і 0,8 м. ширини. Пагони 5-ти ребристі, зелені, в молодості опушені. Листя прості, чергово розташовані, ланцентно-довгасті, 8-20 мм. довжиною, темно-зелені. Цвіте рясно в травні, квітки світло або темно-жовті зібрані по 1-3, розташовані уздовж пагонів. Коріння поверхневі, м'ясисті, широко розпростерті, з окремими глибоко проникаючими скелетними коренями. Світлолюбивий, морозостійкий, стійкий до посухи, прекрасно переносить спеку. Грунти воліє піщані, з хорошим дренажем, від нейтральних до лужних, від сухих до свіжих. Застосовується для обсадження кам'яних підпірних стінок і в рокарії. Зона зимостійкості 5А


Elaeagnus commutata (лох сріблястий) і сорти

(Від грецького слова elaios = оливкове дерево, agnos = верба)

Дико росте в Північній Америці, в сухих лісах, від прерій до бореальних хвойних лісів, але також по берегах річок і озер і інших вологих місцях. Листопадний широкорозлогий великий кущ, 3-5 м. заввишки і шириною, з великою кількістю кореневих нащадків, з часом утворює зарості. Пагони червоно-коричневі, пружні, лускаті, без колючок. Листя яйцеподібні або еліптичні, 10 см. завдовжки, з обох сторін сріблясто-блискучі. Цвіте в травні-червні, квітки дрібні дзвіночковидні, розташовані в пазухах листків по 1-3 шт., з нутрі жовті, зовні сріблясті, сильно пахнуть, медоноси. Плоди дрібні округлі або циліндричні кістянки до 1 см. завдовжки, темно-коричнево-сріблясті, їстівні. Плодоносить з 7-10 років, плоди дозрівають до серпня-вересня, дозрілі плоди від бурого до чорного кольору, смак нагадує солодку брусницю, рідко вживаються, кісточка становить значну частину дрібного плода. Коренева система сильна, м'ясиста, глибоко і поверхнево розташована, кореневі нащадки на піщаних грунтах можуть з'являтися на відстані до 1 м. Світлолюбивий, виносить півтінь, виносить всі види грунтів, віддає перевагу сухим піщаним, вапняним. Морозостійкий, вітро і посухостійкий, стійкий до засоленості грунту, також добре переносить тимчасове затоплення, буває обтяжливим через численної порості. Прекрасний кущ для зміцнення різного роду схилів, насипів, дюн. Зона зимостійкості 3


Elaeagnus multiflora (лох багатоквітковий, або гумі)

Ареал Японія, Китай, зростає в світлих лісах по рівнинах гір. Листопадний великий кущ, 3-5 м. заввишки і шириною, з вигнутими пагонами. Пагони в молодості коричневі, взимку темно-коричневі, на довгих пагонах поодинокі колючки. Листя широкоеліптичні, 6-8 см. завдовжки, темно-зелені, з нижньої сторони сріблясті, покриті блискучими коричневими лусочками. Цвіте в травні, квітки дрібні, білувато-жовті по 1-2 подовжені дзвіночки, численні, дуже ароматні, хороші медоноси. Плоди темно-червоно-коричневі довгасті соковиті кістянки, 1,5-2 см. на довгих черешках, їстівні в сирому вигляді, дуже смачні, терпко-кисло-солодкі з переважанням цукру і приємним присмаком різних фруктів, містять багато вітамінів, плоди широко використовуються, сушаться, консервуються і використовуються для приготування соків і алкогольних напоїв. Врожайність висока і регулярна, період від запилення до дозрівання плодів близько 45 днів, дозрілі плоди не осипаються, при вирощуванні з насіння плодоношення настає на 5-6 рік, з відводків на 3-5 рік. Коренева система поверхнева, м'ясиста, мало розгалужена. Світлолюбивий, переносить легку тінь, краще плодоносить на відкритих місцях. До грунтів і вологи невимогливий, росте на всіх грунтах, від сухих до свіжих, від слабо кислих до лужних, також на необроблених і кам'янистих. Стійкий до посухи і міського клімату, не утворює кореневих нащадків, використовується в одиночних і групових посадках, в живих огорожах, в контейнерах. Зона зимостійкості 5А


Hippophae rhamnoides (обліпиха крушиновидная або обліпиха звичайна) і сорти

Ареал вся територія Європи, Азія, росте в світлих лісах на піщаних дюнах, піщано-кам'янистих грунтах, гравійних кар'єрах і пустищах, в заплавах річок і по берегах озер. Листопадний широко зростаючий не симетричний великий кущ, рідше невелике дерево, 3-6 (10) м. заввишки і 2-3 м. шириною, з віком стає ширше, з колючими короткими пагонами і часто з дуже великою кількістю кореневих нащадків. Гілки спочатку сріблясто сірі, пізніше сіро коричневі або чорні з бурими лусочками. Листя вузькі, лінійно-ланцетні, 1-6,5 см. завдовжки і 7-8 мм. шириною, сріблясто-сірі, довго зберігаються на рослині, осіннього забарвлення немає. Обліпиха рослина дводомна, жіночі кущі плодоносять, чоловічі кущі не плодоносять, служать для запилення жіночих. Цвіте до або одночасно з розпусканням листя, в березні-квітні (травні), квітки малопомітні зеленувато-коричневі, запилюються вітром і комахами, в квітках практично відсутній нектар, для багатих врожаїв, особливо на плантаціях необхідні сорти запилювачі з різним часом цвітіння, на 4 жіночі плодові рослини потрібно один чоловічий запильник. Плоди помаранчеві гладкі блискучі кістянки з однією кісточкою, яйцеподібні або циліндричні, 6-8 см. завдовжки, на пагонах сидять дуже густо, дозрівають в серпні-вересні, зберігаються на гілках до весни. Плодоношення починається з 4-5 років, щорічне, рясне, саме «обліпиха крушиновидная» вирощується для збору плодів, вирощується в промислових масштабах, ведеться її селекція і виведено досить велика кількість сортів, великоплідні, десертні і безколючкові сорта. 

Плоди дуже соковиті зі своєрідним запахом і смаком (кислі), містять багато вітамінів, відносять до полівітамінним, крім високого вмісту вітаміну С, містять B1, B2, B3, B6, C, E, К та ін., плоди в замороженому стані зберігають вітаміни 6 місяців, свіжі плоди після проморожування кілька втрачають кислоту. Вживаються в сирому вигляді, йдуть на соки, сиропи, компоти, варення, лікери та обліпихове масло. Масло з м'якоті і насіння плодів обліпихи дещо різниться за складом, з м'якоті плодів масло має яскраво-помаранчове забарвлення, з насіння жовтувате, масло з плодів обліпихи застосовується в медицині і косметології, прискорює процес загоєння ран, підсилює ріст волосся, косметологи з масла обліпихи готують живильні маски, які прискорюють епітелізацію і грануляцію тканин шкіри, всередину приймають при авітамінозі, виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки і т. д. 

Коренева система, скелетні корені глибокі, бічні поверхневі широко поширені, містять азотфіксуючі бактерії, збагачують грунт азотом, утворюють кореневі нащадки, здатні підірвати дорожнє покриття, розкрити дорожні плити. Світлолюбна, в тіні погано росте! До грунтів і вологи невимоглива, може рости на піщаних насипах, добре росте на бідних грунтах, нейтральних або сильно лужних, віддає перевагу добре дренованим піщаним вапняним грунтам. Рослина-першопроходець, морозостійка, вітростійка, посуха-і-жаро стійка, стійка до міських умов, переносить повені і засолення. Не любить гумусування і сильне мульчування, призводить до викривлення або поступового відмирання. Рекомендується для мікрорайонних ландшафтних рекультиваційних насаджень, насичує грунт азотом, для зміцнення піщаних дюн, утворює зарості завдяки сильній порослі. Тривалість життя понад 50 років. Зона зимостійкості 4


Ligustrum ovalifolium (бирючина овальнолиста) і сорти

Ареал Японія, на островах Хонсю, Шікоку і Кіушу, зростає в заростях чагарників і світлих лісах поблизу моря. Вічнозелений до листопадного вертикально зростаючий великий кущ, 3-5 м. заввишки і до 3 м. шириною. З віком особливо в півтіні трохи рихлий і зі звисаючими пагонами. Швидкість зростання середня, річний приріст до 25 см. у висоту і 15 см. в ширину, в молодості росте швидше до 50 см. у висоту. Листя розташовані супротивно, довгасто-овальні, 3-7 см. довжиной, грубі, зелені або темно-зелені, блискучі, знизу жовто-зелені, при несприятливих умовах листопадні. Цвіте з червня до липня, сильно пахучі кремово-білі вертикальні суцвіття 10 см. завдовжки, запилюється бджолами, джмелями і метеликами. Плоди округлі величиною з горошину ягодоподібні блискучі чорні кістянки, слабо отруйні. Невимоглива до умов вирощування, виносить всі види культивованих грунтів, від слабо кислих до лужних, добре росте на багатих і сильно вапняних субстратах. Місцезнаходження воліє сонячне, виносить півтінь. Стійка до міських умов, стійка до засолення повітря і грунту, добре переносить літню спеку, добре переносить стрижку, навіть радикальну обрізку старої деревини. Неморозостійка, рекомендується для вирощування тільки в теплих регіонах, в суворі зими або в несприятливих умовах може вимерзати. Застосовується в вільно зростаючих і формованих живоплотах, має ряд декоративних сортів. Зона зимостійкості 7А


Ligustrum (бирючина гібридна) 'Vicaryi'

Вічнозелений до листопадного пряморослий кущ з яскраво-жовтим листям, досягає до 3 м. висоти і 1,5-2 м. ширини. Блискучі жовті листя в м'які зими залишаються на гілках, більш насичене яскраве забарвлення на сонячному місці. Цвіте червні-липні, квітки кремово-білі зібрані в ароматні суцвіття волоті. Плоди блискучі ягодоподібні чорні кістянки. Невибагливий, гарне росте на грунтах з великим вмістом вапна. Місцезнаходження сонячне до півтіні. Стійкий до міських умов, стійкий до засолення повітря і грунту, добре переносить літню спеку, легко переносить сильну обрізку. Відносно морозостійкий міжвидовий гібрид, в суворі зими може підмерзати, добре відновлюється. Застосовується як колірний акцент, в вільно зростаючих і формованих живоплотах, на теплих сонячних місцях. Зона зимостійкості 6А


Ligustrum vulgare (бирючина звичайна) і сорти

Ареал в природі Європа, в Україні в південних і південно-західних районах, Північна Африка і Мала Азія, мешкає в теплих світлих листяних дубово-грабових і соснових лісах, на лісових галявинах, у заростях чагарників. Зростає на теплих сонячних помірно сухих гумусних, глинистих і суглинних, а також піщаних грунтах, частіше за все на багатих вапном субстратах. Листопадний до вічнозеленого великий вертикально зростаючий кущ, 2-5 (7) м. заввишки і шириною, з широко розлогими бічними гілками і злегка несиметричною кроною, в тінистих місцях часто стелеться з вкорінюющимися пагонами. Швидкість зростання середня, річний приріст 25 см. у висоту і 20 см. в ширину, в молодості росте швидше ок. 50 см. у висоту. Листя довгасто-яйцеподібні або ланцетні, 4-6 см. завдовжки і 2 см. шириною, з витягнутим кінчиком, злегка шкірясті, верхня сторона темно-зелена матово блискуча, з низу світліші жовто-зелені, розпускаються ранньою весною, в м'які зими можуть зберігатись до весни. Цвіте рясно в червні-липні, квітки дрібні зібрані в густі суцвіття волоті 8 см. завдовжки, запашні, відвідуються великою кількістю комах. Плоди блискучі ягодоподібні чорні кістянки розміром з горошину, дозрівають в серпні і зберігаються до весни, поширюються птахами, слабо отруйні, раніше використовувалися для приготування барвників і вина. Коренева система поверхнево густо розгалужена, сітка поверхневих тонких коренів така щільна що жодна інша рослина не може прорости, утворює кореневі нащадки. Світлолюбна, тіньовитривала. До грунтів і вологи дуже невибаглива, добре росте як на сухих так і на вологих грунтах, вважає за краще вапняні субстрати. Морозостійка, як і всі види бирючини теплолюбива, посухостійка, стійка до міських умов, рослина з широкою світловою амплітудою, дуже тіньовитривала, виносить перезволоження грунту, зміцнює грунт, відносно стійка до засолення повітря і грунту, вітростійка. Основна рослина для прямо формованих живоплотів і шпалер. Крок посадки живоплоту: 8-9 шт. на м/п., в 2 або 3 ряди, оптимальна висота формованої огорожі 0,5-2,5 м. Зона зимостійкості 5А


Lycium barbarum (дереза ​​звичайна або дереза ​​берберів)

Дереза ​​звичайна часто зустрічається під назвою Goji (годжі). Ареал Китай, в Китаї її називають 寧夏 枸杞 (Нинся гоуці) перекладається «Нінсянская дереза». Назва «годжі» російська транслітерація англійського goji.

Дереза ​​звичайна листопадний кущ з довгими гнучкими дугоподібними колючими гілками, 2-3 м. заввишки і шириною, з віком стає ширше, утворює багато кореневих відводків. Листя ланцетні, 4-6 (10) см. завдовжки, сіро-зелені, слабоопушенні. Цвіте з травня, червня до жовтня, квітки малодекоративні пурпурні, пізніше коричневі, дрібні дзвіночки трубочки, зібрані в пазухах листків по 2 або 4. Плоди коралово-червоні яйцеподібні ягоди 1-2 см. завдовжки розташовані уздовж пагонів, дуже декоративні під час плодоношення, дуже слабо отруйні, їстівні, корисні, використовуються в народній медицині. Ягоди дерези звичайної вживаються свіжими і сушеними, в Китаї з них готують алкогольний напій. Коріння дуже жорсткі, основні коріння товсті, глибокі. Світлолюбна, виносить невелике затінення, до грунтів і вологи невимоглива, добре росте на необроблених сухих грунтах. Морозостійка, надзвичайно вітростійка, добре переносить посуху і спеку, засолення, стійка до міських умов, добре відростає після стрижки, навіть механічної, всі частини рослини слабо отруйні. Рослина інвазивна, утворює щільні важкопрохідні зарості, рекомендується для зміцнення сухих схилів, укосів, насипів, дюн. Зона зимостійкості 5А


Prunus × cistena (слива цистена)

(Гібрид: P. cerasifera × P. pumila)

Листопадний повільно зростаючій широкий вертикальний кущ, густий і дещо не регулярно розгалужений, річний приріст близько 15 см. в ширину і висоту, зростає до 2-2,5 м. заввишки і шириною. Листя при розпусканні малинового забарвлення, потім темно-коричнево-червоні (темно-пурпурно-червоні) з металевим блиском, розташоване чергово, оберненояйцевидні або гостро еліптичні, 3-6 см. завдовжки. Цвіте в травні, квітки прості дуже численні, при розпусканні слабо-рожеві, пізніше білі з червоними тичинками. Плоди темно-червоні, їстівні. Світлолюбна, виносить півтінь. Добре росте на будь-яких садових грунтах, віддає перевагу від помірно сухих до свіжих (вологих), від нейтральних до сильно лужних, багатим суглинним субстратам. Морозостійка, трохи теплолюбива, віддає перевагу теплим місцям розташування, переносить посуху. Дуже красивий кущ, добре підходить для озеленення міст, для складання кольорових композицій і як солітер. Зона зимостійкості 6А


Prunus glandulosa (вишня залозиста) 'Alba Plena'

Листопадний низький повільнозростаючій гарноквітучий кущ, досягає 1-1,5 м. висоти. Крона вільна, кущова, округла. Молоді пагони червонувато-бурого відтінку, з часом світло-сірі, іноді коричневі, тонкі, гнучкі, гладкі. Листя довгасті, зазубрені по краю, зелені, восени забарвлюються в жовто-червоні тони. Зацвітає навесні перед розпусканням листя і триває близько 25 днів, квітки в дуже великій кількості, білі махрові з великою кількістю пелюсток, 1,5-2,5 см. в діаметрі, на коротких черешках. Плодів не зав'язує. Сорт морозостійкий, світлолюбний, стійкий до посухи, з невеликими вимогами до грунту, віддає перевагу нейтральним супіщаним або суглинним поживним грунтам. Компактний розкішно квітучий кущ, рекомендується для невеликих ділянок, для садів в японському стилі. Зона зимостійкості 5А


Prunus laurocerasus (лавровишня або лавровишня лікарська) і сорти

Лавровишня одна з найбільш декоративних вічнозелених листяних рослин, рекомендується для вирощування в південних регіонах України. 

Високодекоративна рослина родом з межуючих регіонів з Чорним морем, південно-східна Європа, південно-західна Азія, росте в теплих і помірних областях. З 16 століття широко культивується в садах і парках в помірних регіонах по всьому світу. Вічнозелений досить швидко зростаючий високий ширококонусовидний густий кущ або невелике дерево, в 20 річному віці досягає від 4 до 8 м. висоти і ширини. Листя темно-зелені, зверху глянцеві, жорсткі, шкірясті, розташовані чергово, вузькоеліптичні, великі до 15 см. завдовжки. Цвіте в травні, квітки білі в вертикальних суцвіттях до 15 см. довжиною, ароматні. Плоди соковиті округлі кістянки, при дозріванні чорні. Коренева система сильна, основні коріння глибокі, на піщаних грунтах до 1,5 м. Світлолюбна, виносить тінь. До грунтів в цілому невимоглива, добре росте на сухих, вологих, гумусних родючих садових грунтах, від слабо кислих до лужних, добре розвивається на легких піщаних грунтах. Добре переносить спеку і посуху, тиск коренів інших дерев, на відміну від рододендронів та інших рослин цвіте в тіні, виносить засолення, прекрасно переносить радикальну обрізку. Мало морозостійка, в середньоєвропейській смузі часто підмерзає до висоти снігового покриву, рекомендується для південних регіонів України, на сьогоднішній день виведені більш стійкі морозостійкі сорти лавровишні. Сортові форми можна пробувати вирощувати в середній смузі. Лавровишня з її численними сортами, своєю невибагливістю, тіньовитривалістю, добре переносить стрижки та формування, здатністю переносити посуху і засолення, декоративна круглий рік, лавровишні не можуть не привернути до себе любителів рослин. Лавровишні широко використовується в вільно зростаючих і прямо формованих живоплотах, а також в посадках на схилах для зміцнення грунту. Використовується в народній медицині і флористики. Всі частини рослини отруйні, крім м'якоті плодів, м'якоть плодів майже не містить отруйну речовину амигдалин, м'якоть їстівна в'язка, насіння отруйні. Зона зимостійкості 7А


Prunus tenella (мигдаль низький) і сорти

Також можна зустріти під іншими назвами: мигдаль степовий, бобовнік, степовий бобовнік.

Вид поширений в Середній і Південно-Східній Європі, Західному Сибіру, ​​Середньої Азії, зростає на сонячних схилах різнотравно-лугових степів, по ярах і балках. Листопадний повзучий густий яскраво квітучий ранньою весною кущ 1-1,5 м. заввишки, форма куща полукуляста. Гілки прямостоячі червонувато-сірі з численними короткими гілочками. Листя лінійно-ланцетні до б см. завдовжки, зверху темно-зелені, знизу світло-зелені. Цвітіння дуже рясне, незадовго перед розпусканням листя квітень-травень. Квітки поодинокі світло-рожеві 2-3 см. діаметром, на коротких квітконіжках, ароматні. Плоди круглі кістянка з опушеним сухим околоплодником білувато-жовтого кольору, неїстівні. Коренева система сильна, на легких грунтах дає численні кореневі нащадки. Виключно світлолюбний, до грунтів невимогливий, посухостійкий, краще розвивається на достатньо зволоженних багатих грунтах. Морозостійкий, стійкий до міських умов, добре переносить стрижку. Рекомендується весняна обрізка після цвітіння, гілки обрізають на третину довжини, обрізка сприяє утворенню великої кількості молодих бічних пагонів, на яких закладаються численні квіткові бруньки. Невибагливий гарноквітучий кущ, використовується на присадибних ділянках в групових і в одиночних посадках, зміцнення схилів і альпійських гірок. Зона зимостійкості 5А


Rosa rugosa - Rosa Dagmar Hastrup (Роза ругоза, або Троянда зморшкувата, або Шипшина зморшкувата)

Потужний розлогий кущ 0,6-0,8 м. заввишки. Пагони товсті сіро-зелені мало розгалужені з численними шипами, утворює поросль, на піщаних грунтах завдяки кореневим нащадкам швидко розростається і утворює непрохідні хащі. Листя розташоване чергово непарноперисті складаються з 5-9 еліптичних листочків 5 см. завдовжки, блискучі, молоді світло-зелені пізніше темно-зелені, грубі, шорсткі, зморшкуваті, з нижнього боку світло-зелені. Квітки світло-рожеві середнього розміру 6-8 см. діаметром поодинокі або зібрані в невеликі багатоквіткові грона з ніжним ароматом. Цвіте рясно і тривало, двічі за сезон, на пагонах поточного року і на пагонах минулих років. Плоди багряно-червоні плоскоокруглі великі 2,5 см. діаметром у великій кількості, декоративні, їстівні, містять близько 3% вітаміну C. Коренева система потужна, основні коріння глибокі, бічні корені широко поширені. Світлолюбна. До грунтів невимоглива добре росте навіть на найбідніших піщаних грунтах від кислих до слабо лужних, при занадто високому значенні pH хворіє залізним хлорозом. Морозостійка, хворобостійка, стійка до спеки і посухи, стійка до міських умов, стійка до засолення грунту, переносить вплив вітрів з солоним повітрям з піском. У посадках на морських узбережжях листя не страждають від літніх солоних штормів, зміцнює грунт, не чутлива до механічних пошкоджень, добре переносить і відростає після стрижки. Троянда зморшкувата широко культивується в зоні помірного клімату, має кілька садових форм: сорт 'Alba' з білими і сорт 'Moje Hammarderg' з фіолетово-рожевими запашними квітками. Щільність посадки: 4-5 шт./м². Зона морозостійкості 4


Rosa × rugotida 'Dart's Defender'

(Результат схрещування Rosa rugosa × Rosa nitida)

Вертикально зростаючий невеликий кущ 0,8-1,2 м. заввишки, утворює багато нащадків. Пагони сірі опушені, густо вкриті шипами і щетинками. Листя світло-зелені шкірясті блискучі. Квітки рожеві напівмахрові 5-6 см. діаметром з легким ароматом, цвіте рясно червень-липень. Коренева система глибока, утворює багато нащадків що зміцнюють грунт. Світлолюбна. До грунтів невимоглива, росте на всіх кислих або нейтральних помірно сухих або сухих грунтах, уникає вапняних. Цінний здоровий гібрид, морозостійкий, вітростійкий, переносить посуху, засолення, стійкий до міських умов. Щільність посадки: 3-4 шт./м². Зона морозостійкості 4


Rosa rugosa (Роза ругоза або Роза зморшкувата) 'Hansa'

Середньорослий кущ 1,2-1,5 (2) м. заввишки, пагони товсті сіро-зелені пониклі покриті численними шипами. Квітки фіолетово-рожеві напівмахрові великі 9-10 см. діаметром з сильним чудовим ароматом гвоздики. Цвіте безперервно все літо і осінь, після цвітіння утворюються великі яскраво-червоні плоди. Листя темно-зелені зморшкуваті блискучі. Дуже витривала, морозостійка, стійкість до хвороб дуже висока практично не хворіє, до грунтів невимоглива добре росте навіть на бідних грунтах, стійка до спеки і посухи, стійка до міського клімату. Випускає кореневі нащадки. Хороша для живоплотів і в одиночних посадках. Щільність посадки: в ряду 1 шт./м., в групах 2 шт./м². Зона морозостійкості 5А


Salix (верба) більшість видів і сортів

Серед рослин немає іншого такого роду рослин в якому види були б представлені такою кількістю і різноманітністю форм росту. Від потужних дерев на заливних лугах, до чагарникових (кущів) різних розмірів і форм, приземкуваті, що стеляться по землі, в тому числі карликові і мініатюрні форми, кілька сантиметрів заввишки ростуть в альпійському високогір'ї і полярних широтах. Рід налічує близько 550 видів, переважно великий рід верби мешкає в північних холодних і помірних зонах. Верби дуже відомі і поширені листопадні рослини, з черговим розташуванням цільними продовгуватими, еліптичними, ланцетними або яйцевидним листям. Верби дводомна рослина, жіночі і чоловічі сережки з'являються до або одночасно з листям, у багатьох видів чоловічі сережки дуже декоративні. Верби цінна ранньоквітуча рослина медонос. Крім їх великої цінності як ранньоквітуча рослина медонос, для ландшафтного озеленення верби мають дуже велике значення як надійні і витривалі піонерні рослини, добре розмножуються живцями і навіть кілками. Верби використовуються в інженерно-біологічних будівельних об'єктах, проектах по захисту грунту і клімату, наприклад: для зміцнення берегів, укосів, ерозійних ярів, приберегових дюн. Всі верби більш-менш невибагливі до грунтів, добре ростуть навіть на найбідніших грунтах, ці чудо рослини висаджують на заболочених і низькопродуктивних землях, непридатних для вирощування інших рослин. Це тільки деякі приклади їх використання, верби вже багато століть знаходить саме різне практичне застосування.

Salix repens var. nitida (верба повзуча)

(= Salix repens var. Argentea, Salix arenaria)

Листопадний густий низький кущ з підземною віссю і сланкими тонкими пружними пагонами що лежать на землі або трохи підняті, зростає повільно, досягає 0,3-0,8 м. заввишки і в два рази більше в ширину. Часто прищеплюється на невисокий штамб, на штамбі стає деревцем з звисаючою асиметричною кроною. У природі росте в заростях чагарників на приберегових дюнах в атлантичній Європі від західної Франції, Південної Скандинавії і на узбережжі Балтійського моря. Пагони тонкі світло-сіро опушені, вкорінюються. Листя опушене, розташоване чергово, широкоеліптичні, 2 см. завдовжки, цілокраї, при розпусканні блискучі сріблясті, влітку сріблясто-блакитні. Чоловічі сережки жовті 1,5 см. завдовжки, розпускаються в квітні до розпускання листя. Коренева система широко розпростерта. Світлолюбна, зростає на всіх помірно сухих або вологих, кислих і вапняних піщаних грунтах, переносить часте засипання піском, погано переносить важкі грунти. Морозостійка і сонцелюбива, легко переносить спеку, посуху, і сильний вітер, дуже добре росте на піщаних грунтах, дюнах, і переносить навіть любить засипання піском (як трава пісколюб), при цьому сильно розростається, а присипаний піском ствол забезпечує водопостачання. Дуже декоративний невибагливий кущ, прекрасна рослина для зміцнення піщаних дюн на відкритих сонячних місцях. Зона зимостійкості 4


Spiraea trilobata (спірея трьохлопастная)

Ареал Алтай, Саяни. Листопадний густий округлої форми кущ до 1-1,5 м. висоти. Листя округло-трилопатеві до 3 см. завдовжки, світло-зелені, з низу блакитно-зелені, восени жовті та помаранчеві. Цвіте в травні-червні на торішніх пагонах, квітки білі зібрані в густі парасольки. Світлолюбна. До грунтів невимоглива, стійка до посухи і забруднення середовища. Кущ для одиночної посадки і в групах, природних або полуформованих живоплотах, для міського та присадибного озеленення. Зона морозостійкості 4 


Symphoricarpos albus var. Laevigatus (сніжноягодник білий)

Ареал Північна Америка. Листопадний густо розгалужений кущ до 2 м. заввишки, з тонкими трохи звисаючими пагонами, з підземними нащадками. На легких грунтах завдяки численним кореневим нащадкам швидко утворює колонії і тоді ширина перевищує висоту. Пагони сірі або сіро-коричневі. Листя з верхнього боку темно-зелені, з нижнього боку світло-зелені, супротивно розташовані, яйцевидно-округлі, з рівними краями, з лопатями тільки на довгих пагонах, довго тримаються на кущі, осіннє забарвлення жовтувате, непримітне. Цвіте рясно з червня до вересня, квітки непомітні, рожево-білі зібрані в густі суцвіття, окремі квітки дзвіночки 5-6 мм. довжиною, розташовані в пазухах листків і на кінцях пагонів, медоносні. Плоди білі округлі пористі соковиті ягоди до 1,7 см. діаметром, тримаються до весни, дуже ошатні. Коріння поверхневі, густо розгалужені і широко поширені, утворюються в залежності від легкості грунту більше або менше нащадків. Світлолюбив, виносить півтінь (тінь). Невибагливий, зростає на всіх грунтах від сухих до вологих, навіть на бідних поживними речовинами, охочіше на піщаних легких грунтах де утворює багато нащадків. Морозостійкий, вітростійкий, посухостійкий, добре переносить спеку і періоди літньої посухи, тіньовитривалий, стійкий до міського клімату, зростає під деревами, надійний, добре переносить стрижку і механічний вплив, легко пересаджується, стійкий до засолення. Рекомендується для посадки в групах, під кронами дерев, в природних або стрижених живоплотах. Зона морозостійкості 3


Syringa × chinensis (бузок китайський)

Гібрид S. vulgaris (бузок звичайний) × S. persica (бузок персидський)

Листопадний широкий кущ 3-4 (5) м. заввишки і шириною з дугоподібно звисаючими тонкими пагонами. Листя темно-зелені, супротивно розташовані, яйцевидні, 6-8 см. завдовжки. Цвітіння численне, лілово-рожеві звисаючі рихлі суцвіття з солодким ароматом, 15-30 см. завдовжки, цвіте в травні. Має сорт 'Saugeana' з червоно-ліловими суцвіттями. Місцезнаходження воліє сонячне, тепле. Грунти суглинні глибокі, родючі і дреновані, від слабо кислих до лужних, вапняні, неподходять важкі холодні вологі грунти. Морозостійкий, теплолюбивий, добре переносить літню сухість, стійкий до міського клімату, димо-газо стійкий. Зона морозостійкості 5А


Syringa microphylla (бузок дрібнолистий) 'Superba'

Листопадний невеликий вертикально повільноростущий кущ до 3 м. заввишки і шириною, з віком ширина перевищує висоту, з густими тонкими частково звисаючими опушеними пагонами. Листя зелені, округло-яйцеподібні, від дуже дрібних до великих, 1-4-6 см. завдовжки і 3-5 см. шириною, деякі дуже великі 10 см. завдовжки і 6 см. шириною. Цвіте в травні, повторне цвітіння в жовтні, квітки в бутонах рожево-червоні, розпущені лілово-рожеві з білими верхівками, з сильним ароматом, суцвіття розгалужені вертикальні 10-20 см. завдовжки. Світлолюбний. Грунти воліє родючі помірно сухі або вологі, добре дреновані, від кислих до слабо лужних, більше воліє кислі грунти. Морозостійкий, теплолюбний, стійкий до посухи, спеки, міських умов. Рекомендується для невеликих садів. Зона морозостійкості 5В


Syringa patula (бузок розлогий або розпростертий) 'Miss Kim'

З'явився на Дослідній сільськогосподарській станції в Нью-Гемпширі, Рочестер, США в 1954 році.

Листопадний широкий приземкуватозростаючий густорозгалужений з вільним розташуванням гілок повільноростущий кущ 2-3 м. заввишки і шириною. Листя яйцеподібні великі, 6-8 см. завдовжки, при розпусканні коричнево-червоні, потім темно-зелені, з нижнього боку сіро зелені, осіннє забарвлення темно-червоне. Квітки тонко опушені, в бутонах пурпурні, пізніше світліші пурпурно фіолетові з блиском, в нутрі білі, при отцветінні лілово-білі, зібрані в широкі волоті 11-15 см. завдовжки, цвіте в травні-червні. Світлолюбний. Грунти родючі, помірно сухі, вологі, добре дреновані, від слабо кислих до слабо лужних. Стійкий до міських умов, переносить посуху, не дає нащадків. Мало відомий морозостійкий рясно квітучий сорт, цвіте рясно щороку. Прекрасний сорт для одиночних посадок, групових, в парках і в самих маленьких садах, міксбордерах і діжках, в природних живоплотах. Зона морозостійкості 5В


Syringa vulgaris (бузок звичайний) і всі сорти

Ареал Південно-Східна Європа. Листопадний великий густо-розгалужений кущ 4-6 м. заввишки і 3,5 м. шириною, річний приріст 20 см. у висоту і 15 см. в ширину, утворює поросль. Листя супротивно розташовані, широкоовальні або серцеподібні, 5-12 см. завдовжки, зелені з блакитним відтінком, без осіннього забарвлення. Цвіте в травні-червні, ароматні лілово-фіолетові пірамідальні вертикальні 15 см. довжиною суцвіття. Основні коріння глибокі і широко розпростерті, дуже сильно розгалужені, рясно утворюють кореневу поросль. Світлолюбивий, виносить легке затінення. Оптимально зростає на помірно сухих або свіжих добре дренованих багатих поживними речовинами теплих глинистих грунтах, від слабо кислих до сильно лужних, любить вапнування, але в цілому невимогливий, добре росте на піщаних бідних грунтах. Морозостійкий, теплолюбний, посухостійкий, стійкий до міського клімату, диму, газу, спеці, добре відростає після обрізки, вітростійкий. Для одиночних посадок, підходить для вільно зростаючих і напівформованих декоративно квітучих живоплотів. Ідеальна рослина для посадки в вітрозахисних смугах, утворює густі зарості. Зона морозостійкості 4


Tamarix parviflora (тамарикс, гребенщик мілкоквітковий)

Ареал Середземномор'їє, від східної Далматії до західної Малої Азії. Листопадний швидко зростаючий розлогий великий рихлий кущ або невелике дерево 3-4 (5) м. заввишки і 3 м. шириною, з тонкими прутовидними слабозвисаючими пагонами. Пагони тонкі червоно-коричневі, взимку майже чорні. Листя дрібні лускаті, яйцевидно-загострені, наполовину закривають гілки. Цвіте в травні-червні, квітки рожеві зібрані у вузькі суцвіття 4 см. завдовжки на пагонах минулого року. Плід багатонасінна трьох-п'ятигранна пірамідальна коробочка з дрібним насінням. Коріння глибокі і широко розпростерті, переносять повені. Дуже світлолюбивий, вимагає багато сонця. Зростає на сухих і свіжих дренованих помірно багатих поживними речовинами грунтах, від нейтральних до сильно лужних, в цілому невибагливий, добре росте навіть на бідних примітивних засолених грунтах. Морозостійкий, вітростійкий (випробовувався на узбережжі), добре переносить посуху і спеку, стійкий до міських умов, переносить повені, добре переносить стрижку, пересадка трохи проблематична. Важко уявити собі більш витончену рослину з ажурной зеленю, утворює світлі зарості, рекомендуються для групових і одиночних посадках в садах і житлових районах, для закріплення берегів річок, озер і морів. Тамарикс одна з кращих рослин для декорування і закріплення сухих сипучих засолених пісків. Зона морозостійкості 6А


Viburnum lantana (калина гордовина, або гордовина звичайна)

Ареал Європа, Північна Африка, Мала Азія і Закавказзя. В Альпах зустрічається на висоті 1900 м. Зростає на сонячних теплих лісових галявинах, у світлих теплих дубово-соснових лісах, на багатих поживними речовинами в основному на багатих вапном грунтах, кам'янисто-піщаних або чистих глинистих грунтах і суглинках. Листопадний великий густо розгалужений кущ  1,5-3,5 (5) м. заввишки і шириною, в молодості швидко зростаючий, пізніше зростає повільніше. Кора сіра, густо-повстяна. Листя супротивно розташовані, широкояйцевидні, 8-12 см. завдовжки, зморшкуваті, з верху темно-зелені, з нижнього боку сіро-зелені, шерстисті, восени жовті, іноді червоно-коричневі. Цвіте в травні, квітки з тонким приємним ароматом, кремово-білі, зібрані в напівкруглі щитковидні суцвіття 10 см. діаметром. Плоди яйцевидно-довгасті, червоніють з середини липня, на початку яскраво-червоні в міру дозрівання стають синьо-чорними, дуже декоративні. Коріння поверхневі, широко розпростерті, густо розгалужені, утворюють кореневу поросль. Світлолюбна, виносить невелике затінення. Не вимоглива до родючості грунту, росте на сухих, свіжих, бідних, піщано-кам'янистих, від слабокислих до сильно лужних і вапняних грунтах, не переносить сирих місць. Морозостійка, теплолюбна, посухостійка, добре переносить спеку і літню посуху, вітростійка, стійка до міських умов, диму і газу, добре відростає після обрізки. Невибагливий кущ росте навіть на бідних і сухих грунтах, рекомендується для великих садів, парків, міського озеленення, природних насаджень. Зона морозостійкості 4Світлолюбні посухо-жаростійкі вересові рослини


Arctostaphylos uva-ursi (L) (мучниця звичайна або ведмеже вухо)

Ареал: широко поширена в Європі, північ Сибіру, ​​Північна Америка, зростає зазвичай куртинами або чистими заростями в розріджених сухих соснових і листяних лісах, на гарі і вирубках, на кам'янистих осипах, приморських дюнах. Вічнозелені низькі сильногіллясті кущики з сланкими по землі вкорінюющимися і піднятими гілками, які утворюють схожі на подушки крони 0,15-0,25 м. заввишки і 1-1,5 (2) м. шириною. Молоді екземпляри розростатися швидко, щорічно збільшуючи зайняту ними площу в 3-4 і навіть 7 разів, з 15-25 років темп приросту знижується і щорічно збільшують свою площу не більше ніж в 1,5-2 рази, живе довго. Пагони червоно-коричневі, лежачі, гіллясті, укоріняються, довжиною до 1 м. Листя оберненояйцевидні, шкірясті, жорсткі, 1-3 см. завдовжки, з верху темно-зелені, з нижнього боку більш світліші, тривалість життя 2 роки, на 3-й рік лист відмирає. Квітки маленькі біло-рожеві дзвіночки зібрані в короткі пониклі верхівкові кисті, цвіте в квітні-травні. Плоди яскраво-червоні ягоди розміром з горошину, довго не опадають, їстівні, хоча мучністі, з'їдаються птахами. Віддає перевагу добре освітленим сонячним місцям до легкого затінення, не переносить конкуренції інших рослин. Є тимчасовою рослиною перших стадій відновлення сухих лісів після пожежі або вирубки, присутність визначається тим наскільки довго зберігається достатня освітленість, і наскільки повільно будуть впроваджуватися в її спільноту конкуренти. Грунти переважно від помірно сухих до свіжих, добре дреновані, піщано-глинисті, слабокислі або нейтральні, часто росте на бідних сухих сипучих грунтах, не росте на чисто торф'яних грунтах. Морозостійкість дуже висока, любить ділянки з високою вологістю повітря. У декоративному озелененні використовують як грунтопокривна рослина, в вересових і кам'янистих садах, для зміцнення насипів, укосів. Зона зимостійкості 2


Calluna vulgaris (верес звичайний) і всі сорти

Родова назва походить від грецького kalunei, перекладається як «чистити», російська назва «вереск» від давньослов'янського «вареснец», що означає «іній». У роді єдиний вид Calluna vulgaris (верес звичайний).

Calluna vulgaris (верес звичайний) 

Ареал великий, Європа, Південно-Східна та Північна Азія, північ і захід Африки, в Гренландії, на Атлантичному узбережжі Північної Америки, Марокко, на Азорських островах, поширений в Європейській частині Росії, зустрічається Західному і Східному Сибіру. Характерна рослина вересових пустошей і болотних ландшафтів (утворює великі вересові зарості), зростає в світлих сухих дубових і соснових лісах, в піщаних заростях, на виснажених пасовищах, на скелястих схилах і болотах, на бідних помірно сухих до сухих влітку, кислих, кам'янистих, піщаних, гумусовопесчаних, глинистих і торф'яних грунтах. Вічнозелений повільноростущий грунтопокровний або вертикально зростаючий карликовий щільний і компактний кущ 0,2-0,5 (0,8) м. заввишки, з сильно розгалуженими стеблами і дрібними темно-зеленими тригранними лусковидними сидячими (у яких відсутній черешок) листям 1-3 мм. довжиною, черепитчато-налягають. Цвіте липень-серпень, квітки рожево-лілові бутони дзвіночки на коротких квітконіжках зібрані в густі рясні суцвіття до 25 см. завдовжки. Верес дуже хороший медонос, утворює багато нектару, вересковий мед хороший антисептик, очищає кров. Плоди чотиристворчаті коричневі коробочки до 2,5 см. завдовжки, що відкривається по перегородках, насіння до 0,3 мм. довжиною, поширюються вітром. Коріння глибокі і широко поширені з великою кількістю тонких коренів. Сонцелюбивий, виносить півтінь. Піонерний вид для бідних грунтів, зростає на всіх кислих грунтах, бідних піщаних, глинистих, торфових і болотних, помірно сухих (сухих), до вологих. Живе 40-50 років. Верес звичайний надзвичайно сприйнятливий до мутації і вже в самій природі існують численні форми що відрізняються від дикого виду. Виходячи з цього були проведені численні цілеспрямовані селекції, і сьогодні є дуже велика кількість найпрекрасніших сортів вересу звичайного що відрізняються термінами цвітіння з різним забарвленням суцвіть і листя. При правильному підборі сортів можна мати вересковий сад квітучий з серпня по грудень. Верес звичайний стійкий до хвороб, цілком зимостійкий, зимує без укриття, може постраждати від пізніх заморозків. Декоративний під час тривалого і рясного цвітіння і завдяки гарним листям, рекомендується для посадки в вересових, рододендрових і азаліевие садах, чудово виглядають з карликовими і стелющимися хвойними, вирощування в горщиках і контейнерах, рекультивація ландшафтів на бідних сильно кислих місцях розташування, на кам'янистих схилах. Посадка відстань між рослинами 0,3 - 0,4 м., або на 1 м² висаджують 6-8 шт. сильнорослих і по 12-15 шт. слаборостущіх сортів. Зона морозостійкості 5А

Догляд: вересові насадження повинні бути завжди молодими, необхідно постійно омолоджувати, підтримувати формування нових пагонів, щоб пагони не оголювалися і не втрачали здатність утворювати квіти. Важливо проводити обрізку в березні-квітні, в похмуру погоду, обрізається частина стебла нижче відцвілих суцвіть.Світлолюбні посухо-жаростійкі в'юнкі рослини


Parthenocissus quinquefolia (Виноград дівочий п'ятилисточковий) і сорти

Потужна швидкозростаюча одерев'яніла невибаглива листопадна ліана, на опорах досягає до 10-15 (20) м. висоти, річний приріст 1-2 м. Дереться по опорах чіпляючись вусиками і прикріплюється присосками розташованими на кінцях вусиків, може підніматися по гладких поверхнях. Листя розташоване чергово пальчатоскладні 5-ти лопатеві 10 см. завдовжки, еліптичні або вузько оберненояйцевидні прикріплені до одного центрального черешка, темно-зелені тьмяні, знизу блакитні, осіннє забарвлення яскраве вогненно або багряно-червоне в тіні жовто помаранчеве. Квітки дрібні зеленувато-білі зібрані в верхівкові сильно розгалужене волотисте суцвіття на кінцях пагонів. Цвіте в липні-серпні. Плоди кулясті синьо-чорні з сизим нальотом ягоди 6 мм. діаметром, неїстівні, неотруйні, є їжею для птахів. До освітлення невимоглива, світлолюбна, тіньовитривала. Зростає на всіх грунтах від піщаних солоних дюн до вологих глибоких глинистих грунтів. Морозостійка, теплолюбна, довговічна, стійка до пошкоджень комахами і хворобами, стійка до міських умов. Рекомендується висаджувати у парканів, стін, альтанок і будь-яких опор. Зона морозостійкості 5АСвітлолюбні посухо-жаростійкі багаторічні рослини


Acaena microphylla 'Kupferteppich' - Ацена дрібнолиста "мідний килим"

Грунтопокривний плоско-подушковидний повільно зростаючий багаторічник, з довгими сланкими сильно гіллястими пагонами які утворюють щільний килим 5-15 см. заввишки. Вічнозелені ажурні зелено-червоно-коричневі листя восени набувають мідний відтінок. Кулясті білі суцвіття з'являються над листям в червні. Найбільш ефективно виглядає після відцвітіння завдяки привабливим супліддям, численні головки покриті довгими яскраво-малиновими щетинками. Світлолюбна. Грунт сухий-свіжий, боїться перезволоження. Рекомендується для великих кам'янистих садів, між плитками доріжок і серед дрібноцибулинних весняноквітучих, для оформлення надгробків, грунтопокривна рослина. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 5В


Achillea ageratifolia (деревій агератолистий)

Низька багаторічна рослина, під час цвітіння 10-20 см. заввишки, з вузьколанцетним сріблясто-білим листям, покриті білим повстяним опушенням. Утворює дуже ефективні подушки, декоративні і після цвітіння. Суцвіття кошиковидні білі 2,5 см. діаметром, цвіте червень-липень. Потребує сонячних місць і пропускних сухих грунтів що містить вапно. Використовується на альпійських гірках. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 3

 


Achillea filipendulina (деревій таволговий)

Висока кущовита багаторічна рослина до 1,2 м. заввишки з прямими жорсткими пагонами. Квітки зібрані в яскраво-жовті плоскі щільні щитки до 13 см. в поперечнику. Цвіте липень-серпень. Свіжі і сухі квіти використовують в букетах. Листя сірувато-світло-зелені з легким опушенням, ажурні, перисто-роздільні. Сонцелюбивий, потребує родючі проникні сухі-свіжі грунти. Добре переносить міський клімат. Має досить багато культурних сортів і гібридів з більш низькою формою росту і відтінками квіток: 'Golden Plate' до 1 м. заввишки з зеленим листям і золотисто-жовтими квітками, 'Altgold' з сіро-зеленим листям і квітками кольору старого золота з мідним відтінком, 'Moonshine' і 'Credo' з лимонно-жовтими квітками, 'Flowers of Sulphur' сірчано-жовті суцвіття, 'Feuerland' квітки від яскраво-червоних до мідних, при відцвітанні до персиково-рожевого. Дуже ефектно і стильно виглядає в групових посадках. Використовується на великих квітниках разом з іншими багатолітниками. Щільність посадки: 5-7 шт./м². Зона морозостійкості 3


Achillea millefolium (деревій звичайний) 'Cerise Queen'

Повсюдно зустрічающийся різновид деревію з красивими глибоко розрізними пір'ястими зеленими листями і твердими пряморостущіми пагонами, утворюють кущик до 0,8 м. висотою. Суцвіття у вигляді невеликих плоских тарілочок бувають від яскраво-вишнево-рожевих до темно-вишнево-рожевого забарвлення. Цвіте з червня до жовтня. Необхідно своєчасно видаляти відцвітаючі суцвіття щоб продовжити цвітіння і не допустити самосіву. Сонцелюбивий. Грунт сухий-свіжий. Добре переносить міські умови. Підходить для рабаток і зрізання. Щільність посадки: 7-10 шт./м². Зона морозостійкості 2


Allium christophii (Цибуля Христофа) = (A. albopilosum)

Багаторічна трав'яниста рослина декоративна гігантськими кулястими блискучо-фіолетовими суцвіттями. Стебла прямостоячі циліндричні до 0,5 м. висотою, при підставі занурені в землю, приблизно рівні листю. Листя плоске, широко-довгасте, загострене, синювато-зелені або сизі, покриті білими волосками. Поодинокі квітки зірчасті близько 2 см. в діаметрі пурпурно-фіолетові або рожево-фіолетові зібрані в кулясті рихлі суцвіття 25-30 см. діаметром, розвиваються поступово. Цвіте в червні (липні), після цвітіння листя відмирає, відмирати починають вже під час цвітіння. Цибулина куляста 2-4 см. діаметром, зовнішні оболонки сірі, бумагообразні. Віддає перевагу сонячним теплим місцям і дренованим піщано-глинистим вапняним сухім - помірно сухім грунтам, болісно реагує на надлишок вологи. Розмножується шляхом посіву насіння або дочірніми цибулинами. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 5


Allium giganteum (цибуля гігантська)

Висока багаторічна рослина. Стебла прямостоячі циліндричні потужні до 1,5 м, висотою. Поодинокі квітки зірчасті зібрані у великі щільні кулясті рожево-фіолетові суцвіття 20 см. діаметром. Цвіте на переломі травня і червня. Листя плоскі широко-довгасті або ланцетні в два-три рази коротші стебла, сизі, гладкі, після отцвітіння відмирають і швидко зникають, відмирати починають вже під час цвітіння, краще садити в оточенні інших рослин. Цибулина яйцеподібна 2-4 см. діаметром, оболонки численні сіро-бурі шкірясті, розщеплюються. Краще росте на сонячних теплих і захищених від вітру місцях на легкому проникному вапняному і постійно помірно сухому грунті. Болісно реагує на надлишок вологи. Листя їстівні але в основному використовується як декоративна рослина, оригінальна прикраса сада. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 6


Alyssum montanum (аліссум або бурячок гірський)

Невисока стелющаяся по землі подушковидна багаторічна рослина з численними розетками з сірих листків до 0,05 м. заввишки, і численними піднятими яскраво світло-жовтими суцвіттями до 0,2 м. висотою. Цвіте з квітня по червень. Сонцелюбива, невибаглива і посухостійка. Підходить для сонячних місць і бідних грунтів, ідеальна для кам'янистих садів і озеленення дахів екстенсивним методом. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 6 


Alyssum saxatile (аліссум скельний або бурячок скельний) = Alyssum saxatilis

Кремезний вічнозелений багаторічник який утворює напівкулевидні кущики до 0,3 м. висотою. Стебла гіллясті в підставі дерев'янисті з продовгуватим сіроповстяним листям. Квітки дрібні золотисто-жовті, запашні, зібрані в численні щільні суцвіття. Цвіте квітень-травень, іноді повторно в кінці серпня. Любить сонце і проникний вапняний сухий грунт. Використовується в скельних садах і на невеликих ділянках з гравійним грунтом. Щільність посадки: 10-15 шт./м². Зона морозостійкості 4 


Аnaphalis margaritacea (анафаліс перлиновий)

Багаторічна рослина з прямостоячими або висхідними густо облиственими пагонами 0,3-0,6 м. заввишки, розростається досить швидко, утворює багато нащадків, плоско-ростучий. Листя вузько-ланцетні, шкірясті, стебло і листя вкриті біло-повстяним опушенням що додає рослині сріблястий відтінок. Квітки корзинчаті, дрібні, білі, зібрані в щитковидні суцвіття на верхівках пагонів. Цвіте з липня по вересень. Квітки використовуються для сухих букетів, для сухих букетів пагони зрізують коли розкрилося більше половини суцвіть в щитку. Потребує сонячного місця і піщаних помірно сухих - свіжих грунтів. Восени зрізати біля самої землі. Анафаліс перлиновий привабливий в усі періоди вегетації, з весни до середини липня коли ростуть його сріблясті пагони а потім покритий шапками білих суцвіть, для посадки на рабатках у великих групах. Щільність посадки: 5-8 шт./м². Зона морозостійкості 3


Androsace sarmentosa (проломник отприсковий)

Багаторічник 0,1 м. заввишки з повзучими пагонами утворює килим з декоративного листя. Листя опушене зелено-сріблясте, зібрані в щільні розетки від яких утворюються численні бічні розетки, здатний швидко розростаться, утворює куртини до 0,6 м. в діаметрі. Квітки рожеві ароматні зібрані в зонтичні суцвіття на верхівках квітконосів до 0,2 м. висотою. Цвіте в червні-липні. Віддає перевагу сонячним місцям розташування, але переносить півтінь. Віддає перевагу добре дренованим бідним легкім піщаним сухім - свіжим з лужною реакцією грунтам. Використовується в кам'янистих садах, добре росте на сухих кам'яних схилах. Щільність посадки: 12-15 шт./м². Зона морозостійкості 3


Anemone sylvestris (анемона лісова)

Багаторічна швидкоростуча трав'яниста рослина 0,4 м. заввишки з підземними нащадками. Квітки великі 3-7 см. діаметром білі на довгому квітконосі, часто пониклі. Цвіте квітень-червень. Стебла і листя з сріблястим повстяним опущенням. Листя довгочерешкові, округлі, розсічені з трьома-п'ятьма ромбічними трироздільними сегментами. Розростається кореневими нащадками і за рахунок масового самосіву. Сильно розростається на відкритих сонячних вільних просторах на легких проникних вапняних сухих - свіжих грунтах, може пригнічувати сусідні не настільки життєздатні рослини. Використовується для посадки на великих квітниках і створення натуральних квіткових галявин. Щільність посадки: 10-15 шт./м². Зона морозостійкості 4


Antennaria dioica (антеннарія дводомна або котяча лапка дводомна)

Багаторічна дводомна декоративна і лікарська трав'яниста рослина, утворює сріблясті щільні килимки близько 0,05 м. заввишки, під час цвітіння до 0,2 м. висотою. Розростається вкорінюющімися повзучими пагонами утворюючи килимки до 0,5 м. в діаметрі. Стебла і листя з обох сторін сріблясті, біло повстяно-опушені, прикореневі листя лопатчаті зібрані в прикореневу розетку, на квітконосах лінійні або лінійно-ланцетні сидячі притиснуті до стебла. Квітки роздільностатеві, чоловічі кремово-білі, жіночі рожеві зібрані в щитковидні суцвіття. Цвіте травень-червень. Світлолюбна невибаглива стійка до витоптування рослина, віддає перевагу сухім піщаним бідним грунтам. Добре переносить міський клімат. Широко використовують в кам'янистих і вересових садах, зберігає декоративність протягом усього вегетаційного періоду. Щільність посадки: 15-20 шт./м². Зона морозостійкості 4


Armeria maritima (армерия приморська) 'Alba'

Багаторічна вічнозелена рослина з злаковидним вузьким блакитно-зеленим листям утворює щільні подушки 0,15 м. заввишки і до 0,4 м. діаметром. Квітки білі зібрані в кулясті суцвіття на безлистих квітконосах до 0,3 м. заввишки. Цвіте травень-червень. Добре росте на відкритому сонці, посухостійка, до грунтів невибаглива, добре росте на будь-яких дренированних грунтах, кам'янистих, піщаних, в дюнах, але не переносить великий вміст вапна. Добре переносить міські умови. Використовується на кам'янистих ділянках саду, в альпінаріях, в якості бордюрів, вересових садах, добре підходить для покриття невеликих поверхонь, утворює вічнозелений килим. Щільність посадки: 15-20 шт./м². Зона морозостійкості 4


Armeria maritima (армерия приморська) 'Dusseldorfer Stolz'

Вічнозелена підушковидна багаторічна рослина зі схожим на траву вузьким блакитно-зеленим листям, утворює щільні подушки 0,15 м. заввишки. Квітки кармінно-рожеві зібрані в головчасте суцвіття на квітконосах до 0,4 м. заввишки. Цвіте рясно і довго, травень-жовтень. Світлолюбна, посухостійка, до грунтів невибаглива, добре росте на будь-якому дренированному грунті, кам'янистий, піщаний, в дюнах, але не переносить великий вміст вапна. Добре переносить міський клімат. Ідеальна для підпірних стінок, альпінаріїв, вересових садків, в якості бордюрів і покриття невеликих поверхонь. Щільність посадки: 15-20 шт./м². Зона морозостійкості 4


Artemisia ludoviciana (полин Людовика) 'Silver Queen'

Трав'яниста вертикальна багаторічна рослина з негнучкими розгалуженими у верхній частині стеблами, досягає 0,7-0,9 м. висоти, утворює багато нащадків утворюючи густі зарості. Вся рослина покрита густим сріблясто-білим опушенням. Листя ланцетної форми сидячі. Квітки дрібні коричневі зібрані на верхівках пагонів, маловиразні. Цвіте липень-серпень. Віддає перевагу відкритим сонячним ділянкам з бідним сухим грунтом. Рослина виглядає дуже ефективно завдяки привабливій формі і сріблясто-білому забарвленню, в випадку інтенсивного розростання необхідно обмежувати перешкодами. Щільність посадки: 5-7 шт./м². Зона морозостійкості 4


Artemisia stellerana (Полин Стеллера)

Багаторічна рослина 0,4 м. висотою з більш-менш розпростертими густо облиственими пагонами до 0,6 м. довжиною. Вся рослина покрита густим майже білим опушенням. Листя перисті або злегка лопатеві. Квітки жовтуваті в рихлих вертикальних маловиразних суцвіттях. Цвіте червень-липень. Віддає перевагу сонячному місцю розташування і бідним добре дренованим сухім грунтам, добре росте на сипучих пісках, в дюнах. Використовується для альпійських гірок. Щільність посадки: 5-10 шт./м². Зона морозостійкості 3


Aster alpinus (астра альпійська) 'Happy End'

Сорт айстри альпійської з рожевими квітками. Багаторічна трав'яниста рослина з горизонтальним кореневищем, утворює розетки з довгастого сіро-зеленого листя з яких виростають малооблиствені прямостоячі різного ступеня опушені і залізисті пагони 0,2-0,3 м. заввишки, закінчуються одиночним квітковим кошиком близько 4 см. в діаметрі. Квітки язичкові фіолетово-блакитні з жовтою серединкою. Цвіте травень-червень. Потребує родючих добре дренованих вапняних грунтів і сонячного місця, посухостійка. Для альпійських гірок і переднього плану міксбордеров. Щільність посадки: 8-12 шт./м². Зона морозостійкості 4


Briza media (трясунка середня)

Гарний холодноростучий багаторічний злак з короткими повзучими кореневищами, утворює вільні дернинкі близько 0,2-0,5 м. заввишки і 0,15-03 м. шириною. У народі відома під назвою "зозулині слізки". Листя темно-зелені вузькі і плоскі до 0,4 см. в ширину, по краях шорсткі, майже вічнозелені (восени утворюються нові листя які залишаються зеленими взимку). Цвіте в травні-вересні. Суцвіття широкорозлога пірамідальна волоть від 5 до 12 см. завдовжки з ниткоподібними хвилястими розгалуженими квітконожками, на ниткоподібних квітконожках пониклі серцеподібні або майже округлі плоскі часто з фіолетовим відтінком колоски які схожі на висячі в повітрі краплі, декоративні до осені. Сонцелюбивий. Віддає перевагу піщаним або супіщаним без надлишку вологи сухім-свіжім грунтам. Розмножується діленням кореневища або насінням. Обрізка в березні-квітні, поливають тільки в суху спекотну погоду. Засушені суцвіття-волоті використовуються для створення сухих букетів. Може використовуватися в якості газонной рослини, підходить для міксбордерів і квітників природного типу. Щільність посадки: 7-10 шт./м². Зона морозостійкості 3


Buglossoides purpurocaerulea (воробейник пурпурно-синій) = Lithospermum purpureocaeruleum

Почвопокровна багаторічна рослина 0,3-0,5 м. заввишки, утворює спороносні довгі спочатку прямостоячі пізніше нахиляються і сланкі, вкорінюються верхівками при зіткненні з землею безплідні пагони. Квітконоси прямостоячі з суцвіттями на верхівках, квітки фіолетово-блакитні, повністю розкриті яскраво блакитні. Цвіте в квітні-червні. Плоди білі гладкі яйцеподібні тверді горішки, декоративні взимку після відмирання листя. Листки сидячі ланцетні з одною виступаючою жилкой, цільні, зелено-сіруваті, негусто-волосисті, схожі на вербові. Віддає перевагу сонячним або напівтінистим місцям і сухім-свіжім грунтам, тіньовитривалий, в тіні погано цвіте і слабо пахне. Добре переносить спеку. Після танення снігу рекомендується обрізати засохлі надземні частини рослини. Прекрасний грунтопокровник для великих поверхонь, здатний своїми великими куртинами закрити навіть великі камені. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 6


Buphthalmum salicifolium (буфтальмум верболистий або телекія верболиста)

Ефектний витривалий трав'янистий багаторічник з прямостоячими пагонами, утворює вертикальний кущик 0,4-0,7 м. заввишки. На верхівках пагонів поодинокі яскраво золотисто-жовті великі квіткові ромашковидні кошики 3-6 см. діаметром. Цвіте рясно і тривало, червень-вересень. Листя ланцетні темно-зелені блискучі. До грунтів невибагливий, росте на будь-якому садовому грунті, добре росте на вапняних сухих - вологих грунтах на сонячних місцях, але може рости і в легкій півтіні. Підходить для пейзажних посадок і квітників. Щільність посадки: 5-8 шт./м². Зона морозостійкості 4


Calamagrostis × acutiflora (вейник гостроквітковий)

Природний гібрид між вейником наземним і очеретовим. Багаторічний холодоростучий злак з довгим повзучим кореневищем, утворює кочки 1-1,5 м. заввишки і до 1 м. діаметром. Листя вузькі 1 см. шириною, зелені, блискучі. Стебла міцні прямостоячі, навіть після сильних дощів. Цвіте в липні-серпні. Волоті численні, вузькі, золотисті, 15-20 см. довжиною, утворюють густе золотисте віяло, зберігають декоративність всю зиму. Росте дуже швидко, до грунтів невибагливий, росте як на сонці так і в півтіні, легко переносить посуху. Більш декоративний на піщаних грунтах, але виносить і важкі суглинки. Розмножується насінням або вегетативно. На одному місці росте до 10 років. Обрізка в березні-квітні. Щільність посадки: 2-3 шт./м². Зона морозостійкості 4 

Природний вейник гостроквітковий за агресивного швидкого поширення рідко використовується в садах, виведені культурні сорти, сортові форми не мають довгі кореневища, не агресивні.


Calamagrostis × acutiflora (вейник гостроквітковий) 'Karl Foerster'

Один з найбільш декоративних і популярних злаків. Холодоростучий кущистий жорстко вертикальний з блискучими витончено вигнутими темно-зеленими до пізньої осені листям, і строго вертикальними жорстко прямостоячіми пагонами до 2 м. заввишки. Волоті до 30 см. завдовжки з'являються в червні, на початку розпускання пишні мають бежево-рожевий відтінок, влітку стають вузькі жовті, восени стають коричнево-помаранчевими, зберігаються взимку. Суцвіття стерильні, не дає самосіву. Добре росте на сонці і в півтіні на різних типах сухих-свіжих грунтах, переносить посуху. Обрізку стебел і листя роблять рано навесні до висоти 10-12 см. Ділять або пересаджують рано навесні або ранньою осінню. Гарний для вертикального акценту і заднього плану. Щільність посадки: 2-3 шт./м². Зона морозостійкості 4


Calamagrostis × acutiflora (вейник гостроквітковий) 'Overdam'

Декоративний ряболистий холодоростучий злак 1-1,5 м. заввишки, повільно розростається утворюючи компактні кочки. Листя злегка пониклі з поздовжніми широкими кремово-білими смугами по краях листової пластини. Починає вегетацію ранньою весною і вже в червні утворює рожеві розлогі суцвіття, після цвітіння суцвіття стислі жовто-бурого кольору, які також декоративні взимку. Добре росте на сонці і в півтіні на різних типах сухих-свіжих грунтах, переносить посуху, страждає від зайвого зволоження. На піщаних грунтах має більш декоративний вигляд. Обрізку проводять ранньою весною. Гарний для рабаток, бордюрів, великих куртин, рекомендується для міського озеленення. Щільність посадки: 6-8 шт./м². Зона морозостійкості 4


Сarlina acaulis (колючник безстебельний)

Багаторічна трав'яниста рослина, колючі листя утворюють плоску лежачю на землі розетку близько 0,4-0,5 м. діаметром і близько 0,2 м. висотою. На верхівці втечі виростає тільки одне досить велике суцвіття-кошик 5-7 см. діаметром з сріблясто-білими пелюстками. Квіткові кошики розкриваються тільки в сонячну погоду, закривається в дощ в туман або з настанням сутінків. Цвіте липень-вересень. Листя до 30 см. завдовжки перисторозсічені майже до середньої жилки і ігловідно-зубчасті щільні сірувато-сизі. Найбільш ефектна на відкритому сонячному місці і сухих проникних грунтах, не переносить перезволоження. Рекомендується для посадки в кам'янистих садах, особливо добре виглядає як одиночна рослина на тлі каменю. Щільність посадки: 5-7 шт./м². Зона морозостійкості 4


Centaurea dealbata (волошка підбілена)

Багаторічна рослина до 0,8 м. висотою. Декоративні сіро-зелені перисторозсічені листя, знизу білувато-опушені, зберігаються весь вегетаційний період. Цвіте червень-серпень а іноді й довше. Суцвіття поодинокі великі 6 см. діаметром рожеві кошики. Сонцелюбива, не вимоглива до грунтів, посухостійка. Підходить для великих квітників і натуралістичних насаджень. Щільність посадки: 5-7 шт./м². Зона морозостійкості 3

 


Dianthus deltoides (гвоздика травянка)

Грунтопокривна багаторічна рослина 0,15-0,2 м. заввишки, утворює щільні подушки з вузького яскраво-зеленого листя. Квітки дрібні, рожеві, кармінно-червоні. Цвіте рясно і тривало з червня до вересня. Сонцелюбива, до грунтів невимоглива, посухостійка. Має сорти, сорт 'Alba' з білими квітками, сорт 'Brilliant' з темно-червоними квітками. Для кам'янистих садів, природних насаджень на сухих грунтах, для озеленення плоских дахів. Щільність посадки: 10-15 шт./м². Зона морозостійкості 3


Dianthus gratianopolitanus (гвоздика сірувато-блакитна або сиза)

Подушковидна багаторічна рослина, під час цвітіння до 0,25 м. заввишки. Квітки рожеві запашні. Є сорти з білими, темно-червоними квітками. Цвіте травень-червень. Листя вузькі лінійні від сіро-зелених до блакитних. Віддає перевагу світлим сонячним місцям і сухім-свіжим грунтам, не переносить важкі вологі грунти. Використовується на сонячних місцях з дренованим піщаним грунтом, завдяки сизим листям декоративна і після цвітіння. Рекомендується для альпійських гірок. На відповідному місці може використовуватися як грунтопокривна рослина. Щільність посадки: 7-10 шт./м². Зона морозостійкості 4


Dictamnus albus (ясенець білий)

Вертикальна кущиста багаторічна рослина досягає до 1 м. висоти. Утворює групи досить нечисленних але сильних пагонів з верхівковими великими метельчатими суцвіттями, з великими запашними білими або рожевими квітками. Цвіте в червні-липні. Листя запашні темно-зелені непарноперисті з трьома - шістьма парами щільних яйцевидних загострених на кінцях листочками. Одна з народних назв ясенця білого «неопалима купина», вся рослина виділяє ефірні масла, особливо під час спеки, і якщо піднести до неї запалений сірник то можна спостерігати швидкоплинне полум'я. Віддає перевагу світлим сонячним місцям. Невибаглива, краще росте на рихлих сухих вапняних грунтах. Садиться на рабатках, в природних парках, або поодиноко на тлі газону. Щільність посадки: 4-6 шт./м². Зона морозостійкості 3


Eryngium planum (синьоголовник плосколистий)

Рясно-квітуча багаторічна рослина з одним рідше декількома тонкими розгалуженими стеблами до 1 м. заввишки. Суцвіття-головки синьо-сталеві яйцевидні з гострими шиловидно-зубчастими приквітками. Цвіте червень-вересень. Квітконоси і листя також часто мають блаките забарвлення. Листя жорсткі тонкі шкірясті по краях з колючими зубцями. Потребує сонячних місць, добре переносить посуху, чутливий до зимового замокання. Зростає на всіх типах грунту, навіть на піску, коренева система з глибоким прямим стрижневим коренем. Використовується для квітників і натуралістичних садів на сонячних місцях. Декоративна невибаглива рослина має безліч сучасних сортів. Щільність посадки: 3-5 шт./м². Зона морозостійкості 4


Festuca cinerea = Festuca glauca (костриця сиза або блакитна)

Холодноростучий вічнозелений злак який утворює густі пишні напівкруглі блакитні купини 0,2-0,3 м. заввишки і 0,3-0,4 м. діаметром, з сторчащими прямими квітковими волотями. Цвіте в червні-липні. Може розмножуватися самосівом якщо не видаляти суцвіття. Листя досить жорсткі вузьколінійні від сіро-зеленого до сіро-синього кольору. Віддає перевагу сонячним місцям і бідним помірно сухім або сухім грунтам. На бідних грунтах живе довго. Стійка до умов міського середовища та промислових викидів. Вимагає розподіл раз в 3-4 року. Навесні вичісують кущ, слабке підрізування. Використовується для альпінаріїв, контейнерного озеленення, та природних композицій. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 5


Festuca gautieri (костриця Гаутера) = Festuca scoparia (костриця метільчата)

Холодноростучий вічнозелений злак який утворює низькі густі подушки 0,1-0,15 м. заввишки і 0,15-0,25 м. діаметром. Листя ниткоподібні досить жорсткі темно-зеленого кольору. Волоть досить рихла часто поникла, колоски світло-зелені. Цвіте в червні, насіння дозрівають у липні. Віддає перевагу сонячним помірно сухім або сухім місцям, але годиться і для злегка затінених ділянок, на бідних грунтах живе довго. Швидко розростається утворюючи дернину. Стійка до умов міського середовища та промислових викидів. Кожні 2-3 роки вимагає поділу і пересадки. Ранньою весною необхідно вичісувати сухе листя, молоде листя починає рости при досить низьких температурах, обрізку не потребує. Підходить для альпінаріїв, задернення невеликих поверхонь. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 5


Filipendula vulgaris (гадючник звичайний, комірник звичайний)

Багаторічник з перисто-розсіченіим ажурним в прикореневій розетці листям, з численними суцвіттями на високих тонких слабо облиствених стеблах. Досягає до 0,8 м. висоти. Квітки дрібні, в бутонах червонуваті, розкриті білого кольору, в пухких щитковидно-волотистих суцвіттях. Цвіте в червні-липні. Коріння тонкі з бульбоподібними стовщеннями. До грунтів і вологи невимоглива, добре росте на сонячних місцях. Для природних садів і на сухі сонячні місця. Є махрова форма. Щільність посадки: 7-12 шт./м². Зона морозостійкості 3


Geranium sanguineum (герань кроваво-червона)

Широкогілляста багаторічна рослина з довгим м'ясистим вузлуватим кореневищем, утворює щільну куртину 0,3 м. висотою, під час цвітіння усипана численними кармінно-червоними квітками до 4 см. в діаметрі. Цвіте довго і рясно з травня по вересень. Декоративна протягом всього року, листя філігранні світло-зелені, восени частина листя набуває яскраво-червоне забарвлення, частина листя зимуючі. Сонцелюбива, добре росте в півтіні, до грунтів невимоглива, посухостійка. Стійка до міських умов. Цінна невибаглива декоративна рослина, кущі декоративні і ранньою весною коли зеленіють перезимувавші листя, влітку і восени під час цвітіння, і пізньої осені яскраво-червоним листям. Має сорти з різноманітним в залежності від сорту забарвленням: G. sanguineum 'Аlbum' квітки білі; G. sanguineum 'Max Frei' компактна форма, щільність посадки 5-10 шт./м², квітки фіолетово-червоні. Використовується для квітників, альпійських гірок та природних насаджень, як грунтопокровник на сонячних схилах. Щільність посадки: 4-9 шт./м². Зона морозостійкості 4


Gypsophila paniculata (гіпсофіла метільчата)

Багаторічна трав'яниста рослина з потужною стрижневою кореневою системою. Стебла вузлуваті сильно розгалужені від основи, утворюють об'ємний ажурний кулястий кущ до 1 м. діаметром. Листя дрібні вузькі ланцетні або лінійно-ланцетні 2-7 см. завдовжки. Вся рослина сірувато-зелена. Цвіте рясно в липні-серпні. Квітки прості білі зібрані в численні рихлі волотисті суцвіття, приваблюють бджіл. Має садові форми, розрізняються забарвленням і формою квіток: G. Paniculata 'Bristol Fairy' квітки великі махрові білі; G. Paniculata 'Flamingo' квітки махрові рожеві; G. Paniculata 'Schneeflocke' квітки прості і махрові білі. У природі гипсофила метільчата зростає на відкритих сонячних місцях в степах і на сухих лугах. У народі її називають перекотиполе, після дозрівання насіння висохле стебло переламується біля самої землі і кулястий кущ перекочується вітром розкидаючи насіння. Віддає перевагу рихлим дренованим супіщаним свіжим грунтам, переносить періодичну посуху. Дуже часто використовується для квіткових композицій, букетів. Висаджується на рабатках, поодиноко на тлі газонів. Щільність посадки: 2-3 шт./м². Зона морозостійкості 4


Gypsophila repens (гіпсофіла повзуча)

Багаторічна рослина з сланкими стеблами утворює сіро-зелений килим 0,1 м. висотою, стебла частково дерев'яніють. Листя вузькі ланцетовидні близько 2 см. завдовжки, квітки дрібні до 0,8 см. діаметром, білі, зібрані в сильно розгалужене волотисте суцвіття, є форми з ніжно-рожевими, яскраво-рожевими і рожево червоними квітками. Цвіте червень-серпень. Легка у вирощуванні багаторічна рослина для добре дренованих грунтів на сонячних місцях. Підходить для альпінаріїв. Щільність посадки: 5-8 шт./м². Зона морозостійкості 4


Helianthus salicifolia (соняшник верболистий)

Ефективна висока солітерна багаторічна рослина 2-3 м. заввишки. Стебла майже не розгалужені густо покриті злегка звисаючим вузьким трав'янистим листям 15-40 см. завдовжки. Квіткові кошики жовті невеликі 5 см. діаметром зібрані по кілька на верхівках пагонів. Цвіте пізно, жовтень-листопад. Особливо красиво виглядають поодинокі екземпляри на тлі будівель або груп дерев і кущів. Трохи схожий на вербу але для посадки біля водойм не підходить, потребує сухих сонячних місць. Щільність посадки: 1-3 шт./м². Зона морозостійкості 4


Helictotrichon sempervirens (овсец вічнозелений)

Цінна холодноростуча багаторічна кочкообразна злакова рослина середньої висоти, утворює подушки близько 0,5 м. висотою і 0,4-0,6 м. діаметр. Листя вічнозелені тверді від сіро-зеленого до синьо-сірого відтінку, вузькі, лінійні, біля основи 1 см. до верху загострюються. Цвіте в липні, суцвіття у вузьких м'яких мітелках на прямому до 1,2 м. стеблі. Потребує сонячних місць, в притінених місцях набуває зелене забарвлення. Грунт сухий до помірно сухого, рихлий з малим вмістом поживних речовин, на багатих поживними речовинами грунтах зеленіє. Дуже зимостійкий, обрізку не потребує, навесні вичісують кущ. Висаджують на рабатках. Щільність посадки: 1-3 шт./м². Зона морозостійкості 4


Inula ensifolia (оман мечолистий)

Кущісторостучий компактний багаторічник 0,25-0,3 м. заввишки, з сланкими кореневищами, прямими численними нерозгалуженими пагонами і рівним вузько-загостреним сидячим листям до 6 см. завдовжки. Суцвіття кошики 2-2,5 см. діаметром, жовті, зазвичай поодинокі на верхівках пагонів. Цвіте в липні-серпні. Краще росте на відкритому сонці, невимогливий до грунту, витримує посуху. Гарний для натуральних природних садів, підходить для альпійських гірок. Щільність посадки: 8-12 шт./м². Зона морозостійкості 5


Jasione laevis (букашнік гладкий)

Трав'янистий багаторічник, листя зібране в розетки, утворює вуса. Цвіте липень-серпень. Дрібні синьо-пурпурові квітки зібрані в кулясті суцвіття 2,5-3 см. діаметром на кінцях пагонів 0,2-0,4 м. заввишки. Вимагає добре дреновані сухі-свіжі з невеликим вмістом вапна грунти і сонячні місця. Рекомендується для рокаріїв, добре виглядає серед вересових рослин. Щільність посадки: 8-12 шт./м². Зона морозостійкості 5

 


Lavandula angustifolia (лаванда вузьколиста) і всі сорти

Вічнозелений запашний сіруватий від опушення гіллястий багаторічний напівкущ 0,3-0,8 м. заввишки, з одерев'янілими і в нижній частині стеблами. Нижні одерев'янілі стебла сильно розгалужені несуть численні молоді квітконосні пагони, утворюючи пишний напівкулястий кущ. Листя довгасті щільні сидячі зелені або сріблясто-зелені, ароматні. Цвіте липень-серпень. Численні блакитно-фіолетові квітки зібрані в щільні запашні колосовидні суцвіття. Лаванда є хорошим нектароносом, мед вважається цілющим. Після закінчення цвітіння квітконоси обрізають. Дуже сонцелюбива. Зростає на добре дренованих сухих грунтах. Лаванда це дуже цінна декоративна рослина і на сьогоднішній день виведено досить багато сортів. Всі частини рослини містять ефірне (лавандове) масло, значна кількість його накопичується в суцвіттях. Вирощується в промислових масштабах для виготовлення ефірних масел, використовується як прянощі в кулінарії, як лікарська рослина, для лікувальних ванн. У декоративному озелененні рекомендується для сухих кам'янистих місць, посадки на рабатках, для створення бордюрів, композицій з багатолітниками і трояндами. Щільність посадки: 4-6 шт./м². Зона морозостійкості 6


Leontopodium alpinum (едельвейс альпійський)

Багаторічна трав'яниста рослина утворює низькі до 0,2 м. висотою кущики, вся рослина покрита сіро-білими ворсинками. Ефективні оточені декоративним сріблястим листям білі суцвіття (символ високих гір) з'являються на слабогілястих пагонах в червні-серпні. Воліє добре дренований сухий-свіжий грунт що містить кальцій і дуже сонячного місця. Підходить для альпійських гірок. Суцвіття використовуються в сухих букетах. Щільність посадки: 9-17 шт./м². Зона морозостійкості 5


Leymus arenarius = Elymus arenarius (колосняк піщаний)

Трав'янистий довгокорневищний агресивний холодно-і-теплоростучий злаковий багаторічник, починає зростання дуже рано навесні і продовжує рости при високих температурах влітку, досягає 0,7 м. висоти і 0,5 м., діаметром. Листя сизо-зелено-блакитні до 0,7 м. довжиною, широкі 0,5-1 см. шириною, жорсткі з гострими краями. Суцвіття прямостоячі досягають до 1,2 м. висоти, колоски 15-20 см. завдовжки. Цвіте в червні-липні. Сонцелюбивий. Добре росте тільки на легких сухих-свіжих піщаних грунтах, стійкий до посухи. Обрізка восени, пересадкі та омолодження не вимагає. Дуже експансивний, розростається підземними нащадками, ретельно вибирати місце для посадки. Гарний для натуральних насаджень на великих поверхнях, використовується для закріплення приморських дюн. Щільність посадки: 4-6 шт./м². Зона морозостійкості 4


Lupinus polyphyllus (люпин багатолистий)

Красиво квітуча багаторічна рослина зі складними пальчастими на довгих черешках листками, і довгими міцними колосоподібними суцвіттями. Висота під час цвітіння до 1,5 м. Має численні садові форми і сорти гібридного походження, квітки різноманітного забарвлення, від білого і жовтого, рожевого і червоного, до темно-блакитного, або двокольорові. Цвіте в червні, іноді повторно восени. Віддають перевагу сонячним місцям. До грунтів невимогливий, добре росте на будь-якому садовому грунті, але краще розвивається на родючих сухіх-свіжих слабокислих або слаболужних грунтах. Використовується для посадки на рабатках, і невеликими групами на газонах. Щільність посадки: 4-6 шт./м². Зона морозостійкості 6


Nepeta × faassenii (котівник Фассена)

Невибаглива посухостійка довгоквітуча з сильно розгалуженими пагонами багаторічна рослина до 0,3 м. висотою. Листя сіро-зелені декоративні протягом усього вегетаційного періоду. Квітки лавандово-сині в схожих на колосок суцвіттях, цвіте з травня по вересень. Має садові форми: Nepeta × faassenii 'Six Hills Giant' швидко зростаючий, високий 0,5 м. заввишки з великими лавандово-синіми квітками, щільність посадки 5-7 шт./м²; Nepeta × faassenii 'Snowflakes' низькорослий сорт до 0,25 м. заввишки, квітки білі, щільність посадки 9-12 шт./м²; Nepeta × faassenii 'Walker's Low' дуже високий сорт 0,6 м. висотою, квітки великі сині, щільність посадки 4-6 шт./м². Добре росте на сонячному теплому місці. Грунти сухі бідні, не переносить важких грунтів. Ідеальна рослина для великих рабаток з багаторічників. Рослина відзначена AGM, Великобританія 2002 р. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 4


Oenothera missouriensis = Oenother macrocarpa (енотера міссурійська або ослинник)

Багаторічна трав'яниста рослина з прилеглими до землі пагонами не перевищує 0,3 м. в висоту. Листя зелені ланцетні. З червня по вересень з'являються розетковидні дуже великі жовті до 12 см. в діаметрі запашні квіти, які розкриваються ввечері. Потребує добре дренованих сухих грунтів і сонячних місць. Підходить для кам'янистих садів. Щільність посадки: 6-10 шт./м². Зона морозостійкості 5

 


Origanum vulgare (материнка звичайна)

Густо розгалужена запашна багаторічна рослина 0,3-0,5 м. заввишки. Вся рослина має інтенсивний аромат. Листки супротивні довгасто-яйцеподібні загострені цілокраї 1-4 см. завдовжки, зверху темно-зелені, знизу сірувато-зелені. Квітки лілово-рожеві дрібні численні зібрані в щитковидні-волотисті ароматні суцвіття. Цвіте липень-вересень, хороший нектаронос. Кореневище гіллясте часто повзуче, утворює нащадкі. Потребує сонячних місць, до грунтів невимоглива, любить сухі проникні лужні грунти, на важких глинистих і кислих грунтах розвивається погано. Рекомендується для натуральних посадок. Щільність посадки: 5-9 шт./м². Має садові форми: O. Vulgare 'Aureum' листя жовто-зелене, рекомендується кілька разів за сезон обрізати так як молоді прирости яскравіші; O. Vulgare 'Соmpactum' округла компактна форма до 0,2 м. висотою, щільність посадки 6-12 шт./м². Зона морозостійкості 4


Panicum virgatum (просо прутовидне)

Декоративний багаторічний теплоростучий короткокорневищний злак з красивими суцвіттями і декоративним осіннім забарвленням листя, утворює щільну дернину до 2 м. заввишки і 0,6-1,5 м. шириною. Прокидається пізно навесні, дернина розростається порівняно повільно, в результаті виходять щільні вузькі або злегка рихлі кущі. Стебла жорсткі прямостоячі. Листові пластинки лінійні плоскі 1 см. шириною від сіро-блакитного до зеленого кольору, восени золотисто-жовті до темно-бордового. Суцвіття-мітелки широкі розлогі рожеві або червонуватого кольору. Цвіте в серпні-вересні. Дуже світлолюбний, до грунтів невимогливий, росте і на піщаних і на важких глинистих грунтах, витримує посуху і періодичне затоплення. Розмножується діленням куща на початку літа або насінням. Обрізка в квітні. Використовується для одиночної посадки на тлі газону, біля берегів водойм, в квітниках, для створення куртин. Щільність посадки: 1-3 шт./м². Зона морозостійкості 4

Має багато культиварів, частина з них відібрана в природі, частина отримана селекціонерами:

Panicum virgatum 'Blue Tower' - високий сорт, висота до 2,4 м, діаметр близько 1,5. Листя сизо-блакитні. Суцвіття-мітелки світло-коричневого відтінку. Цвіте у вересні-жовтні. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Cloud Nine' - кущ прямостоячий, висота до 2 м, діаметр 0,4-0,6. Листя сизо-зелені, восени бронзові. Суцвіття-мітелки бежеві. Цвіте у вересні-жовтні. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Dallas Blues' - кущ вазообразной форми швидко розростається, висота 1,6-2,1 м, діаметр 0,8-1,9. Листя широкі голубувато-зелені, восени бронзові. Суцвіття-мітелки зеленувато-бежеві. Цвіте з середини вересня до середини жовтня. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Hanse Herms' - кущ прямостоячий, висота 0,6-1,2 м. Листя темно-зелені в серпні фарбуються в темно-червоні тони, до осені стають бордовими. Суцвіття-мітелки коричнево-червоні. Цвіте серпень-вересень. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Heavy Metal' - строго вертикальний кущ, стебла прямостоячі сильні, швидко розростаються, висота 1,3-1,5 м, діаметр 0,6-1,5 м. Листя сіро-зелені з сизим нальотом, восени мідно червоні. Суцвіття-мітелки бежеві з червонуватим відтінком. Цвіте з середини серпня до початку жовтня. Дає самосів. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Heiliger Hain' - стебла прямостоячі, повільно розростається, висота 1,1-1,3 м, діаметр 0,9-1 м. Листя блакитно-зелені з мідно-червоними кінчиками, восени мідно-червоні повністю. Суцвіття-мітелки сірувато-зелені з червоним відтінком. Цвіте з початку серпня до початку жовтня. Дає самосів. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Northwind' - стебла строго вертикальні, швидко розростається, висота 1,6-1,8 м, діаметр 0,9-1,3 м. Листя блакитно-зелені, восени жовті. Суцвіття-мітелки сірувато-зелені. Цвіте з початку вересня до початку жовтня. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Red Cloud' - вертикальний, висота 1,7 м, діаметр 0,9-1,2 м. Листя широкі голубувато-зелені до осені стають пурпурні. Суцвіття-мітелки червоні. Цвіте з серпня до жовтня. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Rotstrahlbusch' - стебла прямостоячі сильні, помірно розростається, кущ компактної вертикальної форми висота до 0,8 м. Листя вузькі зелені, восени забарвлюються в червоний. Суцвіття-мітелки червонувато-бежеві. Цвіте з серпня до жовтня. Дає самосів. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Strictum' - строго вертикальний кущ, не розвалюється, висота до 1,8 м, діаметр 1-1,5 м. Листя яскраво-зелені, восени жовті. Суцвіття-мітелки зеленувато-бежеві. Цвіте з серпня по жовтень. Щільність посадки: 1-3 шт./м².


Phlox × hybrida (флокс-гібрид) 'Crackerjack'

Вічнозелений подушковидний багаторічник 5 см. заввишки, з дуже вузьким густим темно-зеленим листям. Цвіте рясно в травні-червні. Квітки кармінно-червоні. Є гібридні сорти з різним забарвленням квіток. Віддає перевагу відкритим сонячним місцям, і бідним кам'янистим сухім-свіжим дренованим з нейтральною кислотністю грунтам. Ідеальний для рокаріїв і альпійських гірок, для задерніння невеликих поверхонь. Щільність посадки: 10-15 шт./м². Зона морозостійкості 4


Phlox subulata (флокс шиловидний)

Вічнозелена ковровидна багаторічна рослина, розростається потужно утворює щільні килимки 0,15 м. заввишки. Лежачі стебла з дуже короткими міжвузлями густо вкриті сидячим вузьким жорстким дрібним листям до 2 см. завдовжки. Стебла закінчуються квітконосами що несуть одну-дві квітки кожен, квітки до 25 мм. діаметром. Цвіте дуже рясно, травень-червень. Забарвлення квіток різноманітне в залежності від сорту: червоні, рожеві, фіолетові, білі, бузкові, різної тональності. Флокс шилоподібний рослина дуже невибаглива і пластична, головною вимогою є велика кількість світла і сонця, дуже світлолюбний. Добре розвивається на рихлих бідних сухих-свіжих грунтах, посухостійкий, не виносить застою вологи. Посадка на багатих важких з надмірним перезволоженням грунтах є для них згубним, рослина виглядає слабка не дає ефекту суцільного килима, і врешті-решт може загинути. У природі флокс шилоподібний росте на кам'янистих осипах, сухих піщаних пагорбах, а також у світлій тіні кущів. Годиться на альпійські гірки, для задерніння невеликих поверхонь. Щільність посадки: 9-15 шт./м². Зона морозостійкості 3


Pulsatilla vulgaris (простріл звичайний, анемона простреловидна)

Багаторічна трав'яниста рослина від 5 до 25 см. заввишки, під час плодоношення квітконос витягується до 40 см. Плоди також декоративні, многогорішок з довгим волосистим опушенням. Квітки дзвонові великі синьо-фіолетово-пурпурні, завжди поодинокі, розпускаються до появи листя або одночасно з ними. Має численні сорти від білих до червоних квіток. Цвіте квітень-травень. Вся рослина спочатку покрита шовковистим опушенням, пізніше менш або більш оголена. Сонцелюбива, добре розвивається в місцях з легким затіненням. Грунт легкий піщаний, посухостійка, сирі ділянки для посадки непридатні. Садиться на рабатках, в альпінаріях, або природних насадженнях, на сонці або в легкій тіні з легким піщаним грунтом. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 4


Salvia nemorosa (шавлія дібровний)

Середньої величини багаторічна рослина до 0,8 м. висотою. Стебла розгалужені утворюють численні вертикальні довгі 20-40 см. завдовжки фіолетово-сині суцвіття. Барвисті не тільки квітки але і оцвітини. Цвіте з кінця червня до початку вересня, своєчасне видалення відцвілих пагонів ремонтантний, повторне цвітіння з вересня. Цінний медонос. Сонцелюбивий, невибагливий, посухостійкий. Виведено досить багато сортів що розрізняються забарвленням квіток і розмірами. Використовується на квітниках. Щільність посадки 6-9 шт./м². Зона морозостійкості 4


Saponaria ocymoides (мильнянка базиліколиста)

Низькорослий килимовий пишноквітучий багаторічник 0,15-0,2 м. заввишки. З травня по липень покривається масою невеликих світло-рожевих квіток близько 1 см. діаметром зібраних в пишні суцвіття. Сонцелюбива, воліє сухі вапняні грунти. Ідеальна рослина для кам'янистого саду, підпірних стінок та контейнерів. Щільність посадки: 7-12 шт./м². Зона морозостійкості 4

  


Sedum acre (очиток їдкий)

Багаторічна рослина з численними припіднімаючимися стеблами, покритими дуже дрібним товстим темно-зеленим листям, утворює густі газони 5 см. заввишки. Один з найнижчих очитков. Має садову форму Sedum acre 'Aureum' з золотисто-жовтим листям. У червні-липні цілком покривається жовтими квітками. Хороший медонос, навіть під час посухи виділяє багато нектару. Дуже невибагливий, крім сонця нічого не вимагає, посухостійкий, росте швидко. Використовується на альпійських гірках, для створення ефектних низьких килимових плям. Щільність посадки: 15-25 шт./м². Зона морозостійкості 3


Sedum album (очиток білий) 'Coral Carpet'

Дуже низький вічнозелений очиток, утворює плоский килим 5 см. заввишки. Стебла стеляться по землі і забезпечені тонкими додатковими корінцями, розростається дуже активно. Листя дуже дрібні але товсті світло-зелені з червоно-кораловими кінчиками, взимку коричнево-червоні. Цвіте в червні-липні, квітки дрібні білі зібрані волотисті з декількох гілочок суцвіття на вертикальних цветоносах близько 10 см. заввишки. Сонцелюбивий. До грунтів невимогливий, добре росте навіть на легких піщаних сухих грунтах. Використовується на альпійських гірках невеликими групами або по кілька десятків рослин. Щільність посадки: 15-25 шт./м². Зона морозостійкості 4


Sedum (очиток садовий) 'Herdstfreude'

Відомий високий пізноквітучий сорт, густогіллястий, вертикальний, пагони і листя м'ясисті світло-зелені, виростає до висоти 0,4-0,5 м. Цвіте вересень-жовтень. Квітки дрібні від ніжно-рожевих до рожево-коричневих зібрані у великі ефективні суцвіття, декоративні і після цвітіння, до зими. Сонцелюбивий, може рости в світлій півтіні. До грунтів невимогливий, добре росте на легких піщаних сухих-свіжих грунтах. Дуже цінний для злакових осінніх і зимових аспектів, прекрасний для рабаток. Щільність посадки: 4-5 шт./м². Зона морозостійкості 4


Sedum (очиток садовий) 'Matrona'

Один з найбільших седумов, висота до 0,6 м. М'ясисті листя і стебла пурпурні. Квітки блідо-рожеві дрібні зібрані в густі великі суцвіття. Цвіте серпень-вересень. Сонцелюбивий, може рости в світлій півтіні. До грунтів невимогливий, добре росте на легких піщаних сухих-свіжих грунтах. Прекрасний для квітників поодиноко або по 2-3 в групі. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2006 г. Щільність посадки: 5-7 шт./м². Зона морозостійкості 4

 


Sedum reflexum (седум відігнутий)

Сонцелюбива багаторічна рослина, виростає до 15-30 см. Пагони трохи одерев'янілі низько розташовані черепитчато облиствені. Листя блакитно сірі шиловидной форми спрямовані вгору, особливо регулярно розташовані на вегетативних пагонах. Квіти золотисто-жовті зібрані в майже кулясті парасольки на квітконосах до 30 см. заввишки, цвіте в липні. Морозостійкий невибагливий багаторічник, використовується на альпійських гірках. Зона морозостійкості 4


Sedum spectabile (седум видний) 'Brilliant'

Багаторічник з товстими нерозгалуженими прямостоячими пагонами, утворює кущики до 0,5 м. висотою. Листя блакитно-зелені, великі, м'ясисті, широкояйцевидні, по краю зубчасті, по 3 в мутовках. Квітки яскраво-рожеві зібрані в плоскі полупарасольки 10-15 см. в поперечнику. Цвіте вересень-жовтень. Сонцелюбивий, до грунтів невибагливий, посухостійкий, краще розвивається на свіжих легких дренованих грунтах. Рекомендується в основному на рабатки, завдяки чіткій формі підходить для геометричних посадок. Зона морозостійкості 4


Sedum spectabile (седум видний) 'Stardust'

Білоквітучий сорт седума видного. Виростає до 0,3-0,5 м. Листя блакитно-зелені великі м'ясисті широкояйцевидні по краю зубчасті по 3 в мутовках. Цвіте вересень-жовтень. Потребує сонячні місця і легкі дреновані грунти. Рекомендується на рабатки, завдяки регулярній формі підходить для геометричних посадок. Зона морозостійкості 4

 


Sempervivum arachnoideum (молодило павутинисте)

Сукулентна багаторічна рослина, утворює міцний килим з густих майже кулястих монокарпічних розеток покритих ворсинками схожими на павутину. У липні з'являються досить великі 3-5 см. рожеві квітки, в суцвіттях на високих пагонах до 12 см. Потребує сонячних місць і кам'янистий сухий грунт. Підходить для кам'янистого саду та озеленення плоских дахів. Щільність посадки: 15-25 шт./м². Зона морозостійкості 3

 


Sempervivum x hybridum (молодило гібрид) 'Othello'

Розетки коричнево-червоні дуже великі до 12 см. в діаметрі, квітки лососево-рожеві, після отцвітіння вся розетка відмирає. Легкі в вирощуванні, віддає перевагу добре дренованим кам'янистим сухім грунтам і сонячним місцям. Використовується на альпійських гірках невеликими групами. Щільність посадки: 15-20 шт./м². Рослина відзначено AGM, Великобританія 2008 р. Зона морозостійкості 5

 


Sempervivum tectorum (молодило покрівельне)

Тверді м'ясисті зелені часто з червоніючою верхівкою листя зібране в ефективні великі кулясті або злегка сплюснуті розетки до 20 см. діаметром. Бічні розетки утворюються на сильних підземних пагонах. У липні на оригінальних товстих квітконосах до 40 см. заввишки утворюються до кілька десятків квіток брудно-рожевого або пурпурного кольору. Після цвітіння вся розетка відмирає. Віддає перевагу добре дренованим кам'янистим сухім грунтам і сонячним місцям. Найпростіша по догляду рослина для альпійських гірок. Щільність посадки: 15-20 шт./м². Зона морозостійкості 4


Stachys byzantina (чистець візантійський)

Сонцелюбива посухостійка невибаглива сланка багаторічна рослина, з великим яйцевидним листям, густо опушена білими ворсинками, що надає їй особливу декоративність. Цвіте в травні-серпні. Високі до 40 см. колосовидні суцвіття декоративні тільки в початковій фазі, потім їх можна зрізати. Має не квітучий сорт 'Silver Carpet'. Завдяки нащадкам утворює килим з сріблясто-опушеного листя, підходить на рабатки, для кам'янистого саду, задерніння піщаного грунту, для озеленення плоских дахів. Щільність посадки: 8-12 шт./м². Зона морозостійкості 4


Thymus citriodorus (чебрець лимонний) 'Doone Valley'

Вічнозелений з приємним лимонним запахом низький до 10 см. багаторічник з сланкими пагонами, дуже декоративний завдяки молодим листям з широкой світло-жовтой облямівкою. Квіти непоказні, лілово-рожеві, в червні-липні. Зростає навіть на бідних сухих піщаних грунтах, на відкритих сонячних місцях. Використовується на альпійських гірках. Щільність посадки: 10-16 шт./м². Зона морозостійкості 4

 


Thymus praecox (чебрець ранній або чебрець садовий) 'Coccineus'

Вічнозелена з сланкими пагонами багаторічна рослина, утворює щільний килим 5 см. заввишки. Листя світло-зелені, квіти червоно-пурпурні зібрані в головчасте суцвіття на припіднімающихся верхівках пагонів. Цвіте в червні, коли цвіте листя майже не видно. Невимогливий, росте на бідних сухих грунтах на відкритих сонячних місцях. Використовується на альпійських гірках. Щільність посадки: 10-16 шт./м². Зона морозостійкості 4

 


Thymus praecox (чебрець ранній або чебрець садовий) 'Pseudolanuginosus'

Вічнозелена з сланкими пагонами багаторічна рослина, утворює густий сірий килим 5 см. заввишки. Листя зелені вкриті густими сірими ворсинками. Цвіте в червні, квітки блідо-рожеві зібрані в головчасте суцвіття на припіднімающихся верхівках пагонів. Невимогливий, краще виглядає на бідних сухих грунтах на відкритих сонячних місцях. Використовується на альпійських гірках. Щільність посадки: 10-16 шт./м². Зона морозостійкості 4

 


Yucca filamentosa (юка нитчата)

Багаторічна вічнозелена значна рослина з жорсткими мечоподібними зібрані в густі розетки до 0,7 м. висотою сизо-зеленим листям. По краях листя звисають завиваючі білі тонкі нитки. З середини листової розетки з'являється прямостояча потужна квіткова волоть до 2 м. заввишки з безліччю звисаючих дзвонових кремово-білих квіток. Цвіте серпень-вересень. Сонцелюбива, до грунтів невимоглива, росте навіть на пісках. Дуже посухостійка, не любить перезволожених місць, коренева система дуже глибоко проникає в грунт. Сильно структурований солітер, ефектна в одиночних посадках і добре виглядає серед інших засухостійких рослин, а також трав. Має ряболисту форму з жовто-і-білострокатим листям. Щільність посадки: 2-3 шт./м². Зона морозостійкості 5Якщо розділ «СВІТЛОЛЮБНІ ПОСУХО-ЖАРОСТІЙКІ РОСЛИНИ, ДЛЯ СОНЯЧНИХ ВІДКРИТИХ МІСЦЬ», види і сорти, умови вирощування та використання в ландшафтному дизайні, був Вам корисний і цікавий, будь ласка, поділіться ним з друзями в соціальних мережах:

Велика Подяка за Поширення!