Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Злаки для газонів - Трави для газонів

Вплив газону на навколишнє середовище і людину, основні види газонних трав, особливості переваги та недоліки видів газонних трав, фото і опис, посів і догляд за газоном

Культура газонів супроводжує людину з давніх-давен, і до цього дня популярність газонів у всьому світі тільки зростає. Газон є одним з найважливіших складових частин декоративного озеленення будь-якого саду, парку, скверу, але газон це не тільки декоративний атрибут, газон дуже корисний з екологічної точки зору, газон це гарантія чистого повітря, чистої води і родючого грунту. І на сьогоднішній день вченими доведено, що по ефективності боротьби з ерозією грунту з газонами і близько не зрівняються не які інші насадження, і по ефективності очищення повітря немає нічого і близько. За насиченню киснем і очищення повітря від пилу, всього 1 гектар газону порівнюється з 1000 дорослих дерев. З психологічної точки доведено вченими, газон позитивно впливає на психосоматичне здоров'я людини, вид коротко стриженой трави у людини асоціюється з безпекою спокоєм і достатком. У всьому світі газон є обов'язковим атрибутом будь-якого садового простору, як в зонах відпочинку так і в промислових зонах, газон створює оздоровчий мікроклімат навколишнього середовища і дає приголомшливий фон для всіх посадок і споруд розташованих за ним.


Розглянемо як створити шикарний однотонний не вимогливий особливого догляду газон своїми руками

 

Яка найкраща газонна трава?

Вибір видів трав для посіву газону завжди викликає безліч питань. Для наших кліматичних умов з холодними зимами для створення якісного довговічного газону по суті придатні всього два види трав: Poa pratensis (тонконіг лучний) і Festuca rubra (костриця червона). Тонконіг лучний і костриця червона відповідають всім вимогам для створення якісного довговічного газона. Це два основних вида трав для створення газону, інші види трав на газоні як допоміжні, дозволяють лише вирішити будь-які проблеми. Тонконіг лучний і кострицю червону можна сіяти як самостійно на 100% газон з одного виду, так і змішувати між собою, або створювати травосуміші з іншими видами трав з перевагою цих двох видів.

Костриця червона шикарний злак, самий тонколистий з газонних злаків, має незвичайну ніжну шовковисту текстуру травостою, переливаючись всіма відтінками зеленого кольору. На газонах з костриці червоної дуже люблять грати діти. Костриця червона поєднує в собі ніжну текстуру травостою, стримане зростання, посухостійкість, стійкість до хвороб, порівняно високу витривалість до притінення. Кострицю червону можна забути скосити, можна не погодувати і не полити - вона все пробачить. До газону з костриці червоної немає не яких претензій, не по щільності, ні по зимостійкості, а стійкість до хвороб та кліматичних сюрпризів вище всяких похвал, але поруч з доглянутим газоном з тонконога лугового костриця виглядає менш декоративно.

Тонконіг лучний найпопулярніший вид трави для створення газонів, часто висаджується як монокультура. Тонконіг лучний відноситься до найбільш ранніх рослин родини злакових, значно раніше інших починає зеленіти навесні і в зиму йде зеленим, зелень зберігає навіть під снігом, є самим морозостійким і з видів газонних трав. Тонконіг лучний більш терпим до тяжких і вологих грунтів ніж костриця червона, добре росте на суглинках і виносить часткове вимокання. Тонконіг вимогливий до освітлення, любить догляд, на недолік турботи реагує різко: рідшає, втрачає властивий йому блиск і темно-малахітове забарвлення, але як тільки отримує бажане дивно швидко відновлюється. При гарному догляді на відкритому сонячному місці тонконіг лучний безсмертний, і однаково гарний як в п'ятирічному так і в п'ятдесятирічному віці.

Тонконіг лучний і Костриця червона це два основних види трав для газону, саме ці дві трави поєднують в собі більшість якостей притаманних першокласному газону. Тонконіг лучний і Костриця червона мають високі декоративні якості, добре поєднуються між собою, морозостійкі, довговічні, невибагливі, легко адаптуються до різного складу грунтів, жаростійкі, мають високу посухостійкість, добре переносять часту стрижку, помірно ростуть, не утворюють грудок і інших формувань на поверхні землі, створюють дуже щільну дернину і рівний травостій, стійкі до витоптування і життєстійки в цілому. Тонконіг лучний і Костриця червона - ці трави подарунок природи, суміш з цих трав здатна рости практично в будь-яких умовах, добре поєднуються між собою доповнюючи один одного в різні моменти життя. У посуху тонконіг ховається даючи можливість покрасуватися костриці, а в холодну погоду навпаки прикриває, тому один і той же газон може в різний час виглядати то з Тонконіга лучного то з Костриці червоной. Тонконіг лучний і Костриця червона підходять для всіх видів газону, звичайних декоративних, спортивних і партерних газонів.

 

Грунт це «фундамент» газону

Газонні трави невибагливі і добре пристосовуються до різного складу грунтів, але на важких глинистих і чорноземних грунтах розвиваються погано. Важкі грунти мають щільну структуру, погано пропускають воду і погана циркуляція повітря, газон не терпить ущільнення і затоплення грунту. На ділянках з важкими грунтами обов'язково потрібно провести пісковання і зробити хороший дренаж. Ідеальний грунт для газонних трав легкий піщаний добре пропускаючій воду, трохи підкислений, з добавкою трохи торфу, pH від 5,5 до 6,5.

 

Посів газонної трави

Газонні трави можна сіяти весь вегетаційний період, з ранньої весни до пізньої осені. Основним терміном посіву є кінець літа, кінець літа є біологічно природним для злакових культур.

Проаналізувавши можливості своєї ділянки, умови освітленості, грунтові умови, вологість ділянки, можливості поливу, виходячи з цих факторів робимо травосуміш. Травосуміш потрібно робити самостійно, це важливо для майбутнього однотонного газону. Зробивши самостійно травосуміш газонних трав, ви завжди будете знати склад трав вашого газона, і коли в майбутньому через 5-10 років вам доведеться досівати газон ви завжди зможете їх докупити, і підсіяти точно тим відтінком.

Важливо: найголовніше для газону підготовка і планування ділянки, необхідно забезпечити вільний поверхневий стік води з поверхні. Готовий майданчик під газон повинен мати невеликий ухил по якому вода зможе вільно сходити, навіть футбольне поле яке нам здається абсолютно рівним, центр поля в порівнянні з краями піднятий. Дренаж не може замінити поверхневий стік. Ділянку ретельно вирівнюємо так щоб не було заглиблень і там не в якому разі не збиралася і не застоювалася вода, ні тала, ні дощова, ні від поливу, газонні трави абсолютно не переносять застою води.

Після підготовки ділянки сіємо траву, насіння рівномірно розподіляємо по всій площі спланованої ділянки, 30-50 гр. насіння на 1 м². Так як насіння легкі і досить важко їх розподілити рівномірно можна змішати їх з піском. Розділити насіння на дві рівні частини і сіяти розкидаючи їх у шаховому порядку, одну частину проходимо уздовж, іншу частину поперек, так посів вийде більш рівномірним. Після розкидання насіння, на невеликих ділянках можна просто притоптати насіння (походити по ним), на великих ділянках прикатать спеціальним катком, невеликою бочкою з водою, або колодою. Сильно притоптувать або укочувати грунт не потрібно, ця процедура не для ущільнення грунту а для гарного дотику насіння з грунтом. Після ретельно і регулярно поливаємо.

 

Полив газонної трави

Газон любить полив але може рости і без поливу, газон без поливу буде трохи тьмянішим, мати природний вигляд. На практиці не один газон ще не загинув від нестачі води і дуже багато газонів гинуть від надлишку вологи. На постійно зволоженому газоні активно розвиваються грибкові захворювання. Часта помилка: газон пожовтів і його починають поливати ще частіше, додатковий полив ще більше провокує захворювання і це призводить до повної загибелі газону. Правильний полив добре, але не правильний полив небезпечніший ніж його відсутність.

Газон любить полив рясний але не сильно частий. Не допускайте частий і неглибокий полив, такий полив призводить до формування поверхневої кореневої системи і зниження стійкості газону. Поливайте якомога рідше але рясно, полив повинен забезпечити зволоження грунту на 15-20 см. Рясний полив повинен чергуватися з хорошей просушкой, при такій системі поливу розвивається потужна коренева система. А саме від кореневої системи залежить життєздатність трави, стійкість газону до несприятливих факторів а також його функціональні та естетичні властивості.

Найчастіші причини пожовтіння газону: неправильний полив, неправильне внесення добрив, неправильний покіс. Якщо почав жовтіти газон припиняємо все, полив, підживлення і стрижку, даємо газону час для самовідновлення.

 

Підживлення газонних трав

Підживлення газонних трав це найважливіша складова частина хорошого газону, газон може рости без поливу але не без підгодівлі. У газону дуже великий винос поживних речовин тому що ми його постійно косимо, і накопичені листям живильні речовини прибираємо. Так само з частими поливами йде сильне вимивання поживних речовин з грунту. Але при всьому цьому потрібно завжди пам'ятати, газон потребує підживлення але не переносить перезарядку добривами.

Якщо з газоном все нормально досить зробити три основні підгодівлі за сезон. 1-а «стартова» на початку травня, 2-а «живильна» на початку червня, 3-тя «підготовча» в липні або серпні. Добрива вносимо раз в місяць, типова доза внесення добрив від 20 до 30 гр. на 1 м². Підживлення має бути повноцінним і збалансованим. Газон потрібно удобрювати комплексними добривами: азот, фосфор, калій.

Весняну підгодівлю газону потрібно проводити після настання позитивного стійкого температурного режиму. Навесні коли йде бурхливе зростання вносимо комплексні добрива з переважанням азоту. Азот найважливіший будівельний матеріал рослин, забезпечує швидке зростання і насичений зелений колір листя. Але підгодовувати трави тільки азотними добривами не в якому разі не можна! Азот дасть миттєвий бурхливий ріст зеленої маси а коріння в розвитку відстануть. Вийде гарний темно-зелений газон, але на дуже короткий час. Буквально через два тижні зростання ослабне, газон потьмяніє, стане не стійким до хвороб, шкідників і стресів, почне марніти і жовтіти.

У червні вносимо приблизно в рівних пропорціях, азот, фосфор, калій. У липні або серпні, мінімум азоту, більше фосфору і калію. Підвищена доза фосфору і калію стимулюють коріннєутворення трав, зміцнюють рослини, підвищують зимостійкість, стійкість до хвороб шкідників і стресів. Навесні і влітку можна удобрювати нітроамофоской, можна але небажано, нітроамофоска містить калій в хлористой формі, злакові культури не дуже полюбляють хлор.

Краще удобрювати спеціалізованими добривами для газонів з пролонгованной дією. Пролонговані добрива - добрива тривалої дії, поживні речовини надходять в грунт поступово протягом 2-3-х місяців, під дією води і тепла. Комплексні пролонговані добрива, весна, літо, осінь, повністю забезпечать вашу траву всім необхідним на весь вегетативний сезон.

Підживлення потрібно чередовати, мінеральні з органікою. Якщо вносити постійно кілька років тільки мінеральні добрива грунт сильно ущільнюється, стає дуже твердим, втрачає свою пористість і коріння трав втратять можливість зростання. Грунт повинен бути пухким, пористим, добре пропускати воду і повітря, для газонів це дуже важливо. Органічні добрива покращують структуру грунту.

Мінеральні добрива вносимо тільки по сухій траві, гранули добрив прилипають до мокрих листочків трав виходить опік і листочок гине. Добрива розкидаємо максимально рівномірно. В ідеалі розкидати добриво як посів газону, розділити добриво на дві рівні частини і розкидати в шаховому порядку, одну частину проходимо уздовж, іншу частину пройшли поперек, так буде набагато рівномірніше і не буде ні яких темних і світлих смуг і плям.

 

Стрижка газонних трав

Перше на що потрібно звернути увагу це гострота ножа газонокосарки, багато хто забуває перевіряти гостроту. Тупий ніж підриває кінчики листя, кінчики розлохмачуються і обов'язково відсохнуть, відразу втрачається декоративність газону. Такі зрізи довго заживають, рослина страждає, стресує, сповільнюється розвиток. Ніж повинен бути гострим, зріз повинен бути чіткий.

Косити краще в першій половині дня коли трава найбільш стійка, в тургор вона краще скошується, в другій половині дня трава трохи втрачає тургор і скошується вже не так, виходять як би обкусані кінці що виглядає не дуже добре. Не намагайтеся зробити занадто низький газон, якщо газон менше 3 см. у трави починає підсихати коренева. Для кліматичних умов центральної частини України оптимальна висота травостою 3-5 см. У жаркий посушливий літній період висота травостою збільшується на 1-2 см. Так само потрібно враховувати, дуже низький газон втрачає свою здатність забивати бур'яни, чим нижче газон тим більше світла потрапляє на поверхню грунту і починають активно проростати бур'яни.


Важливо: за одне скошування необхідно видаляти не більше 30% від початкової висоти травостою. Чим менше ми зрізаємо тим менше отримує стрес трава. Якщо ми утримуємо газон 4 см. заввишки то ідеальна висота косіння 6 см. Високу траву скошуємо в 3-4 заходи, краще частіше але менше. Потрібно міняти напрям косіння, якщо в попередній раз косили уздовж то наступне косіння поперек, або перпендикулярно до попереднього покосу.


Вимоги до освітлення газонних трав

Злакові трави для газонів є світлолюбними культурами, утворюють травостій хорошої якості тільки при достатньому сонячному освітленні не менше 4-х годин прямого сонячного світла в день. При нестачі сонячного освітлення газонні трави пригнічуються. Але значна частина газонів розташовуються під кронами дерев, внутрішня частина двору, північна сторона саду. І питання, з яких газонних трав зробити гарний газон в місцях які мають затінення в тій чи іншій мірі, був, є і буде.

 

Рекомендації як створити і утримувати якісний газон в тіні

Утримання якісного газону в тіні задача непроста, газон може бути тіньовитривалим але не тіньолюбним. Для посіву газону в умовах затіненості в першу чергу в травосмесях слід використовувати найбільш тіньовитривалі трави. Тіньовитривалі газонні трави: костриця червона - має порівняно непогану витривалість до притінення; тонконіг дібровний - добре росте в тіні і на вологих ділянках; тонконіг приземистий - найбільш тіньовитривала трава з газонних трав.

Лист рослини - основа його життя. В умовах низької освітленості найбільш важливо максимальне збереження листової пластинки. У тіні висота скошувавши повинна бути максимально високою, косити траву слід на висоту не нижче 7-8 см (краще 9-10 см), площа листової пластини більше відповідно більше площа для процесу фотосинтезу, перетворення енергії світла в харчування.

Тінь в поєднанні з надлишковою вологістю створюють ідеальні умови для розвитку грибкових захворювань. Як правило полив в умовах тіні повинен бути обмежений, не частіше ніж один раз на 1-2 тижні, що забезпечує зволоження грунту на глибину 10-15 см. Рясний полив слід чередовати з хорошим просушуванням. Полив повинен проводитися вранці або в першій половині дня (не ввечері!), газон повинен встигнути підсохнути.

В умовах низької освітленості слід дотримуватися обережності при роботі з добривами і гербіцидами. В умовах надлишкової затіненості трава витрачає дуже мало поживних речовин, тому підживлення треба проводити не частіше 2-х раз за сезон, добривом що містить мало азоту. Надлишок азотних добрив призводить до ослаблення тіньовитривалості.

В умовах низької освітленості газонні трави більш сприйнятливі до хвороб, гірше переносять стреси, утворюють слабку кореневу систему і можуть сильно зріджуватися, будьте готові до того що буде потрібний постійний підсів.


ВИДИ ТРАВ ДЛЯ ГАЗОНІВ


Agrostis capillaris (мітлиця тонка або мітлиця ниткоподібна)

Багаторічний довгоживучий з коротким повзучим кореневищем теплоростучий злак, утворює рихлі дернинки 10-60 (80) см заввишки. Рослина широко поширене майже по всій Європі, на Кавказі та на півдні Сибіру, ​​натуралізований практично всюди в світі. Зазвичай росте на бідних більш-менш кислих грунтах, на різного типу лугах, галявинах, полях, біля доріг, прирічкових пісках і галечниках, нерідко переважає на сухих низькотравних лугах. Листя соковито-зелені довгі і вузькі до 20 см завдовжки і 0.8-4 мм завширшки. Суцвіття - волоті під час цвітіння розлогі рихлі 3-15 см завдовжки і 1,5-6 см шириною, колоскові луски фіолетові, рідше зелені. Цвіте в червні-липні, насіння дозріває в липні-серпні. До грунтів і вологи невимоглива, добре росте на бідних сухих слабокислих грунтах утворюючи щільний пружний дерен. Сонцелюбива, теплолюбна, навесні починає рости дещо пізніше ніж інші газонні трави, морозостійка, під сніг йде в зеленому вигляді. У перший рік життя зростає повільно, повного розвитку досягає на 2-3-й рік. Добре переносить часте і вкрай низьке скошування, після покосу швидко відновлюється, відростає рівномірно і не дуже швидко. Володіє високою стійкістю до хвороб.

Мітлиця тонка: довговічна, тривалість життєвого циклу становить 15-17 років, має тонку ніжну структуру листя, створює якісну дернину і рівний стійкий до витоптування травостій, жаро- і-засухо стійка, невимоглива до грунту і догляду, стійка до хвороб. Пізно прокидається навесні але добре переносить радикальну стрижку, володіє стриманим ростом. Можна використовувати самостійно і включати в травосуміші.


Agrostis stolonifera (мітлиця побігоносна або побігоутворюча)

Багаторічний довгоживучий луговий рихлодерновий з вкорінюючимися надземними пагонами теплоростучий злак 15-50 см. заввишки, навесні починає рости коли прогріється грунт. Мешкає по вологих місцях на берегах водойм, лугах і болотах, в помірних регіонах Євразії, Північної Африки і Північній Америці. Присадкуватий злак, має властивість рости не вгору а вшир, утворюючи численні надземні сланкі пагони, укоріняються у вузлах, утворює двох або трьох ярусний м'який килим. Росте швидко агресивно, швидко формує товстий шар повсті, добре забиває бур'яни. Листя соковито-світло-зелені 3-10 см. завдовжки і 1,5-3 (5) мм. завширшки. Цвіте влітку, волоті під час цвітіння розлогі рихлі, до і після цвітіння стислі, колоски світло-зеленого або фіолетового кольору. До грунту невибаглива, може рости на супіщаних і суглинних грунтах, добре росте на засолених. Вологолюбна, має поверхневу кореневу систему, нестача вологи відразу ж позначається на зовнішньому вигляді. У посуху втрачає декоративність але зберігає досить високу життєвість, регулює водообмін шляхом значного скорочення листя, 85% листя на пагонах підсихають і тільки 3-4 молодих листочків залишаються зеленими. Після дощів вегетація відновлюється і газон відновлює свою декоративність. Сонцелюбива, переносить ажурну півтінь. Стійка до частого скошування, відростає повільно, стійка до хвороб.

Мітлиця побігоносна довговічна рослина в травостої зберігається 8-10 і більше років, має тонку ніжну структуру листя, створює низький м'який травостій який не потребує частого скошування, газон довгий час виглядає акуратним і доглянутим. Газон з мітлиці побігоносної стійкий до витоптування але не досить стійкий до інтенсивного використання. Часто використовується для задерніння грунтів в садах, крім того що виконує декоративну функцію товстий шар повсті зберігає вологу в землі і добре протистоїть проростання бур'янів. Недоліки: пізно прокидається, досить агресивна, схильна до надмірного формування повсті. Має багато довгих горизонтальних пагонів з більш світлим забарвленням які виділяються на тлі основних трав.


Festuca rubra (костриця червона)

Багаторічний довгоживучий злак 20-70 см заввишки, росте по лугах, серед чагарників, в негусто листяних і хвойних лісах, на всій території Європи, в помірному кліматі Азії, в Північній Африці, на території США і Канади. Костриця червона відрізняється різноманітністю форм, має рихлокустові форми з численним корінням і повзучими короткими кореневищами і майже без повзучих кореневищ, тоді утворює досить густі дерновини.

Festuca rubra rubra (костриця червона червона) - з повзучими кореневищами, швидко покриває порожні місця утворює добре пронизану корінням дернину.

Festuca rubra trichophylla (костриця червона волосоподібна) - з короткими повзучими кореневищами, характеризується високою густотою.

Festuca rubra commutata (костриця червона жорстка) - майже без повзучих кореневищ, але має дуже високу зносостійкість, найбільш щільний травостой що значно покращує щільність і тонколистисть травостою. При її використанні в сумішах необхідно додавати один з інших форм костриці з кореневищами або тонконіг лучний.

Костриця червона навесні рано стартує в рост і в зеленому стані йде в зиму. Стебла циліндричні тонкі гладкі, під мітелкою шорсткі, прямі або при підставі припіднімаються з червонобурими піхвами. Листя соковито-насичено-зелені 0,1-0,3 см шириною, стеблові з короткою листковою пластинкою зазвичай плоскі вузьколінійні біля основи без вушок, прикореневі - щетиновидні зазвичай вздовж складені. Суцвіття - волоть від 6 до 10 см. завдовжки, до і після цвітіння стиснута, під час цвітіння більш-менш розлога з короткими і трохи колосковими гілочками. Колоски зеленого або бузкового кольору. Цвітіння в кінці весни - на початку літа, насіння дозріває на початку липня. Грунти воліє від свіжих до сухих легкі з малим вмістом перегною і поживних речовин, страждає від надмірної вологості і ущільнення грунту. На легких супіщаних і піщаних грунтах розвиває потужну кореневу систему, формує суцільний дерен і густий травостій. На гумусових грунтах розвиток і стійкість костриці червоної слабкіше ніж у тонконога лугового, а на піщаних сильніше. Світлолюбна, добре переносить півтінь. Повного розвитку досягає на третій-четвертий рік. Добре переносить витоптування і часте скошування, після скошування витягується слабо рівномірно, утворює густий травостій. Має високу стійкість до грибних захворювань і іржі.

Костриця червона відповідає всім вимогам для створення якісного довговічного газону, в травостої зберігається 10 і більше років, підходить для всіх видів газонів, сіється як самостійно так і в сумішах з іншими травами. Переваги: ​​унікальна густа тонка ніжна текстура травостою яка надає газону м'якість і шовковистість, довговічна, невимоглива до грунту і догляду, жаро-і-засухо стійка, відрізняється низькорослістю і стриманим ростом, допускається нечасте скошування, має порівняно високу витривалістю до притінення, стійка до витоптування, висока стійкість до хвороб і несприятливих природних умов.


Festuca pratensis (костриця лучна)

Багаторічний рихлокущовий холодноростучий злак з короткими повзучими кореневищами і прямостоячими слабо-облистяними стеблами 20-70 (до 140) см. заввишки. Навесні рано стартує в рост і в зеленому стані йде в зиму. Широко поширена в Євразії, росте переважно в лісовій зоні, в лісових і лісостепових поясах гір, на лугах, заплавах річок де може переважати в травостої. Інтродукований в багато країн в якості газонной рослини. Листя соковито-насичено-зелені, плоскі, вузьколінійні 2-7 мм. шириною і 15-50 см. завдовжки, по краях і зверху шорсткі, жорсткі або м'які, стирчать або повисають. Цвіте влітку, суцвіття волоті зелені або слабо-фіолетові стислі, лише під час цвітіння трохи розлогі, 6-15 см. завдовжки з відносно короткими і не багато колосковими гілочками. Світлолюбна, переносить півтінь. Зростає на грунтах різного складу і навіть на солончакових із слабокислою або нейтральною реакцією. Найбільш успішно розвивається на помірно зволожених і вологих грунтах. Недостатньо стійка при нестачі вологи. Добре переносить часте скошування, після скошування швидко зростає за рахунок розвитку нового молодго листя, утворює якісну дернину і щільний зносостійкий травостій. У перший рік життя швидко зростає але генеративні пагони утворює на другий рік, повного розвитку досягає на 2-3-й рік життя. У травостоях тримається 4-6 (8) років.

Костриця лучна використовується для швидкого озеленення ділянки, володіє активним ростом, буквально через два місяці після посіву трави зімкнуться. Сіється як самостійно так і в сумішах з іншими травами. Краще додавати до складу з іншими газонними травами, термін служби досить маленький.


Lolium perenne (райграс багаторічний або райграс пасовищний, райграс англійський, плевел багаторічний)

Багаторічний швидко зростаючий коротко корневищний рихлокущовий злак 15-50 (до 70) см. заввишки. Ареал охоплює Європу, Північну Африку, Передню Азію, а також більш східні регіони Азії, південь Західного Сибіру. Пізніше широко поширився по всім позатропічним регіонам планети як інтродукованний або занесений що пов'язано з його активним культивуванням як пасовищна і газонна рослина. Зустрічається на лугах, по берегах річок, в полях, в лісах на галявинах, біля доріг, в населених пунктах. В Англії є основной рослиной багаторічних пасовищ. Холодно-і-теплоростучий, починає зростання ранньою весною і продовжує активно зростати при високих температурах влітку, зростає до глибокої осені під сніг йде в зеленому стані. Має як вегетативні так і генеративні пагони, дає багато добре облистяних стебел і масу прикореневого листя. Листя соковиті насичено-яскраво-зелені плоскі гладкі 1-4 мм. шириною. Цвіте з червня по вересень, суцвіття вузький колос з звивистой гладкою віссю 8-15 см. завдовжки. Колоски жовтувато-зелені стислі з боків без ніжок, сидять на зарубках колосового стрижня притулившись до колосового стрижня вузькою стороною - ребром, насіння великі. Віддає перевагу сонячним місцям. Райграс багаторічний рослина мезофіт, добре росте на більш-менш зволожених грунтах але не з надлишковим зволоженням, не виносить близького стояння грунтових вод, не терпим до тривалого затоплення і тривалої посухи. Зростає на будь-яких свіжих садових грунтах, віддає перевагу добре дренованим багатим суглинистим і глинистим грунтам, переносить сильне ущільнення грунту, добре реагує на азотні добрива і зрошення. Райграс це сама швидко схожа трава з газонних трав, в рік посіву швидко розвивається. Добре переносить часте скошування, швидко відростає після скошування, часте скошування підсилює кущіння, утворює щільну дернину і густий стійкий до високих навантажень травостій. Теплолюбний, погано переносить безсніжні зими, страждає від пізніх весняних заморозків. У травостої зберігається 3-4 роки, при хорошому догляді в м'якому вологому кліматі до 5-8 років.

Райграс багаторічний підходить для всіх видів газонів, володіє активним ростом швидко утворює шикарний стійкий до витоптування травостій. Райграс багаторічний популярний газонний злак, сіється як самостійно так і в сумішах з іншими газонними травами. Райграс багаторічний недовговічний частіше використовується в травосмесях з іншими травами, насіння райграса входят практично в усі газонні суміші. Присутність райграса в травосмесях дозволяє отримати миттєвий результат, райграс швидко сходить і швидко нарощує зелену масу і вже в рік посіву ви отримаєте шикарний зелений килим. Поки основні трави Тонконіг лучний і Костриця червона будуть нарощувати зелену масу райграс закриє ділянку красивою зеленню, а на другий-третій рік основні трави його витіснять.


Poa pratensis (тонконіг лучний)

Багаторічний холоднозростаючий дуже довгоживучий злак, ареал виду охоплює помірні райони північної півкулі, натуралізувався в Австралії і Новій Зеландії. У природі зростає в найрізноманітніших умовах, по лісових узліссях, полях, в заплавах річок, по сухим і свіжим лугам, на лугах розростається дуже густо. Добре розвивається на помірно зволожених грунтах, але добре переносить недолік вологи. Тонконіг відноситься до найбільш ранніх рослин родини злакових, значно раніше інших починає зеленіти навесні і в зиму йде зеленим, зелень зберігає навіть під снігом. Висота стебел 30-90 см., після укосу швидко утворюються нові пагони але витягуються повільно і рівномірно досягають не вище 30 см. Оптимальна висота скошування газону з тонконога лучного 4 см. Листя насичено-яскраво-зелені лискучі, вузьколінійні, плоскі до 4 мм. шириною, гладкі або злегка шорсткі. Цвіте влітку, волоті багатоколоскові до 20 см. завдовжки більш-менш розлогі довгасті або пірамідальні, зі слабко шорсткими від розсіяних шипиків гілочками. Насіння дозріває в липні і серпні. Кореневища довгі повзучі не утворюють купини, утворює добре пронизану корінням дернину і рівномірний травостій. У рік посіву зростає повільно, найбільшого розвитку досягає на другому і третьому році, сильні навантаження переносить з 3-х річного віку. Зростає на різних грунтах навіть на бідних піщаних, хоча віддає перевагу рихлим родючим свіжим грунтам, витримує тривале затоплення талими водами. До засолення грунтів відноситься негативно. Стійкий до несприятливих кліматичних умов, чудово витримує суворі зими і пізні весняні та осінні заморозки, жаро-і-засухо стійкий, в дуже посушливий період втрачає властивий йому блиск і починає жовтіти але тільки настають сприятливі умови відразу відновлюється. Сонцелюбивий, погано переносить затінення, на затінених вологих місцях може уражаться борошнистою росою і іржею. Розмножується насінням і вегетативним шляхом, в травостоях часто поширюється самосівом.

Тонконіг лучний відповідає всім вимогам для створення якісного довговічного газону і вважається одним з кращих з видів трав для створення газонів, виведено безліч сортів з різними відтінками зеленого листя, швидкістю росту і стійких до хвороб. Тонконіг лучний підходить для всіх видів газонів, сіється як самостійно так і в сумішах з іншими травами. Тонконіг лучний володіє: довговічністю зберігається в травостої 15 і більше років, високою щільністю рівномірного трав'яного покриву, високою стійкістю до витоптування, здатністю до швидкого відновлення пошкоджень, стійкістю до хвороб і несприятливих природних умов, починає вегетацію навесні раніше інших газонних трав і зберігає декоративні і функціональні властивості до глибокої осені. На світлих місцях і родючих грунтах найбільш стійкий до витоптування, на більшості спортивних майданчиках, футбольних полях, трав'яне покриття складається тільки з сортів тонконога лучного.


Poa supina (тонконіг приземистий)

Багаторічний рихлодерновий з повзучими стелющимися горизонтальними і висхідними пагонами холоднозростаючий злак. Трогається в рост ранньою весною, восени припиняє зростання пізно під сніг йде зеленим. Ареал помірні регіони Євразії, поширений в тайговій зоні. Зростає в гірських районах, розріджених лісах, на узліссях, вирубках, узбіччях доріг, на збитих луговинах. Віддає перевагу сухим і дуже сухим ділянкам. Стебла стеляться і укоріняються, 5-15 (25) см. завдовжки. Листя світло-зелені в основному прикореневі, плоскі або уздовж складені, 2-7 см завдовжки і 2-3 мм. завширшки. Цвіте в травні, суцвіття рихла яйцевидно-пірамідальна волоть 2-4 см. завдовжки. Засухостійкий, добре росте і на повному сонці і в півтіні, стійкий до хвороб. Добре переносить часте і низьке скошування, швидко відновлюється, відростає рівномірно утворює якісний щільний зносостійкий травостій.

Тонконіг приземистий підходить для створення газонів на сонячних і тінистих місцях. У затінених умовах до 75% затіненості тонконіг приземистий забезпечує якісний травостій. Газон з тонконога приземистого не вимагає частого скошування, газон довгий час зберігає акуратність і доглянутість. Сіється як самостійно так і в сумішах з іншими травами. Тонконіг приземистий довговічний агресивний злак. Використання в складі газонних сумішей, 10% насіння в травосуміші приведуть до того що після декількох років буде 80% травостій з тонконога приземистого. Тонконіг приземистий має більш світле забарвлення листя які виділяються на тлі основних трав, але на тінистих місцях це навіть плюс, він освітлить більш похмурі області саду. Невибагливість до грунту і освітлення, агресивне зростання, толерантність до зносу, тонконіг приземистий може забезпечити чудове покриття навіть в найскладніших місцях саду.


Якщо матеріал «Злаки для газонів - Трави для газонів» і як створити шикарний однотонний не вимогливий особливого догляду газон своїми руками, був Вам корисний і цікавий, будь ласка поділіться ним з друзями в соціальних мережах:

Велика Подяка за поширення!