Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

РОСЛИНИ З ДЕКОРАТИВНИМ ОСІННІМ ЗАБАРВЛЕННЯМ

Мінливий зовнішній вигляд рослин оживляє сад, і в осінню пору року істотно можуть змінити своїми барвами вигляд, зробити сад дуже привабливим. Осіннє забарвлення листя залежить від місцевого мікроклімату і погодних умов. Сонячне місце стимулює фарбування, затінене спричиняє менш насичених кольорів. На посилення забарвлення листя, впливають контраст між теплими сонячними днями і холодними ночами.


Хвойні дерева і кущі з декоративним осіннім забарвленням


Ginkgo Biloba (Гінкго білоба - Гінкго дволопатеве) і сорти

Гінкго дволопатеве оригінальне величне з ажурним листям листопадне дерево. У молодому віці має конічну форму, в подальшому ця правильність втрачається, з віком широке з розлогими довгими мало розгалуженими гілками. В молодості часто повільно зростаюче. У 30 років досягає близько 8-12 м. висоти, доросла рослина 15-20-30 (35) м. заввишки і 10-15 (20) м. шириною, річний приріст в висоту 35-40 см. і в ширину 25 см. Листя світло-зеленого кольору, віялоподібні, шкірясті, з довгими черешками. Восени яскраво золотисто-жовтого кольору. Морозостійкий, тіньовитривалий. Виносить спеку, міський клімат, сильне забруднення повітря. В Європі не хворіє. Вимоги до грунту і вологі невисокі, добре росте на всіх культивованих грунтах, від помірно сухих до вологих, від кислих до лужних. Коріння сильні стрижневі глибокі. Старі дерева утворюють на нижньому боці сильних гілок і стовбурі повітряні кореневі нарости які можуть досягати метрової довжини. Про їх призначення до сих пір мало відомо. Рекомендується для великих садів і парків, придорожніх алеях, в одиночних посадках. Зона зимостійкості 5A


Larix (модрина) всі види і сорти

Своєрідність сезонної поведінки модрина - скидання хвої на зиму відразу виділяє їх серед інших основних хвойних, оскільки ця особливість у інших родів хвойних відсутня. Листя (хвоїнки) у модрина м'які, плоскі, з білими рядами устиць, помітними знизу.

На подовжених пагонах листя розташовуються спірально, на укорочених - пучками, 20-40 хвоїнок в кожному. Шишки дрібні (1-10 см.), округлі або циліндричні, сидять на кінцях укорочених пагонів. Молоді шишки зелені або червонуваті, зрілі - коричневі. Вони дозрівають в той же рік восени, або на початку наступної весни. Розкриваючись і звільняючи насіння, вони залишаються на дереві ще кілька років. Насіння дрібне (3-6 мм.), жовтувато-бурі, з крилом. На другий, рідше - на третій рік вони втрачають схожість.

Модрина швидкозростаюча, невибаглива до грунту, газостійка, довговічна рослина. Непогано почуває себе навіть уздовж доріг. Коріння глибоко йдуть в грунт. Світлолюбна. Добре росте на лужних грунтах. Модрина морозостійка, і без особливих проблем може застосовуватися в декоративному озелененні по всій території України.

Розмножується насінням. Щеплення використовується тільки при розмноженні декоративних форм. Пересадку в дорослому стані переносить до 20-річного віку, краще з замороженной грудкою землі. До грунтів не вимоглива, але при посадці бажано додати в яму комплексне добриво.

Колірна гама хвої в залежності від виду включає в весняно-літній сезон всі відтінки зеленого кольору. В осінній період хвоя набуває золотисто-жовтий відтінок; скидає вона в залежності від виду в різний час. Модрина сибірська, наприклад, скидає її тільки в листопаді.

В основному, в природі модрина росте в межах трьох ареалів - в помірних і холодних областях Європи, Азії та Північної Америки.

Larix decidua (модрина європейська)

Листопадне високе струнке хвойне дерево, вид широко поширений в природі і активно використовується в декоративному озелененні в Європі, який так і називається - модрина європейська.

Високе дерево з правильною, в основному вузько-конічною кроною і прямим стовбуром, гілки горизонтальні або підняті, тонкі, швидкоростущіе, бічні пагони пониклі. Дерево сильноросле, річний приріст у висоту 40-50 см. в ширину 25-30 см., у віці 30 років досягає 15 м. висоти. Розміри дорослої рослини від 25 до 45 м. заввишки, і від 8 до 20 м. шириною. Хвоя голчаста, зібрана впучкі 3-40 шт., довжиною 10-30 см., ніжна, влітку світло-зелена, пізно осіння яскраво-жовта або золотсто-жовта. Жіночі квітки яйцеподібні, 1-1,5 см. довжиной, вертикальні, рожево-пурпурні, чоловічі циліндричні або яйцеподібні, 0,5-1 см. довжиной, бузково-жовті, дуже декоративні, цвіте в квітні. Шишки коричневі яйцевидні, 2,5-4 см. довжиной з 40-50 лускатим насінням, края не загнуті назовні, на відміну як Larix kaempferi (модрина японська). Коренева система глибока, стрижнева, на глинистих і сирих грунтах поверхнева. Дуже морозостійка. Світлолюбива. Віддає перевагу багатим поживними речовинами свіжим або вологім грунтам, невимоглива до кислотності грунту, для оптимального розвитку крони, потребує великого простору, любить місця з рухом повітря, переносить низьку вологість повітря. Добре переносить періоди посухи завдяки глибокій кореневій системі, яка робить її ще й дуже вітростійкой. У природі росте на багатих поживними речовинами, свіжих, дренованих і добре аерованих грунтах, як на вапняних, так і на первинних породах в високогірних і субалтійскіх поясах хвойних лісів, де піднімається до 24000 м. над рівнем моря, зазвичай разом з Pinus cembra (сосна кедрова європейска). В корі багато дубильних речовин, деревина важка і міцна, еластична. Це сама міцна і довговічна деревина хвойних порід Центральної Європи, надзвичайно стійка до вологи, використовується для підводного будівництва, така ж цінна, як і дубова.

Широко використовується для озеленення міст і промислових територій. Висаджується у вигляді живоплоту, молоді рослини добре переносять стрижку і формування. Крок посадки: 0,5-1 м. Зона зимостійкості 3

 

 

 

 

 

 


Metasequoia glyptostroboides (метасеквойя китайська, або метасеквойя гліптостробоідна, або метасеквойя бороздчатошишечна)

У природі росте в тінистих вологих гірських лісах Китаю в провінціях Хубей і Сечуань, на висоті 700-1350 м., на родючих добре дренованих кислих глинистих грунтах. Листопадні стрункі швидкозростаючі дерева, з густою конусоподібною кроною, прямим стовбуром, сильно потовщеним біля основи і тонким на верху. Гілки в молодості підняті по діагоналі, у старих дерев горизонтальні, в нижній частині злегка звисають. Дуже швидко зростаючі, річний приріс в молодості може досягати більше 1 м., через 10 років 40-60 см., пізніше тільки 30-40 см. Дерева ростуть в середньому до 25-35 м. висоти, рідше зустрічаються екземпляри близько 40 м. висоти і 7-10 м. шириною. Хвоя голчаста, світло-зелена, 20 мм. довжиною, восени хвоя опадає разом з короткими пагонами. Осіннє забарвлення від жовтого до червоно-коричневого кольору. Шишки яйцевидні або округлі, 2-2,5 см. довжиною. Світлолюбна, виносить невелике затінення. Віддає перевагу свіжим або вологім, багатим, кислим або лужним грунтам, росте також на помірно сухих піщаних грунтах, але приріст помітно менший. Молоді рослини можуть пошкоджуватися морозом. Виносить міський клімат, переносить затоплення. Рекомендується висаджувати у вологих місцях, поряд зі ставками і струмками, в великих садах і парках. Зона зимостійкості 6АЛистяні дерева з декоративним осіннім забарвленням


Acer (клен) більшість видів і сортів

Acer rubrum (клен червоний)

Листопадне дерево середніх розмірів з конічною або округлою кроною, зі зімкнутою кроною, у віці гілки пониклі. Ареал поширення в природі, одне з найбільш часто зустрічающихся дерев в східній частині Північної Америки, по берегах річок, на болотах, на вологих до мокрих грунтах, а також на сухих гірських хребтах в змішаних лісах. Дерева заввишки 10-15 м. рідше до 20 м. висоти і 5-10 (14) м. шириною, на вільному місці розлогі. Швидко зростаючий, щорічний приріст у висоту 40 см., в ширину 15-20 см. Молоді пагони червонуваті, стара кора сіра. Листя з 3-5 зубчастими лопатями неправильної форми, 6-10 см. завдовжки, глянцеві темно-зелені, нижня сторона блакитно-біла, осіннє забарвлення від жовтого - помаранчевого до яскраво червоного. Квітки різностатеві, чоловічі та жіночі квітки розташовані на одному дереві. Жіночі квітки більш декоративні, темно-червоні зібрані в кисть, з'являються перед розпусканням листя з березня по квітень, чоловічі квітки жовті тичинки. На молодих деревах можуть бути присутні квітки тільки однієї статі. Плоди парні крилатки розташовані під гострим кутом. Корінь стрижневий з великой участю тонких коренів у верхньому горизонті. Світлолюбивий, переносить півтінь, віддає перевагу свіжим до вологих (мокрих) але переносить і більш сухі грунти, багаті, кисло-нейтральні. Уникає важкі глинисті і глейові грунти. На вапняних або надмірно сухих грунтах незадовільне осіннє забарвлення, не вітростійкий, не переносить морських вітрів, на ущільнених грунтах незадовільне зростання, переносить тимчасове затоплення, страждає від спеки. Переносить забруднення повітря і міський клімат. Сік червоного клена як і клена сріблястого і цукрового використовують для приготування кленового сиропу, але рідше. Використовується в садах і парках, в міському озелененні: автостоянок, вулиць, скверів. Зона зимостійкості 4


Betula (береза) більшість видів і сортів

Betula papyrifera (береза ​​паперова, або береза ​​канойська, або береза ​​американська біла)

Листопадне велике дерево 15-20 м. заввишки і 10-15 м. шириною, з широко пірамідальной густогілястой кроной, прямим стовбуром і зростаючими вгору гілками, які з віком приймають майже горизонтальне положення, часто багатостовбурове. Швидкозростаюча, річний приріст у висоту 45 см., в ширину 25 см. Ареал поширення в природі Північна Америка, росте у всіх типах лісу, з хвойними і листяними деревами, як на добре дренованих піщаних суглинках, так і на вологих до мокрих місцях розташування, по долинах річок часто утворює однорідні насадження. Молоді пагони червоно-коричневі, кора декоративна, сліпучо-біла до самої верхівки, відшаровується тонкими горизонтальними пластинками. Листя великі яйцеподібні до 13 см. завдовжки, темно-зелені, восени світло золотисто-жовті, з американських дерев одне з найбільш декоративних по осінньому забарвленню. Цвіте в квітні, зелено-жовті сережки довжиною до 5 см. Коренева система поверхнева добре розгалужена. Світлолюбна, виносить всі грунти, від кислих до слаболужних, краще росте на вологих добре дренованих супесях і суглинках. Назва береза ​​паперова і береза ​​канойська, відображає використання її кори індійцями, в якості паперу та покривали зовнішню сторону каное, так як вона не пропускає воду. Рекомендується для міського озеленення. Зона зимостійкості 4


Carpinus betulus (граб звичайний, або європейський, або кавказький) і всі сорти

Листопадне дерево середніх розмірів з конічною з віком більш кулястоюдуже густою кроною, стовбур часто кривий. У природі ареал виду Європа, Балканський півострів, Кавказ, Закавказзя, Північна Персія, Іранське нагір'я, в змішаних дубово-грабових лісах, іноді утворює і чисті насадження, зростає на помірно багатих глибоких грунтах, від помірно сухих до вологих, від кислих до лужних, від піщаних до глинистих. Дерева із середньою швидкістю росту, річний приріст у висоту 35 см., в ширину 25-30 см., дерева досягають 8-15 в рідкіх випадках 20-25 м. висоти і 7-12 (18) м. ширини, живе 150 років. Гілки довгі сіро-чорні, кора срібляста або темно-сіра довго залишається гладкою, з віком глибоко розтріскується. Листя темно-зелені, овальні або довгасто-овальні 5-10 см. завдовжки і 3-6 см. шириною, загострені, восени світло-жовті часто залишаються до весни. Рослина однодомна, чоловічі сережки жовті, завдовжки 4-7 см., з'являються до або вчасно з розпусканням листя, жіночі сережки зелені довжиною 3 см., непомітні, запилюються вітром. Плоди світло зелені супліддя, маленькі горішки в 3-х лопатевих околоцветних лусочках. Коренева система стрижнева глибиною до 1,4 м., розгалужується променями з великою кількістю тонких коренів у верхніх шарах грунту, помірно вимогливий, пристосовується до різних грунтових умов. Виносить більшість грунтів, від помірно сухих до вологих, глибоких кислих і лужних, добре росте на не надто бідних піщаних і глинистих грунтах, переносить високе стояння грунтових вод і коротке затоплення, але не виносить заболочування. Тіньовитривалий, морозостійкий, вітростійкий, теплолюбний, переносить добре періоди літньої посухи і спеку, відмінно переносить обрізку, листя покращує структуру грунту. Граб звичайний широко застосовується в декоративному озелененні, в затінених місцях, в природних насадженнях, в шпалерах і прямо стрижених живоплотах. Крок посадки: 3-4 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота формованої огорожі 1,5-4 м. Граб звичайний дуже популярна рослина в озелененні, має багато декоративних форм росту і культиваторів. Зона зимостійкості 5В


Castanea sativa (каштан посівний, каштан їстівний)

Ареал - Південна Європа, Північна Америка, Мала Азія, в районах з жарким літом і м'якою зимою. Зростає в різнотравних дубових лісах на помірно сухих до вологих, слабо вапняних, середньої глибини, піщано-кам'янистих і глинистих грунтах. Листопадне швидкозростаюче велике довгоживуче дерево, з коротким часто крученим стволом, і широко розлогою округлою густою кроною. Річний приріст у висоту 35-45 см., в ширину 30 см., досягає 15-30 (35) м. висоти і 12-20 (25) м. ширини, діаметр стовбура до 2 м. Тривалість життя до 500 років. Кора темно-коричнева, з віком довгасто-тріщинувата, молоді пагони коричнево-червоні або оливково-зелені. Листя темно-зелені довгасті 12-20 см, гостро-зубчасті, знизу спочатку повстяні, потім голі, осіннє забарвлення жовте. Цвіте в червні-липні, рослина однодомна, чоловічі суцвіття зеленувато-білі, вертикально зростаючі колоски до 20 см. завдовжки, сильно пахнуть, жіночі квітки поодинокі, непомітні, маленькі, зеленуваті. Плоди їстівні коричневі горіхи 2-3 см. діаметром по 3 рідше по 1 в замкнутій колючій оболонці, по дозріванні розтріскується на 4 частини, дозрівають в жовтні, горіхи дуже поживні, містять багато крохмалю і цукру. Коренева система глибока, широко розпростерта. До грунтів невимогливий, вважає за краще не занадто сухі, родючі, кислі грунти, уникає сирих місць. Місцерозташування сонячне до легкої тіні. Кілька чутливий до ранніх і пізніх заморозків, низьким зимовим температур, висока здатність відновлення. Вітростійкий, теплолюбний, добре переносить спеку, літні посушливі періоди, потребує тепле і сонячне місце. Каштан посівний одне з найкрасивіших листопадних дерев з великим орнаментальним листям, під час цвітіння і плодоношення дуже декоративний, дуже ефектний в одиночних і групових посадках, алеях. Має численні садові форми, що розрізняються конфігурацією і забарвленням листя, розмірами плодів. Зона зимостійкості 6А


Cercidiphyllum japonicum (багрянник японський) і всі сорти

Ареал в природі Японія, росте по берегах річок і гірських струмків в гірських місцевостях. Листопадне середнє за розміром часто багатостовбурове дерево або високий кущ, з воронковидной з віком широко конусоподібной а потім парасолькоподібной мальовничой кроною. Досягає 8-10 м. висоти і 4-7 (8) м. ширини, річний приріст 30 см. у висоту і 15 см. в ширину, з віком нерідко розростається більше в ширину. Молоді пагони червоно-коричневі блискучі зі світлими лусочками, кора сіро-коричнева з тріщинами. Листя зазвичай супротивні, широко-округлі, городчато-палчасті края, основа сердцевидна, до 8 см., живці червоні виділяються на тлі зелених до синювато-зеленого листя, розпускаються рано з бруньки кармінно-червоним забарвленням. Осіннє забарвлення від світло-жовтого через абрикосово-помаранчевого до кармінно-шарлахово-червоного, при обпаданні сильний аромат кориці і карамелі. Рослина дводомна, чоловічі квітки поодинокі або в суцвіттях 15-20 тичинок, жіночі квітки більш декоративні з пурпурно-червоними маточками, цвіте до розпускання листя. Плід збірна листівка довжиною 15-22 мм. Коренева система стрижнева з великою кількістю тонких поверхневих коренів. Місцеросташування сонячне до легкої тіні. Віддає перевагу глибокім свіжим-вологим багатим кислим до вапняних грунтам. Осіннє забарвлення на кислих грунтах набагато інтенсивніше. Реагує на спеку з одночасною сухістю повітря скиданням листя, після поливу знову дуже швидко відростають пагони. Належить до числа найцікавіших дерев через мінливе ​​забарвлення. Рекомендується для посадки на невеликих ділянках. Зона зимостійкості 5В


Fagus sylvatica (бук лісовий або бук європейський) і всі сорти

Бук лісовий один з найкрасивіших і найбільш поширених дерев по всій Європі, росте від низин до Альп, в горах піднімається на висоту до 2300 м. над рівнем моря, часто домінує в листяних і змішаних лісах, росте на пухких вологих або свіжих добре дренованих як бідних так і багатих вапном глибоких піщано-кам'янистих суглинках, при холодно-вологому кліматі з опадами понад 500 мм. В Україні буковий ліс росте переважно в Карпатах, в вигляді островів зустрічається по всій території України, через господарську діяльність людини букові ліси зникли на більшій частині займаної ними раніше території. Листопадне велике дерево з широкою кулястою кроною, з сильними гілками що звисають до землі, (в природі) в групових насадженнях утворює високі і прямі стовбури. Швидкорослі дерева, річний приріст у висоту 50 см., в ширину 40 см., досягають до 25-30 (50) м. висоти, в природі старі екземпляри досягають такої ж ширини. Дерева живуть 300-400 років. Молоді гілки сіро-коричневі, з віком з гладкою сріблясто-сірою корою. Листя чергові, широко-еліптичні до овальних 5-10 см. завдовжки з 5-9 прожилками, край злегка хвилястий, спочатку листя шовковисто опушені, пізніше зверху гладкі, темно-зелені, блискучі, знизу опушені на прожилках, осіннє забарвлення яскраво-жовте до червоно-коричневоого. Цвіте в травні, бук лісовий однодомна рослина з роздільностатевими квітками, чоловіче цвітіння зібрано в численні кулясті суцвіття на довгих черешках, жіноче цвітіння складається з двох квіток, перші квіти і плоди з'являються через 15-20 років, медонос і пергонос. Плоди завжди два однонасінних букових горішка, в одній покритою щетиною горизонтально або вертикально розташованой коробочці, горішки їстівні дуже поживні, із за щавлевої кислоти у великих кількостях слабо-отруйні, дозрівають в кінці вересня і обсипаються з жовтня по листопад. Коренева система потужна але неглибока, без явно вираженого стрижневого кореня, з сильно вираженими бічними основними коріннями що далеко йдуть косо вглиб грунту, і дуже великою кількістю поверхневих коренів, не одна інша з місцевих лісових порід не пронизує верхній горизонт грунту так інтенсивно своїм корінням. У старих дерев дуже характерне розташування глибини коренів 1-1,4 м., а при сильно ущільнених грунтах або високому рівні грунтових вод часто лише 30 см. в глиб, на більш легких грунтах іноді в два рази ширше ніж крона. Коріння дуже чутливі до ущільнення, обкопування, зміни рівня грунтових вод. До грунтів невимогливий, віддає перевагу свіжім або вологім родючім глинистим грунтам з певним значенням вапна, оптимальні місця розташування з вологим повітрям, добре росте на слабо кислих бідних грунтах. Дуже тіньовитривалий (росте навіть при 1/60 денного освітлення, кілька чутливий до пізніх заморозків і спеці, любить високу вологість повітря, не переносить застою води і довгих посушливих періодів, чутливий до забруднення повітря і грунту, кора старих дерев при одиночній посадці на відкритому просторі може отримувати сонячні опіки. Лісовий бук утворює дуже густу сильно тінисту крону, добре переносить стрижку і форміровку, широко використовується для формованих високих живоплотів 2-4 м. заввишки, крок посадки: 2-3 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди. У парках і великих садах як солітер. Бук лісовий одна з найпопулярніших рослин в ландшафтному озелененні, має дуже багато цікавих форм росту і культиваторів. Зона зимостійкості 5В


Fraxinus excelsior (ясен звичайний) 'Jaspidear'

Листопадне середнього розміру дерево, 12-15 (17) м. заввишки і 7-10 м. шириною, у молодих дерев крона конусоподібна, у старих несиметрична широко-конусоподібна. Молоді пагони довгі жовті, часто з зеленими смужками. Листя при розпусканні жовто-зелені, потім світло-зелені, восени золотисто-жовті. Квітки одно або двостатеві, з'являються до розпускання листя на кінцях торішніх пагонів, 10 см. завдовжки, зібрані пучками, жовті або червонувато-зелені, малопомітні, запилюються вітром, цвітуть в квітні/травні. Плоди горішки, вузько-довгасті крилатки до 5 см. завдовжки зібрані в пучки, дозрівають вересень-жовтень, залишаються на дереві до весни, можуть відлітати від материнського дерева до 150 м. Коренева система в перші 10 років стрижнева, з віком відростають сильні бічні поверхневі корені, які розростаючись заходять далеко за межі крони. На них з'являються вертикальні коріння які досягають глибини 1,5 м., серед європейських деревних рослин у ясеня самі широко поширені коріння, коріння ростуть тільки з травня до початку вересня, болісно реагує на зниження рівня води, переносить невелику підсипку грунту. Воліє гумусні досить свіжі-вологі глибокі родючі і пухкі добре дреновані грунти, любить вапнування, добре росте на помірно кислих, не любить ущільнення і занадто сирі грунти, уникає перезволожених місць, вважає за краще багату на кисень проточну воду. Світлолюбивий, вважає за краще легку півтінь, в молодості тіньовитривалий, досить теплолюбний, молоді дерева можуть пошкоджуватися пізніми заморозками, вітростійкий, висока регенеративна здатність. При опусканні рівня грунтових вод - всихання вершини, квітконоси часто пошкоджуються кліщами, галоутворення призводить до каліцтва і одревесневинню квітконосів, які і взимку залишаються на дереві, дичина і худоба охоче обгризають кору, в промислових районах чутливий до впливу промислової загазованості. Рекомендується для обсадження доріг. Зона зимостійкості 4 


Gleditsia triacanthos (гледичія трьохколючкова, або гледичия звичайна)

Листопадне велике невибагливе колюче дерево, з нерегулярною відкритою і рихлою кроною, основні гілки тільки в молодості піднімаються верх під гострим кутом, з віком горизонтально розлогі, утворюють мальовничу парасолькоподібну крону. Ареал поширення в природі Північна Америка, зростає в змішаних лісах уздовж річок на свіже-вологих родючих грунтах, іноді на сухих, бідних, піщано-кам'янистих, суглинних пагорбах. Ростуть дерева в молодості дуже швидко, річний приріст більше 70-80 см. заввишки, з часом швидкість росту сповільнюється, річний приріст близько 30 см. у висоту і 20 см. в ширину. Досягають 10-25 (30) м. висоти і 8-15 (20) м. ширини, старі екземпляри з парасолькоподібной формой можуть бути набагато ширше. Пагони злегка зигзагоподібно вигнуті, червоно-коричневі, пізніше оливково-коричневі і сірі, на гілках колючки прості і розгалужені до 8 см. завдовжки, на стовбурі до 20 см., кора на старих стовбурах сіро-коричнева, часто чорна, з довгими вузькими відшаровующімися лусочками, малюнок кори дуже декоративний. Листя парноперисте або двічі перистоскладні, з 20-30 довгасто-ланцетними листочками до 3 см. завдовжки, у двічі перистих 8-14 складних листочків, темно-зелені, осіннє забарвлення дуже раннє золотисто-жовте. Цвіте червень-липень, квітки непоказні світло-зеленого кольору, одностатеві, зібрані по 5-7 в довжині запашні медоносні суцвіття, виділяють рясно нектар. Плоди повислі, плоскі, вигнуті, спірально викручені, червонувато-коричневі, блискучі, до 40 (50) см. довжиною і 3 см. шириною шкірясті багатосім'яні стручки, залишаються на дереві до зими, дуже декоративні. Коріння дуже глибокі широко поширені, м'ясисті, мало розгалужені. Сонцелюбива, до грунтів і вологи невимоглива, росте на всіх культивованих грунтах, не боїться навіть найбідніших піщаних місць, вважає за краще рівномірно зволожені родючі грунти, від слабо кислих до лужних або сильно лужних. Добре переносить пересадку, добре переносить стрижку (підходить для колючих непрохідних живоплотів), морозостійка, стійка до міських умов, забруднення повітря, радіації, за американськими даними стійка до засолення, посухостійка, під час тривалої літньої посухи і на занадто сухих грунтах скидає листя, листя після поливу швидко відростають, дерево широкого спектру застосування, в тому числі і в зоні повеней (в США дерево узбережжя). В Америці одне з найбільш висаджуємих. Гледичія трьохколючкова має ряд цікавих форм, має сорт без колючок. Рекомендується для міського озеленення. Зона зимостійкості 6А


Liriodendron tulipifera (тюльпанове дерево, або ліріодендрон тюльпановий, або Ліран)

(Від грецького слова Leirion = лілія, Dendron = дерево)

Велике листопадне дерево сімейства магнолієвих, 25-35 м. заввишки і 15-20 м. шириною, з вузьким прямим стовбуром і пірамідальною кроною, скелетні гілки з віком сильно переплітаються і часто живописно звисають вниз, форми можуть відрізнятися, іноді зустрічаються дерева з асиметричною кроною і масивними широко розлогими бічними гілками. Ареал поширення в природних умовах Східна Північна Америка, зростає на вологих добре дренованих грунтах, дуже багато по рівнинах і вологих схилах, іноді в змішаних лісах але частіше в чистих однорідних насадженнях. Дерева швидкорослі, річний приріст у висоту 35-40 см., в ширину 20 см., деревина дуже цінна. Листя зелені незвичайної форми, контур майже чотирьох кутовий, складаються з чотирьох лопатей впадають відразу в очі, восени золотисто-жовті. Цвіте кінець травня - червня, квіти за формою і розміром дуже схожі на тюльпан (звідси назва), сірчано-жовті або жовто-зелені, виділяють слабкий огірковий аромат, біля основи пелюсток помаранчева пляма (виділення нектару), дають велику кількість нектару, квіти з'являються в віці 20-30 (35) років. Плоди вертикально зростаючі довгасті шишкообразні 6-7 см. завдовжки, складаються з основи і крилаток, обпадають при дозріванні, дозрівають в серпні-жовтні. Коренева система стрижнева, корені м'ясисті широко розпростерті. Світлолюбивий, віддає перевагу родючим глибокім свіжім-вологім добре дренованим грунтам, від кислих до нейтральних (злегка лужних), добре росте на сухих грунтах але приріст мінімальний. Морозостійкий, теплолюбний. Вітроломокий, особливо при намоканні листя в сильний дощ і вітер (в природі так само спостерігається таке явище). Потрібно висаджувати не восени через чутливі м'ясисті коріння а навесні, під час початку розпускання листя. Добре переносить міські умови. Тюльпанове дерево широко культивується в помірному кліматі різних країн, рекомендується як солітер. Зона зимостійкості 6А


Quercus coccinea (дуб шарлаховий)

Ареал Східна Північна Америка. Листопадне середнього розміру дерево 15-18 (25) м. заввишки і 9-12 (18) м. шириною, спочатку пірамідальної пізніше з більш округлою кроною і рихлими часто горизонтальними гілками. Повільно зростаючій, річний приріст 25-40 см. Листя блискучі зелені, з низу з коричнево-червоними до червоних пазушними волосками, края грубо-зубчасті, 8-15 (18) см. завдовжки, осіннє забарвлення яскраве, багряне. Плоди поодинокі жолуді на третину або половину охоплені чашечкою, на короткому черешку. Коріння поверхневі, часто густо розгалужені під верхнім грунтовим шаром. Світлолюбивий, не погано росте на більш сухих піщаних, кислих до слаболужних грунтах, віддає перевагу свіжим до вологих грунтам. Морозостійкий, виносить посуху і спеку, стійкий до міського клімату і промислових викидів. Зона зимостійкості 5В


Quercus palustris (дуб болотний) і всі сорти

Ареал Східна Північна Америка, зростає на погано дренованих грунтах, у передгірній зоні, в болотистих місцях, заливних від річок і струмків, на глибоких вологих-сирих глинистих грунтах і суглинках, де вода може стояти декілька тижнів. Листопадне струнке середньої величини дерево, 15-20 до 30 м. заввишки і 8-15 до 20 м. шириною, з ширококонусовидной кроною і прямим стовбуром з розлогими гілками, з віком сильно провислі, особливо нижні. Повільно зростаючій, річний приріст близько 25 см. Кора сіро-коричнева або темно-сіра, довго залишається гладкою. Листя зелені, з обох сторін блискучі, по контуру дуже різні, глибокорозрізані, 7-15 см. завдовжки і шириною, восени червоно-коричневі, часто багряно-червоні. Плоди напівкулевидні на третину в чашечці жолуді, на короткому черешку або без нього. Коренева система стрижнева з поверхневим бічними корінням. Світлолюбний, до грунтів і вологи невимогливий, добре росте як на нормальних, так і на сухих, вологих, навіть заболочених грунтах, віддає перевагу глибоким родючім субстратам, кислим або слаболужним. Стійкий до міських умов, переносить забруднення сірою, схильний до утворення сухих гілок, також і в природі. Підходить для парків, придорожніх посадок і пейзажних композицій. Зона зимостійкості 5В


Quercus robur (дуб черешчатий, або дуб звичайний, або дуб літній, або дуб англійський) і всі сорти

Ареал Європа, північ Малої Азії, зростає по рівнинах, долинах і заливних лугах, в змішаних лісах, на глибоких, вологих, родючих, вапняних, помірно кислих глинистих і суглинних грунтах. Листопадне монументальне дерево з широкою округлою високо-сводчатой рихлой і світлой кроною, 25-35 (40) м. заввишки і 15-20 (25) м. шириною, на відкритих місцях з коротким стволом, сильними товстими нерегулярними широко розлогими гілками, з віком вузлуватими живописно закрученими. Дерево з середньою швидкістю росту, річний приріст 35 см. у висоту і 25 см. в ширину, живе до 500-1000 років. Кора темно-сіра, майже чорна, з глибокими тріщинами. Листя шкірясті, з верху зелені, з низу світло-зелені, оберненояйцевидні, 10-15 см. завдовжки, хвилясті з кожного боку 3-6 округлі лопаті, восени жовті або жовто-коричневі, довго тримаються на дереві, до весни. Плоди жолуді 2-3 см. завдовжки на черешку 5-12 см. завдовжки, часто по кілька штук на черешку. Коренева система в молодості глибока, з віком розвивається потужна бічна розгалужена, проростає поверхнево і в глибину. Світлолюбивий, виносить півтінь, в молодості тіньовитривалий, до грунтів і вологи невимогливий, добре росте на сухих нормальних грунтах, кислих до лужних. Оптимальні грунти багаті мінералами глибокі свіжі до вологих, важкі суглинки, гумусні грунти заболочених лісів. Морозостійкий, теплолюбний, виносить періоди літньої спеки без наслідків, виносить великі коливання температур і вологі, димо-газостійкий, виносить затоплення і застій води до 3 місяців. В останні роки сильно пошкоджується дубовим заболонником і дубовой листовійкою, хворіє борошнистою росою. Надзвичайно стійкий до штормових вітрів, після обрізки верхівки розвивається поросль з сплячих бруньок, листя підвищує кислотність грунту. Рекомендується для посадки в парках, житлових районах і уздовж доріг. Зона зимостійкості 4


Rhus typhina (сумах оцетовий, або сумах пухнастий, або сумах оленерогій)

Рослина сімейства Сумахових, вид роду Сумах, ареал поширення в природі Східна Північна Америка, зростає на добре дренованих багатих грунтах, також на схилах, вздовж доріг, на полях, на дуже сухих і стерильних грунтах. Листопадне невелике дерево, частіше високий широко-вертикальний многоштамбовий кущ, досягає 4-6 (10) м. висоти і ширини. Швидкість зростання середня, річний приріст 30-40 см. у висоту, з віком значно менше, утворює кореневі нащадки. Молоді пагони вилкоподібні, товсті, коричнево-опушені (схожі на оленячі роги), стара кора темно-коричнева, тонка, з молочним соком. Листя непарно перістоскладні, незвично великі 50-60 см. завдовжки, з 11-31 листочками 6-11 см. завдовжки, зелені, блискучі, з нижнього боку з блакитним відтінком, восени помаранчево-вогненно-червоні. Цвіте в червні-липні, квітки зеленуваті, полігамні або одностатеві, як правило дводомні, розташовані на кінцях гілок 15-20 см. завдовжки. Плоди багряно-червоні супліддя, взимку зберігаються на дереві, не отруйні, солодкуваті. Коренева система м'ясиста, плоска, утворює багато кореневих нащадків на великій відстані. Світлолюбивий, з дуже широкою грунтовою амплітудою, виносить майже всі грунти, росте як на сухих піщаних бідних грунтах, так і на вологих родючих субстратах, від кислих до лужних. Морозостійкий, стійкий до посухи, добре переносить тепле сухе повітря, стійкий до міських умов і промислових викидів. Невибаглива рослина з екзотичним зовнішнім видом, рекомендується для всіх видів садів. Зона зимостійкості 5В


Rhus typhina (сумах оцетовий) 'Dissecta'

Листопадне мальовниче низьке дерево з розлогою кроною і нахиленим стволом, 2,5-4 м. заввишки і в два рази ширше, з широко розлогими звисаючими гілками, часто у вигляді шлейфу лежать на землі. Зростає повільніше ніж вид Rhus typhina. Листя непарно перістоскладні, довгі 50-60 см., листочки тонкі і глибоко розрізані, як у папороті, зелені, восени набувають жовто-помаранчевого забарвлення до червоного. Жіночий сорт утворює плоди. Інші ознаки і переваги як у виду Rhus typhina. Підходить для всіх видів садів, і для вирощування в великіх контейнерах. Зона зимостійкості 5ВЛистяні кущі з декоративним осіннім забарвленням


Amelanchier lamarkii (ірга канадська), також відома під назвою Amelanchier Canadensis

Ареал поширення в природі Східна Північна Америка. Листопадний великий багатостовбуровий кущ, в молодості з рихлою витягнутою кроною, з віком приймає широку парасолькоподібну форму. Росте досить повільно, річний приріст 20-25 см. у висоту і 15-25 см. в ширину, доросла рослина досягає 4-6 (8) м. висоти, з віком розростається в ширину, в 40 років 6 м. заввишки і 7-8 ширина. Листя еліптичні 3-8-5 см. завдовжки, при розпусканні червонуваті, пізніше зелені, восени радують різноманіттям і яскравістю фарб, від оранжево-жовтих до червоних. Цвіте в квітні, цвітіння рясне, квіти білі зіркові в стоячих кистях. Стиглі плоди синьо-чорні з нальотом, смачні, раніше замінювали родзинки. Коренева система в основному поверхнева, сильно розгалужена. Віддає перевагу місцям розташування сонячним до півтіні. До грунтів і вологи невимоглива, росте на будь-яких садових грунтах від досить сухих до вологих. Морозостійка, вітростійка, стійка до міського клімату, періодам посухи і перезволоження, легко переносить пересадку, навіть великі екземпляри. Рекомендується для всіх видів садів. Зона зимостійкості 4


Aronia melanocarpa (аронія чорноплідна)

Аронию чорноплідну часто називають "чорноплідна горобина".

Ареал східна частина Північної Америки, в Антарио, Мечіган і Флорида. Листопадний невеликий кущ 1-1,5 (2,5) м. заввишки, з віком такої ж ширини, з численними вертикальними пагонами, з віком розлогою формою, пагони вигнуті звисають в низ, утворює численну кореневу поросль. Щеплення на горобині дає штамбову форму, виходить невелике дерево. Листя розташоване чергово, еліптичні до оберненояйцевидних, 2-5,5 см. завдовжки, листовий черешок 0,5-0,8 см. завдовжки, края рівномірно і дуже тонко зазубрені, зверху глянцеві зелені, з низу світло зелені, при розпусканні зелені, слабо опушені, восени дуже красиві, від світло-червоного до вино і темно червоного забарвлення. Квітки білі близько 1 см. діаметром зібрані в парасолькоподібні суцвіття по 10-20 штук, цвіте в травні, добре відвідуються бджолами, утворюють пилок і виділяють нектар. Плоди спочатку червоні потім чорні блискучі, округлі близько 1 см. діаметром, їстівні, дозрівають на початку жовтня. Коріння поверхневі з великою кількістю тонких коренів. Сонцелюбива, переносить легку тінь. До грунтів дуже невимоглива, легко пристосовується, росте як на глибоких вологих так і на сухих піщаних бідних грунтах. Морозостійка, зона морозостійкості 4, не хворіє, добре виносить засолення, вітростійка. 

Аронию чорноплідну вирощують як декоративну і плодово-лікарську рослину. Найбільшою перевагою аронії чорноплідной є корисні ягоди, вони багаті вітаміном С і антиоксидантами, містять антоціани, поліфеноли і катехіни, які допомагають при лікуванні тиску, хвороб серцево-судинної системи та раку. Плоди терпкі не дуже соковиті, використовуються в обробці, рідше в сирому вигляді. Має плодові сорти в ягодах менше танінів, м'якші і солодші. У декоративному садівництві використовуються для живоплотів, в одиночних і групових посадках. Декоративна протягом всього періоду вегетації, на навесні кущ рясно покривається білими суцвіттями, влітку завдяки темно-зеленим блискучим листям, і казково виглядає восени - яскравим полум'ям палають криваво-червоні листя серед яких виділяються чорні блискучі плоди.


Berberis × ottawiensis (барбарис оттавський) 'Superba'

Культиватор, листопадний колючий високий кущ до 4 м. заввишки і шириною, з сильними вертикальними скелетними гілками, з віком дугоподібно відхиленими. Гілки червоно-коричневі з трьох роздільними шипами до 2 см. завдовжки. Листя ефективні протягом усього сезону, темно-червоні з блакитним відливом, часто з жовтими краями, восени від помаранчевих до світло червоних. Квітки жовто-червоні зібрані в суцвіття на довгих черешках. Плоди довгасті світло-червоні, зберігаються на гілках протягом всієї зими. Коренева система поверхнева добре розгалужена з великою кількістю тонких коренів. До грунтів невимогливий, добре росте на сухих кислих і лужних грунтах. Місцезнаходження воліє сонячне до півтіні. Морозостійкий, стійкий до міського клімату, димо-та-газо стійкий. Рекомендується для всіх видів парків і садів, ідеальний як низький і високий живопліт. Формований живопліт, крок посадки: 5-6 шт. м/п., в 2-3 ряди, оптимальна висота 0,5-2 м. Зона зимостійкості 4


Berberis thunbergii (барбарис Тунберга) і сорти

Ареал поширення в природі Китай, Японія, зростає по гірських схилах. Листопадний колючий кущ до 2-3 м. заввишки і шириною, з добре розгалуженою кроною, основні пагони вертикальні, бічні гілки звисають. Пагони ребристі червоно-коричневі з поодинокими колючками 1 см. завдовжки. Листя яйцеподібні до 3,5 см. завдовжки, з верху яскраво-зелені, з нижньої сторони блакитно зелені, восени яскраво-червоні або помаранчеві. Цвіте в травні, квітки зібрані жовті кисті з медовим ароматом. Плоди блискучі коралово-червоні довгасті ягоди 0,8-1,2 см. завдовжки, часто залишаються на кущі протягом всієї зими, дозрівають у вересні-жовтні, зрілі ягоди їстівні, кислуваті, зелені отруйні, рясно плодоносить з 5 років. Коренева система поверхнева добре розгалужена з великою кількістю тонких коренів. Місцям розташування віддає перевагу сонячним до півтіні. Грунти воліє свіжі кислі або слабо лужні. Морозостійкий, вітростійкий, стійкий до міських умов, виносить тимчасову посуху, добре стрижеться. Дуже популярна декоративна рослина в ландшафтному дизайні, має багато декоративних садових форм, широко застосовується в садах і парках у вільно зростаючих і формованих живоплотах, бордюрах, в одиночних і групових посадках, особливо декоративний восени завдяки яскраво-червоноиу забарвленню листя і довго тримаючімся декоративним коралово-червоним плодам. Формований живопліт, крок посадки: 6-7 шт. м/п., в 2-3 ряди, оптимальна висота 0,3-1 м. Зона зимостійкості 5А


Berberis vulgaris (Барбарис звичайний)

Ареал виду центральна, південна і південно-східна Європа, Передня Азія, Закавказзя, росте по узліссях, у світлих листяних і хвойних лісах, на сухих і теплих схилах, щебенчатих грунтах ​​(в горах піднімається до 2000 м.), на краю сухих заростей, на берегових галявинах (що не затоплюються), на родючих, гумусних, глибоких, часто вапняних суглинках, глинистих і мергелевих грунтах. Листопадний колючий кущ з щільною розгалуженою кроною до 3 м. висоти і ширини, пагони спочатку вертикально зростаючі, пізніше дугоподібні широко відхилені, з віком утворює завдяки кореневим нащадкам непрохідні хащі. Молоді пагони ребристі жовтуваті або жовтувато-пурпурні, пізніше сіро-коричневі, з трьох роздільними рідше п'яти роздільними колючками 1-2 см. завдовжки. Досить швидко зростаючий, річний приріст 30-40 см. Листя оберненояйцевидні і еліптичні, 1,5-4 см. завдовжки, при розпусканні червонуваті, потім зелені, восени оранжево червоні. Листя має кислуватий присмак, молоде листя використовують замість щавлю. Цвіте в травні-червні у великій кількості протягом майже трьох тижнів, квіти двостатеві жовті зібрані в кисті по 15-25 квіток в довгих поникающих суцвіттях до 6 см. завдовжки, з приємним медовим ароматом, медоноси. Барбарисовий мед золотисто-жовтого кольору з приємним ніжним ароматом. Плоди овальні ягоди до 12 мм. довжиною, зрілі світло або чорно-червоні, дозрівають у вересні, їстівні, мають кисло-солодкий смак, містять яблучну кислоту і вітамін С. Свіжі ягоди використовуються для виготовлення соків і фруктових вин, сушені мелені використовують як приправа для м'ясних страв і супів. Для переробки ягід барбарису в промислових масштабах в основному використовують безнасінний сорт Berberis vulgaris asperma. Коренева система поверхнева добре розгалужена з великою кількістю тонких коренів, і має один глибокий основний корінь, утворює кореневі нащадки. Кора коренів отруйна! Місця розташування сонячні до півтіні. До грунтів не вимогливий але віддає перевагу сухим або свіжім багатим вапном субстратам. Проміжний господар іржі зернових, раніше посадки барбарису звичайного поблизу полів зернових культур були заборонені. Морозостійкий, теплолюбний, добре переносить періоди літньої посухи, добре стрижеться і формується. Оптимальна висота формованого живоплоту 0,3-1 м., крок посадки: 6-7 шт. м/п., в 2-3 ряди. Зона зимостійкості 4


Cornus alba (дерен білий, також свідіна біла або свіда біла) і більшість сортів

Ареал Європейська частина колишнього СССР, Сибір до Маньчжурії, Північна Корея, Північна Монголія і Китай. Листопадний швидко зростаючий кущ середніх до великих розмірів, 3-4 (5) м. заввишки, в молодості широко-вертикальний, з віком розростається в ширину з дугоподібно пониклими до землі вкорінюючимися гілками, на вологих місцях, особливо поблизу водойм, утворює великі зарості. Молоді пагони криваво-червоні, старі червоно-коричневого або оливково-коричневого кольору, малюнок кори взимку дуже декоративний. Листя еліптичні до яйцевидних 4-8 см. завдовжки, зелені, з нижньої сторони з блакитним відливом, восени жовті або оранжево-червоні. Цвіте в травні, цвіте дуже рясно, жовто-білі великі численні щільні щитковидні суцвіття 3-5 см. Плоди білі або світло-блакитні круглі ягодоподібні кістянки завбільшки з горошину. Коренева система поверхнева, сильно розгалужена, з великою кількістю тонких коренів. Місцям віддає перевагу сонячним до пів тіні. До грунтів невимогливий, виносить сухі місця, але воліє вологі грунти, переносить вапно. Морозостійкий, дуже висока регенеративна здатність, за допомогою радикальної обрізки можна знову отримати красиві криваво-червоні пагони, але може стати обтяжливим на вологих грунтах через сильне розростання. Добре переносить палючу спеку і перепади температури, прекрасно пристосовується до умов міського середовища, часто дичавіє, розноситься птахами і легко розмножується насінням. Дерен білий один з найбільш поширених в культурі вид, широко культивується в садах і парках, в міському озелененні, частіше в вільно зростаючих і стрижених живоплотах. Густота посадки живоплоту: 4-5 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота формованої огорожі 1-1,5 м. Має ряд садових форм з різним забарвленням листя. Зона зимостійкості 3


Cornus sanguinea (дерен криваво-червоний або свідіна червона)

В природних умовах зустрічається по всій території Європи, зростає в світлих змішаних листяних і заплавних лісах, на лісових галявинах, на помірно кислих і вапняних гумусних суглинках або глинистих грунтах. Листопадний кущ 4-6 м. заввишки, іноді вище, з віком стільки ж в ширину, в молодості скелетні гілки вертикально зростаючі, сильно розгалужені, з віком широко розлогі, з тонкими звисаючими пагонами. Молоді пагони темно-криваво-червоні, особливо взимку, стара деревина сіро-коричнева. Листя темно-зелені, широкоеліптичні 5-12 см. завдовжки, з обох сторін рідко опушені, осіннє забарвлення яскраво винно-червоне або жовто-помаранчеве. Цвіте після розпускання листя в травні-червні, сильно пахнуть білі великі щитковидні суцвіття, 4-8 см. діаметром. Плоди круглі чорно-фіолетові соковиті кістянки на червоних черешках, гіркуваті на смак, для птахів не отруйні, для людини слабо отруйні, можуть викликати розлад шлунка! Коріння поверхневі, розгалужені з великою кількістю тонких коренів, утворює кореневі нащадки. Віддає перевагу сонцю до півтіні, виносить тінь. До грунтів невимогливий, добре росте на сухих і на вологих грунтах, воліє вапнування. Рослина з широким діапазоном застосування, вітростійка, переносить тінь, спеку, зміцнює грунт, стійка до міських умов і забрудненного середовища. Підходить для прямо стрижених живоплотів, крок посадки: 4-5 шт. на м/п., в 1 або 2 ряди, оптимальна висота 1-2 м. Зона зимостійкості 4


Cotoneaster (кизильник) більшість видів і сортів

Вид Cotoneaster охоплює близько 50 видів. Представники роду ростуть в Гімалаях і горах південно-західного Китаю, в Європі і Північній Африці. Це вічнозелені або листопадні кущі, від карликових кущів до в районах з м'яким кліматом невеликих дерев. Особливою прикрасою цього роду є численні блискучі чорні або червоні плоди, які довго не опадають, створюють контраст з темно-зеленим блискучим листям, що робить цю рослину особливо декоративною взимку. У садово-парковому озелененні велика цінність кизильників полягає в різноманітті різновидів форм росту кизильника, які пропонують нескінченні можливості його застосування. Всі види кизильника невимогливі, прекрасно ростуть на всіх культурних грунтах і віддають перевагу більш-менш сонячним місцям розташування.

Cotoneaster adpressus (кизильник притиснутий)

Ареал західні райони Китаю. Листопадний стелющійся кущ з декоративно віялоподібно розгалуженими пагонами, досягає 0,3 м. висоти і 1 м. ширини, зі слабким зростанням, річний приріст становить близько 5 см. у висоту і 10 см. в ширину. Живе близько 60 років. Листя дрібне широкояйцевидне, з загостреним кінцем і хвилястими краями, 0,5-1,5 см. завдовжки, зелені, з нижнього боку світло-зелені, восени темно-червоні. Цвіте в червні, квітки дрібні рожеві зібрані по 1-2. Плоди дрібні, червоні, яйцевидно-округлі. Коренева система поверхнева, основні коріння товсті мало розгалужені. Місце зростання воліє сонячне, але може рости в півтіні. До грунтів і вологи невимогливий, виносить всі грунти, але віддає перевагу свіжим не надто бідним грунтам. Стійкий до морозу і міських умов. Цінний грунтопокровний вид, рекомендується для посадок на альпійських гірках і альпінаріях. Зона зимостійкості 5А


Euonymus alatus (бересклет крилатий)

Ареал Японія, Маньчжурія і Центральний Китай, зростає в світлих змішаних лісах і заростях. Повільнозростаючій листопадний густо розгалужений широкий кущ, 2-3 (4) м. заввишки і шириною, річний приріст 15 см. у висоту і ширину, з віком в природі розростається в ширину. Пагони жорсткі ребристі з характерними корковими наростами. Листя оберненояйцевидні або еліптичні до 5 см. завдовжки, зелені, блискучі, з нижнього боку світліше, восени набувають яскравого забарвлення, кармінно-червоного або лілово-червоного, в тіні більш лілово-рожеве забарвлення. Цвіте дуже рясно але мало помітно, в травні, червні, квіти зелено-жовті зібрані по 3 в зонтичні суцвіття. Плоди чотирьохлопатеві червоні коробочки, принасінникі помаранчеві або суріково-червоні, в невеликій кількості. Коренева система поверхнева у великій кількості, дуже тонка і густо розгалужена. Світлолюбивий, виносить півтінь (тінь), виносить всі добре дреновані культивовані не надто сухі садові грунти, від кислих до слабо лужних, воліє рівномірно зволожені родючі субстрати. Морозостійкий, легко переносять пересадку, рано розпускає листя, добре переносить сильну обрізку, стійкий до міських умов і забруднення повітря. Рекомендований для невеликих присадибних ділянок як кольоровий осінній акцент, підходить для створення вільно зростаючих і формованих живоплотів. Зона зимостійкості 4


Euonymus alatus (бересклет крилатий) 'Compactus'

Листопадний повільнозростаючій невеликий широко округлий густо розгалужений кущ, 1-1,5 м. заввишки, в природі з віком в два рази ширше. Пагони чотиригранні з численними корковими наростами, іноді пробкові нарости відсутні. Листя еліптичні, 4,5-6 см. завдовжки, кінці листя або самі листя відігнуті вниз, зелені, осіннє забарвлення дуже декоративне і привабливе, кармінно-червоне або лілово-червоне. Інші дані: коріння, грунт, цвітіння і плоди як у виду Euonymus alatus. Рекомендується для невеликих присадибних ділянок. Зона зимостійкості 4


Euonymus europaeus (бересклет європейський)

Ареал Європа, від центральної Іспанії до Волги, зростає по всій території України, Мала Азія, Кавказ, відсутній в Шотландії, Скандинавії і в півночій Росії. Зростає в багатих травою в заболочених світлих лісах, полезахисних смугах, живоплотах, і на лісових галявинах, на свіжи, більш-менш глибоких родючих багатих вапном глинистих грунтах і суглинках. Листопадний кущ або невелике дерево з рихлими гілками, 2-6 м. заввишки, 1,5 (2) - 4 (5) м. шириною, річний приріст 20-25 см. у висоту і 10-15 (20) см. в ширину. Пагони 4-х гранні або круглі, зелені, іноді зі слабкими корковими виступами або гладкі, згодом сірувато-бурі. Листя яйцеподібні або еліптичні, рідше широкояйцевидні, 6-8 см. завдовжки, темно-зелені, восени жовті або червоні. Цвіте в травні, запилюється комахами, в квітках багато нектару, квітки жовто-зелені, дрібні, непомітні. Плоди дуже декоративні і дуже отруйні, рожево-червоні або кармінно-червоні 4-х лопатеві пониклі коробочки, 1,5 см. діаметром, принасінникі помаранчеві, дозрівають з серпня до вересня. Коренева система у верхньому шарі грунту дуже густа, з великою кількістю тонких середньо глибоких коренів, не виносить багаторічники і цибулинні. Коріння містить близько 15% гутаперчі, соку схожого на каучук, який застосовується як ізолятор. Світлолюбивий, але виносить півтінь, виносить всі грунти, від помірно сухих до вологих, від нейтральних до сильно лужних, воліє вологі родючі місця, любить вапнування. Зимостійкий, був випробуваний на берегах морів і виправдав себе як вітростійка рослина, добре переносить посуху і спеку, а також повені. Листя і плоди дуже отруйні! Рослина після розпускання листя часто піддається нападу павутинної молі. Має сорт Euonymus europaeus 'Red Cascade', всі дані як у виду, але з пурпурним забарвленням листя восени. Чудово підходить для природних пейзажних груп і живоплотів. Зона зимостійкості 4


Euonymus fortunei (бересклет Форчуна) 'Coloratus'

Вічнозелений сланкий або в'юнкий кущ 0,4-0,5 м. заввишки і більш ніж в два рази ширше, піднімаючись на стовбури дерев і шорсткі стіни швидко досягає 3-5 м. висоти, і вище. Листя еліптичні (дуже різні за формою і розміром 3-7 см. завдовжки), темно-зелені, восени і взимку стають темно-пурпуровими з світло-червоною нижньою стороною. Інші характеристики, цвітіння, плодоношення, місце розташування, грунт і особливості як Euonymus fortunei 'Blondy'. Прекрасний вічнозелений грунтопокровник, який утворює щільні сезонно мінливі забарвлення килими, також використовується в контейнерах. Зона зимостійкості 6А 


Euonymus fortunei (бересклет Форчуна) 'Dart's Blanket'

Вічнозелений швидко зростаючий сланкий або в'юнкий кущ 0,4-0,6 м. заввишки і більш ніж в два рази ширше, з дуже густими гілками, за формою трохи сильніше і вище ніж 'Coloratus', в молодості більш плоский, з віком стає вище. Листя еліптичні або яйцевидно-округлі до 8 см. завдовжки і 3,5-5 см. шириною, темно-зелені, восени забарвлюються в коричнево-червоний або бронзовий, з нижньої сторони пурпурно-червоні, більш яскраво виражені тона ніж у 'Coloratus'. Інші характеристики, цвітіння, плодоношення, місце розташування, грунт і особливості як Euonymus fortunei 'Blondy'. Прекрасна вічнозелена грунтопокривна рослина для використання під деревами, визнана одной з кращих грунтопокривних листяних рослин для затінених місць. Зона зимостійкості 6А


Ribes aureum (смородина золотиста або смородина золота)

Ареал Західна Північна Америка, Техас, Каліфорнія, Мексика, на північ до Мінесоти. Росте вздовж річок і кам'янистих схилів. У культурі з початку XIX століття, рослина натуралізувалась і культивується на всій території Північної Америки, в Європі, на території Росії, на Кавказі, Алтайському краї і на Далекому Сході, у Середній Азії. Листопадний строго вертикальний кущ 2 (3) м. заввишки і шириною, малогіллястий, з віком пагони злегка звисають, іноді переплітаються. Річний приріст 30-40 см. Кора коричнево-жовта, листя розташоване чергово, 3-лопатеві, округлі, світло-зелені, осіннє забарвлення червоно-фіолетове, дуже раннє часто вже на початку-серединіи вересня яке залишається в такому вигляді до зими. Цвіте в травні, квітки золотисто-жовті запашні рихлі суцвіття. Плоди пурпурно-коричневі або чорні, їстівні, солодко-терпко-кислі ягоди завбільшки з горошину, плодоносить в липні. Основні коріння поверхневі, потужні, мало розгалужені. Світлолюбна, виносить півтінь. До грунтів невимоглива, виносить всі не дуже сухі дреновані грунти, від кислих до слабо лужних, не виносить вапна. Морозостійка, стійка до міських умов, промислових викидів, засолення (росте вздовж автодоріг), добре відростає після стрижки. Використовується для живоплотів, одиночних і групових посадок. В Узбекистані і Казахстані вирощують як ягідну культуру з високими щорічними врожаями. Зона зимостійкості 3


Spiraea betulifolia (спірея березолиста) і всі сорти

Ареал: Північно-Східна Азія - Центральна Японія. Листопадний компактний невисокий кущ, 0,6-1 м. заввишки і шириною, дуже густий з численними пагонами, завдяки численним нащадкам широко розростається в ширину, у старих кущів ширина перевищує висоту. Пагони червоно-коричневі, голі. Листя зелені, розташовані чергово, дуже різні, від широко-яйцевидно-округлих до майже круглих, 2-4,5 см. завдовжки, з грубими зубчиками, восени жовто-фіолетове забарвлення. Цвіте на торішніх пагонах з червня і до кінця серпня, квітки білі або рожеві зібрані в щитковидні суцвіття 3-6 см. діаметром. Світлолюбна, виносить півтінь. До грунтів невимоглива, росте на всіх кислих або слабо лужних дренованих субстратах, оптимально на рівномірно свіжих-вологих не дуже бідних грунтах. Морозостійка, тіньовитривала, висока регенеративна здатність, підходить для садів і міського озеленення (масово висаджується в Фінляндії). Рекомендується для низьких нестриженних живоплотів. Зона зимостійкості 4


Spiraea trilobata (спірея трьохлопастная)

Ареал Алтай, Саяни. Листопадний густий округлої форми кущ до 1-1,5 м. висоти. Листя округло-трилопатеві до 3 см. завдовжки, світло-зелені, з низу блакитно-зелені, восени жовті та помаранчеві. Цвіте в травні-червні на торішніх пагонах, квітки білі зібрані в густі парасольки. Світлолюбна. До грунтів невимоглива, стійка до посухи і забруднення середовища. Кущ для одиночної посадки і в групах, природних або полуформованих живоплотах, для міського та присадибного озеленення. Зона морозостійкості 4 


Stephanandra incisa (стефанандра надрізанолиста)

Листопадний повільноростущий розлогий невеликий кущ 1,5 (2) м. заввишки і шириною, з тонкими зигзагоподібно вигнутими дугоподібно звисаючими гілками. Листя розташоване чергово, світло-зелені, яйцевидні, 3-лопатеві, з витягнутим кінчиком, раннє осіннє забарвлення помаранчево-коричнево-червоне. Цвіте в червні-липні, двостатеві квіти зібрані в зеленовто-білі волотисті з ніжним ароматом суцвіття 6 см. завдовжки і 4 см. шириною. Плоди - листівки, дозрівають у вересні-жовтні. Світлолюбна, але виносить затінення (півтінь). Віддає перевагу вологим дренованим родючім субстратам, кислим і нейтральним, уникає вапняні грунти, в цілому невимоглива і добре росте навіть на помірно сухих грунтах. Морозостійка, витривала, добре відростає, пагони часто недовговічні. Зона морозостійкості 5В


Stephanandra incisa (стефанандра надрізанолиста) 'Crispa'

Листопадний повільноростущий карликовий кущ з густорозгалуженими широкорозлогими сланкими по землі пагонами, досягає 0,5-0,8 м. висоти і 1,5 м. шрини. Листя розташоване чергово, світло-зелені, 3-лопатеві, края гострозубчасті, восени жовто-коричнево-помаранчеві. Квіти біло-зелені в рихлих кистях, з приємним запахом, розташовані на кінцях пагонів, цвіте в червні-липні. Віддає перевагу сонячним або затіненим місцям з вологими проникними кислими і нейтральними багатими грунтами, уникає вапняні грунти, в цілому невимоглива, добре росте навіть на помірно сухих грунтах. Цінна грунтопокровна рослина, лежачі на вологій землі гілки добре вкорінюються. Зона морозостійкості 5В


Symphoricarpos orbiculatus (сніжноягодник округлий або звичайний) і сорти

Ареал Північна Америка. Листопадний повільноростущий кущ, в молодості росте строго вертикально, з віком утворює густий кущ зі звисаючими тонкими гілками, до 2 м. заввишки і шириною. Пагони світло-коричневі, у верхній частині слабо опушені. Листя супротивно розташовані, яйцевидно-округлі або еліптичні, 1,3-2,5 см. завдовжки і 0,7-1,5 см. шириною, зелені, з нижнього боку світло-сірі, оксамитові, осіннє забарвлення дуже барвисте, коричнево червоне або червоне. Цвіте в травні-липні, дзвіночкоподібні квіти жовтувато-білі або зеленувато-червоні 4 мм. довжиною зібрані в маленькі суцвіття. Плоди глянцеві дуже декоративні, сплощеннокруглі з прожилками, пурпурно-червоні, з тіньової сторони рожеві або майже білі, дрібні 4-6 мм. діаметром, розташовані ярусно уздовж пагонів, дозрівають пізно жовтень-грудень і до весни утримуються на кущі. Світлолюбив, виносить півтінь (тінь). До грунтів невимогливий, росте на всіх культивованих грунтах. Морозостійкий, тіньовитривалий, зростає під великими деревами, стійкий до міського клімату, диму, газу, і засоленню, досить добре переносить обрізку. Рекомендований для міського озеленення і живоплотів. Зона морозостійкості 5А


Viburnum × bodnantense (калина боднантска) 'Dawn'

Гібрид між Viburnum farreri (калина Фаррера) × Viburnum grandiflorum (калина крупноквіткова), з'явилася в 1933 р. в Боднанте, Уеллс.

Листопадний повільноростущий кущ 2,5 (3) м. заввишки і шириною, спочатку пряморослий, в молодості гілки мало розгалужуються ростуть вертикально, з віком розширюється, старі гілки живописно звисають у вигляді дуги, утворює кореневі нащадки поширюються у дуже старих рослин на відстань більш 1 м. від центру куща. Пагони темно-коричневі. Листя супротивно розташовані, довгасто-еліптичні або ланцетні, дуже різні, 6,5-9,5 см. завдовжки і 3-4 см. шириною, зелені, з 6-7 поглибленими парами прожилок, на червоному черенку 2 см. завдовжки, восени забарвлення червоне або темно-фіолетове. Листя при розтиранні дуже неприємно пахнуть. Цвіте дуже рано, часто в листопаді, основне цвітіння в березні-квітні, квітки в бутонах темно-рожеві, розпущені біло-рожеві з сильним ароматом, зібрані в щитковидні суцвіття розташовані на кінцях пагонів. Місце розташування сонячне до легкої тіні, захищене. Грунти помірно вологі, оброблені садові грунти, від кислих до слабо лужних. Досить морозостійка, теплолюбна, стійка до міських умов і забруднення повітря, кореневих нащадків небагато. Зона морозостійкості 6А


Viburnum × carlcephalum (калина карльсоголовчата або калина англійська)

З'явилася 1932 року в результаті схрещування Viburnum carlesii (калина Карльса) × Viburnum macrocephalum fortune keteleerii (Калина крупноголовчата).

Листопадний повільно зростаючий розлогий рихлий мало розгалужений кущ, 2,5 (3) м. заввишки і шириною. На сонячних місцях з округлою формою крони, в 20 років близько 2,2 м. висотою і шириною. Листя зелені з обох сторін опушені, трохи шорсткі, супротивно розташовані, широкояйцевидні, 6-9 (12) см. завдовжки, восени жовті або помаранчево-червоні. Цвіте в травні, квітки в бутонах рожеві, розпущені білі, зібрані у великі кулясті суцвіття 13 см. діаметром, запашні. Світлолюбна, виносить невелике затінення. Грунти воліє помірно сухі або вологі, добре дреновані родючі, від кислих до слабо лужних, в цілому невибаглива, добре росте на всіх культивованих садових грунтах. Морозостійка, рясно і регулярно квітуча, рекомендується для присадибних ділянок. Зона морозостійкості 6А


Viburnum carlesii (калина Карльса)

Ареал Корея. Листопадний повільно зростаючий невеликий розлогий або округлий з віком часто з парасолькоподібной формою крони кущ, 1-1,5 м. заввишки і шириною. Листя супротивно розташовані, широкояйцевидні, 6-10 см. завдовжки, зелено-сірі, з нижнього боку світліше, густо опушені, осіннє забарвлення помаранчеве, червоне або червонувато-коричневе. Цвіте рясно квітень-травень, квітки в бутонах рожеві, розкриті білі з сильним солодким запахом, зібрані в округлі суцвіття 5-7 см. шириною. Світлолюбна, виносить півтінь. Добре росте на помірно сухих грунтах якщо місце посадки знаходиться переважно в півтіні, оптимально росте на свіжих, вологих, родючих добре дренованих від кислих до нейтральних грунтах. Сухі грунти в комплексі з високими температурами і низькою вологістю повітря призводять до передчасного обпадання листя, листя при розпусканні іноді пошкоджуються попелицею. Морозостійкий невеликий декоративний кущ, використовується для посадок біля будинків і місцях відпочинку. Зона морозостійкості 5В


Viburnum opulus (калина звичайна або калина червона) і сорти

Ареал практично вся Європа, Північна Африка, від Малої Азії через Кавказ до Сибіру. Росте на вологих лісових галявинах, в гаях і чагарниках, разом з чорною вільхою і черемхою, часто зустрічається в заплавних лісах, уздовж берегів річок і струмків. На грунтах від свіжих до сирих, багатих, слабокислих в основному вапняних, гумусних глинистих і суглинках. Листопадний широкорозлогий швидко зростаючий рихлий великий кущ 4 м. заввишки, іноді і вище, і 3-4 м. шириною, може утворювати стовбур, зовнішні гілки з віком трохи звисають, утворює нащадкі. Листя схожі на кленові, розташовані супротивно, 3-5 лопатеві, 8-12 см. завдовжки, світло-зелені, з нижнього боку сіро-зелені, опушені, осіннє забарвлення винно-червоне або помаранчево-червоне. Цвіте в травні-червні, квітки вершково-білі в тарілкоподібних щитковидних суцвіттях 8-10 см. діаметром, оточені кільцем великими білими стерильними квітками. Плоди яскраво-червоні глянцеві соковиті кістянки 1 см. діаметром, зібрані в сплощених кистях, залишаються на кущах всю зиму прикрашаючи зимовий ландшафт, дозрілі плоди неотруйні з терпким гіркуватим своєрідним смаком і ароматом, після перших морозів гіркоти стає менше, вживають в сирому і переробленому вигляді, використовуються в науковій і народній медицині. Коріння поверхневі, густо розгалужені, утворюють кореневі нащадки, переносять повені. Світлолюбна, виносить півтінь, потребує рух повітря інакше може сильно постраждати від попелиці. Віддає перевагу свіжим, вологим, родючім, від помірно кислих до сильно лужних, вапняним грунтам. Погано переносить періоди посухи і спеки, індикатор вологості, на занадто сухих грунтах часто уражається чорною попелицею, взимку виступає як проміжний господар для чорної попелиці буряка і бобових. Морозостійка, вітростійка, володіє високими регенеративними здібностями. Рекомендується для природних пейзажних посадок. Зона морозостійкості 4


Viburnum plicatum (калина складчаста) 'Grandiflorum'

Листопадний повільноростущий широкоокруглий розлогий кущ з горизонтально розпростертими гілками, досягає 2-3 м. заввишки і 3-3,5 м. завширшки. Листя супротивно розташовані, широкояйцевидні, 4-10 см. завдовжки, коротко загострені, з глибоким жилкованям, зверху темно-зелені, з низу світліше, восени темно винно-червоні або фіолетові. Рослина з тривалим і дуже рясним цвітінням, цвіте в травні-червні. Квітки стерильні великі кулясті суцвіття 6-8 (10) см. діаметром, спочатку зеленуваті потім чисто білі, при відцвітанні ніжно-рожеві. Інші дані і переваги як у виду Viburnum plicatum. Особливо гарний в період цвітіння кущ, дуже декоративне поєднання великих білих кулястих суцвіть з темно-зеленим листям, використовується для одиночних посадок на видних місцях. Зона морозостійкості 6А


Viburnum plicatum (калина складчаста) 'Mariesii'

Листопадний повільноростущий широко розлогий кущ з дуже чітко вираженими ярусами горизонтально розташованих гілок, досягає 1,5-2 м. висоти і 3 м. ширини. Листя супротивно розташовані, широкояйцевидні, 4-10 см. завдовжки, з глибоким жилкованням, зелені, восени забарвлюються в різні кольори, від багряного до фіолетового. Цвіте в травні-червні, пізніше ніж вид Viburnum plicatum. Квітки білі в плоских парасольках в два ряди вздовж пагонів. Інші дані і переваги як у виду Viburnum plicatum. Мальовничий солітерний кущ на видні тихі місця. Зона морозостійкості 6А 


Viburnum plicatum (калина складчаста) 'Pink Beauty'

Листопадний повільноростущий широко розлогий кущ з дуже чітко вираженими ярусами горизонтально розташованих гілок, досягає 1,5-2 м. висоти і 3 м. ширини. Листя супротивно розташовані, широкояйцевидні, 4-10 см. завдовжки, з глибоким жилкованням, темно-зелені, восени червоно-пурпурні. Цвіте в травні-червні, суцвіття розташовані в два ряди вздовж пагонів в плоских парасольках до 10 см. діаметром, дрібні фертильні квітки оточені стерильними з великими рожевими пелюстками. Інші дані і переваги як у виду Viburnum plicatum. Мальовничий надзвичайно ефективний солитерний сорт на видні місця. Зона морозостійкості 6АВ'юнкі рослини з декоративним осіннім забарвленням


Celastrus orbiculatus (древогубец круглолистний) і сорти

Ареал Китай, Японія і Сахалін. Листопадна сильно в'юнка витончена ліана з декоративними плодами, досягає до 12 м. висоти і до 3 м. ширини, річний приріст 1-4 м. Молоді пагони зелені пізніше коричневі, круглі. Листя чергові округло-яйцеподібні до круглих 5-10 см. завдовжки, зелені, щільні, гладкі, блискучі, восени яскраво-жовті. Рослина дводомна, іноді зустрічаються двостатеві квітки, дрібні зелено-жовті зібрані в щитковидні суцвіття в пазухах листків, цвіте в червні-липні, цвіте і плодоносить з 5 років. Плоди круглі 4-6 мм. в діаметрі 3-створчаті яскраво-жовті коробочки, після розкриття видно яскраво-червоні насіння, дозрівають у вересні, зберігаються на рослині всю зиму, дуже декоративні. Коріння довгі поверхневі сильно розгалужені. Світлолюбний, переносить півтінь. Без особливих вимог до грунту, виносить всі культивовані помірно сухі і вологі не дуже лужні грунти, віддає перевагу глибоким родючім на яких розвивається надто вже швидко і пишно. Морозостійкість хороша, стійкий до міських умов, димо-газо стійкий, красиво виглядає на стовбурах старих великих дерев, але не слід садити поруч з молодими деревами і кущами, може заглушити. Рослина дводомна, необхідно саджати поруч чоловічу і жіночу рослину. Всі частини рослини отруйні. Рекомендується в якості декоративного покриття високих огорож, непривабливих будівель і різного виду опор, може використовуватися як грунтопокривна рослина для декорування насипів і схилів. Зона морозостійкості 4


Parthenocissus inserta (Виноград дівочий прикріплений)

Швидкозростаюча потужна одерев'яніла листопадна ліани на опорах досягає до 20 м. висоти, річний приріст 1-2 м. Дереться по опорах обвиває пагонами і чіпляється вусиками без присосок. Листя розташоване чергово, пальчатоскладні 5-ти лопатеві до 12 см. завдовжки, еліптичні або вузько оберненояйцевидні прикріплені до одного центрального черешка, світло-зелені, зелені, більш-менш глянцеві, гладкі на дотик, знизу світло-зелені, восени забарвлюються червоно-бордовий колір. Квітки дрібні зеленувато-білі зібрані в верхівкові волотисті суцвіття на кінцях пагонів. Цвіте в липні-серпні. Плоди кулясті ягоди 8-10 мм. в діаметрі, синьо-чорні з сизим нальотом, неїстівні, неотруйні, є їжею для птахів. Морозостійка, до грунтів і освітлення невибаглива, світлолюбна, тіньовитривала, стійка до міського клімату. Рекомендується для обсадження огорож, різних опор, як грунтопокривна рослина. Зона морозостійкості 5А


Parthenocissus quinquefolia (Виноград дівочий п'ятилисточковий) і сорти

Потужна швидкозростаюча одерев'яніла невибаглива листопадна ліана, на опорах досягає до 10-15 (20) м. висоти, річний приріст 1-2 м. Дереться по опорах чіпляючись вусиками і прикріплюється присосками розташованими на кінцях вусиків, може підніматися по гладких поверхнях. Листя розташоване чергово пальчатоскладні 5-ти лопатеві 10 см. завдовжки, еліптичні або вузько оберненояйцевидні прикріплені до одного центрального черешка, темно-зелені тьмяні, знизу блакитні, осіннє забарвлення яскраве вогненно або багряно-червоне в тіні жовто помаранчеве. Квітки дрібні зеленувато-білі зібрані в верхівкові сильно розгалужене волотисте суцвіття на кінцях пагонів. Цвіте в липні-серпні. Плоди кулясті синьо-чорні з сизим нальотом ягоди 6 мм. діаметром, неїстівні, неотруйні, є їжею для птахів. До освітлення невимоглива, світлолюбна, тіньовитривала. Зростає на всіх грунтах від піщаних солоних дюн до вологих глибоких глинистих грунтів. Морозостійка, теплолюбна, довговічна, стійка до пошкоджень комахами і хворобами, стійка до міських умов. Рекомендується висаджувати у парканів, стін, альтанок і будь-яких опор. Зона морозостійкості 5А


Parthenocissus tricuspidata (Дівочий виноград партеноціссус трійчастий, триостренний) 'Veltchii'

(Дівочий виноград триостренний, або Дівочий виноград плющевидний)

Ареал Китай, Корея, Японія. Листопадна швидкозростаюча сильна деревоподібна ліана з короткими сильно розгалуженими вусиками, на кінцях вусиків є дисковидні розширення присоски. На опорах досягає 12-15 (20) м. висоти, річний приріст 1-2 (2,5) м. Листя великі розташовані чергово, різні, від яйцевидних нероздільно-лопатевих до трійчастих з великими грубими зубцями, при розпусканні бронзові або коричнево-червоні, влітку темно-зелені блискучі, осіннє забарвлення від вогненно-жовто-помаранчевого до багряно-червоного або темно-кармінового. Цвітіння жовто-зелені грона в червні-липні. Плоди округлі темно-сині з сизим нальотом ягоди до 0,8 см. діаметром. Світлолюбна, виносить півтінь. Грунти воліє свіжі родючі нейтральні до лужних, в цілому невимоглива може рости на помірно сухих піщаних грунтах. Морозостійка, в дуже морозні зими може підмерзати, теплолюбна, стійка до міських умов і диму. Потужна ліана з дуже декоративними черепитчато укладеним листям, рекомендується висаджувати в тихих місцях у стін і інших опор. Зона морозостійкості 6А


Schizophragma hydrangeoides (Схізофрагма японська)

Ареал Японія, Корея, зустрічається в Росії північно-східний кордон, зростає в розріджених хвойно-широколистяних лісах, піднімаючись по стовбурах і стелячись у їх підстав. Листопадний в'юнкий кущ з великими плоскими суцвіттями, відноситься до сімейства Hydrangeaceae (Гортензіевие). За опори чіпляється повітряними коріннями досягає до 6-10 м. висоти, річний приріст 0,5 м. з часом зростає швидше близько 1 м. в рік. Стволики 5-7 см. в діаметрі з численними повітряними коренями. Листя серцеподібні по краю з нерівними зубцями, до 12 см. завдовжки, темно-зелені, восени яскраво-жовті. Квітки білі в плоских щитковидних суцвіттях до 25 см. в діаметрі, суцвіття складаються з двох типів квіток, в середині дрібні фертильні (плодові) з приємним медовим ароматом, по краях розташовані великі утворюють вінок навколо суцвіття стерильні (безплідні) чашолистки, один чашолисток 3-3,5 см. завдовжки. Цвіте з 5-6 ріків з кінця червня до кінця липня (серпень). Плід коробочка з 10 реберцями, 6-8 мм. довжиною, з численними дрібним насінням, плодоносить в жовтні. Віддає перевагу напівтіністим місцям, тіньовитривала, при достатній вологості можна висаджувати і на сонячному місці, в цьому випадку цвіте в більш ранньому віці і рясніше. Молоді рослини висаджені на сонячному місці потребують затінення. Грунти воліє вологі родючі кислі, добре росте і на нейтральних. Морозостійка, погано переносить посуху. Для посадки у північних стін, великих дерев і різних опор, як грунтопокривна рослина, висаджена поодиноко без опор утворює густі чагарникові куртини до 1-2 м. заввишки. Зона морозостійкості 5А


Vitis coignetiae (Виноград Куанье або Виноград японський)

(= Vitis kaempferi - Виноград Кемпфера)

Ареал Північна Японія, Корея. Дуже швидкозростаюча потужна ліана з ефективним осіннім забарвленням великими листями. В'ється і чіпляється вусиками за опори досягає 12-18 м. висоти, річний приріст до 4,5 м. Стволики - лози 5-10 см. в діаметрі, пагони з іржаво-коричневим опушенням. Листя розташоване чергово дуже великі до 30 см. шириною, по контуру серцевидно-округлі або серцевидно-яйцеподібні, цільні або з слабо вираженими 3-5 лопатями, з верху зелені, з нижньої сторони з іржаво-коричневим опушенням, восени фарбуються в жовто помаранчеві або яскраво-червоні або темно-пурпурові тони. Квітки дрібні зібрані в короткі войлочно іржаво-коричнево опушенні гроновидні суцвіття 6-12 см. завдовжки. Плоди чорно-пурпурові або чорні з сизим нальотом кулясті ягоди 0,8-1 см. діаметром, їстівні, мало соковиті, з двома-чотирма насінням, на смак солодкувато-терпкі. Місце розташування воліє сонячне до півтіні, тепле місце зростання важливо для яскравого осіннього забарвлення листя. До грунтів невимоглива, росте на всіх свіжих і помірно сухих родючіх глинистих і піщаних грунтах, від слабо кислих до лужних, на бідних грунтах краще забарвлюється. Морозостійка, стійка до міських умов. Для використання в парках і в великих садах у всіх видах вертикального озеленення. Зона морозостійкості 5АБагаторічні рослини з декоративним осіннім забарвленням


Acaena microphylla 'Kupferteppich' - Ацена дрібнолиста "мідний килим"

Грунтопокривний плоско-подушковидний повільно зростаючий багаторічник, з довгими сланкими сильно гіллястими пагонами які утворюють щільний килим 5-15 см. заввишки. Вічнозелені ажурні зелено-червоно-коричневі листя восени набувають мідний відтінок. Кулясті білі суцвіття з'являються над листям в червні. Найбільш ефективно виглядає після відцвітіння завдяки привабливим супліддям, численні головки покриті довгими яскраво-малиновими щетинками. Світлолюбна. Грунт сухий-свіжий, боїться перезволоження. Рекомендується для великих кам'янистих садів, між плитками доріжок і серед дрібноцибулинних весняноквітучих, для оформлення надгробків, грунтопокривна рослина. Щільність посадки: 9-12 шт./м². Зона морозостійкості 5В


Cornus canadensis (дерен канадський)

Ареал Аляска, Північна Америка, Гренландія, Каліфорнія, Японія, зростає в світлих листяних і хвойних лісах, на вологих нейтральних до кислих грунтах з листяним або хвойним перегноєм, на болотних грунтах. Листопадний або вічнозелений (листя в теплі зими залишаються до весни, в холодні опадають) грунтопокровна багаторічна рослина, утворює ефективні килими 10-20 см. заввишки, з підземними кореневими нащадками. Листя яскраво-зелені, знизу помітно світліше, яйцеподібні 2-4 см. завдовжки, 2-3 пари прожилок, восени частково оранжево-червоні. Цвіте в червні, квітки дрібні зеленувато-червоні головки оточені білими прилистниками, до 3 см. шириною. Плоди світло-червоні ягоди завбільшки з горошину, з'єднані по кілька штук, їстівні, плодоносить з середини серпня, ягоди тримаються до пізньої осені. Коренева система дуже плоска, нитковидна з підземними нащадками. Експансивна рослина, розмножується кореневими нащадками. Віддає перевагу півтіні, при достатньому рівномірному зволоженні може рости і на відкритих місцях і в тіні. Грунти воліє вологі слабокислі перегнойні або болотисті. Використовується для посадок під кронами дерев. Зона зимостійкості 3


Epimedium × rubrum (горянка червона)

Напіввічнозелений кущистий багаторічник 0,4 м. висотою, утворює високий і щільний пригрунтовий покрив. Навесні торішні листя в основному відмирають, в квітні з'являються квітконоси а потім нові світло-зелені з пурпуровими краями листя. Влітку листя світло зелені, пізньої осені набувають пурпурового кольору. Квітки 0,15-0,25 см. діаметром зібрані по 20-30 шт. в довгих суцвіттях, червоні зі світло-жовтими або білими нектарниками. Потребує вологий гумусний грунт і напівтінисте або тінисте місце. На глиняному вологоємному грунті може зростати на відкритому сонці. Для альпінаріїв і квітників, одна з найпопулярніших грунтопокривних багаторічних рослин. Щільність посадки: 8-15 шт./м². Зона морозостійкості 5


Geranium dalmaticum (герань далматинська)

Один з найбільш низьких гераней, завдяки повзучим тонким кореневищам утворює рихлий трав'янистий покрив 0,1 м. висотою. Листя зелені дрібні до 4 см. в діаметрі витончено розсічені на тонких черешках, часто червоніють пізньої осені потім відмирають. Квітки світло-рожеві парами або по 4. Цвіте в червні. Сонцелюбивий, до грунту невимогливий, добре переносить недостаток вологи. Висаджують на альпійських гірках невеликими групами. Щільність посадки: 10-15 шт./м². Зона морозостійкості 4


Geranium macrorrhizum (герань крупнокоренева)

Швидко зростаюча і долгоживуча грунтопокровна 0,3 м. висотою багаторічна рослина з горизонтальними кореневищами, з ароматним яскраво-зеленим декоративним весь сезон листям, з дуже красивим червонуватим осіннім забарвленням, часто зберігаються до весни. Квітки від білих до пурпурно-рожевих. Цвіте в травні-червні. Добре росте як на повному сонці так і в повній тіні. До складу грунту не вимоглива, посухостійка. Стійка до міських умов. Цінний грунтопокровний вид, вся рослина опушена і ароматна, підходить для квітників, для заповнення простору між високими рослинами, для альпійських гірок і задерніння великих поверхонь. Завдяки товстим розгалуженим на поверхні грунту кореневищам швидко розростається, утворює щільні зімкнуті зарості. Щільність посадки: 5-9 шт./м². Зона морозостійкості 4


Imperata cylindrica (імперата циліндрична) 'Red Baron' або 'Rubra'

Ефективний високо декоративний теплоростучий злак до 0,3-0,4 м. заввишки. Листя вертикальні, молоді яскраво-зеленого кольору з яскравими малиново-червоними кінчиками, при рості все більш і більш червоніють, в міру наближення кінця сезону восени темніють набувають рубіново-червоний колір. Цвіте рідко пухнастими сріблястими колосками. Потребує постійно вологий але дренований грунт, гарного освітлення. На відміну від видової форми помірно агресивний, розмножується повільно за допомогою бічних відростків. Недостатньо морозостійкий, молоді рослини рекомендується вкривати на зиму. Підходить для міксбордерів, кам'янистих садів або альпінаріїв. Щільність посадки: 7-9 шт./м². Зона морозостійкості 7


Miscanthus sacchariflorus (міскантус цукровоквітковий)

Теплоростуча декоративна злакова рослина до 2 м. заввишки з товстими повзучими довгими кореневищами, утворює підземні пагони, швидко розростається, утворює великі дерновини. На невеликих ділянках необхідно обмежувати розростання стійкими перешкодами. Листя до 2 см. шириною, плоскі, лінійні, шкірясті, жорсткі, з червоно-коричневою смужкою уздовж головної жилки, восени забарвлюються в красивий світло-коричневий колір. Дуже ефективні з довгими бічними гілочками пухнасті волоті 15-25 см. завдовжки, бежево-сріблясті при повному розкритті майже білі. Цвіте у вересні-жовтні, декоративні всю зиму. Любить вологу і сонячне місце, може рости і на відносно сухих місцях. До складу грунту не вимогливий. Розмножується поділом кореневища. Обрізка в квітні-травні. Для посадки на великих квітниках, спеціальних садах трав, поодиноко на тлі газону. Щільність посадки: 1-3 шт./м². Зона морозостійкості 4


Molinia arundinacea (молінія очеретяна)

Елегантний теплоростучий злак з лугів світлих лісів Європи, 0,7-1,1 м. заввишки і 0,5 м. діаметром. Прокидається пізньою весною, утворює щільну купину. Листя зелені, вузькі, лінійні, з приємними золотисто-жовтими тонами восени. Прямостоячі високі тонкі стебла з коричневими суцвіттями-мітелками підносяться над густими гніздами листя, граціозно колишуться при найменшому подиху вітерця. Цвіте в липні-вересні. Кореневище повзуче. Зростає повільно, декоративності досягає на 2-3 сезон, але довговічна. Віддає перевагу сонячним до легкої півтіні місцям. Потребує свіжий-вологий перегнійний грунт. Обрізка в квітні-травні. Розмножується діленням куща. Використовується в натуралістичних садах, для оформлення берегів водойм, особливо ефектна в вечірній час коли підсвічується сонцем. Щільність посадки: 4-6 шт./м². Зона морозостійкості 4. Має ряд садових форм:

Molinia arundinacea 'Karl Foerster' - кущ широкий розлогий рихлий висотою з людину, 0,6 -1,8 (2) м. заввишки до 1 м. діаметром, листя сизувато-зелені. Квітконоси гнучкі тонкі підносяться над гніздами листя і легко колишуться при найменшому подиху вітерця. Суцвіття-мітелки коричневі. Вся рослина восени забарвлюється в приємний жовтий колір. Щільність посадки: 1-2 шт./м²; 

Molinia arundinacea 'Windspiel' - високий кущ 2 м. заввишки і 1 м. діаметром з більш товстими цветоносами. Суцвіття-мітелки світло-фіолетові, восени коричневі. Листя восени яскраво-жовті. Щільність посадки: 1-2 шт./м².


Molinia caerulea (молінія блакитна)

Багаторічна теплоростуча трав'яниста рослина, утворює щільні досить великі стрункі кущики 0,6-0,9 м. заввишки і 0,4-0,5 м. в діаметрі. Утворює численні густі довгі вертикальні квітконоси. Суцвіття-мітелки складаються з вузьких довгих колосків 15-30 см. завдовжки жовто-коричневого або синювато-фіолетового відтінку. Цвіте з липня по вересень. Листя прикореневі прямі шорсткі сіруваті або сизувато-зелені, лінійні, вузькі, 0,5 см. шириною. Сонцелюбива, виносить півтінь. Потребує свіжі-вологі перегнійні кислі грунти. Тривало росте на одному місці. Обрізка в квітні. Розмножується діленням куща. Підходить для природних садів і оформлення водойм. Щільність посадки: 5-7 шт./м². Зона морозостійкості 4. Має ряд садових форм:

Molinia caerulea 'Moorhexe' - Кущ вузький щільний вертикальний 0,9 м. висотою і 0,5 м. шириною. Листя яскраво-зелені, восени коричнево-жовті. Суцвіття пурпурні. Щільність посадки: 5-7 шт./м²;

Molinia caerulea 'Variegata' - Гарний сорт утворює досить щільну куртину 0,6 м. висотою. Листя з поздовжніми смугами, жовтого, білого і зеленого кольору. В кінці літа з'являються пурпурні суцвіття. Куртини восени набувають яскраво-жовтого або помаранчевого забарвлення. Щільність посадки: 5-7 шт./м².

 

 

 


Panicum virgatum (просо прутовидне)

Декоративний багаторічний теплоростучий короткокорневищний злак з красивими суцвіттями і декоративним осіннім забарвленням листя, утворює щільну дернину до 2 м. заввишки і 0,6-1,5 м. шириною. Прокидається пізно навесні, дернина розростається порівняно повільно, в результаті виходять щільні вузькі або злегка рихлі кущі. Стебла жорсткі прямостоячі. Листові пластинки лінійні плоскі 1 см. шириною від сіро-блакитного до зеленого кольору, восени золотисто-жовті до темно-бордового. Суцвіття-мітелки широкі розлогі рожеві або червонуватого кольору. Цвіте в серпні-вересні. Дуже світлолюбний, до грунтів невимогливий, росте і на піщаних і на важких глинистих грунтах, витримує посуху і періодичне затоплення. Розмножується діленням куща на початку літа або насінням. Обрізка в квітні. Використовується для одиночної посадки на тлі газону, біля берегів водойм, в квітниках, для створення куртин. Щільність посадки: 1-3 шт./м². Зона морозостійкості 4

Має багато культиварів, частина з них відібрана в природі, частина отримана селекціонерами: 

Panicum virgatum 'Blue Tower' - високий сорт, висота до 2,4 м, діаметр близько 1,5. Листя сизо-блакитні. Суцвіття-мітелки світло-коричневого відтінку. Цвіте у вересні-жовтні. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Cloud Nine' - кущ прямостоячий, висота до 2 м, діаметр 0,4-0,6. Листя сизо-зелені, восени бронзові. Суцвіття-мітелки бежеві. Цвіте у вересні-жовтні. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Dallas Blues' - кущ вазообразной форми швидко розростається, висота 1,6-2,1 м, діаметр 0,8-1,9. Листя широкі голубувато-зелені, восени бронзові. Суцвіття-мітелки зеленувато-бежеві. Цвіте з середини вересня до середини жовтня. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Hanse Herms' - кущ прямостоячий, висота 0,6-1,2 м. Листя темно-зелені в серпні фарбуються в темно-червоні тони, до осені стають бордовими. Суцвіття-мітелки коричнево-червоні. Цвіте серпень-вересень. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Heavy Metal' - строго вертикальний кущ, стебла прямостоячі сильні, швидко розростаються, висота 1,3-1,5 м, діаметр 0,6-1,5 м. Листя сіро-зелені з сизим нальотом, восени мідно червоні. Суцвіття-мітелки бежеві з червонуватим відтінком. Цвіте з середини серпня до початку жовтня. Дає самосів. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Heiliger Hain' - стебла прямостоячі, повільно розростається, висота 1,1-1,3 м, діаметр 0,9-1 м. Листя блакитно-зелені з мідно-червоними кінчиками, восени мідно-червоні повністю. Суцвіття-мітелки сірувато-зелені з червоним відтінком. Цвіте з початку серпня до початку жовтня. Дає самосів. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Northwind' - стебла строго вертикальні, швидко розростається, висота 1,6-1,8 м, діаметр 0,9-1,3 м. Листя блакитно-зелені, восени жовті. Суцвіття-мітелки сірувато-зелені. Цвіте з початку вересня до початку жовтня. Щільність посадки: 1-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Red Cloud' - вертикальний, висота 1,7 м, діаметр 0,9-1,2 м. Листя широкі голубувато-зелені до осені стають пурпурні. Суцвіття-мітелки червоні. Цвіте з серпня до жовтня. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Rotstrahlbusch' - стебла прямостоячі сильні, помірно розростається, кущ компактної вертикальної форми висота до 0,8 м. Листя вузькі зелені, восени забарвлюються в червоний. Суцвіття-мітелки червонувато-бежеві. Цвіте з серпня до жовтня. Дає самосів. Щільність посадки: 2-3 шт./м²;

Panicum virgatum 'Strictum' - строго вертикальний кущ, не розвалюється, висота до 1,8 м, діаметр 1-1,5 м. Листя яскраво-зелені, восени жовті. Суцвіття-мітелки зеленувато-бежеві. Цвіте з серпня по жовтень. Щільність посадки: 1-3 шт./м².


Spartina pectinata (спартіна гребенчатая або периста) 'Aureomarginata'

Теплозростаюча екзотична злакова рослина 1,2-1,5 м. висотою, з дуже сильно вигнутими звисаючими вузькими глянцевими темно-зеленими з вузькою жовтою облямівкою листям. Восени забарвлюється в яскраво-золотистий колір. Листя стійкі до негоди, навіть висохлі залишаються декоративними протягом всієї зими. Квітки дрібні зібрані в волоті на вершинах двометрових пагонів які утворюються в серпні-вересні. Відростає пізно. Сильно зростаюча трава, розростається підземними довгими міцними кореневищами, потребує обмеження. Сонцелюбива, виносить легку півтінь. До грунтів невибаглива, добре росте як на вологих заболочених місцях, так і на звичайному садовому грунті. На сухих-свіжих грунтах розростається значно слабкіше. Розмножується поділом кореня. Обрізка в квітні. Солітер, красиво виглядає поблизу водойм, можна занурювати на глибину до 10 см. Хороша для квітників. Щільність посадки: 2-4 шт./м². Зона морозостійкості 4Якщо розділ «РОСЛИНИ З ДЕКОРАТИВНИМ ОСІННІМ ЗАБАРВЛЕННЯМ», умови вирощування та використання в ландшафтному дизайні, був Вам корисний і цікавий, будь ласка, поділіться ним з друзями в соціальних мережах:

Велика Подяка за Поширення!