Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Рослини сімейства вересових - Ericaceae

Вересові рослини - це дуже різноманітна і багата група рослин. До неї входять крихітні кущі і метрові кущі рододендронів які вважаються «садовими аристократами». Це вічнозелені рослини (рододендрони), напіввічнозелені (еріка) і листопадні (азалії). Правильно підібрані рослини можуть бути живописним та оживляючим акцентом для будь-якого саду - від відкритих сонячних просторів, до альпінаріїв, напівтінистих парків і «диких» лісових ділянок.

Вимоги до вирощування

Всі вересові рослини віддають перевагу кислим дренованим грунтам, вкриті шаром органічної мульчі яка захищає їх поверхневу кореневу систему від пересихання, морозів і заростання бур'янами.

Вереси, еріка, та низькі кущі віддають перевагу сонячним і не дуже вологім місцям. Вересовий сад з одних вересів можна створити навіть на дуже легких і бідних грунтах. Сорти вересових рослин різні по висоті, мають різноманітне забарвлення листя і квітів. Цвітуть з VII до IX (вереси бутончіковиє ще довше) утворюючи в саду багатобарвний килим до самих заморозків.

Види з вічнозеленим листям потребують затишні місця, захищені від прямих сонячних променів. Чим сильніше вплив континентального клімату - більш морозна зима сухе і спекотне літо - тим більше потребують тіні і вологості грунту.

Різнобарвні крупно квіткові азалії як і дрібно листяні рододендрони добре виглядають у всіх пейзажних композиціях, надають перевагу сонячним і напівтінистим місцям, в той час як вічнозелені японські азалії потребують тінь та вологих місць. Більшість швидкозростаючих вічнозелених рододендронів (особливо сорти з великими квіткам), краще ростуть в півтіні високих дерев з глибокою кореневою системою, таких як сосни, ялиці, дуби, які додатково забезпечують натуральною мульчею.

Посадка

Для гарного росту вересових рослин необхідний кислий грунт з pH 3,5 - 5,5. Рідко трапляється що наявний грунт підходить, тому перед посадкою вересових рослин необхідно поміняти верхній шар на глибину 25-30 см., або додати торф, тирсу хвойних порід.

Вирощені в контейнерах вересові рослини можна висаджувати у відкритий грунт весь вегетативний сезон, хоча вважається що найкращий час - це весна (III - IV) або в кінці літа, на початку осені (VIII до початку IX). В цілому, верески і єрики доступні у продажу під час цвітіння так і висаджуємо.

Посадка вересових рослин між рослинами залежить від їх величини, наприклад великі кущі розміщуємо на відстані кілька метрів один від одного. Вереси і єрики 20-30 см. А так як в більшості вони продаються в маленьких контейнерах і швидко висихають, то перед посадкою замочуємо ком в воді. Збиті в купу коріння розправляємо, а після посадки рясно поливаємо. Обов'язково мульчіруєм (наприклад кислим торфом або хвоєю), так як у вересових поверхнева коренева система схильна до швидкого пересихання.

Догляд

Вересові рослини невибагливі, тому досить удобрювати їх один раз на рік, навесні. Обов'язково регулярно мульчувати, доповнювати шар до 5 см. (мульча крім обмеження випаровування води з грунту перешкоджає проростання бур'янів). Поливаємо рідко але рясно, уникаючи зрошення листя щоб не було грибкових захворювань. Краще крапельним поливом. Вересові рослини захищають на зиму вкриваючи хвойним гіллям. Великі кущі рододендронів та азалій вкутуємо білим агроволокном.

Після відцвітіння необхідно щорічно обрізати верески і єрики, завдяки цьому вони краще цвітуть і зберігають красиву форму. Вереси обрізаємо пізньої осені чи ранньою весною, еріку в V міс.

Використання

Різноманітність забарвлення, різний час цвітіння, висота від декількох сантиметрів до декількох метрів, дозволяє створювати з вересових рослин різні композиції, іноді тільки з рослин своєї групи. Краще виглядають і ростуть посаджені по кілька штук того ж виду і сорту. Часто поєднують з хвойними рослинами які утворюють для них хороший фон і сприятливе сусідство. Для кущів це можуть бути звичайні карликові форми сосен, ялівців і ялин. З азаліями і рододендронами можуть бути сусідами тіньолюбиві хости, папороті або ветренніци. Крім популярних азалій та рододендронів, ерік, квітучих ранньою весною, і панівних восени вересів, до вересових належить безліч видів які можуть створити цікавий акцент в саду, вносячи різноманітність форм квіток, декоративні та їстівні плоди журавлини, лохини і брусниці.

Цінним доповненням для вересових садів є декоративні і низькі трави, посухостійкі багаторічники, цибулинні рослини.

Вересові рослини види та сорти, фото і опис характерних рис, умови вирощування, використання в ландшафтному дизайні: Andromeda (Підбіл) - рід красивоквітучих вічнозелених низькорослих кущів сімейства Ericaceae (Вересові)

Родову назву Андромеда дано в Ліні в честь красуні Андромеди, дочки ефіопського царя Кофея і Кассіопеї. Андромеда змагалася красою з морськими німфами - нереїдами. Російську родову назву Підбіл отримала через біле забарвлення з нижнього боку листків.


Andromeda polifolia L. (Андромеда, або підбіл звичайний, або підбіл багатолистий)

Ареал Північна Європа, Північна Америка, Північна Азія, типова рослина торф'яних болот. Вічнозелений повільноростущий карликовий кущ 0,15-0,4 м. заввишки. Листя шкірясті, вузькі, 3-5 см. завдовжки, загнуті по краю до низу, верхня сторона темно-зелена блискуча, нижня сторона синювата або білувато-зелена від воскового нальоту. Цвіте в травні-червні (липні), квітки світло-рожеві, яйцевидно-кувшінчаті, пониклі, на довгих квітконіжках, зібрані на кінцях пагонів в парасольковидні кисті по 3-5 штук, дуже декоративні. Плоди маленькі кулясті коробочки. Коріння поверхневі, розгалужені, слабо конкурентоспроможні. Світлолюбна, до півтіні. Грунти оптимально болотисті, мокрі, кислі, торф'яні, але також підходять досить вологі гумусові кислі грунти. Листя і квіти сильно отруйні. Дуже морозостійка, стійка до хвороб. Рекомендується для альпінаріїв і вересових садів, на постійно зволожений і кислий грунт. Зона морозостійкості 3


Andromeda polifolia (підбіл багатолистий) 'Blue Ice'

Вічнозелений густий карликовий компактний кущ 0,2 м. висотою і 0,4 м. шириною. Листя дрібне блакитно-сріблясте. Цвіте квітень-травень, квітки дзвіночки світло-рожеві, зібрані по 3-5 шт. на кінцях пагонів. Інші дані, вподобання і застосування, як у виду Andromeda polifolia. Бронзова медаль на виставці Зелень - це життя, Варшава, 2004 р. Зона морозостійкості 3

 


Andromeda polifolia (підбіл багатолистий) 'Compacta'

Вічнозелений карликовий кущ, густий і щільний, росте до 0,25 м. висоти і 0,4-0,5 м. шириною. Листя ланцетні, шкірясті, зелені з сріблясто-блакитним нальотом, нагадують розмарин. Цвіте в травні-червні ніжно-рожевими численними дзвіночками. Інші дані, вподобання і застосування, як у виду Andromeda polifolia. Стійкий оригінальний сорт для альпійських гірок і вересових садів. Зона морозостійкості 3

 


Andromeda polifolia (підбіл багатолистий) 'Nikko'

Вічнозелений карликовий кущ, густий і щільний, 0,15-0,2 м. заввишки і близько 0,4 м. шириною. Листя темно-зелені, знизу сріблясто-блакитні. Цвіте травень-червень, квітки світло-рожеві численні дзвіночки. Інші дані, вподобання і застосування, як у Andromeda polifolia. Зона морозостійкості 3

 

  Arctostaphylos (мучниця) - рід кущів сімейства Ericaceae (Вересові)


Arctostaphylos uva-ursi (L) (мучниця звичайна або ведмеже вухо)

Ареал: широко поширена в Європі, північ Сибіру, ​​Північна Америка, зростає зазвичай куртинами або чистими заростями в розріджених сухих соснових і листяних лісах, на гарі і вирубках, на кам'янистих осипах, приморських дюнах. Вічнозелені низькі сильногіллясті кущики з сланкими по землі вкорінюющимися і піднятими гілками, які утворюють схожі на подушки крони 0,15-0,25 м. заввишки і 1-1,5 (2) м. шириною. Молоді екземпляри розростатися швидко, щорічно збільшуючи зайняту ними площу в 3-4 і навіть 7 разів, з 15-25 років темп приросту знижується і щорічно збільшують свою площу не більше ніж в 1,5-2 рази, живе довго. Пагони червоно-коричневі, лежачі, гіллясті, укоріняються, довжиною до 1 м. Листя оберненояйцевидні, шкірясті, жорсткі, 1-3 см. завдовжки, з верху темно-зелені, з нижнього боку більш світліші, тривалість життя 2 роки, на 3-й рік лист відмирає. Квітки маленькі біло-рожеві дзвіночки зібрані в короткі пониклі верхівкові кисті, цвіте в квітні-травні. Плоди яскраво-червоні ягоди розміром з горошину, довго не опадають, їстівні, хоча мучністі, з'їдаються птахами. Віддає перевагу добре освітленим сонячним місцям до легкого затінення, не переносить конкуренції інших рослин. Є тимчасовою рослиною перших стадій відновлення сухих лісів після пожежі або вирубки, присутність визначається тим наскільки довго зберігається достатня освітленість, і наскільки повільно будуть впроваджуватися в її спільноту конкуренти. Грунти переважно від помірно сухих до свіжих, добре дреновані, піщано-глинисті, слабокислі або нейтральні, часто росте на бідних сухих сипучих грунтах, не росте на чисто торф'яних грунтах. Морозостійкість дуже висока, любить ділянки з високою вологістю повітря. У декоративному озелененні використовують як грунтопокривна рослина, в вересових і кам'янистих садах, для зміцнення насипів, укосів. Зона зимостійкості 2Calluna (Верес) - монотипний рід квіткових вічнозелених рослин сімейства Ericaceae (Вересових)

Родова назва походить від грецького kalunei, перекладається як «чистити», російська назва «вереск» від давньослов'янського «вареснец», що означає «іній». У роді єдиний вид Calluna vulgaris (верес звичайний).


Calluna vulgaris (верес звичайний)

Ареал великий, Європа, Південно-Східна та Північна Азія, північ і захід Африки, в Гренландії, на Атлантичному узбережжі Північної Америки, Марокко, на Азорських островах, поширений в Європейській частині Росії, зустрічається Західному і Східному Сибіру. Характерна рослина вересових пустошей і болотних ландшафтів (утворює великі вересові зарості), зростає в світлих сухих дубових і соснових лісах, в піщаних заростях, на виснажених пасовищах, на скелястих схилах і болотах, на бідних помірно сухих до сухих влітку, кислих, кам'янистих, піщаних, гумусовопесчаних, глинистих і торф'яних грунтах. Вічнозелений повільноростущий грунтопокровний або вертикально зростаючий карликовий щільний і компактний кущ 0,2-0,5 (0,8) м. заввишки, з сильно розгалуженими стеблами і дрібними темно-зеленими тригранними лусковидними сидячими (у яких відсутній черешок) листям 1-3 мм. довжиною, черепитчато-налягають. Цвіте липень-серпень, квітки рожево-лілові бутони дзвіночки на коротких квітконіжках зібрані в густі рясні суцвіття до 25 см. завдовжки. Верес дуже хороший медонос, утворює багато нектару, вересковий мед хороший антисептик, очищає кров. Плоди чотиристворчаті коричневі коробочки до 2,5 см. завдовжки, що відкривається по перегородках, насіння до 0,3 мм. довжиною, поширюються вітром. Коріння глибокі і широко поширені з великою кількістю тонких коренів. Сонцелюбивий, виносить півтінь. Піонерний вид для бідних грунтів, зростає на всіх кислих грунтах, бідних піщаних, глинистих, торфових і болотних, помірно сухих (сухих), до вологих. Живе 40-50 років. Верес звичайний надзвичайно сприйнятливий до мутації і вже в самій природі існують численні форми що відрізняються від дикого виду. Виходячи з цього були проведені численні цілеспрямовані селекції, і сьогодні є дуже велика кількість найпрекрасніших сортів вересу звичайного що відрізняються термінами цвітіння з різним забарвленням суцвіть і листя. При правильному підборі сортів можна мати вересковий сад квітучий з серпня по грудень. Верес звичайний стійкий до хвороб, цілком зимостійкий, зимує без укриття, може постраждати від пізніх заморозків. Декоративний під час тривалого і рясного цвітіння і завдяки гарним листям, рекомендується для посадки в вересових, рододендрових і азаліевие садах, чудово виглядають з карликовими і стелющимися хвойними, вирощування в горщиках і контейнерах, рекультивація ландшафтів на бідних сильно кислих місцях розташування, на кам'янистих схилах. Посадка відстань між рослинами 0,3 - 0,4 м., або на 1 м² висаджують 6-8 шт. сильнорослих і по 12-15 шт. слаборостущіх сортів. Зона морозостійкості 5А

Догляд: вересові насадження повинні бути завжди молодими, необхідно постійно омолоджувати, підтримувати формування нових пагонів, щоб пагони не оголювалися і не втрачали здатність утворювати квіти. Важливо проводити обрізку в березні-квітні, в похмуру погоду, обрізається частина стебла нижче відцвілих суцвіть. 

Культурні форми вересу звичайного:


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Alexandra'

Вічнозелений широкий карликовий вертикально зростаючий кущ до 0,3 м. висотою. Листя темно-зелені. Квітки бутони в густих кистях, не розкриті яскраво-червоні, розкриті темно-рожеві, зберігають привабливе незмінне забарвлення з серпня до листопада. Цінний рясноквітучий сорт для вересових садів і для декоративних композицій в горщиках і контейнерах. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5А

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Alicia'

Вічнозелений дуже густий вертикально зростаючий кущ до 0,4-0,5 м. заввишки і 0,5 м. шириною. Листя свіжо-зелені. Квіти сніжно-білі великі бутони. Цвіте пізно, вересень-грудень. Квітки залишаються в бутонах до холодів не втрачаючи при цьому декоративності. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5В 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Allegretto'

Вічнозелений дуже густий вертикально зростаючий кущ до 0,4-0,5 м. заввишки. Листя темно-зелені. Квітки бутони пурпурно-червоні, цвіте серпень-вересень. Сорт з хорошими декоративними якостями. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Allegro'

Вічнозелений швидко зростаючий щільний вертикальний кущ 0,4-0,5 (0,6) м. заввишки. Листя темно-зелені. Квітки прості в численних довгих кистях темно-карміново-червоні, цвіте з середини серпня до кінця вересня. Дуже ефектний декоративний сорт, стійкий до холодів. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Amethyst'

Вічнозелений вертикальний кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя темно-зелені, взимку коричнево-зелені. Квітки бутони фіолетово-червоні, цвіте вересень-грудень. Сорт декоративний до самих морозів, підходить для посадки в контейнерах і плоских кашпо. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Anette'

Вічнозелений широко вертикальний кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя зелені не міняють забарвлення навіть взимку. Квітки бутони спочатку світло-рожеві біля основи білі, пізньої осені інтенсивно рожеві, цвіте вересень-грудень. Дуже ефектний стійкий до холодів сорт, рекомендується для вересових садів і посадки в горщиках і контейнерах. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5А

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Annemarie'

Вічнозелений широко вертикальний кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя насичено зелені. Квітки махрові пурпурно-фіолетові пізніше темно-рожеві в довгих ефективних кистях. Цвіте рясно з вересня до середини жовтня. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Bonita'

Вічнозелений вертикальний широкий густорозгалужений кущ 0,3-0,4 м. заввишки. Листя салатово-жовто-помаранчеві, восени і взимку оранжево-коричневі. Квітки бутони фіолетово-червоного кольору. Цвіте вересень-листопад. Стійкий і дуже декоративний сорт. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Boskoop'

Вічнозелений щільний вертикальний низькорослий кущ 0,2-0,3 (0,4) м. заввишки. Листя жовті, взимку оранжево-червоні. Квітки прості бузкового кольору. Цвіте серпень-вересень. Зона морозостійкості 5В

 

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Carmen'

Вічнозелений швидко зростаючий широко вертикальний кущ 0,4-0,5 м. заввишки, приблизно стільки ж у діаметрі. Листя темно-зелені. Квітки прості рожево-лілові. Цвіте з середини серпня до кінця вересня. Ефективний сорт для вересових садів що привертає увагу виразним колірним контрастом квітів і листя. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Con Brio'

Вічнозелений средньоростущій широковертикальний кущ 0,3-0,4 м. заввишки. Листя спочатку зелено-жовті, пізніше жовті. Квітки прості фіолетово-червоні. Цвіте в серпні-вересні. Зона морозостійкості 5В

 

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Dark Beauty'

Вічнозелений густий компактний прямостоячой форми кущ 0,3-0,4 м. заввишки. Листя світло-зелені. Квітки напівмахрові, надзвичайно красиві, рубіново-червоні в густих кистях. Цвіте вересень до середини жовтня. Сильний червоний акцент для вересових садів. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Darkness'

Вічнозелений кущ з широкою вертикальною компактною кроною, досягає 0,3-0,45 м. висоти. Листя зелені. Квітки численні прості з пурпуровим відтінком, зібрані в густі суцвіття. Цвіте серпень, вересень. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Dark Star'

Вічнозелений компактний вертикальний кущ 0,3-0,4 м. заввишки. Листя зелені. Квітки напівмахрові світло-рубінові в густих суцвіттях. Цвіте з початку вересня до середини жовтня. Зона морозостійкості 5В

 

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Firefly'

Вічнозелений з густою широкою кроною кущ, досягає до 0,3-0,4 м. висоти і 0,4-0,6 м. ширини. Листя від помаранчевих до коричнево-жовтих, взимку оранжево-червоні. Квітки прості, бузково-рожеві. Цвіте з серпня до вересня. Цінний сорт для кольорових композицій в вересових садах. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Gold Haze'

Вічнозелений кущ, крона широка вертикальна, компактна, досягає 0,3-0,4 м. висоти. Листя влітку світло жовті, взимку лимонно-жовті. Квітки прості білі. Цвіте серпень-вересень. Довговічний сорт, стійкий до хвороб і морозостійкий. Рекомендується садити на сонячних місцях в оточенні кущів більш темних тонів. Зона морозостійкості 5В

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Golden Wonder'

Вічнозелений густий кущ з прямостоячой широкой кроной, досягає до 0,3 м. висоти і 0,5-0,6 м. ширини. Листя жовто-зелені. Квітки прості лавандово-рожеві. Цвіте вересень-жовтень. Зона морозостійкості 5В

 

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Jan Dekker'

Вічнозелений низький сорт вересу, 0,1-0,15 м. заввишки і до 0,3 м. шириною. Листя сіро-блакитні, оксамитові. Квітки прості світло-фіолетові. Цвіте серпень-вересень. Цінний сорт з сіро-блакитним забарвленням листя. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'J. H. Hamilton'

Вічнозелений широковертикальний компактний чкущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя темно-зелені, взимку коричнево-зелені. Квітки махрові насичено рожевого кольору на довгих квітконіжках. Цвіте серпень-вересень. Старий і дуже цінний сорт, довговічний, стійкий до хвороб і морозу. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Kinlochruel'

Вічнозелений сланкий сорт 01-015 (0,25) м. заввишки і 0,3-0,4 м. шириною. Листя світло-зелені, взимку злегка пурпурно-зелені. Квітки махрові чисто-білі. Цвіте серпень-вересень. Один з кращих білоквіткових сортів. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Long White'

Вічнозелений вертикальний кущ, дуже швидко зростаючий сорт вересу, досягає до 0,5 м. висоти. Листя соковито-зеленого кольору. Квітки прості білі. Цвіте вересень до початку жовтня. Здоровий морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Marleen'

Вічнозелений з широкою вертикальною кроною кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя зелені. Квітки бутони бузково-фіолетового кольору. Цвіте з вересня до грудня. Сорт дуже морозостійкий і життєздатний. Зона морозостійкості 5А

 

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Marlies'

Вічнозелений з широкою вертикальною кроною кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя зелені. Квітки бутони пурпурно-червоні. Цвіте з вересня до грудня, незначні заморозки не пошкоджують забарвлення квіток. Сорт дуже життєздатний і морозостійкий. Зона морозостійкості 5А

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Melanie'

Вічнозелений з широкою вертикальною кроною кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя зелені. Квітки бутони чисто-білі в густих суцвіттях. Цвіте з вересня до грудня, квітки цього сорту не розпускаються і зберігають забарвлення до холодів. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Mullion'

Вічнозелений присадкуватий щільний широко розростающийся кущ 0,2-0,3 м. заввишки. Листя зелені. Квітки прості рожево-фіолетові зібрані в густі з численними відгалуженнями суцвіття. Цвіте серпень-вересень. Оригінальний низький сильний морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Peter Sparkes'

Вічнозелений кущ 0,4-0,5 м. заввишки, крона широка, вертикальна. Листя сіро-зелені. Суцвіття довгі і густі, квітки махрові рожеві. Цвіте початок вересня до кінця жовтня. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Radnor'

Вічнозелений густий широко-вертикальний низькорослий кущ 0,2-0,3 м. заввишки. Листя темно-зелені. Квітки махрові світло-рожеві з фіолетовим відтінком. Цвіте рясно з середини серпня до початку жовтня. Довголітній добре розвивається морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Red Favorite'

Вічнозелений низький густий компактний кущ 0,15-0,20 (0,30) м. висотою і до 0,6 м. шириною, з темно-зеленим листям. Квітки махрові темно-лососево-рожеві. Морозостійкий ранньоквітучий сорт, цвіте з середини серпня до кінця вересня. Зона морозостійкості 5А

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Sandy'

Вічнозелений з широковертикальною густой компактной кроной кущ 0,3-0,4 м. заввишки. Листя жовті, особливо інтенсивне забарвлення листя на повністю освітлених місцях. Квітки бутони чисто-білі. Цвіте вересень-грудень. Цінна рослина для вересових садів і композицій в горщиках. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Silver Knight'

Вічнозелений вертикальний щільний кущ 0,3-0,4 (0,45) м. заввишки. Листя сріблясто-сірі, покриті ворсинками сріблястого кольору. Квітки прості блідо-лілово-рожеві. Цвіте з середини серпня до середини вересня. Морозостійкий, особливо ефективний в сонячному і сухому місці. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Spring Torch'

Вічнозелений кущ з густою піднятою кроною 0,3-0,4 м. заввишки. Листя оригінальні - зелені з помаранчевими кінчиками весняних приростів. Пізнього літа з'являються фіолетові квіти квітучі до кінця вересня. Зона морозостійкості 5В

 

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Theresa'

Вічнозелений кущ з широкою вертикальною густою кроною 0,3-0,4 м. заввишки. Листя золотисто-жовті, особливо яскраво забарвлені в кінці літа і восени. Квітки рожеві бутони. Цвіте з вересня до грудня. Хороший сорт для кольорових плям в садах і композицій в горщиках. Зона морозостійкості 5В

 

 


Calluna vulgaris (верес звичайний) 'Wickwar Flame'

Вічнозелений з широкоподнятими пагонами кущ, досягає до 0,4 м. висоти. Забарвлення листя жовто-помаранчеве, взимку темно-помаранчеве. Квітки світло-рожеві. Цвіте в серпні і вересні. Зона морозостійкості 5В

 

 

 

  Empetrum (водяника) - рід вічнозелених сланких кущів сімейства Ericaceae (Вересові)

Родова назва від грецького empetrom - зростаюча на скелі. У роді налічується до 18 видів, культивується один вид Empetrum nigrum L. (водянка чорна)


Empetrum nigrum L. (водяника чорна, вероніка, шікша)

Ареал Північна Європа, Північна Азія, Північна Америка. Утворює вічнозелені килими на вересових пустищах, на кам'янистих ділянках і на дюнах, в світлохвойних лісах, соснових болотах, на бідних, кислих, гумусних, піщаних і торф'яних грунтах, утворює лісовий перегній. Вічнозелений сильногіллястий з густою подушковидною кроною кущ 0,25-0,5 м. заввишки. Гілки зеленого, коричневого або червонуватого кольору. Листя розміщені почергово або в хибних мутовках по 3-5, шкірясті, ігловидні з загорнутими вниз краями, 4-5 мм. завдовжки, зелені, блискучі. Рослина дводомна, дуже маленькі червоно-пурпурні одностатеві квітки, цвіте в травні-червні. Плоди кулясті чорні блискучі завбільшки з горошину кістянки, дозрівають з серпня, зберігаються взимку, розносяться птахами. Плоди їстівні, на смак кисло-солодко-гіркі, їдять свіжими або варять варення, желе. Коріння поверхневі з декількома глибоким корінням до 0,5 м., живуть в симбіозі з кореневими грибами, переносить піскованіє. Світлолюбна, виносить півтінь і тінь. Грунти воліє досить вологі, кислі, пухкі, гумусні, бідні піщані, гравійні і торф'яні, не виносить застою води і ущільнення грунтів. Дуже морозостійка, не дивлячись що любить вологу добре переносить посуху. Зона морозостійкості 2


Empetrum nigrum (водяника чорна) 'Bernstein'

Вічнозелений густий стелющейся форми кущ 0,2-0,3 м. заввишки. Листя ігловидні блискучі, влітку жовто-зелені, взимку коричнево-жовті. Цвіте в червні, квітки рожево-пурпурові дрібні в куточках листя. Плоди чорні, блискучі, їстівні. Світлолюбива, виносить півтінь. Дуже морозостійка, добре росте як на вологому органічному так і на піщаному сухому грунті. Незамінна в вересових садах. Золота медаль на виставці Зелень - це життя, Варшава 2005 р. Зона морозостійкості 3 Erica (Еріка) - рід вічнозелених гарноквітучих рослин сімейства Ericaceae (Вересові)

Рід Erica надзвичайно великий, більше 800 видів, напівкущів, кущів, рідше невеликих дерев. Ареал поширення більшості видів Південна Америка і гори Африки, там росте до 600 видів. На Середземноморському узбережжі Африки і Європи ростуть приблизно до 70 видів. Еріки є одними з найулюбленіших декоративних рослин за рясне тривале і дуже раннє цвітіння, а також їх невимогливість і довговічность. Всі види і сорти підходять для грунтопокровного озеленення, кам'янистих і вересових садів, природних куточків саду, вони утворюють вічнозелений щільний рівний килим. Найбільше значення для нас мають садові форми Erica carnea (ерика трав'яна) сама морозостійка з ерік, і вже в грудні починає цвісти. Так само привертають увагу Erica х darleyensis (ерика дарленска) гібрид між Erica carnea (ерика трав'яна) = Erica erigena (ерика Еріугена), сорти цієї групи досягають більше 0,6 м. висоти і мають незвичайно довге цвітіння.


Erica carnea (ерика трав'яна)

Ареал Центральна і Південна Європа, зростає в сонячних соснових лісах разом з карликовими вересами, формує специфічну рослинність так званих вересових пустошей, на помірно сухих до свіжих, скелястих розсипах, піщаних, легких суглинних і глинистих грунтах. Вічнозелений сильно гіллястий утворює щільний подушковидний килим кущ, 0,15-0,35 (0,6) м. заввишки і 0,5 м. шириною. Росте повільно. Листя темно-зелені блискучі, голчасті, зібрані в мутовки по 4, розташоване чергово. Квітки рожеві дзвонові численні зібрані в суцвіття 3-10 см. завдовжки, на кінцях пагонів. Квітки закладаються влітку і зимують без укриття бруньок, часто зацвітають пізньої осені, саме цвітіння триває з лютого по квітень, початок цвітіння залежить від району зростання, в південних регіонах раніше, в північних пізніше. Плоди оберненояйцевидні маленькі коробочки з численним насінням. Коріння тонкі, інтенсивна коренева система в верхніх горизонтах, симбіоз з мікоризою, чутлива до ущільнення грунту. Світлолюбна, але добре росте і в легкому затіненні. Грунти воліє помірно сухі до свіжих, піщані, гумусні, торф'яні глинисті, або легкі суглинки з хорошим дренажем води, від кислих до лужних, не переносить заболочування і ущільнення грунту. В цілому ерика до грунтів невимоглива, ерика один з небагатьох видів вересових кальцефілів. Морозостійка, вологолюбна (але не дуже вологі грунти), переносить короткочасні періоди посухи, стійка до хвороб і шкідників. У культурі з 1763 р., виведено безліч різних сортів з більш пишним і яскравим цвітінням, є складовою частиною вересових садів і альпійських гірок. Зона морозостійкості 5В


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Challenger'

Вічнозелений низький і розлогий кущ до 0,2 м. висотою і 0,3-0,4 м. шириною. Листя ігловидні темно-зелені, взимку стають коричневими. Квітки темно-рожеві, розкриваються з березня до початку травня. Інші дані і вподобання як у виду Erica carnea. Сорт рекомендований для поєднання з білоквітучими Еріками. Зона морозостійкості 5В

 

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Foxhollow'

Низький розлогий вічнозелений кущ 0,1-0,2 м. заввишки і 0,3 м. шириною. Листя голчасті жовті, навесні і влітку на кінцях молодих пагонів помаранчеві, пізньої осені та взимку жовто-коричневі. Квітки рожеві, численні, розпускаються з кінця лютого до квітня. Інші дані як у виду Erica carnea. Сорт високо цінується за красиве забарвлення листя і рекомендується для кольорових композицій на захищених місцях. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Golden Starlet'

Вічнозелений низький щільний кущ до 0,15 м. заввишки і 0,25 м. шириною. Листя голчасті світло-жовті, взимку зелено-жовті. Квітки білі, цвіте в березні-квітні. Інші дані і вподобання як у виду Erica carnea. Морозостійкий, на тлі оточення виділяється яскравою контрастной плямою. Зона морозостійкості 5В

 

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Isabell'

Вічнозелений низький широкоокруглой кущ 0,1-0,2 м. заввишки і 0,3-0,4 м. шириною. Листя свіжо-трав'янисто-зелені. Квітки білі, численні, цвіте березень-квітень. Інші дані як у виду Erica carnea. Сорт рясноквітучий, життєздатний, рекомендується для композицій з вересу потужних відтінків. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Myretoun Ruby'

Вічнозелений низький кущ з розпростертими пагонами 0,15-0,3 м. заввишки. Листя темно-зелені. Цвіте дуже рясно, квітки великі насичено темно-червоно-лілові, рясне цвітіння квітень до середини травня. Вимагає захищеного і теплого місця. Інші дані, коріння, грунт і місце розташування як у виду Erica carnea. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Nathalie'

Вічнозелений густий і компактний кущ 0,2-0,3 м. заввишки і 0,3-0,4 м. шириною, з темно-зеленим листям. Квітки багряно-червоні, відрізняється більш червоним ніж у інших ерік забарвленням квіток, що зберігається весь період цвітіння. Цвіте рясно березень-квітень. Інші дані як у виду. Інтенсивне забарвлення найбільш ефективне в контрасті з білоквітучими еріками. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Rosantha'

Вічнозелений широкий компактний кущ 0,2-0,25 м. заввишки. Листя ігловидні зелені. Квітки рубіново-рожеві густо розташовані. Один з найкрасивіших нових сортів, відрізняється рясним незвично красивим цвітінням, квітки більші ніж у інших сортів. Цвіте рясно з березня до кінця квітня. Інші дані, коренева система, грунт і місце розташування як у виду Erica carnea. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Rubinteppich'

Вічнозелений низький швидко розростающийся килимовой форми кущ 0,3 м. висотою. Листя інтенсивно-зелені. Квітки спочатку білі пізніше рубіново рожеві. Цвіте дуже рясно з кінця березня до середини квітня. Інші дані, коренева система, грунт і місце розташування як у виду Erica carnea. Цінний морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Snow Queen'

Вічнозелений низький з розлогими пагонами стелющийся кущ 0,15-0,2 м. заввишки і 0,3 м. шириною. Листя світло-зелені. Квітки білі розкриваються під снігом з грудня до квітня. Потребує захищених і тихих місць так як в безсніжні зими може постраждати від морозу і сухості. Інші дані, коренева система, грунт і місце розташування як у виду Erica carnea. Зона морозостійкості 5В

 


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Vivellii'

Вічнозелений низький густий широкоокруглой форми кущ 0,15-0,25 м. заввишки і до 0,4 м. шириною. Листя темно-зелені, взимку бронзово-зелені. Квітки темно-червоно-фіолетові, один з найбільш темноквітучих вересів. Цвіте з січня до травня. Ефективно виглядає на тлі снігових таловин, по сусідству з світлими еріками і цибулинними рослинами. Краще за інших ерік переносить півтінь і високу кислотність грунту. Цінний ранньоквітучий морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В


Erica carnea (ерика трав'яна) 'Wintersonne'

Вічнозелений низький широко округлої форми кущ до 0,25 м. заввишки і до 0,4 м. ширини. Листя ігловидні темно-зелені, взимку фарбуються в коричнево-червоний колір. Квітки від темно-рожевих до пурпурово-червоних в густих суцвіттях. Рясно цвіте березень-квітень. Інші дані, коренева система, грунт і місце розташування як у виду Erica carnea. Зона морозостійкості 5В

 


Erica × darleyensis (ерика дарленська)

Erica × darleyensis це гібрид між Erica carnea (ерика трав'яна) та Erica erigena (ерика Еріугена) яка мешкає на південному заході Франції і Північної Іспанії. Гібрид Erica × darleyensis успадкував від Erica carnea стійкість до хвороб, від Erica erigena зростання і на жаль меншу морозостійкість, при вирощуванні в центральних регіонах України вимагає захищених і теплих місць, легкого укриття на зиму. Особлива цінність Erica × darleyensis - це тривалість цвітіння від листопада до середини травня, і часто випускання кольорових листків.


Erica × darleyensis (ерика дарленська) 'Kramer's Rote'

Вічнозелений ширококустістий швидко розростающийся кущ 0,4-0,5 м. заввишки. Листя ігловидні темно-зелені. Квітки рожево-червоні. Цвіте листопад-травень. Місце розташування воліє сонячне до легкої тіні, захищене. Грунти помірно сухі до свіжих, гумусні, піщані, бідні поживними речовинами, від кислих до лужних. Не дуже морозостійка, потрібно легке укриття на зиму. Швидко розростається, гарна грунтопокривна рослина. Зона морозостійкості 6В

 


Erica × darleyensis (ерика дарленська) 'White Perfection'

Вічнозелений низький з кулястою кроною кущ 0,35-0,4 м. заввишки і до 0,5 м. шириною. Листя зелені, при розпусканні жовті. Квіти сніжно-білі, цвіте листопад-травень. Інші дані і переваги як у Erica х darleyensis 'Kramer's Rote. Зона морозостійкості 6В

 

 

 Gaultheria (гаультерія) - рід рослин належить до сімейства Ericaceae (Вересових)

Рід названий на честь французького лікаря і ботаніка 18 століття Жана-Франсуа Готьє, одного з перших дослідників флори Канади.

У роді Gaultheria налічується близько 170-180 видів, поширених в Австралії, Азії, Південній і Північній Америці. Кілька видів культивуються як декоративні рослини, особливо цікава Gaultheria procumbens (гаультерія лежача) яка росте в лісах і на галявинах на піщано-стерильних грунтах в Східній і Північній Америці, культивується в інших країнах світу.


Gaultheria procumbens L. (гаультерія лежача)

Вічнозелений грунтопокровний дуже низький 0,2 м. висотою але досягає великого діаметру завдяки підземним повзучим кореневим відводкам кущ. Поширюється повільно, одна рослина за 3-5 років досягає 0,4 м. в ширину. Молоді пагони шоколадно-червоні. Листя розташоване чергово, еліптичні або оберненояйцевидні, 2-4 см. завдовжки, іноді більше, темно-зелені блискучі, шкірясті, взимку бордового відтінку, дуже декоративні. Квітки світло-рожеві, кувшінчаті пониклі поодинокі рідше в маленьких суцвіттях, цвіте в липні-серпні, медонос. Плоди червоні кулясті великі 8-15 мм. в діаметрі ягоды, дуже декоративні і зберігаються до пізньої весни, ароматні, неотруйні, птахи їх не скльовують через ефірні масла. В Америці плоди використовуються для прикраси фруктових тортів. Коріння ниткоподібні густо розгалужені у верхньому гумусному шарі, утворюють кореневі відводки. Віддає перевагу тіні або півтіні, при достатній вологості грунту зростає на сонячному місці. Грунти воліє досить вологі, верхні торф'янисті, гумусні, кислі і слабокислі, уникає вапна. Морозостійка, не виносить тривалих періодів посухи, виносить кореневий тиск інших дерев та досить конкурентоспроможна, ідеальна грунтопокривна рослина. Зона морозостійкості 5ВKalmia L. (Кальмія) - рід вічнозелених деревних рослин належить до сімейства Ericaceae (Вересові)

Рід Kalmia названий на честь шведського ботаніка професора Королівської Академії Або (нині Турку) Пера Кальмі (1716-1779). Рід включає до 10 видів, вічнозелені кущі від півметра до декількох метрів в залежності від виду висотою, поширених у Східній та Північній Америці доходячи на півночі до Аляски. Листя всіх видів і сортів Кальмі отруйні.


Kalmia angustifolia (кальмія вузьколиста)

Ареал Північна Америка, натуролізовалась в Європі, зростає як підлісках на вологих сирих кислих торф'яних і болотних грунтах. Вічнозелений широко кущистий вертикальний невеликий кущ з товстими численними мало розгалуженими гілками 0,6-1 (1,5) м. заввишки, з віком на сприятливих грунтах утворює кореневі нащадки і завдяки ним повільно розростається в ширину. Листя розташоване чергово і в мутовках на верхівках пагонів, довгасто-ланцетні, 4-8 см. завдовжки і до 2,5 см. шириною, цілокраї, матові, сіро-зелені з блакитним відтінком, з нижнього боку світло-зелені з жовтими прожилками. Квітки чашоподібної форми, бузкові, рожево-блакитні, рідше до білого кольору, розташовані в пазухах верхніх листків, квітки великі 1 см. в діаметрі зібрані по кілька штук в щільні суцвіття, розквітає в червні на початку липня. Плоди малопомітні коричневі коробочки з 5 частин, містять багато насіння. Коріння поверхневі, тонкі, густі, утворюють нащадки. Світлолюбна, виносить півтінь. Грунти воліє гумусні досить вологі кислі або слабокислі, уникає вапно. Морозостійка, має ряд культурних форм, популярний сорт 'Rubra' з бордово-червоними квітками, сорт відзначений AGM, Великобританія, в 2002 р. Зона морозостійкості 5В


Kalmia latifolia (Кальмія широколиста)

Ареал схід Північної Америки, зростає як підлісок в помірно сухих, вологих, скелястих та піщаних гірських лісах. Вічнозелений вертікальноростущий широкий густорозгалужений кущ 1,5-2 (3) м. заввишки і шириною, іноді і вище, в горах Північної і Південної Кароліни має вигляд невеликого дерева до 9 м., в молодості дуже повільноростуща. Листя розташоване чергово, схожі на лаврові, еліптично-ланцетні 5-12 см. завдовжки і до 4 см. шириною, темно-зелені блискучі, з нижнього боку жовто-зелені. Квітки чашоподібної форми світло-рожевого кольору зібрані в суцвіття, розташовані на кінцях пагонів, цвіте травень-червень. Плоди коричневі коробочки з 5 частин. Коріння поверхневі волокнисті, погано переносять механічні пошкодження (наприклад при викопуванні). Світлолюбна, виносить півтінь. Грунти воліє гумусні досить вологі, але не виносить застійного зволоження, кислі або слабокислі, уникає вапно. Морозостійкий красиво квітучий кущ, званий також гірським лавром, має ряд культурних форм. Зона морозостійкості 5В 


Kalmia latifolia (Кальмія широколиста) 'Elf'

Вічнозелений низький компактний густий кущ 0,5-0,8 м. заввишки і шириною, зростає дуже повільно. Листя темно-зелені блискучі, вузькі, еліптичної форми, 2-3,5 см. завдовжки і 0,8-1,2 см. шириною. Квітки в бутонах світло-рожеві, потім ніжно рожево-білуватого забарвлення, повністю розкриті чисто білі, зібрані в суцвіття на кінцях пагонів, окремі квітки дрібніші ніж у інших представників виду, 1,5 см. діаметром, але цвіте дуже рясно і декоративно, цвіте травень-июнь. Інші характеристики, місце розташування, коріння і грунт як у виду Kalmia latifolia. Морозостійкий, рясно цвіте вже на молодих пагонах. Зона морозостійкості 5В


Kalmia latifolia (кальмія широколиста) 'Kaleidoskop'

Вічнозелений округлої форми кущ з тонкими пагонами, частково піднятими частково стелющимися. Зростає повільно, десятирічна рослина досягає 0,6-0,8 м. висоти і ширини. Молоді пагони зелено-бордові. Листя темно-зелені, ланцетні. Бутони квітів темно-пурпурові, в період цвітіння червонуваті з білою облямівкою, цвіте в червні. Інші дані, місце розташування, коріння і грунт як у виду Kalmia latifolia. Зона морозостійкості 5В

 


Kalmia latifolia (кальмія широколиста) 'Minuet'

Вічнозелений повільноростущий низький кущ 0,6-0,8 м. заввишки і шириною. Листя темно-зелені блискучі. Квітки в бутонах світло-рожеві, розкриті двокольорові біло-рожеві і каштаново-червоні - надзвичайно декоративні. Цвіте в червні. Інші дані, місце розташування, коріння і грунт як у виду Kalmia latifolia. Морозостійкий, рекомендується для невеликих ділянок. Зона морозостійкості 5В

 


Kalmia latifolia (кальмія широколиста) 'Ostbo Red'

Вічнозелений широко кущистий вертикально зростаючий мало розгалужений рихлий дуже повільнозростаючий кущ, до 10 річного віку досягає 0,9 м. висотою, доросла рослина 1,2-1,5 м. заввишки і 2 м. шириною. Листя зелені, вузькі 6,5-8 см. завдовжки і до 3 см. шириною, зігнуті, нагадують човен. Квітки в бутонах вишнево-червоні розкриті рожеві, окремі квітки великі 2-2,5 см. діаметром, цвіте в травні-червні. Незвичайний ефект різнобарвності виходить завдяки присутності в суцвіттях квітів на різних етапах розвитку. Інші характеристики, місце розташування, коріння і грунт як у виду Kalmia latifolia. Рясно цвіте і на молодих пагонах, віддає перевагу захищеним тихім місцям. Зона морозостійкості 6А 


Kalmia polifolia (кальмія багатолиста) (Kalmia glauca)

Ареал північний схід Північної Америки, від Ньюфаундленду на південь до Гудзонової затоки, зростає на холодних кислих болотах. Вічнозелений густий і компактний близько 0,6 м. висотою і шириною кущ. Листя ланцетні, шкірясті, з підігнутим краєм, покриті восковим нальотом, верхня сторона блакитно-зелена, а нижня біла. Квітки рожеві, дрібні, розпускаються квітень-травень. Виключно морозостійкий. Зона морозостійкості 4

 Pieris (пієріс) - рід вічнозелених кущів або низькорослих дерев сімейства Ericaceae (Вересові)

Пієріс - ім'я з давньогрецької міфології. Рід включає сім видів, в культурі використовують три види: Pieris floribunda (пієріс квітучий), Pieris japonica (пієріс японський) і Pieris formosa (пієріс красивий). Найбільш морозостійкий вид Pieris floribunda (пієріс квітучий). Pieris japonica (пієріс японський) і Pieris formosa (пієріс красивий) популярні декоративні рослини, мають багато садових форм, але менш морозостійкі. Всі частини рослини всіх видів і сортів Пієріс отруйні, особливо отруйні для тварин.


Pieris (пієріс) 'Forest Flame'

(Pieris formosaa var. Forestii × Pieris japonica) синонім Pieris japonica 'Flame of the Forest'

Виведений в розпліднику Sunningdale, Англія, 1952 р.

Вічнозелений ширококущистий густорозгалужений вертикальний медленнорастущий кущ. До 10 річного віку досягає до 1 м. висоти і ширини, доросла рослина при сприятливих умовах 2,5 м. висотою, в наших садах частіше тільки до 1,5 м. висотою і шириною. Листя темно-зелені, блискучі, ланцетні або прдолговато-овальні, 3-6 (8) см. довжиною і 1,5-2,5 (3) см. шириною. Листя на молодих приростах при розпусканні червоні, потім світло-червоні або рожеві, пізніше від рожевих до жовто-зелених, яскраве мінливе забарвлення зберігається дуже довго. Цвіте квітень і травень, квітки білі зібрані в злегка пониклі верхівкові густі суцвіття до 12 см. завдовжки. Коріння плоскі, розташовані близько до поверхні, чутливі до ущільнення і обробці. Рекомендується мульчування листям. Потребує гумусних не надто багатих поживними речовинами злегка кислих дренованих з достатньою вологістю грунти, не переносить застою вологи. Місцезнаходження сонячне до півтіні, дуже захищене від північних і східних вітрів, від зимового сонця! Рекомендується для захищених і тихих місць з м'яким кліматом. Зона морозостійкості 6В


Pieris floribunda (пієріс квітучий)

Ареал виду Східна Північна Америка, від Віргінії до Флориди, дуже поширений в Аллеганских горах на тінистих вологих схилах як підлісок. Вічнозелений невеликий широкий кущ, вертикальний і густо розгалужений, з віком рихлий, бічні гілки трохи звисають. Повільноноростущий, річний приріст 10-15 см., розміри дорослої рослини 1,5-2 м. висота і ширина. Листя матово-зелені, шкірясті, гладкі, розташовані чергово, еліптичні або вузькоеліптичні 3-8 см. завдовжки. Квітки білі кувшінчаті 5-6 мм. довжиною зібрані в густі вертикальні суцвіття на кінцях пагонів до 12 см. завдовжки, квіти формуються вже влітку попереднього року. Цвіте рясно квітень-травень. Плоди дуже численні, округлі коричневі коробочки. Коріння плоскі широко поширені з великою кількістю тонких коренів, не виносить ущільнення грунту. Тіньовитривалий. Грунти воліє гумусні не дуже багаті поживними речовинами, кислі або нейтральні, досить вологі, в цілому невимогливий добре росте і на бідних піщаних грунтах. Морозостійкий, дуже тіньовитривалий, але в щільній тіні цвіте не рясно, вважає за краще як більшість рослин сімейства вересових підвищену кислотність грунту, на важких грунтах хворіє, не переносить вітер. Зона морозостійкості 5ВRhododendron (Рододендрон) - рід рослин сімейства Ericaceae (Вересових)

Назва Rhododendron має грецьке походження і складається з двох слів rhodon - троянда + dendron - дерево = трояндове дерево. Рід Рододендрон налічує близько 600 видів, переважно вічнозелені, напіввічнозелені і листопадні кущі, рідше дерева. Рід Рододендрон дуже різноманітний за формами зростання, серед них зустрічаються грунтопокривні гірські види до 10-15 см. заввишки, карликові рододендрони 20-30 см. заввишки, середні і великі кущі, і дерева до 20-30 м. заввишки. Рододендрони поширені в основному в помірному поясі Північної півкулі, при цьому основний ареал поширення Південний Китай, Гімалаї, Японія і Корея. Близько 250 видів мешкають в субтропічній Малайзії, Новій Гвінеї і Північної Австралії. Інша важлива частина місця зростання на заході і півночі Північній Америці де знаходяться види Rhododendron catawbiense (рододендрон кетевбінскій - один з найбільш морозостійких крупнолистних вічнозелених рододендронів), і Rhododendron viscosum (Рододендрон клейкий - листопадний морозостійкий вид). Мала Азія і Кавказ це батьківщина таких важливих видів як Rhododendron smirnowii (Рододендрон Смирнова - морозостійкий вічнозелений вид), Rhododendron luteum (Рододендрон жовтий - листопадний вид) і Rhododendron ponticum (Рододендрон понтійський - морозостійкий вічнозелений кущ, рідко невелике дерево 5 (8) м. заввишки). У Південній і Центральній Європі мешкає чотири види, вічнозелені Rhododendron ferrugineum (рододендрон іржавий - кущ 1,2-1,5 м. заввишки), Rhododendron hirsutum (рододендрон жорстковолосістий - кущ до 1 м. заввишки). На Камчатці і Алясці зростає вид Rhododendron camtschaticum (Рододендрон камчатський) листопадний низький кущ до 0,3 м. висотою, який вважається одним з найкрщіх рослин для кам'янистого саду на вологих прохолодних місцях розташування. Всі частини рослин всіх видів і сортів рододендронів отруйні, листя Rhododendron ferrugineum (рододендрон іржавий) дуже отруйні.

Історія розведення і популяризація видів рододендронів почалася з кінця 18 і початку 19 століть в Англії, в ці роки в Англію були завезені перші види рододендронів: R. carolinianum, R. maximum, R. ponticum, R. caucasicum, R. catawbiense. Ці види і стали основою для тривалої селекційної роботи, в 1825 році селекціонери вивели перший насичено-червоний гібрид. Сьогодні кількість видів і гібридів що використовувалися для проведення селекційних робот в Європі на початку 19 століття збільшилася більше ніж в десять разів. І на сьогоднішній день виведена величезна кількість сортів і гібридів з усілякими формами зростання і забарвленням квітів, з більш рясним і тривалим цвітінням, стійкі до морозів і шкідників. Але культивувалися не лише вічнозелені види, а також і азалії викликали інтерес у любителів і колекціонерів, і вже в 1850 р. в продажу було до 500 гібридів Azalea pontica - Rhododendron luteum (рододендрон жовтий). У рододендронів компактна поверхнева коренева система чутлива до ущільнення, воліє кислі грунти, в результаті багаторічних селекційних робіт вдалося вивести толерантну до вапна підщепу рододендронів, на цю підщепу прищеплюють найвідоміші сорти які стають також толерантні до вапна і розвивають сильну кореневу систему.

В Англії рододендрони настільки популярні в декоративному озелененні, що зараз навіть важко уявити собі англійські сади без них. У нас Рододендрони стали популярні порівняно недавно, і сьогодні як і троянди без сумніву є найпопулярнішими красивоквітучими декоративними рослинами в наших садах. І популярність рододендронів тільки зростає, їх популярність обумовлена ​​тим що рододендрони декоративні не тільки великими дивно красивими суцвіттями, а й великими шкірястими вічнозеленими листками, що виглядає дуже екзотично, а особливо в зимовий час.


Рододендрони крупноквіткові

Крупноквіткові гібриди рододендронів - це група вічнозелених з великими квітками і великими листками до 15 см. завдовжки швидкозростаючих кущів, висота яких 1,5-3,5 (5) м. Період цвітіння сортів цієї групи триває з середини травня до кінця липня. Грунти воліють слабокислі або кислі, рихлі, гумусні, досить вологі але добре дреновані і аеровані. Погано аеріруємие і сирі грунти абсолютно не підходять для рододендронів. Легкі піщані грунти поліпшують шляхом змішування з органічними матеріалами такими як: тирса, тріска, кора, хвоя, листя, солома. Глинисті грунти і суглинки з поганим дренажем неодмінно розпушують піском, корою, листовою землею. Якщо важка щільна глина чи суглинок, потрібно замінити хоча б частину грунту на легкий аерованний органічний матеріал. Краще зимують і довше цвітуть в місцях захищених від палючого сонця і вітру, рекомендується захист від висушующих літніх і зимових вітрів, в природі більшість дикорослих рододендронів ховаються під пологом дерев. Місце розташування воліють трохи затінене, або півтінь (тінь), кілька годин в день їм потрібно яскраве сонце, і тільки в місцях з підвищеною вологою повітря і грунту (поблизу водойм) можлива посадка на сонячному місці. Краще рослини розміщувати таким чином щоб вони були захищені від яскравих сонячних променів після полудня. У дуже захищених закритих місцях можуть постраждати листя від різких перепадів температури, це може привести до коричневих плям уздовж прожилок і краях листя, а також пожовтіння листя. Місця з протягами (між будинками) абсолютно не підходять для рододендронів.

Вічнозелені рододендрони це дуже велика група, має дуже велику кількість сортів. У цьому розділі ми відібрали найбільш витривалі морозостійкі сорти, коротко описали ключові особливості і параметри сортів. Але особливу увагу зверніть на групу сортів відмічену блакитним кольором, це морозостійкі витривалі сорти рододендронів з великими суцвіттями і великими листками які відрізняються сильним ростом, і навіть у великих кущів листя до самої землі. Такі рослини задовольняють найвищі стандарти для рослин-солітерів.


Rhododendron (рододендрон) 'America'

Вічнозелений сильнорослий з розлогою вільною будовою кущ, досягає 3,5-4 м. висоти і ширини. Росте досить швидко, в 10 років досягає близько 2 м. висоти. Листя досить великі, темно-зелені, блискучі. Квіти червоно-рубінові з коричнево-червоним візерунком, зібрані по 10-15 штук в ефектні кулясті вершинні суцвіття, цвіте рясно з кінця травня початку червня. Місце розташування воліє півтінь до тіні. Рекомендується для посадок поодиноко або групами в садах і парках, в поєднанні з вересовими і хвойними рослинами. Морозостійкість висока. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (рододендрон) 'Casanova'

Вічнозелений густий округлий кущ, з еліптичними темно-зеленим блискучим листям до 10 см. завдовжки, 10-ти річні екземпляри досягають до 1,2 м. висоти і ширини. Квітки надзвичайно красиві, в бутонах насичено рожеві, у міру розпускання приймають забарвлення від кремово-рожевого до кремово-жовтого, всередині багатобарвний малюнок жовтий з коричневими точками, суцвіття зібрані по 12-14 квіток. Цвіте у другій половині травня. Один з найцінніших з високою морозостійкістю американських сортів. Витримує зниження температури до -32 °C. Зона зимостійкості 5В


Rhododendron (рододендрон) 'Catawbiense Boursault'

Вічнозелений великий густий з широко-округлою формою кущ 5 м. заввишки і шириною. Швидко зростаючий, річний приріст до 15 см. у висоту і ширину. Цвіте рясно в червні, квітки насичено-лілові з жовто-зеленим візерунком, великі, близько 6,5 см. в діаметрі, по краях злегка хвилясті, зібрані по 15-20 штук в гламурні конічні щільні суцвіття. Листя від еліптичних до довгасто-еліптичних, великі до 15 см. довжиной, темно-зелені блискучі. Місце розташування півтінь до тіні. Дуже витривалий, виключно морозостійкий сорт, витримує морози до -36 °C. Рекомендується для посадок в парках і великих садах. Зона морозостійкості 5А 


Rhododendron (рододендрон) 'Catawbiense Grandiflorum'

Вічнозелений великий широко-вертикально зростаючий густий кущ 6 м. заввишки і 4 м. шириною. Швидко зростаючий, річний приріст до 15 см. у висоту. Цвіте рясно в червні, квітки світло-лілові з жовто-червоним візерунком, великі, близько 6,5 см. в діаметрі, по краях злегка хвилясті, зібрані по 15-20 штук в конічні щільні суцвіття. Листя від еліптичних до довгасто-еліптичних, великі до 15 см. довжиной, темно-зелені блискучі. Місцезнаходження від півтіні до тіні. Старий популярний стійкий до забруднення навколишнього середовища дуже морозостійкий сорт, витримує морози до -36 °C. Рекомендується для посадок в парках і великих садах. Зона морозостійкості 5А


Rhododendron (рододендрон) 'Catharina van Tol'

Вічнозелений з щільним широко-округлим силуетом кущ 3 м. заввишки і шириною, середньо швидкозростаючий, до 10-ти років досягає 1,3 м. висоти і 2 м. ширини. Листя великі, міцні, стійкі. Квітки рожеві з ніжним зеленим малюнком в жовтому зеве, зібрані в щільні кулясті суцвіття. Рясно цвіте в кінці травня. Має гарну морозостійкість, невимогливий до світла, добре росте на сонячних місцях і в тіні. Зона зимостійкості 6А

 


Rhododendron (рододендрон) 'Cunningham's White'

Вічнозелений дуже густий компактний плоско-округлої форми кущ 3-4 м. заввишки і 4-4,5 м. шириною. Росте досить швидко, щорічний приріст 8-12 см. у висоту і ширину. Листя еліптичні, великі 10-12 см. завдовжки, темно-зелені, шкірясті, блискучі. Квітки в бутонах світло-рожеві розкриті сніжно-білі з жовто-зеленим вкрапленням в середині. Цвіте з середини травня до середини червня, часто повторне цвітіння в кінці липня. Один з більш світлолюбних сортів, стійкий до посухи і забруднення повітря. Місцезнаходження сонячне до півтіні. Добре також зростає на грунтах зі зниженою кислотністю. Морозостійкий, при підмерзанні легко відновлюється. Рекомендується для посадок в садах і парках, придатний для міських насаджень, в одиночних і групових посадках, чудовий темно-зелений фон для інших рослин. Чудово виглядає як квітучий вічнозелений живоплот або в створенні алеї. Зона морозостійкості 5А


Rhododendron (рододендрон) 'Helsinki University'

Вічнозелений сильнорослий кущ з піднятими гілками до 2 м. заввишки і шириною. Листя зелені або світло-зелені блискучі, до 15 см. завдовжки. Квітки світло-рожеві з червоно-коричневим вкрапленням в нутрі на верхньому пелюстку, цвіте з середини червня. Місцезнаходження від півтіні до тіні. Сорт з серії виведених сортів рододендронів в Гельсінському університеті в Фінляндії з високою зимостійкістю, витримує морози до -39 °C. Зона морозостійкості 5А 


Rhododendron (рододендрон) 'Elviira'

Вічнозелений невисокий широкий з щільною кроною кущ, в 10 років досягає 0,5-0,6 м. висоти і 0,6-1 м. ширини. Листя зелені блискучі, 6 см. завдовжки. Квітки дзвонові вишнево-червоні, зібрані в конічні суцвіття з 6-10 квіток, цвіте з початку-середини травня. Це ще один представник з серії сортів виведених в Фінляндії, рекомендований для холодних регіонів, витримує морози до -32 °C. Зона морозостійкості 5А

 


Rhododendron (рододендрон) 'Roseum Elegans'

Вічнозелений широко-округлий швидко зростаючий густий кущ, досягає 3 м. висоти і 4 м. ширини. Щорічний приріст близько 15 см. Листя овальні або вузькоеліптичні 7-8 см. завдовжки і 5-6 см. шриною, при розпусканні червонувато-коричневі потім темно-зелені, шкірясті, блискучі. Квіти рожево-лілові з коричнево-червоним візерунком в нутрі, цвіте в червні. Місцеросташування від півтіні до тіні. Популярний сорт, відрізняється високою морозостійкістю і великою стійкістю до забруднення середовища. Витримує морози до -32 °C. Висаджують поодиноко і групами в парках і садах. Зона морозостійкості 5А 


Сорти з групи рододендронів якушіманского

Rhododendron yakushimanum - це досить нова група вічнозелених гібридів що відрізняються компактною кроною, разом з тим рясно квітучі. Вони задовольнять вимоги тих любителів рослин яким потрібно спланувати невеликий сад, або організувати пересувні контейнерні рослини. Рододендрони якушіманского ростуть повільніше ніж інші крупно квіткові сорти, вони краще переносять більш сухі і сильно освітлені місця, відносно переносять або толерантні до вапна, є досить морозостійкі сорти. Ми відібрали найбільш морозостійкі сорти якушіманского що витримують морози до -26 °C, в безсніжні зими бажано легке укриття.


Rhododendron (рододендрон) 'Emanuela'

Вічнозелений з широкой уплощенной кроною кущ, в 10 років досягає 1 м. висоти і до 1,5 м. ширини. Листя темно-зелені довгі і опуклі. Квітки двоколірні, біло-рожеві з ефективними сильно хвилястими темно-рожевими краями, розпускаються в середині травня. Рекомендується і для затінених і для дуже сонячних місць. Сорт дуже декоративний і морозостійкий. Зона морозостійкості 6А

 


Rhododendron (рододендрон) 'Kalinka'

Вічнозелений з регулярною щільною напівкулястою формою кущ, досягає до 1 м. висоти і 1,4 ширини. Листя з верху темно-зелені гладкі блискучі, з низу з темно-коричневим опушенням, еліптичні, до 10 см. завдовжки. Квітки в бутонах червоні, пізніше рубіново-рожеві, поступово освітлюються, з жовто-зеленим малюнком, по краях злегка хвилясті, зібрані в конічні суцвіття з 12-17 квіток. Цвіте рясно і щорічно, цвіте з середини травня - початку червня. Світлолюбна, виносить затінення. Морозостійкість хороша. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (рододендрон) 'Ken Janeck'

Вічнозелений низький з густою розпростертою кроною кущ, в 10 років досягає близько 0,7 м. висоти і 1,1 м. ширини, доросла рослина близько 1 м. заввишки. Молоді прирости біло-опушені декоративні протягом декількох тижнів. Листя темно-зелені, опуклі, з густим кремово-коричневим опушенням з нижнього боку. Квітки великі ніжно-рожеві вицвітають до білого, з жовтою плямою і темно-рожевим гофрованим краєм, зібрані у великі суцвіття по 11-13 штук. Середнього строку цвітіння, цвіте дуже рясно навіть молода рослина, в травні. Прекрасно росте як на повністю відкритих місцях так і в тіні. Висока морозостійкість. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2005 р. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (рододендрон) 'Lumina'

Вічнозелений присадкуватий зі сплющеним силуетом кущ. 10 річні кущі досягають близько 0,5 м. в висоту і близько 0,9 м. в ширину, цільова висота 1 м. Листя шкірясті темно-зелені, злегка блискучі. Квіти рубіново-рожеві з коричневим малюнком, края злегка гофровані, зібрані по 16-20 штук в кулясті суцвіття. Цвіте дуже рясно в другій половині травня. Прекрасно росте як в тіні, так і на повністю відкритих місцях. Морозостійкістю не поступається самим стійким крупноквітковим рододендронам. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (рододендрон) 'Nicoletta'

Вічнозелений з густим приземистим плоско сферичним силуетом кущ, в 10 річному віці близько 0,5 м. висотою і до 1 м. шириною. Листя темно-зелені, злегка опуклі. Квітки спочатку біло-рожеві, відцвітаючи стають майже білі, з яскраво вираженной на верхньому пелюстку червоно-бордовой плямой, зібрані по 16-19 штук в гламурні майже кулясті суцвіття. Цвіте з середини травня. Місце розташування від півтіні до тіні, в затінених місцях квіти більш барвисті і довше зберігаються. Зимостійкість досить хороша. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (рододендрон) 'Polaris' ('Hachmann's Polaris')

Вічнозелений компактний овальної форми кущ. У 10 років виростає до 0,9 м. в висоту і 1,2 м. в ширину, розміри дорослої рослини 1,4 м. висота і 1,8 м. ширина. Листя темно-зелені злегка блискучі, 10-12 см. завдовжки. Квітки в бутонах рубіново-рожеві розкриті ніжно-рожеві, злегка хвилясті з жовтим візерунком, зібрані по 15-18 штук в ефектні кулясті суцвіття. Цвіте рясно з другої половини травня. Сорт морозостійкий, добре росте на повному сонці до півтіні. Зона морозостійкості 6А 


Рододендрони дрібноквіткові

Це група карликових рододендронів, повільно і компактно зростаючі форми з дрібними вічнозеленими листками. Цвітуть з початку квітня, можуть рости на відкритому сонці і півтіні. Добре підходять для переднього плану групи рододендронів, для самих маленьких садків, для вирощування в контейнерах і горщиках. Грунти воліють свіжі гумусні від слабо кислих до сильно кислих.


Rhododendron (рододендрон) 'April Reign'

Напіввічнозелений з прямостоячей кроною кущ, в 10 років досягає 0,8-1 м. висоти. Розміри дорослої рослини 1,3 м. висота і ширина, у молодих рослин крона рихла пізніше стає густішою. Листя еліптичні дрібні до 5 см. завдовжки, зелені, блискучі, взимку мідно-червоні, зберігаються 2-3 роки. Квітки численні ніжно-рожеві, напівмахрові, розпускаються на початку квітня, за це і отримав назву "Квітневе царювання". Віддає перевагу сонячним до півтіні місцям. Цінний американський рано і рясно квітучий морозостійкий сорт, але весняні заморозки можуть пошкоджувати квіти які розкрилися. Рекомендується для невеликих садів. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (рододендрон) 'April Rose'

Напіввічнозелений з вертикальною кроною кущ, висота в 10-річному віці близько 1 м. Доросла рослина 1,3 м. висота і ширина. Листя еліптичні, зелені, блискучі, взимку приймають червонувато-коричневого забарвлення. Квітки дуже численні, пурпурно-рожеві махрові з ніжним ароматом, розпускаються на початку квітня, часто в кінці березня, нагадують маленькі трояндочки, від цього і назва "Квітнева троянда". Квітневі заморозки можуть пошкоджувати розкриті квіти. Віддає перевагу сонячним до напівтінистих місцям. Американський сорт з групи 'April Reign', проте менш морозостійкий рекомендується для захищених місць в невеликих садах. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (рододендрон) 'April Snow'

Напіввічнозелений компактної округлої форми кущ, в 10 років досягає 0,6-0,7 м. висоти і ширини. Листя дрібні, темно-зелені, блискучі. Квітки білі, напівмахрові, розпускаються в другій половині квітня, від цього і назва "Квітневий сніг". Віддає перевагу відкритим до півтіні місцям. Прекрасний весняний акцент, утворює красиві композиції з сортами квітучими пурпурно-рожевими квітками. Морозостійкість висока до -29 °C. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (рододендрон) 'Elite' ('PJM Elite')

Вічнозелений кущ, в 10 років досягає 0,8-0,9 м. в висоту та ширину. Спочатку кущ вільний, з віком стає більш і густіше, доросла рослина близько 2 м. заввишки і трохи більше завширшки. Листя еліптичні дрібні 5 см. довжина і 2,5 см. ширина, темно-зелені, блискучі, взимку темно-коричневого кольору. Квітки пурпурно-рожеві з червоним відтінком, зібрані в кулясті суцвіття з 9-15 квіток. Цвіте з року в рік все рясніше, з кінця квітня до середини травня. Світлолюбний до півтіні. Сорт особливо морозостійкий до -35 °C. Зона морозостійкості 4 


Rhododendron (рододендрон) 'P.J. Mezitt' ('Peter John Mezitt')

Вічнозелений широко-вертикальний кущ, за 10 років досягає до 1 м. висоти і 1,2 м. ширини. Спочатку кущ рихлий з віком стає густішим. Листя овальні, темно-зелені, щільні, блискучі, взимку темно-коричневого кольору. Суцвіття невеликі темно-лілово-рожевого кольору. Цвіте рясно з кінця квітня до середини травня. Пізні заморозки іноді пошкоджують квітки. Місце розташування сонячне до півтіні. Сорт дуже морозостійкий до -32 °C. Зона морозостійкості 4

 


Azalea (Азалія)

Azalea – гарно квітучі листопадні і вічнозелені кущі, з ботанічної точки зору відносяться до роду Rhododendron. Раніше Азалії виділялися в самостійний рід сімейства Ericaceae (Вересові) - Azalea L., зараз всі види азалій увійшли в рід Рододендрон. У садовій класифікації продовжують відокремлювати азалії від інших рододендронів, і зібрані в окрему групу Azalea. Група Azalea має величезну кількість видів і сортів, з численного асортименту було відібрано найбільш морозостійкі і цікаві сорти. Садові азалії дуже підходять для невеликих садів, так як вони наповнюють простір надзвичайно рясним цвітінням і прикрашають сад великою кількістю відтінків кольорів.


Азалії крупноквіткові

Азалії крупноквіткові – це листопадні кущі, спочатку кущі вільної форм, але з часом сильно загущаються. Добре ростуть як на відкритому місці, так і в тінистих місцях. Грунти воліють слабокислі або кислі, необхідно берегти від висихання і перезволоження, не переносять вапна, переважно свіжі гумусні грунти. Димо-і-газо стійкі.


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Anneke'

Листопадний середньорослий кущ з широкою прямой кроною близько 1,5 м. висота і ширина. Листя яскраво-зелені, восени бронзово-помаранчеві. Квітки великі 6-8 см. в діаметрі, жовті, квіткові пелюсточки вигнуті назад. Цвіте дуже рясно щорічно з другої половини травня. Світлолюбний виносить затінення. Морозостійкий. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Berryrose'

Листопадний середньорослий кущ з широким і прямим силуетом близько 1,5 м. висота і 1,8 м. ширина. Листя на молодих пагонах червоно-коричневі потім світло-зелені. Квітки великі 5-8 см. в діаметрі, рожеві з яскраво вираженною жовтою плямою, зібрані по 10-15 штук в кулясті вершинні суцвіття. Цвіте рясно з травня до середини червня. Світлолюбива, виносить затінення. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Cannon's Double'

Листопадний пряморослий широкий кущ, до 10 років досягає 1,2 м. висоти і ширини. Листя на молодих пагонах червоно-мідні потім зелені з мідним відтінком, блискучі. Квітки махрові багатобарвні, в бутонах малинові при розкритті з багатобарвним колірним набором, лососево-рожеві з переходом через ніжно-помаранчевий до кремово-бежевого з жовтим відтінком. Цвіте рясно з кінця травня до середини червня. Світлолюбна, виносить затінення. Морозостійка. Сорт відзначений AGM, Великобританія 2002 р. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Cecile'

Листопадний пряморослий з розлогою кроною кущ, до 10 років досягає 1,1 м. висоти і 1 м. ширини. Молоде листя червонувато-коричневі потім зелені. Квітки великі лососево-рожевого кольору з золотистой цяткою, пелюстки по краях злегка гофровані, зібрані по 10 штук в кулясті ефектні суцвіття. Цвіте рясно з кінця травня ночало червня. Світлолюбна, виносить затінення. Морозостійка. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Christopher Wren'

Листопадний повільноростущий кущ, після багатьох років досягає близько 1,5 м. висоти і ширини. Листя світло-зелені. Квітки надзвичайно красиві, великі насичено жовті з помаранчево-коричневою плямою, розпускаються в середині травня. Світлолюбна, виносить затінення. Морозостійкий старий привабливий цінний сорт, рекомендується для невеликих садів. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Feuerwerk'

Листопадний з сильним ростом кущ, 10 річні кущі досягають 1,5 м. висоти і 1,2 м. ширини, цільова висота 2 м. Листя яйцеподібні від 7 до 10 см. завдовжки, темно-зелені. Квітки яскраво-червоні з червоно-помаранчевою серцевиною, дуже великі до 9 см. в діаметрі, широкорозкриті з трохи вивернутими краями, зібрані в величні напівсферичні вершинні суцвіття. Цвіте з кінця травня до середини червня. Світлолюбна, виносить затінення. Морозостійка. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Freya'

Листопадний компактний кущ з середньою силою росту, досягає до 1,5-2 м. висоти і ширини. Листя темно-зелені. Квітки ніжні золотисто-рожевого відтінку, трубчасті, махрові, 4-5 см. діаметром, зібрані в напівкулясті суцвіття, розкриваються з середини травня. Сорт з трохи забутої групи азалій Rustica, сорт морозостійкий і довговічний, заслуговує бути широко розповсюдженим. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Gibraltar'

Листопадний густоростущий кущ, до 10 років досягає 1 м. висоти і 1.5 м. ширини. Листя блискуче темно-зелене. Квіти від помаранчевих до червоно-помаранчевих, пелюстки загнуті і гофровані по краях, зібрані по 8-15 штук в широкі щільні кулясті суцвіття. Цвіте дуже буйно з 2-3 декади травня. Морозостійкий дуже декоративний сорт. Світлолюбний, виносить затінення. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Glowing Embers'

Листопадний кущ з середньою силою росту, росте до 1,8 м. в висоту і 2 м. в ширину. Листя темно-зелені. Цвіте дуже рясно, квітки помаранчево-жовті близько 6 см. в діаметрі зібрані по 7-14 штук в кулясті щільні суцвіття. Цвіте з кінця травня і в першій декаді червня. Світлолюбна, виносить затінення. Зона морозостійкості 5В

 

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Golden Eagle'

Листопадний густогіллястий із середньою силою росту кущ, з щільним прямим силуетом 1,8 м. висотою і 1,5 м. шириною. Листя темно-зелені блискучі від 9 до 10 см. завдовжки. Квіти світло-помаранчеві зібрані по 6 до 11 штук в ефектні численні кулясті і досить щільні суцвіття. Цвіте дуже рясно з кінця травня початку червня. Світлолюбний, виносить затінення. Сорт виведений від азалії Ноготкова (R. calendulaceum) від якої і успадкував високу морозостійкість. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Golden Lights'

Листопадний вільной прямостоячей форми кущ, після 10 років досягає 1,4 м. в висоту і 1 м. в ширину. Листя оливково-зелені широколанцетні близько 10 см. завдовжки, восени бордово-фіолетові, дуже декоративні. Квітки золотисто-помаранчеві з темною помаранчевою плямою на верхньому пелюстку, широкорозкриті, ароматні, зібрані в кулясті суцвіття до 10 квіток. Цвіте рясно з другої половини травня. Світлолюбна, виносить затінення. Цікава морозостійка новинка європейського ринку, виведена в Міннесотському арборетумі. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Golden Sunset'

Листопадний середньорослий розлогий з вільним силуетом кущ, у віці 15 років більш ніж 1 м. висота і 1,5 м. ширина. Листя зелені. Квітки великі чисто жовтого кольору з золотистими цятками, зібрані в гламурні напівсферичні щільні суцвіття. Цвіте дуже рясно в кінці травня-початку червня. Віддає перевагу сонячним або злегка затіненим місцям. Витривалий морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Goldflamme'

Листопадний з помірною силою росту прямостоячий з досить неправильною відкритою кроною кущ, в 15 років досягає 1,5 м. в висоту і 1,3-1,5 м. в ширину. Листя темно-зелені. Квітки великі 8-9 см, золотисто-помаранчевого відтінку з вогненним малюнком на верхньому пелюстку і злегка хвилястим краєм, зібрані в суцвіттях до 13 квіток. Цвіте дуже рясно в кінці травня. Світлолюбний, виносить затінення. Морозостійкий з дуже декоративними квітами сорт. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Goldpracht'

Листопадний із середньою силою росту щільний кущ. До 15-ти років досягає 1,1 м. висоти і 1,3 м. ширини. Листя еліптичні 6-9 см. завдовжки, зелені. Квітки великі від 6,5 до 7,5 см. в діаметрі, ароматні, жовті з великой помаранчево-жовтою плямою, зібрані по 7-9 штук в широкі ефектні суцвіття. Цвіте дуже рясно в третій декаді травня. Віддає перевагу сонячним або злегка затіненим місцям. Морозостійка. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Homebush'

Листопадний із середньою силою росту прямостоячий і густий кущ, у віці 10 років висота близько 1,5 м., ширина 1,3 м. Листя еліптичні, світло-зелені. Квітки пурпурно-рожеві напівмахрові, зірчасті, невеликі 3-4 см. в діаметрі зібрані в дуже ефектні ідеально кулясті суцвіття по 12-16 штук. Цвіте дуже рясно з кінця травня до середини червня. Віддає перевагу сонячним або злегка затіненим місцям. Цінний морозостійкий сорт виведений ще в 1925 році, завдяки оригінальной краси не втратив своєї цінності. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Jack A. Sand'

Листопадний вертикальний середньорослий кущ, в 10 років досягає 1,4 м. висоти і близько 1,2 м. ширини, доросла рослина близько 2 м. висота. Молоде листя червонувато-коричневе потім темно-зелені. Квітки напівмахрові, дуже цікаве забарвлення, в бутонах червоно-рожеві пізніше рожево-білі з контрастной жовтой плямою, зібрані в кулясті суцвіття. Цвіте з середини травня. Віддає перевагу сонячним або напівтіністим місцям. Морозостійка, рекомендується для одиночних і групових посадок разом з іншими азаліями і рододендронами. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Juanita'

Листопадний середньорослий кущ з щільною овальною кроною, до 15 років досягає 1,4 м. висоти і 1,6 м. ширини, цільова висота 2 м. Листя темно-зелені, восени оранжево-червоні. Квітки 6,5-7,5 см. в діаметрі, темно-рожеві з яскраво вираженною золотисто-жовтою плямою, пелюстки по краях злегка хвилясті, зібрані по 9-10 штук в ефектні кулясті вершинні суцвіття. Цвіте дуже рясно в кінці травня початку червня. Віддає перевагу сонячним або напівтіністим місцям. Сор морозостійкий. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Klondyke'

Листопадний кущ з середньою силою росту прямим і широким силуетом, в 10 років виростає до 1,3 м. у висоту і 1,2 м. в ширину. Молоді листя червоно-коричневі утворюють контрастний фон для розпускающихся квіток, потім зелені і блискучі, восени красиво пофарбовані в коричнево-червоний колір. Квітки в бутоні червоно-помаранчеві, розкриті жовто-помаранчеві по краях хвилясті, від 6 до 8 см. в діаметрі, зібрані по 8-15 штук в напівсферичні суцвіття. Цвіте дуже рясно в другій половині травня. Віддає перевагу сонячним або затіненим місцям. Сорт витривалий, морозостійкий, рекомендується для посадок в садах поодиноко або в групах Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Mandarin Lights'

Листопадний вертикальний повільноростущий кущ, 10-ти річний екземпляр досягає до 1 м. в висоту і 0,7 м. ширина, цільова висота близько 2-х м. Листя близько 10 см. завдовжки, світло-зелені, восени темно-бордові. Квітки помаранчево-червоного відтінку з соковитой помаранчевой плямой на верхньому пелюстку, края пелюсток гофровані, зібрані в ефектні ідеально кулясті суцвіття, злегка запашні. Цвіте на рубежі травня і червня. Віддає перевагу сонячним або напівтіністим місцям. Американський сорт з високою морозостійкістю до -31 °C. Зона морозостійкості 5А


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Parkfeuer'

Листопадний вертикальний швидко зростаючий кущ, в 10 років досягає до 2 м. в висоту і 1,5 м. в ширину. Листя темно-зелені. Квіти в бутонах темно-червоні потім червоні блискучі, в нутрі помаранчеві з тичинками білого кольору, з легким ароматом, зібрані по 9-11 штук в широкі напівсферичні суцвіття. Цвіте щорічно і дуже рясно, з кінця травня до середини червня. Віддає перевагу сонячним або злегка затіненим місцям. Дуже привабливий морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Persil'

Листопадний з нерегулярною формою повільноростущий кущ, до 15 років досягає 1,5 м. висоти. Листя світло-зелені. Квітки білі з яскравим жовто-золотистим візерунком, від 5 до 7 см. в діаметрі, зібрані по 8-12 штук в кулясті суцвіття. Цвіте щорічно і рясно з кінця травня початку червня. Віддає перевагу сонячним або злегка затіненим місцям. Морозостійкий. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Pink Delight'

Листопадний кущ з широкой рихлой округлой кроною, до 15 років досягає 1,7 м. висоти і 1,4 м. ширини. Листя світло-зелені. Квітки рожеві, всередині трохи світліші і з яскраво вираженой золотисто-жовтой плямой, від 6,5 до 8 см. в діаметрі, зібрані по 8-12 штук в широкі кулясті суцвіття. Цвіте з другої половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Сорт морозостійкий. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Sarina'

Листопадний кущ з густою кроною, до 10 років виростає до 1,2 м. в висоту і 1,4 м. в ширину. Листя зелені. Квітки великі ароматні рожево-лососеві з оранжево-жовтою плямою, краї пелюсток сильно гофровані, зібрані по 8-10 штук в кулясті суцвіття. Цвіте красиво і дуже рясно в кінці травня початок червня. Світлолюбний, виносить півтінь. Сорт морозостійкий. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Satomi'

Листопадний кущ з рихлой прямой кроной, до 10 років досягає 1,2 м. висоти і 1,4 м. ширини. Листя світло-зелені шірокоеліптичні 8 см. в довжину. Квітки в бутонах біло-рожеві, потім зовні і по краях рожеві, повністю розкриті чисто-білого кольору з золотистой плямой, від 7,5 до 8,5 см. діаметром, зібрані по 7-9 штук в щільні кулясті суцвіття, приємно ароматні. Цвіте дуже рясно і щорічно з середини травня. Віддає перевагу сонячним або злегка затіненим місцям. Морозостійкий. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Saturnus'

Листопадний середньорослий кущ, 10-річний екземпляр досягає 1,4 м. в висоту і близько 1,1 м. в діаметрі, доросла рослина 1,5-2 м. заввишки. Листя темно-зелені, восени оранжево-червоні. Квітки середньої величини 6-7,5 см. в діаметрі, широко-воронкоподібні оранжево-червоного кольору зібрані в кулясті суцвіття, складаються з 8-9 квіток. Початок цвітіння випадає на кінець травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Цінний сорт з групи Mollis, особливо морозостійкий, стійкий до посухи, рекомендується для всіх типів садів і міського озеленення. Зона морозостійкості 5А


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Schneegold'

Листопадний кущ з середньою силою росту і правильною формою, до 10-ти років досягає близько 1 м. висоти і ширини. Листя темно-зелені досить великі 9-12 см. в довжину. Квітки великі до 10 см. в діаметрі, широкорозкриті, білі з жовтою плямою, зібрані по 9-12 штук в напівсферичні суцвіття. Цвіте рясно в другій половині травня і на початку червня. Світлолюбний, виносить півтінь. Особливо ефектно виглядає на тлі темної зелені. Морозостійкий. Зона морозостійкості 5В


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Sunte Nectarine'

Листопадний кущ з широкой прямой рихлой кроной, до 10-ти років досягає до 1,4 м. у висоту і 1,2 м. в ширину. Листя світло-зелені. Квітки великі до 9 см. в діаметрі, широко-розкриті, золотисто-жовті з помаранчевим відтінком з вогненним малюнком, зібрані по 9-11 штук в ефектні кулясті суцвіття. Цвіте дуже рясно в кінці травня і в першій декаді червня. Світлолюбний, виносить півтінь. Сорт морозостійкий. Зона морозостійкості 5В

 


Rhododendron (азалія крупноквіткова) 'Toucan'

Листопадний швидко зростаючий кущ з широкою і регулярною густою кроною, у віці 10 років досягає близько 2 м. в висоту і майже такої ж ширини. Листя світло-зелені, еліптичні, покриті залозистими волосками, восени забарвлюються в оранжево-коричневі тони. Квітки в бутонах жовті потім бежеві до лимонно-жовтого кольору і великой жовтой плямой, великі близько 9 см. в діаметрі, зібрані по 7-14 квіток в округлі гламурні досить вільні вершинні суцвіття. Цвіте дуже рясно в кінці травня початок червня. Світлолюбний, виносить півтінь. Морозостійкий. Зона морозостійкості 5В


Азалія японська

Японські азалії це вічнозелені або напіввічнозелені більшість сортів низькі кущі з широкою густою кроною і надзвичайно рясним цвітінням. За типом вони дуже схожі на всім відомі кімнатні азалії Rhododendron simsii (Рододендрон Сімса). Японські азалії виведені з численних вічнозелених і напіввічнозелених що мешкають в Японії дрібнолистних диких видів азалій. Японські азалії дуже декоративні рослини, але погано переносять холод і спекотне літо континентального клімату, коренева система поверхнева вимагає рівномірно зволоженою грунту круглий рік, рекомендується мульчувати коріння листям або іншими матеріалами. Особливо небезпечні для них сухі вітри і ранньовесняне сонце, потребують тихих захищених від вітру місця, або укриття на зиму сосновим або ялиновим гіллям, або нетканими матеріалами. Грунти воліє рихлі гумусні, свіжі або вологі, від слабокислих до кислих. Світлолюбна, виносить затінення і півтінь. Японські азалії чудово підходять для самих маленьких садків, можна використовувати як красивоквітучі грунтопокривні рослини на відповідних їх вимогам місцях.


Rhododendron (азалія японська) Babuschka 'Hachbadu'

Напіввічнозелений карликовий кущ з компактною кулястою формою. Після 10 років досягає близько 0,5 м. висота і ширина. Листя темно-зелені блискучі. Квітки численні великі близько 4,2 см., напівмахрові, карміново-рожеві з темно-червоним малюнком на середньому пелюстку, зібрані по кілька в верхівкових суцвіттях. Цвіте дуже рясно в другій половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Сорт дуже декоративний, морозостійкість до -25 °C, рекомендується для посадок в захищених від вітру місцях. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) EISPRINZESSIN 'Hacheis'

Вічнозелений низький плоский кущ, в 10 років досягає 0,3 м. в висоту і 0,5-0,6 м. в ширину, доросла рослина 0,4-0,8 м. висота і до 1,3 м. ширина. Листя темно-зелені, овальні до круглих, матові. Квітки махрові складаються з близько 20 пелюсток, широко розкриті, білі всередині тонкий кремовий малюнок, близько 5 см. в діаметрі, зібрані по кілька в верхніх суцвіттях. Цвіте неймовірно рясно і довго з кінця травня до середини червня, в період цвітіння весь кущ як під снігом, листя майже не видно. Світлолюбив, виносить півтінь. Один з найкрасивіших білих сортів азалії японської, морозостійкість до -24 °C, рекомендується для посадок в захищених місцях. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Fridoline'

Вічнозелений до напіввічнозеленого повільноростущий кущ з уплощенной формою крони, після 10 років досягає близько 0,35 м. висоти і 0,6 м. ширини. Листя овальні дрібні до 3,2 см. в довжину, зелені, блискучі, на сонячних місцях взимку може частину листя скинути і навесні знову відростити. Квітки численні середні 4-4,5 см. в діаметрі, рубіново-червоні з делікатним темно-червоним ніжним малюнком. Світлолюбив, виносить півтінь. Цвіте в кінці травня і початку червня. Морозостійкість висока. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Gislinde'

Вічнозелений повільноростущий компактний плескатої форми кущ, після 10 років досягає 0,3 м. в висоту і близько 0,6 м. в ширину. Листя темно-зелені блискучі, яйцеподібні, близько 2 см. завдовжки. Квітки напівмахрові рідше поодинокі карміново-рожеві від 4 до 4,5 см. в діаметрі, дуже численні. Цвіте з другої половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Належить до найстійкіших сортів в групі японських азалій, морозостійкість до -26° C. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Kermesina'

Вічнозелений до напіввічнозеленого густо розростающийся компактний кущ, до 10 років досягає 0,8 м. висоти і 1 м. ширини. Листя темно-зелені, овальні, блискучі, взимку змінюють забарвлення на темно-бордовий і навесні знову зелені, на сонячних місцях може частину листя скинути. Квітки прості дрібні і численні до 3,5 см. в діаметрі, рожево-рубінові з червоним відтінком. Цвіте рясно в другій половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Один з найпростіших в вирощуванні сортів, добре переносить низькі температури. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Kermesina Rose'

Вічнозелений до напіввічнозеленого дуже щільний компактний кущ, до 10 років досягає 0,6 м. висоти і 0,9 м. ширини. Листя темно-зелені злегка блискучі. Квітки численні дрібні рожеві з яскраво вираженими червоно-рубіновими смугами на розкритих пелюстках, виглядає дуже елегантно. Цвіте рясно в другій половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Сорт морозостійкий, є мутацією попереднього сорту 'Kermesina', так само в цій серії є ще з чисто білими квітками сорт 'Kermesina Alba' але трохи більш чутливий до морозів, ніж цих два. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Ledicanense'

Напіввічнозелений з широким прямим силуетом кущ, до 10 років досягає 0,6 м. висоти і 1,2 м. ширини, максимальна висота дорослого куща 1 м. Листя зелені матові 40 х 12 мм., зимуючих листків залишається мало. Квітки світло-бузкові великі, з пурпурно-червоним візерунком на трьох верхніх пелюстках. Цвіте у другій половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Вважається самим морозостійким в своїй групі, морозостійкість до -27 °C. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Melina'

Вічнозелений компактний низькорослий з густою широкою кроною кущ, до 10 років досягає 0,3 м. висоти і 0,7 м. ширини. Листя темно-зелені злегка блискучі, оберненояйцевидні 2,5 см. завдовжки, взимку червоно-бурі зберігаються на кущі. Квіти пурпурово-рожеві всередині більш червоні, напівмахрові з подвійним-потрійним ярусом, складаються з 12-15 пелюсток, до 5 см. в діаметрі. Цвіте дуже рясно і досить довго, в кінці травня і в першій декаді червня. Світлолюбний, виносить півтінь. Привабливий морозостійкий сорт. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) 'Otava'

Напіввічнозелений кущ компактної форми, 10-ти річні екземпляри досягають 0,7 м. висоти і трохи більше ширини. Пагони і листя бархатисто-опушені. Листя поздовжньо-яйцевидні, матові, темно-зелені, 2,2 см. завдовжки, взимку на кущі залишається мало листя. Квітки світло-фіолетові з темно-фіолетовою серединою, квітки дрібні 2-4 см. діаметром але численні. Цвіте дуже рясно з середини травня. Світлолюбний, виносить півтінь. На захищених і напівтінистих місцях переносить зиму без пошкоджень. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) PETTICOAT 'Hachpett'

Вічнозелений густий кущ широко округлої форми, після 10 років досягає близько 0,6 м. висоти і 0,8 м. ширини. Листя темно-зелені блискучі, восени зелено-жовто-червоного кольору. Квітки незвичайно рожеві махрові з рифленими краями, великі близько 5,8 см. діаметром, з червоним малюнком і червоною тичинкою всередині чаші. Цвіте дуже рясно в другій половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Дуже декоративний сорт, морозостійкість задовільна, рекомендується для посадок в захищених тихих місцях. Зона морозостійкості 6А


Rhododendron (азалія японська) SCHNEEPERLE 'Hachschnee'

Вічнозелений густий полушаровидной уплощенной форми кущ, після 10 років близько 0,3 м. висоти і 0,8 м. ширини. Листя темно-зелені дрібні до 3 см. завдовжки, овальні, блискучі. Квітки дуже декоративні, білі махрові складаються з 17-20 пелюсток, широко-розкриті, великі, діаметр квітки 4-5 см., нагадують трояндочки. Цвіте щорічно і рясно в другій половині травня. Світлолюбний, виносить півтінь. Це гарний новий сорт азалії японської, досить витривалий, морозостійкий, але бажано захищене від зимових вітрів місце посадки. Зона морозостійкості 6А          Vaccinium L. (Вакціініум) - брусниця, журавлина, чорниця - Ericaceae (Вересові)


Vaccinium corymbosum L. (Чорниця щиткова, або Лохина високоросла)

Ареал Східна Північна Америка, зростає на вологих або сирих кислих грунтах, в болотах, лісах, низинах і на сирих лугах. Листопадний повільнозростаючій густорозгалужений кущ, з віком широкорозлогий з безліччю пагонів, 1-2 м. заввишки і шириною. Листя розташоване чергово, яйцевидно-ланцетні, зелені, осіннє забарвлення жовте або яскраво-помаранчево-червоне. Квітки біло рожеві округлі дзвіночки зібрані в густі пучки, цвіте в травні. Плоди округлі 1,5 см. діаметром, синьо-чорні з сизим нальотом, їстівні, солодкі з приємним смаком. Коріння поверхневі розпростерті з великою кількістю тонких коренів. Світлолюбна, виносить півтінь. Грунти свіжі або вологі (сирі), гумусні, добре росте на гумусних піщано-вересових грунтах які можуть бути і болотисті, зі значенням pH близько 4,0-5,0, виносить і pH 3,0. Потреба в азоті дуже маленька, при надмірній кількості азоту пагони відмирають. Морозостійка, любить прохолодні і вологі місця розташування. Має велику кількість культурних сортів, вирощується як декоративна і плодова рослина на присадибних ділянках і на промислових плантаціях. Зона морозостійкості 5В


Vaccinium macrocarpon AIT. (Журавлина великоплідна, або Журавлина американська)

Ареал Східна Північна Америка, зростає на сфагнових болотах, на дюнах дичає. Вічнозелений грунтопокровний кущ з сланкими довгими тонкими з віком густими пагонами, які утворюють щільний зелений килим 10-30 см. заввишки. Листя розташоване чергово, маленькі з коротким черешком, еліптично-довгасті 0,5-1,5 см. завдовжки, зверху світло-зелені або зелені слабо глянцеві, тверді і шкірясті, з нижнього боку світло-сірі (попелясті), взимку стають червоно-коричневими. Цвіте в травні-червні-липні, квітки світло-пурпурові або біло-рожеві з вигнутими пелюстками звернені рильцем донизу (пониклі) на довгих квітконіжках, цвітіння може зайняти 20-25 днів. Плоди округло-елліпсовидні 1-1,3 см. діаметром (розмір ягід в рослин які ростуть на болотах більші), вишнево-червоні з сіро-блакитним восковим нальотом, при дозріванні в серпні стають темно-червоними або чорно червоними, глянцеві. Ягоди їстівні, мають кисло-гіркий смак, містять багато вітаміну С і антиоксидантів, ягоди можна збирати до перших сильних заморозків, довго зберігатися у свіжому вигляді. Світлолюбна. Грунти воліє піщано-гумусні досить вологі сирі пухкі, від кислих до слабо кислих. Дуже морозостійка, вирощується як декоративна і плодова рослина, на присадибних ділянках та в промислових масштабах, має культурні плодові сорти 'Crowley', 'Pilgrim', ягоди діаметром 1,9 см. дуже декоративні. Зона морозостійкості 2


Vaccinium myrtillus L. (Чорниця звичайна)

Ареал Європа до Центрального Сибіру, ​​на південний схід аж до Кавказу, відрізняється широкою екологічною амплітудою. До вологості маловимоглива, зростає в світлих листяних і хвойних лісах, зустрічається як на околицях болот і в сирих лісах, так і на сухих освітлених ділянках, на вересових болотах, на свіжих гумусних пухких грунтах які не містять вапна. Повільнозростаючій листопадний кущ, росте строго вертикально, досягає 20-50 см. висоти, утворює багато пагонів. Молоді пагони зелені гладкі ребристі. Листя світло-зелені, знизу бліді, на коротких черешках, майже сидячі, розташовано чергово, еліптичні або загострено-яйцеподібні, 1-2,5 см. завдовжки, 1-1,5 см. шириною, восени червоніють. Цвіте в травні-червні, квітки поодинокі зеленувато-червонуваті округлої форми кувшінчато-кулясті віночки, пониклі, на коротких квітконіжках. Плоди дуже смачні круглі ягоди 0,6-1 см. діаметром, темно-сині з сизуватим нальотом, сік чорниці сильно барвний, плодоносить в липні-вересні. Утворює довге коріння на яких формуються нові кущі, тривалість життя складається з декількох поколінь вегетативно утворившихся кущів може досягати декількох сотень років. Кущі сформовані на кореневищах зацвітають на 4-й рік і живуть до 14-18 років, а що утворилися з насіння зацвітають лише на 15-20-й рік. Віддає перевагу світлим місця і півтіні, проте на зовсім відкритих ділянках нерідко повністю або частково відмирає. Грунти воліє піщано-гумусні свіжі або вологі багаті гумусом пухкі субстрати, кислі або слабокислі. Морозостійка, вирощується як декоративна і плодова рослина, вирощується на присадибних ділянках та в промислових масштабах, смачні ягоди мають велике господарське значення, зелені пагони популярні у флористиці, плоди та сама рослина застосовується як лікарська сировина. Зона морозостійкості 1


Vaccinium vitis-idaea L. (Брусниця звичайна)

Ареал від Північної Європи до Сибіру і Японії, а також в арктичній Північній Америці, відрізняється широкою екологічною амплітудою, особливо по відношенню до вологи, зустрічається як на сухих так і на заболочених місцях, росте як нижній ярус сухих хвойних лісів, на верхових або середніх болотах, в горах в заростях чагарників, на піщаних, кам'янистих, гумусних і бідних кислих грунтах. Вічнозелений повільнозростаючій низький кущ 10-30 см. заввишки з вкорінюющимися сланкими пагонами, живе близько 13 років. Листя розташоване чергово, шкірясті, маленькі, яйцеподібні, зверху зелені глянцеві, з нижнього боку світліші. Цвіте в травні-червні, пізнім літом можливе повторне цвітіння, квітки біло-рожеві дзвіночки зібрані в маленькі густі пониклі суцвіття, мають слабкий але приємний запах. Плоди дуже декоративні, округлі червоні блискучі ягоди завбільшки з горошину, яскраво-червоні ягоди різко виділяються на тлі зеленого листя, їстівні корисні, на смак терпко-солодко-кислі, можливо різноманітне застосування, дозрівають в серпні-вересні, ягоди можна збирати до перших сильних заморозків, після перших заморозків стають м'якими і водянистими, плодоносить нерегулярно. Коріння поверхневі широко поширені з великою кількістю тонких коренів, утворюють нащадки. Світлолюбна, виносить півтінь, в тінистих місцях менш цвіте і плодоносить. До грунтів не вимоглива, часто росте на бідних сухих грунтах, вважає за краще піщано-гумусні або торф'яні кислі від свіжих до сирих, потреба в азоті дуже обмежена. Морозостійка, добре переносить безсніжні морозні зими, вирощується як декоративна і плодова рослина, вирощується на присадибних ділянках та в промислових масштабах, має близько 20 культурних сортів. Зона морозостійкості 1


Vaccinium vitis-idaea (Брусниця звичайна) 'Koralle'

Була виведена в 1969 р. Х. Ван дер Смітом, Голандія.

Вічнозелений повільноростучій низький густо кущистий кущ 20-30 см. заввишки, з підземними вкорінюющимися пагонами. Листя розташоване чергово, маленькі, яйцевидно-еліптичні, 1,5-2,2 (2,5) см. завдовжки і 0,7-1,3 см. шириною, грубі, глянцеві, світло-зелені або зелені. Цвіте в травні-червні, пізнім літом можливе повторне цвітіння, квіти біло-рожеві дзвіночки зібрані в гроновидні звисаючі суцвіття. Плоди округло-яйцеподібні яскраво-червоні ягоди 1-1,2 см. завдовжки і 0,8-1 см. діаметром, дуже численні. Інші дані і переваги як у Vaccinium vitis-idaea L. Зона морозостійкості 1  


 

Якщо розділ вересові рослини, види та сорти, умови вирощування та використання в ландшафтному дизайні, був Вам цікавий і корисний, поділіться будь ласка з друзями в соціальних мережах:

Подяка за Поширення!